ברווזים, ברווזים בואו הביתה

מרכז מבקרים "ברווזים בכפר" בכפר ברוך הוא אחד המקומות הבודדים בארץ שניתן להכיר בהם את חיי הברווזים מהביצה עד בגרות. האתר, שמקיים סיורים מודרכים עם הסברים מרתקים, עבר בשנה האחרונה שדרוג גדול והוא מזמין ומחייך שבעתיים לבאים בשעריו

 

ללטף אפרוחים

בלב עמק יזרעאל, במשק חקלאי פעיל, נמצא מרכז המבקרים המיוחד "ברווזים בכפר", בו תוכלו לראות דרך קליפת הביצה כיצד גדלים ומתפתחים האפרוחים, ולהתרגש מבקיעתם וצאתם לאוויר העולם. מהמקום הזה תצאו עם חיוך על השפתיים, כל הקשיחות תתמוסס מול היצורים הזעירים עטורי הפלומה שתאחזו בעדינות בכפות ידיכם.

 

מכירים את עולם הברווז מקרוב   צילום: רונית סבירסקי

 

במרכז המבקרים מתקיים סיור מודרך באווירה כפרית בשילוב חוויה חושית וייחודית, המלווה בהסברים לקהל של מבוגרים, ילדים ונוער. יש גם פינת ליטוף של אפרוחים בני יומם, ופינת יצירה בנושא הברווז, הביצה והנוצה. חדרי ההדרכה והאולם המרכזי מחוממים ונעימים והצוות מציע למבקרים שתייה חמה בימי החורף הקרים. ניתן לאכול במקום באווירה של פיקניק בטבע בכל תנאי מזג האוויר. בחנות המזכרות מוצעים פריטים שונים משמן זית, ריבות ועד למשחקים ולצעצועים בנושא הברווזים.

 

לראות ביצה מבפנים

הסיור המודרך בנוי ממספר תחנות: האחת עוסקת בסוגי ביצים ובה המבקרים חווים גם איסוף ביצים בלול. תחנה אחרת היא המדגרה, שבה יושבים המבקרים מול המתקן המרשים ומתבוננים בביצים המוצגות בשלבי הדגירה השונים. באמצעות הארת קליפת הביצה בפנס ניתן לראות את העובר שגדל משבוע לשבוע עד לשלב בו מנסה האפרוח לבקוע מן הביצה. יש גם תחנה "למבוגרים" העוסקת ברביית העופות. ישנה בריכה בה פוגשים סוגים שונים של עופות מים ולומדים על התכונות המיוחדות שלהם, המאפשרות התאמה לשחייה, לתעופה ולהליכה ביבשה – כל תחנה מתמקדת בתחום אחר, ההסברים מרתקים ומותאמים לגיל ולאופי האנשים בסיור.

 

צעדים ראשונים בעולם   צילום: רונית סבירסקי

 

חיי הברווזים בטבע

בעזרת ההדרכה במקום לומדים כי הברווזים בטבע עפים ונודדים. הם מכים בכנפיהם עד 300 פעם בדקה וישנם ברווזים היכולים להגיע למהירות של 100 קמ"ש. חלק מהם עוצרים בארץ בעונת הנדידה בעוד מינים רבים של עופות ממשיכים לנדוד לאפריקה. לחלק גדול מן הברווזים תנאי החורף בארץ חמים ונעימים והם נשארים כאן עד האביב.

 

כאשר היום מתארך מתחיל החיזור, ההזדווגות, והכנת הקן. אצל ברווזי הבית אין עונתיות ברבייה, והם יכולים להיות פוריים כל השנה. רוב הברווזים בונים את הקן על הקרקע, בסבך בין צמחי הגדה. תוך כדי בניית הקן מוסיפה הנקבה לחומר הקינון גם נוצות פלומה עדינות מחזה. הנקבה היא זו שדוגרת על הביצים, הזכר אינו שותף לתהליך הדגירה. כשהיא עוזבת את הקן כדי לחפש מזון היא מכסה את הביצים וחוזרת במהירות האפשרית.

 

 

מיזם יחידי מסוגו בארץ

המשק נקנה על ידי המשפחה בשנת 1983, כשהרצון והצורך להיות חקלאים עבר מדור ההורים לילדים. הם התחילו עם מעט ברווזים והגדילו את מספרם משנה לשנה, כשהסבא (אביה של איריס לוין) מגיע מנהלל מדי יום ועוזר להם בעבודה. המשק גדל והתפתח והיום הוא מונה כ-20 אלף ברווזים.

מרכז המבקרים "ברווזים בכפר" הוקם על ידי איריס לוין בשנת 2003, בתוך המשק החקלאי המשפחתי שהוא היחיד בארץ המגדל ברווזים, כשהמטרה הייתה להראות ולהמחיש את פלא הבריאה ואת חכמת הטבע לקהל הרחב. הקמתו הייתה מבחינת איריס הגשמת חלום. זה לקח 20 שנה עד שהחלום הפך למציאות. כשכל המשפחה השתתפה בהקמה ובעשייה.

 

 

הבעל, נפתלי בנה עם הילדים את הפינות והתחנות במרכז המבקרים ובשנת 2014 שודרגו החללים השונים ועוצבו מחדש.  לכל אחד מששת ילדי המשפחה חלק בהפעלת ובניית המקום. אין ספק, מדובר בעסק משפחתי אמיתי, מהסוג שכבר לא רואים הרבה כמוהו. איריס, החליטה באומץ לב לפתוח את המקום כמתחם תיירותי ולחשוף את המטיילים לעולם הברווזים.

 

 

במרכז המבקרים קיים מזנון בו ניתן לקנות שתייה קלה וגלידות. אפשר להצטייד באוכל ולאכול במקום, לרשות המבקרים דשא רחב ידיים עם פינות מוצלות ושולחנות פיקניק.

 

המקום פתוח בכל ימות השנה. בשבת, חג וחול המועד וכן בחודש אוגוסט החל מ-10:00 ועד הכניסה האחרונה ב-15:00. בשאר ימות השנה – ההגעה בתיאום מראש בלבד. מחיר כניסה: 43 שקל לאדם מגיל שנתיים.

"ברווזים בכפר" כפר ברוך בעמק יזרעאל. טל. 04-6540882 נייד 052-3221357, 052-6577591