פריחת התורמוסים ושביל נחל יוסף

 

מורדותיו הצפוניים של יער גבעת המורה נצבעים בחודשי החורף בסגול עמוק. זה מתחיל בנקודות קטנות שהולכות וגדלות עד שהן הופכות למקשה צפופה של תורמוסים פורחים

 

פריחת התורמוסים בסמוך לכפר נאעורה    צילום: רונית סבירסקי

 

אין כל הסבר הגיוני לריכוזים העצומים שמתרחשים דווקא באזור הזה וגם בתוך היער עצמו ישנם מרבדים באזורים מסוימים ובאחרים אפילו לא ניצן אחד בודד. כמו על פי הוראה מגבוה גדלים זה לצד זה באותה חלקת יער שדה כלניות אדומות ותורמוסים מבלי שאחד ינגוס במרחב המחייה של האחר. רק בגבולות בין השניים נושקות מספר כלניות לשכניהם הסגלגלים.

 

להקות ציפורים מלקטות זרעונים בשדות    צילום: רונית סבירסקי

 

דרמת הטבע הזו מתרחשת במרחק קצר מאוד מכביש מספר 716 בסמוך לכפר נאעורה. כשנוסעים מצומת יששכר לכיוון רמת צבי מגיעים אל תחנת הדלק נאעורה וכ-200 מטרים אחריה פונים שמאלה אל דרך עפר שמתפתלת בין צמחייה ירוקה, עצי אורן, איקליפטוסים ומרבדים של פרחי חרדל צהובים. השביל נוח לנסיעה בכל סוגי כלי הרכב ומגיע לאחר כחצי קילומטר אל שלט חדש שהוצב בימים אלה על ידי קק"ל ועליו כתוב "שביל התורמוסים". שביל העפר חוצה את יער גבעת המורה.

 

שביל התורמוסים    צילום: רונית סבירסקי

 

בין גזעי העצים ולצדי הדרך החלה בימים האחרונים פריחת התורמוסים שתלך ותתעצם במהלך שלושת השבועות הבאים ותמשיך עד סוף מרס. התפרחת של התורמוס מורכבת מאשכולות שנפתחים בהדרגה עד שהשדה מתכסה כולו בצפיפות. כדאי לטפס במעלה הגבעה עד לשדה הכלניות המרשים. בנקודה זו נפרש עמק חרוד ומעליו נישאים רכסי הגלעד והגלבוע. אפשר לצפות אל היישובים רמת צבי, מולדת, מחצבת בית אלפא והשדות החקלאיים שצובעים את המרחבים בירוק עז. הדרך עוברת בין עצי היער וניתן לטייל לאורכה ברגל, ברכב ובאופניים ולערוך פיקניק בצל העצים.

 

 פריחת האקליפטוס      צילום: רונית סבירסקי

 

כדי להגיע אל האזור שבו נמצא השבוע הריכוז הגדול ביותר של התורמוסים צריך לחזור לכביש הראשי 716 ולהיכנס אל תוך הכפר נאעורה. נוסעים ברחובו הראשי של הכפר ומטפסים עם הכביש כ-700 מטרים עד לפנייה שמאלה אל דרך עפר העוברת בין וילות מרשימות. מגיעים לגדר בקר מרושתת בחוט תיל, שניתן לפתוח אותה, אבל חשוב מאוד להקפיד לסגור חזרה כדי למנוע את יציאת הבקר משטחי היער. באזור זה מתנהל מרעה מבוקר של עדר פרות והן מסייעות בביאור העשבים  והצמחייה הרבה. כיוון שהחורף הוא עונת ההמלטה ניתן לראות בשטח עגלים צעירים רבים שצועדים בצמוד לאמם. הדרך מטפסת במעלה היער ומיד בצד ימין ניתן לראות משטחים צפופים עוצרי נשימה של תורמוסים. אפשר להמשיך בנסיעה עד הכניסה לבסיס נאעורה ומשם לצפות אל אחת מנקודות הנוף המרשימות ביותר ביער לעבר עמק חרוד והסביבה.

 

תצפיות נוף לאורך השבילים     צילום: רונית סבירסקי

 

דרך נעימה לטיול רכוב היא "שביל נחל יוסף" עם שדות שנראים כמו קטיפה ירוקה, נוף פנוראמי לכל עבר, עצי שקד פורחים, ערוץ נחל, אתרים ארכיאולוגים, בריכת טיהור מים שמושכת מאות ציפורים, שבילי הליכה נוחים שמתחברים לדרך נוף רמות יששכר, סינגל אופניים ויתכן שתתקלו בארנבת או בצבי שיחלפו בריצה. 

 

פריחת הכלניות     צילום: רונית סבירסקי

 

הכניסה לשביל נמצאת מיד אחרי מפעל "ריקור" על כביש 716 וכבר מהכביש תוכלו לזהות את השטח שמדובר בו. בריכת מים גדולה מנצנצת בכחול בין השדות הירוקים וחורשת עצים משתפלת על מורדות הגבעות. היער הוא חלק מפרויקט אקולוגי גדול בעמק שכולל מפעל טיהור מי שופכין שמסייע לחקלאים באזור. עצי חורש מגוונים של רחבי עלים, אלות, אלונים, חרובים ושקדים שפורחים לקראת ט"ו בשבט. ביניהם עוברים שני שבילים מקבילים על שתי גדותיו של נחל יוסף ומתאחדים לשביל  ארוך יותר המוביל אל דרך נוף גבעת המורה - רמות יששכר.

 

מראה מבוקר ועגלים בני יומם       צילום: רונית סבירסקי

 

נחל יוסף הוא נחל אכזב שערוצו נשטף במי הגשמים שפוקדים בחורף את העמק. שמו הערבי הוא וואדי אל-הורג'ה שתחילתו למרגלות גבעת בולק והמשכו עובר תחת כביש 71 מערבית לכלא שאטה. הוא מתחתר בקרקע חומה-אדומה שנקראת "בזלת הכיסוי". אדמה שאופיינית לאזור רמת יששכר ועיצבה את פני האזור כבר לפני כ-3.5 מיליון שנים. האזור מאופיין במיעוט גשמים ובשברי ענן פתאומיים שיוצרים שיטפונות וסחיפה בערוץ הנחל ולאורך גדותיו. רשות ניקוז ירדן דרומי וקק"ל נוקטות בפעולות לשימור הקרקע ולהקטנת הנגר סביב הנחל. על חשיבותו של הנחל מעידים אתרים ארכיאולוגים הסמוכים אליו ביניהם אום אל רוג'ום שהיה יישוב קבע בתקופת הברונזה התיכונה לפני כ-5000 שנים. השופט גדעון רדף את המדיינים מצפון לגבעת קומי דרך שיפולי נחל יוסף ועד בית השיטה בתקופת ההתנחלות בשנים 1100-1300 לפנה"ס.

 

 להקות ציפורים במאגר המים             צילום: רונית סבירסקי

 

בתום הטיול הרגלי ניתן לחזור אל הרכב ולהשלים את המסלול בנסיעה על השביל הצפון-מערבי מצדו השני של מתקן הטיהור. שביל עפר נוח עובר לאורך גדר המפעל וממנו ניתן לצפות אל המאגר, גבעות הקומפוסט ולהקות הציפורים שדואות ומחפשות מזון. להקות גדולות של שחף צהוב-רגל, זרזירים, דיות, אנפות, סיקסקים ולעיתים גם עופות דורסים. השביל ממשיך אל עבר מטעי עצי השקד הפורחים, חולף על פני עץ שיזף עתיק ומרשים, שובכי תנשמות שמשמשות להדברה ביולוגית, שדות ירוקים ותצפיות נוף מרהיבות. מסלול הטיול מסתיים בכביש 717 מול הכניסה לרמת צבי.

 

10 דברים שלא ידעת על התורמוס

  1. על חשיבותו של התורמוס מעיד הסיפור  על רבי שמעון בר יוחאי שטהר באמצעות שתילי תורמוס שטחים שהיו חשודים בטבריה כנגועים בטומאת המת.
  2. העלים פונים לכיוון השמש מקבלים את פניה במזרח בבוקר ופונים מערבה בערב.
  3. תפרחתו של התורמוס מונה בין 20-10 פרחים שנפתחים בזה אחר זה מלמטה למעלה.
  4. שני הכתמים הלבנים בבסיס הפרח הופכים לאדומים אחרי ההפרייה.
  5. לפרח אין צוף והחרקים, בעיקר הדבורים, נמשכים לאבקנים.
  6. העלה מכוסה בשערות לבנות קצרות וצפופות שלוכדות את טיפות הגשם.
  7. תרמיל הזרעים מתפקד כמו קפיץ שמשתחרר עם החמסינים הראשונים, מתפוצץ ומפזר את הזרעים.
  8. השטחים הצפופים של פריחת התורמוסים נגרמים מהפצת הזרעים למרחק קצר כתוצאה ממשקלו הגדול של הזרע.
  9. בכתבי הרמב"ם מיוחסות לתורמוס סגולות רפואיות.
  10. ישנם כ-300-200 סוגי תורמוסים בעולם.