מבצע להצלת ארמון הפאשה ושיקום מבנה שהפך למלון בוטיק האפנדי

 

סיפורם של שני בתי פאר מתקופת הטורקים בעכו. האחד נמצא בתהליך שיקום ושימור והשני הפך למלון מפואר שמשמר את ציורי הקיר. מארמון הפאשה אל מלון הבוטיק האפנדי.

 

המלחמה שניטשת על מבנה היסטורי היא לא פעם "עקובה מאבן". רשות העתיקות והמועצה לשימור אתרים נאחזות בקירות ומנסות להשאיר לנו את זיכרונות העבר למען העתיד. בכתבה הזו מככבים שני בתים האחד שנקרא "ארמון פאשה" שמצבו היה עגום ועבר תהליך שיקום ושימור והשני, שסיפורו דומה, אלא שגורלו שפר עליו. הוא נרכש על ידי יזמים שמסוגלים להשקיע ממון ומשאבים ולהשיב לו את תפארתו. מארמון הפאשה ההרוס אל מלון הבוטיק המפואר האפנדי של אורי ירמיאס בעכו.

 

מלון אפנדי     צילום: רונית סבירסקי

 

ארמון סודי

בעכו, בליבו של מעון "עתידות", המהווה אשכול שירותים עבור 84 ילדים ואנשים עם פיגור שכלי, שוכן לו ארמון סודי. לא ארמון כמטפורה אלא ארמון קיט מפואר שנבנה בשנת 1817 על ידי מושל עכו דאז, יורשו של אל-ג'זאר, סולימאן פאשה. הארמון שהוקם במלוא הפאר של הסגנון העות'מני, נקרא על שמה של בתו של סולימאן: פאטמה.

 

בוסתנים וריצוף גיאומטרי

ארמונו של סולימאן פאשה הוקם מצפון לעכו, באתר שיכונה ה'בהג'ה'. ככל הנראה, עם הקמת הארמון הוקמה גם בריכת ההשקיה, השוכנת גם כן בחצר מעון "עתידות", ועמה ניטעו הבוסתנים בשטח הגנים ממערב לה. עובי הדפנות של הבריכה כ-4 מטרים וראשן מרוצף בחלוקי אבן בדוגמאות גיאומטריות. לבריכה פתח מילוי אחד ושני פתחי ריקון עיקריים. כיום בפנים הבריכה חורשת קזוארינות.

 

תקרות מצוירות     צילום: רונית סבירסקי  

 

בריכה וגנים מטופחים

הברכה נבנתה, ככל נראה, בד בבד עם שינוי התוואי של אמת המים, מתוואי אמת המים של אל-ג'זאר, הקודמת לה. הדבר נעשה בכדי שהיא תעבור באדמותיו של הפאשה ותאפשר את השקייתם. הברכה שימשה כמתקן עזר להשקיית הגנים הסמוכים ולרווחתו של הפאשה, ניתן להסיק מכך שהקשר בין אמת המים לעכו, ברכת הפאשה ואדמותיו היה מתוכנן.

 

נטוש והרוס

השינוי בתוואי האמה הוא שאיים על המשך קיומו של המבנה. הישענותה של אמת המים על קיר הארמון גרמה לסדק אימתני, שהוביל להוצאת המבנה משימוש, עקב סכנת קריסה. המבנה שעד לפני כעשרים שנה שיכן את חוסי מעון "עתידות", נותר נטוש ועזוב ומשרד הרווחה חיפש משקיע שיסייע בשימור המבנה. למרות שהמבנה אינו נתון בסכנת קריסה מיידית, תהליכי הבליה וההרס כירסמו בו.

 

עיטורי פרחים וגילופי עץ

בין ההזנחה וההריסות ניתן היה לראות את הפאר והעושר שהכיל הארמון כשנבנה. רצפת שיש מעוטרת, חלונות זכוכית מקושתים, תקרה גבוהה שדפנותיה מלאות בעיטורי פרחים וגילופי עץ וחדרי מבואה גדולים. כל אלה דרשו שחזור ממושך ורסטורציה על מנת להחזיר את המבנה למצב תקין. כיום המבנה הלבן בעל חלונות ודלתות כחולים אמנם סגור אבל מבחוץ הוא מרשים ביותר והבריכה זכתה לשיפוץ.

 

ממסעדה למלון בוטיק

מנגד, בקצה אחר של העיר עכו, מוכיח לנו יזם פרטי מה כן ניתן לעשות עם הפאר שהושאר לנו כאן ואיך ניתן לשמרו כשיש מי שמוכן להשקיע. אורי ירמיאס, הידוע כאורי-בורי על שם מסעדת הדגים הידועה שלו, בחר לקנות בעצמו מבנה היסטורי שעבר תהליך שימור ושיקום והפך למלון בוטיק מפואר האפנדי. ירמיאס רכש שני מבנים נפרדים שחוברו בעזרת גשר. המבנים נבנו בתקופות שונות, נדבך על נדבך, כך ניתן למצוא בהם מגוון סגנונות ארכיטקטוניים: במרתף שיריים מהתקופה הביזנטית, חדר אוכל מהתקופה העות'מאנית המוקדמת, אולם כניסה ומרחץ טורקי שקיים 350 שנה והקומה העליונה שלו בת 150 שנה.

 

עשרה אמנים מאיטליה

המבנה, בדומה לארמון הפאשה, הוכרז כמבנה מסוכן עקב סדק ענק באחד מקירותיו, כך שהשנה הראשונה בה החל תהליך השחזור הוקדשה לייצוב המבנה וחיזוקו. ירמיאס שומר על רמת שחזור גבוהה ומקפיד על שימוש בחומרים מקוריים ובשיטות מקוריות, החל מרשימת פטנט לטיח מקורי ועד ייבוא של 10 אומנים מאיטליה לצורך שחזור מדויק של עיטורי התקרה.

 

המלון כולל סוויטות עם תקרות מצוירות ופינה אחת בכל חדר שלא שוחזרה כדי לשמר את הזמן. חדר אוכל קטן, מרתף יינות עם בר לאורחים, בית מרחץ טורקי, מרפסת גג לשיזוף ולברביקיו ונוף ים תיכוני הנשקף מכול פינה.