צפת בין קודש לחול

 

בפתחה של שנה חדשה, בימים של סליחות, משאלות לב וקורונה יש בצפת סינרגיה שמקשרת בין קודש לחול. חיבור בין אטרקציות של עיר עתיקה שהייתה עיר אמנים ואתר נופש נחשק לבין סמטאות אבן צרות, בתי כנסת, ספרי הקודש, קבלה, מיסטיקה ושולחן ערוך.

 

עיר של אמנים וסודות   צילום: רונית סבירסקי

 

קסמה של העיר צפת נחבא בין אבניה. היא עתיקה, מסתורית ומלאה ברבדים שצריך לקלף כדי להכיר אותה לעומק. היא מזוהה עם המסורת, הקבלה ובתי הכנסת אבל ככל שיורדים למעמקים מתגלה צפת העתיקה מהמאה ה-16, נחשפים סיפורי גבורה ממלחמת העצמאות, משחק בריחה סלולארי, מלון בוטיק, מסעדת שף ולקראת ראש השנה אי אפשר בלי מרכז קבלה, בתי הכנסת ובית העלמין של האר"י הקדוש.

 

משחק בריחה בין אטרקציות

מרכז אסנט מתמקד בהעברת החוויה הרוחנית הצפתית, ההיסטוריה, היצירה והאמנות. הם יצאו לאחרונה במיזם של משחק בריחה שמופעל על ידי אפליקציה ומאפשר למשפחות לסייר בעיר העתיקה בין האטרקציות המרכזיות. המשחק מופעל על ידי קוד סודי ומודרך על ידי סבתא יוכבד שמגייסת את נכדיה שני ואלעד לסייע לה בחיפוש אחר הקוד האבוד. המשחק עובר דרך מחלבת קדוש שמייצרת את הגבינה הצפתית, בתי כנסת עתיקים, אתרי מורשת קרב וגלריית הנרות של העיר. המשתתפים מקבלים רמזים, פותרים חידות כשהמטרה היא להציל את העיר בסוף המשחק.  

 

לטעום גבינה צפתית   צילום: רונית סבירסקי

 

במחלבת הגבינות הצפתיות מקבלים הסברים על המקום שהוקם לפני 100 שנים ומייצרים בו את הגבינה המלוחה המיוחדת בסלסלות קש. בבית כנסת אבוהב מסבירים על שלושת ארונות הקודש וספר מטולדו בן 500 שנה. הספר הזה יוצא בכל שנה בתהלוכת ססגונית ומובל אל קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהילולה של ל"ג בעומר. קירות בית הכנסת מעוטרים בציורים של ציונה תג'ר למרות האיסור על פסל ומסכה. היא נהגה לצום ביום כיפור ולפקוד את בית הכנסת וזו הייתה עילה מספקת לרבניו לכבד את בקשתה לתלות בו את ציוריה. מתקיימים בו גם קונצרטים של חזנות וקלרינט. בית הכנסת הזה פעיל 460 שנה ללא הפסקה ולא נפגע גם ברעידות האדמה. הגבאי תוקע בימי הסליחות בשופר ומסביר כי על הספסל הסמוך לארון הקודש ישבו גדולי הרבנים והמבקרים מוזמנים לשבת עליו. משחק הבריחה מתאים לילדים מגיל 6 ומעלה ומוצע במחיר מיוחד לתקופת הקורונה ב-85 שקלים למשפחה. טל. 077-3601100

 

תקיעת שופר בבית כנסת אבוהב    צילום: רונית סבירסקי

 

סיורים מוזיקליים עם אוזניות

יוזמה חדשה של "רוח צפת" הופכת סיור מוזיקלי למסיבת אוזניות בנוסח צפתי. הזמר והיוצר מיאל מוביל את המטיילים בין סמטאות האבן העתיקות כשהוא מזמר ולמלווה עצמו בגיטרה. המטיילים מצוידים באוזניות מקשיבים לשירה בדממה ואינם מפריעים לשלווה שאופפת את בתי התושבים. הוא מוביל את הסיור ועוצר בגלריה לאמנות, במרכז ללבוש יהודי שם אפשר להתחפש בתלבושות שמסמלות עדות שונות ותקופות קדומות. רוח צפת מציעה גם סיורים מודרכים מוזיקליים ללא תשלום שמספרים את סיפור העיר העתיקה וההיסטוריה שלה. אטרקציה שפועלת גם בשבתות מופעלת על ידי עמותת "לבנות ולהיבנות" שעורכת סיורים אל המנהרות התת קרקעיות שמספרות את תולדות היישוב היהודי בצפת במאה ה-16. טל. 04-6924646

 

סיור אוזניות מוזיקלי    צילום: רונית סבירסקי

 

מנהרת הטרור הראשונה

במהלך חפירות שנערכו בחודש אוגוסט 2020 להקמת מגרש חניה גדול נחשפה מנהרה שעל פי דעת החוקרים שמשה כמנהרת הטרור הראשונה הידועה בתולדות מדינת ישראל מתקופת מלחמת השחרור. התגלית הזו מצטרפת להחלטה להפוך את בניין אשת"ם הסמוך לאתר היסטורי לשימור וסיפור המנהרה קשור אל תולדותיו.  בית אשת"ם (אש תעשיות מתכת) נבנה כמרכז מסחרי בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת.  הוא מוקם בין השכונה היהודית לערבית ותוכנן כמבצר ממוגן. במהלך השנים נפתח בקומת הרחוב בית הקולנוע הראשון בצפת בבעלות יוסף ברנדלי היהודי ושותף ערבי. בקולנוע הוקרנו סרטים בעברית, ערבית ויידיש.

 

מנהרת הטרור ובית אשת"ם מנוקב בקליעים    צילום: רונית סבירסקי

 

כשהמתח בין היהודים לערבים גבר ב-1947 נסגר בית הקולנוע וחדריו הפכו לעמדות ירי ממוגנות ומחסן נשק. הוא שימש כקו הראשון בהגנה על העיר במלחמת השחרור ובלם את ניסיונות הפריצה אל הרובע היהודי. עד היום הוא נושא את צלקות הקרבות ומחורר מפגיעות הקליעים והפגזים. חדר ההקרנה נמצא במקום בו עומדת כיום גלריית הפסל יונתן דרמון. כשהחלו עבודות הפיתוח במגרש הסמוך לבית אשת"ם התגלתה המנהרה והועברה לבדיקת רשות העתיקות. הממצאים היו מפתיעים, שכבות על גבי שכבות נחו להם דפי ההיסטוריה: מבנה מנדטורי מהמאה ה-20 יושב על מבנה מהמאה ה-19 שחלק מרצפתו שרדה, מתחתיו מבנה קדום מרעידת האדמה ב- 1837 שלצדו קיר קדום יותר מהמאה ה-17. כל המבנים האלה נמצאים מעל פתחם של בור ומאגר מים מהמאה ה-16. ביניהם עוברת המנהרה שנחפרה ב-1948 מהרובע המוסלמי עד ליסודות בית אשת"ם.

 

חשיפת המנהרה קבלה אישור למיתוס שסיפרו זקני צפת והפך לעובדה. בנימין גייגר, אחד ממפקדי מגיני צפת כתב בספרו "אחד מזקני צפת" על מה שהתרחש: "באחד הלילות, כשסיירתי בין העמדות, הוזעקתי בדחיפות לעמדת המרכז (אשת"ם). איש העמדה הקבוע, מוסה סרור, סח לי בהתרגשות: בנימין, בוא תשמע" שים את האוזן על האשנב, אני שומע רעש מכיוון השוק הערבי".  הוא ממשיך לתאר "הקשבתי היטב, האזור היה חשוך והיריות נשמעו מכל עבר ונמשכו כל העת. ללא קשר ליריות, שמעתי אף אני מעין רעש הדומה לקול חפירה במעדר, כאילו הגיע מרחוק". גייגר דיווח למפקד ההגנה אבל מקור הרעש לא אותר ולימים הסתבר שהגשמים הכבדים שירדו באותו חורף מוטטו את המנהרה והערבים היו משוכנעים שהיהודים גילו ומוטטו אותה. החלק שקרס היה מרוחק רק 10 מטרים מקיר הבניין ואם התוכנית הייתה יוצאת לפועל יתכן שגורל העיר היה אחר.

 

המצודה העתיקה ששוקמה

מצודת צפת העתיקה, הממוקמת על גבעה במרכז העיר, עברה תהליך שיחזור וחידוש ופתוחה לקהל המבקרים. במקום שרידים של יישוב מהתקופה הכנענית, אך רוב השרידים שנותרו במקום הם מהתקופות הצלבנית, הממלוכית והעות'מנית. המצודה נפגעה קשות ברעידת האדמה שפקדה את צפת ב-1837. בעשרות השנים האחרונות התבצעו במקום חפירות ארכאולוגיות נרחבות. מיקומה הגבוה מאפשר תצפית על צפת וסביבותיה, הר מירון, הכנרת, הגליל התחתון עד הרי נפתלי והחרמון. סביב המצודה הוקם בשנת 1950 גן המצודה שתוכנן על ידי אדריכל הגנים שלמה אורן ויינברג ובו הוקמה מצבת זיכרון לחללי צפת שנפלו במלחמת העצמאות. האתר פתוח בכל ימות השבוע והכניסה חופשית.

 

פארק המצודה ואנדרטת הנופלים    צילום: רונית סבירסקי

 

סיורים וסדנאות רוחניות

איל ריס, שגדל בצפון תל אביב ופתח את מרכז הקבלה אומר שהוא לא הלך רחוק כי ראשי התיבות של צפון תל אביב הן צפת. הוא הקים את המרכז ברובע היהודי העתיק לפני 13 שנים ומקיים בו סדנאות רוחניות, סמינרים, סיורים, ריטריט ואירועים. מרכז המבקרים בן שתי הקומות כולל אולם הרצאות והקרנה, ספריית קבלה, מתחם מדיטציה, חנות לחפצי אמנות וממרפסת ענקית ממנה צופים אל נופי הגליל. טל. 04-6821771

 

מדיטציה בפארק עם איל ריס ממרכז הקבלה     צילום: רונית סבירסקי

 

מלון בוטיק במבנה צפתי עתיק

וילה גליליי הייתה הניסיון הראשון בארץ להקים מלון בוטיק בסגנון צרפתי קלאסי עם מסעדת שף. הזוג רחל ובני סיוון עלו לארץ מליון בצרפת בשנת 1959 כחלוצים של תנועת השומר הצעיר והתיישבו בקיבוץ חורשים. אחרי השירות הצבאי עברו לגור בהרצליה עד שנת 2001 שבה החליטו להגשים את חלומם ולהקים מלון ביתי קטן עם מסעדה. לאחר חיפושים מצאו על הר כנען בצפת בית עתיק שהיה זקוק לשיפוץ מסיבי. במקור היה זה בית המלון הראשון של צפת שהוקם על ידי משפחת ברונשטיין וכלל 10 חדרים.

 

ריהוט אירופאי עתיק     צילום: רונית סבירסקי

 

בשבוע הראשון של השיפוץ גילו בני הזוג במרכז רצפת הלובי דלת מפח וכשהרימו אותה גילו חדר ענק שכולו מלא במים. רק לאחר שניקזו את המים התבהר להם שהבניין הוקם על מאגר המים של כל היישוב. בגרסתו החדשה כולל המלון  20 חדרים ו-4 סוויטות-פנטהאוזים שצופות אל הר מירון, הכנרת ועמק החולה. מאגר המים הפך לספא עם 3 חדרי טיפולים ובחצר הוקמה בריכת שחיה. המלון רוהט בסגנון כפרי צרפתי, רוב הרהיטים נאספו משוקי פשפשים באירופה וגילם מגיע עד 150 שנים.

 

מגוון מנות ראשונות   צילום: רונית סבירסקי

 

בשנת 2018 נמכר המלון ליזמים חדשים ובמקום נפתחה בשנת 2020 מסעדת שף כשרה "צפתא" שעליה מנצח השף גדי אולשינסקי. בין המנות הראשונות אפשר למצוא פסטייה מרוקאית, ברבוניה בטיגון עמוק עם רוטב איולי קארי, עראיס פתוח עם סלסת עגבניות וטחינה, נתח קצבים שמוגש בפרוסות קטנות. בעיקריות: חזה אווז על פירה שורשים, ספייר ריבס עם אורז פילאף ואורז בר, שוק אווז קונפי ברוטב שזיפים וירקות שורש, עופיון קריספי בגריל, אסאדו בקר בבישול ארוך וצ'ימיצורי, פילה סלמון על הפלנצ'ה, פילה לברק עם צלפים ואנשובי. ישנן מנות לטבעוניים ביניהן: פאי רועים, מוסקה, פסטה והמבורגר.  מחיר לינה וארוחת בוקר לזוג כ-1000 שקל, לינה וחצי פנסיון לזוג כ-1400 שקל.  טל. 04-6999563

 

מגש מנות עיקריות    צילום: רונית סבירסקי

 

מלון עם אווירה צפתית 

מלון עם טיפולי ספא בצפת

מלון בוטיק בלב יער סמוך לצפת

אוכל רחוב בצפת - מהלחוח עד הפריקסה