מטולה בטעם של פעם - סיור במושבה, קולינריה, אמנות ומפל התחנה

 

כדי להבין מה מתרחש בין הבתים העתיקים של מטולה צריך לחנות ולטייל מבית לבית ולגלות שכמעט כל אחד מהם צופן הפתעה. גלריות, אמנים, ערסלים, קונדיטוריה, עבודות פימו, קרמיקה, ציירים, פסלים, צימרים, מסעדות ביתיות ונופים לא שגרתיים.

 

כשראשוני המתיישבים נשלחו מן המרכז לבנות את בתיהם במטולה צרפו להם ארון מתים ואמרו שהם הולכים למקום כל כך מסוכן שכנראה יחזרו ממנו בארון. מאז חלפו יותר ממאה שנים ולא רק שתושבי מטולה חיים הם גם מנערים מעליהם את התדמית המנומנמת ומצהירים שיש להם מה להציע וטוב שכך. מטיילים שמגיעים לדד-אנד שממנו אין לאן להמשיך רוצים לדעת שמחכה להם אקשן. לא מדובר במועדוני לילה וקלאבים סואנים אלא במושבה שמבקשת לפצח אותה בסבלנות.

 

מצפה דדו     צילום: רונית סבירסקי

 

שלווה על הגבול

לוקח דקותיים לחצות מקצה לקצה את רחוב הראשונים שנושא בחובו את אופייה ההיסטורי של המושבה. כדי להבין מה מתרחש בין הבתים העתיקים צריך לחנות ולטייל מבית לבית ולגלות שכמעט כל אחד מהם צופן הפתעה. גלריות, אמנים, ערסלים, קונדיטוריה, עבודות פימו, קרמיקה, ציירים, פסלים, צימרים, מסעדות ביתיות ונופים לא שגרתיים. מטולה חיה על הקצה והשלווה שאופפת אותה מלמדת על אופיים של תושביה. מלחמת לבנון הראשונה או השנייה היא מושג לתושבי הכרך אבל למטולאים, שכך הם מכנים את עצמם, זו סדרת ריאליטי מתמשכת. הם רואים את המלחמה מתחילה  וצופים בה כשהיא מסתיימת. הם צופים בטנקים שנכנסים והם הראשונים שרואים את החיילים יוצאים מלבנון. חופשה במטולה יכולה להפוך לחוויה כשמצרפים לה סיור עם מדריך מקומי שמספר איך המלחמה פרצה אצלו בחצר.

 

סיפורים אישיים

אחד כזה הוא ליאור בז, שנולד במטולה, צאצא למייסדי המושבה, שרת בלבנון, ניסה לחיות בתל אביב וחזר למטולה. הוא הקים את עמותת התיירות במושבה והצליח לאגד בה למעלה מ-60 תיירנים. בז, מקיים סיורים בין בתי המושבה הוותיקים וממשיך אל הגדר הטובה, לאורך קו הגבול כשבתי החיזבאללה משקיפים ממרחק נגיעה. הפרדסים הפסטורליים, עמוסי תפוחים ונקטרינות משתרעים סמוך לגדרות וכרזות הפרסום של נסראללה נראות כמו מבט לחדשות  של אל ג'זירה.

 

הטיול שבז עורך מיועד לארבעה נוסעים בג'יפ האישי שלו. הוא מתחיל ב"נחלת האיכרים" שם נמצא ביתו ומספר צימרים שאותם הוא משכיר. הסיפור המשפחתי מימי האבות המייסדים מופיע על שלט בכניסה לנחלה ומאפשר נגיעה בדפי ההיסטוריה של המקום. בז מרחיב את הסיפורים במהלך הסיור, עוצר לקפה באחת מנקודות התצפית ומשלב טעימת תפוחים מהמטע המשפחתי בעונת הקיץ. הוא עוצר ליד בית פקידות הברון שהיום הוא בית המועצה, מפל הטחנה, אנדרטת הספארי, נקודת תצפית על הגדר הטובה, כביש גבול בין המטעים ומצפה דדו, שהוקם לזכרו של הרמטכ"ל דוד אלעזר. מהמצפה משקיפים על בתיה של מטולה  ונופי האזור, דרום לבנון, החרמון, עמק החולה והרי נפתלי.

 

טיול ג'יפים על גבול לבנון בין מטעי תפוחים      צילום: רונית סבירסקי

 

בז מסיים את הסיור בתל "אבל בית מעכה", שנמצא כשני קילומטרים דרומית מזרחית למושבה. הוא מספר על הימים בהם הייתה במקום העיר הצפונית ביותר בממלכת ישראל ובה דוכא המרד נגד דוד המלך. זה המקום בו ערפו תושבי העיר את ראשו של שבע בן בכרי, זרקו אותו מעבר לחומות לשר צבאו של דוד, יואב בן צרויה כדי שיסיר את המצור על העיר.

 

כיום נמצא התל במרכז העמק, בולט ביופיו ובנוכחותו בין מטעי הפירות. בעונת האביב ניתן למצוא על התל וסביבו פריחה של האירוס הנצרתי וכלניות ובסתיו פריחת החצב והרקפות. מומלץ לטפס על פסגת התל וליהנות מיופיו של נוף 360 מעלות לעבר עמק החולה, הרי הלבנון, מטעי הפירות והמושבה מטולה הנמצאת צפונית לתל (הטיפוס לתל אפשרי ברגל וברכב שטח). הגעה לתל אבל בית מעכה דרך כביש 90 כ- 2 ק"מ דרומית למטולה. פנייה מזרחה מול המחצבה הישנה. הנסיעה בשביל בין המטעים. חוצים גשרון שמתחתיו זורם יובל של נחל עיון.

 

חברת ג'יפים נוספת שמקיימת סיורים במושבה ובסביבה הקרובה היא "ילדי טבע". הטיול עובר באתרים היסטוריים תוך שילוב סיפורי התנ"ך וסיפורים היסטוריים מרתקים של איש צבא בכיר לשעבר. עוברים בסמוך לגדרות הביטחון על גבולות סוריה, לבנון ומאחזי החיזבאללה. הטיולים מותאמים לבקשת המטיילים ויכולים להיות נינוחים או אתגריים. בכל ג'יפ מוקצים שבעה מקומות למטיילים והמסלול נמשך כשעתיים.

 

פיקניק וגלריות

גם אם מחליטים לטייל עצמאית במושבה היא ידידותית וקל להתמצא בסמטאותיה. בכל עונה היא מציעה צבעים וגוונים אחרים. אחת העונות המקסימות היא דווקא בימות החורף כשפסגתו של החרמון עוטה לבן ומטעי הדובדבנים והתפוחים עומדים בשיא פריחתם. אפשר לטייל ברכב למצפה דדו, להקיף את מטולה לאורך גדר המערכת, לצפות בנחל עיון ולעצור לפיקניק בחורשת וייס בצל האיקליפטוסים. לצד החורשה ניצבת אנדרטת רכב הספארי שהוקדשה לאסון הכבד שאירע כשרכב ספארי צבאי על מטען בגבול הלבנון. אפשר להמשיך משם בהליכה אל מפל התנור שמימיו שוצפים בימות החורף.

 

מפל הטחנה      צילום: רונית סבירסקי

 

טיול רגלי בסמטאות המושבה מלווה בתחושה של נוסטלגיה ויש בו אווירה של התחדשות עם ניחוחות של ימי המייסדים. בתי האבן המקוריים שומרו ושופצו והם טובלים בירק ופרחים. לאורך רחוב הראשונים ישנן מסעדות ביתיות, בתי קפה, פאב אירי, קונדיטוריה שניחוחותיה עוטפים את הרחוב, גלריות וסדנאות של אמני המושבה. "מחשבות צבעוניות" של ענבל בירון-יעקב שוכן בבית עתיק כשהחלל הפנימי עטור בעבודות פימו צבעוניות מעשה ידיה. ענבל מקיימת גם סדנאות בהזמנה מראש. "שלי שלה" הוא בית מלאכה לקדרות ולצורפות של שתי אמניות קיבוצניקיות. אפשר לראות את עבודת האבניים שנעשית במקום ולהתנסות בסדנאות יצירה לילדים ולמבוגרים. בצמוד אליהם נמצאת הגלריה של שירלי נאוי שמתמחה בפיתוח ערסלים תלויים. חשוב לדעת שרוב הגלריות במטולה פתוחה בסופי שבוע וסגורות באמצע השבוע אלא אם מתאמים איתם מראש.

 

ארטישוק של יהודים וביצה בקן

בדומה לאווירה השוררת במושבה תוכלו למצוא נגיעות קולינריות של הימים ההם לצד מסעדות של הזמן הזה. בחלק ההיסטורי נוסטלגי שולטת קלרי לישנסקי שמציעה בבית האבן העתיק ששייך למשפחה ארוחות כמו שהגישו בבית הסבתא. היא אספה את מתכוני הסבתא רבא של המשפחה שהוגשו במאה הקודמת לפקידים הטורקיים והקצינים הבריטים ששרתו בארץ. היא מגישה ברווז בתפוזים, דג מעושן, "ארטישוק של היהודים" שהוא אחד המאכלים המשובחים שלה ומאכלים מסורתיים של כבד קצוץ, רגל קרושה וגפילטע פיש.

 

בצד השני של המתרס נמצאת מסעדת "לואיזה" שאמנם ממוקם באחד מבתי המושבה הראשונים אבל מגיש תפריט עדכני ומגוון. קרן וחן בראל שהיו בעלי מסעדה קטנה במתחם מעיין ברוך התמקמו במה שהיה "בת האיכר" עיצבו את המקום באווירה רומנטית טוסקנית ויצרו תפריט איטלקי, צרפתי ים תיכוני. בין המנות תמצאו לזניה ביתית, בולונז וניוקי לצד צלי בציר בקר, ממולאים ומוסקה. פלטת המאזטים עם הלחם באפייה ביתית היא אחת המנות המבוקשות שלהם. ישנם גם כריכים, סלטים וארוחת בוקר שמציעה "ביצה בקן" או שקשוקה עם גבינת פטה ותרד. לקינוח עוגת פרג חמה או קדאיף גבינה.

 

עוגהל'ה, קפה-גלריה    צילום: רונית סבירסקי

 

עוגות, פיצות בטאבון ושמן זית

בלב רחוב הראשונים מריחים את המאפים הטריים שנעשים ב"עוגה'לה" על ידי הקונדיטורית ורד גפן. עוגות שמרים, פרג, גבינה, בלינצ'סים וקיגל משתלבים בגינה קטנה בצל העצים שבה אפשר לעצור לאתנחתא של קפה ומאפה. מעבר לרחוב נמצא המתחם של משפחת הוד שכולל צימרים ומסעדה שעליה אחראי השף אסף אוטולנגי. הם מגישים בשרים מנתחי בשר בקר מרמת הגולן בצורת תבשילי קדרה, בגריל או בתנור. בתפריט הצמחוני פסטות וניוקי בעשייה ביתית, דגים מנחל הדן, פטריות וחצילים ממולאים בגבינות תוצרת בית. ארוחות הבוקר העשירות שלהם כבר עשו להם שם במטולה. "לטעום ולחלום" הוא מיזם חדש שבו מגישים ארוחות בוקר במקום ומכינים פיצות בטאבון לקחת לצימר בהזמנה מראש.  אתר נוסף שקשור בקולינריה המקומית הוא ביתם של משפחת בחמוצקי שמכינים שמן זית בעצמם וקוראים לו "מטולה". הם מארחים בביתם בחמימות, מוזגים טעימות שמן, מגישים טבולה שלמדו מהעוזרת הלבנונית ומספרים את סיפורם האישי. 

 

צימרים מול הנוף

מטולה הייתה מאז הקמתה אתר נופש מבוקש. היא משכה אליה בתחילת המאה ה-20 מבקרים שחיפשו מרגוע לגוף ולנשמה. כך פרחו שם המושגים של בית הבראה ואכסניות ביתיות שהתפתחו עם השנים למלונות קטנים והרבה מאוד צימרים. אחד הצימרים היפים שייכים לדליה מולכו, אדריכלית תל אביבית שהקימה לפני 15 שנים בית אבן בשכונה החדשה של מטולה "הבית מול הבופור" ותכננה בו שלוש יחידות מעוצבות. היפה שביניהן פונה ישירות לבופור וצמודה לה מרפסת עטופה בירק ובעצים. 3 סוויטות חדשות "על המפלים" הוקמו לאחרונה בסמוך למפלי האזור. הסוויטות מוקפות בגינה מטופחת,  מתוכננות כשני מפלסים, ג'אקוזי ופינת ישיבה. אלה שרוצים להישאר קרובים למרכז העניינים יכולים למצוא צימרים מטופחים ומושקעים ב"נחלת משה" במרכז רחוב הראשונים ובמלון הבוטיק "בית שלום" שמציע מגוון של חדרים ברמות מחירים שונות ומסעדה ביתית עם בראנץ' וארוחות צהרים וערב. המלונות הצנועים שהיו בעבר עדיין פועלים ומציעים חדרים במחירים נוחים ביניהם: ארזים, אלסקה אין והמלון של גליה.

 

מרפסת הסוויטות של הבית מול הבופור   צילום: רונית סבירסקי

 

לפרטים על המקומות השונים

 

הבית מול הבופור – סוויטות בוטיק

במטולה, בקצה האצבע, בין מטעי תפוחים ודובדבנים, במעלה הר צפייה, 3 סוויטות זוגיות גדולות ומעוצבות הצופות אל הרי הלבנון. לכל סוויטה כניסה נפרדת, מרפסת נוף מרהיבה, סלון מרווח, חדר שינה נעים ושקט, ג'קוזי ושירותים צמודים, הסקה מרכזית, מזוג אוויר,טלוויזיה ומערכת שמע. הבית מול הבופור מיועד לאירוח זוגות בלבד. כולל ארוחת בוקר. הנרקיס 22, מטולה  054-5411413

 

על מפלים – סוויטות בוטיק

במטולה, מעל מפלי הטחנה, התנור ועיון שוכנות 3 סוויטות זוגיות ורומנטיות המעוצבות בקפידה מעץ גושני תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר. הסוויטות טובלות בתוך גן ירוק ומטופח ולכל אחת כניסה נפרדת ומרפסת גן. בסוויטות חדר שינה הממוקם על מפלס גבוה ובו מיטת עץ גדולה. ג'קוזי רומנטי ותאורה מיוחדת להשלמת האווירה, מערכת קולנוע ביתית, פינת ישיבה, מזגן והסקה מרכזית ועוד. על מפלים מציע מגוון טיפולי ספא בסוויטה או בחדר טיפולים אחר: עיסוי שוודי, עיסוי בשמנים ארומטיים, אבנים חמות, רפלקסולוגיה, עיסוי תאילנדי ועוד. האירוח בסוויטה כולל ארוחת בוקר. הסוויטות מותאמות לאירוח זוגות בלבד. השמורה 9, מטולה  052-5554955

 

נחלת משה – סוויטות בוטיק

בלב רחוב הראשונים במושבה מטולה, על אדמה פורייה שהניבה בעבר עצי פרי נשירים, נמצאות שתי סוויטות, מוקפות חומת אבן בת למעלה ממאה שנים ורווית סיפורי איכרים חלוצים שעבדו קשה והקימו את הארץ המובטחת. שקט, שלווה, פרטיות מוחלטת, הרבה ירוק ומרחבים אין סוף, גינה מטופחת, ארוחת בוקר מפוארת ומרפסת לנוף. "נחלת משה", נמצאת בלב רחוב הראשונים הקסום במטולה, בה שוכנות שתי סוויטות בוטיק, הצופות אל נוף גלילי ירוק ומלבלב. הסוויטות ניבנו בהשראתה של חומת אבן עתיקה, הנמצאת בנחלה למעלה ממאה שנה, כשהקו המנחה בבנייה היה שמירה על האותנטיות לצד עיצוב מודרני ועכשווי. לכל סוויטה מרפסת הפונה אל נוף של עצי פרי המשתפלים למרגלותיה, עמק עיון נפרס במלוא הדרו וברקע מבצבצים הרי הגולן והחרמון. האירוח כולל: ארוחת בוקר עם גבינות תוצרת עצמית, בקבוק יין, כיבודי שוקולד ועוגיות תוצרת הבית, שתייה קרה וחמה מגוונת. הסוויטות מותאמות לאירוח זוגות בלבד. הראשונים 44, מטולה  057-5510108

 

צימרים - נחלת איכרים

משפחת בז הינה משפחה שורשית ממייסדי המושבה מטולה. ברוך בז ראש המשפחה ביחד עם זוגתו דינה הקימו את המשק. הדורות שבאו אחריו פיתחו את המשק החקלאי ואף בנו על הנחלה צימרים לפי אופייה של מטולה, מאבן עתיקה בשילוב עץ, חצר גדולה ובה כלים חקלאים עתיקים לצד חדשים, שימור ההיסטוריה בשילוב הקדמה. זאת בכדי לחזק את השורשיות והחלוציות כערך מקודש. משפחת בז הינה דור רביעי בחקלאות נשירים ומגדלים את כל פירות הקיץ. מהפירות הטריים מכינה המשפחה קונפיטורות, ליקרים, זיתי כבושים, שמן זית ועוד. בכל אחד מהצימרים מוגשים בקבוק יין וסלסלת פירות היישר מהמטעים של משפחת בז. הצימרים מתאימים לזוגות ולמשפחות. סוויטת היהלום נגישה לנכים ובעלת אות נגישות ישראל .מסביב לצימרים, גינה, דשא מול נוף, פינות ישיבה תחת עצי ארז הלבנון והדולב, ערסלים ונדנדות. הנדיב 5, מטולה  052-2465410

 

לישנסקי בית אוכל

מטבח כפרי-גלילי ואירוח נוסטלגי מתובל בסיפורים האישיים של משפחת לישנסקי על מסורת הבישול והאירוח החל מהסבתא רבא עד הדוד שהיה "מלכת המטבח". חלוציות, רומנטיקה, מחתרת וריגול. הבאים בשערי בית לישנסקי נהנים מהמבנה הייחודי שנבנה ב- 1936 על יסודות הבית המקורי משנת 1896, בה נוסדה מטולה, בידי האדריכל משה גרסטל בסגנון באוהאוס - ים תיכוני, עם מרפסות וקשתות מאבן צידונית וזכוכית כחולה. מאווירת הנוסטלגיה בה הזמן עצר מלכת ומהריהוט המקורי בסגנון ארט דקו השמור היטב וכך גם הספרייה העברית הישנה וממוזיקה נהדרת. פתוח בכל ימות השבוע. מומלץ להזמין מקום מראש. בית לישנסקי: רח' הראשונים 42, מטולה  04-6997184

 

לואיזה

במבנה אבן עתיק נפתחה מסעדת לואיזה, שעיצבו השפים קרן וחן ענבל. תפריט המסעדה נרקם כולו כמחוות טעימות למיטב מטבחי העולם - איטלקי, צרפתי וים תיכוני. יש גם אוכל ביתי על פי מתכונים שעברו במשפחה מדור לדור. בתפריט סלטים המבוססים על חומרי גלם גליליים טריים, סטייקים מיושנים משובחים, דגים טריים ופסטות במגוון רטבים. פלטת מאזטים צבעונית, ממולאים ומוסקה. לקינוח עוגת פרג חמה או קדאיף גבינה. במסעדת לואיזה פועלת גם חנות של חפצי נוי מיוחדים, ובימי שישי נערכת במעדנייה מכירה של מאכלים בניחוחות ובטעמים המיוחדים של המקום. שעות פתיחה: ימים ב'- שבת 10:00 עד אחרון היושבים (יום א' המקום סגור). רח' הראשונים 21, מטולה 04-6890992   

 

בית שלום - סוויטות מפנקות, ספא ומסעדה

חצר בית שלום במטולה נבנתה לפני 120 שנים, על ידי מייסדי המושבה. בבית המגורים הישן הוקם בית האוכל ובחוקורה- החצר שיועדה לחקלאות וחיות הבית- הוקמו חדרי האירוח. ביניהם גינה רחבת ידיים, מלאה בפרחים ריחניים, מטופחת ושלווה, במרכזה מזרקת מים. במתחם בית שלום- מסעדה, ספא, חדרים וסוויטות מפוארות בנויות אבן גלילית מקורית  הכוללות את כל הפינוקים, חדר אמבטיה רחב ידיים ומרפסת הצופה לחרמון. בחצר- אל מול עצי הדובדבן ממוקם ג'קוזי חיצוני להנאת האורחים. במסעדה המנוהלת על ידי השף אוטולנגי תפריט מגוון וארוחות בוקר הכוללות מגוון סוגי גבינות טריות, סלטים, זיתים תוצרת בית, לחמים טריים, דגים, ביצים ומבחר ריבות ביתיות, כמו ריבת תאנים (מעץ בן 100 שנה המניב עדיין תאנים) וריבת שזיפים, עוגות מבית סבתא  ועוד. מהמלון ניתן לצאת לטיולי מודרכים, ברכבים הפרטיים, לעבר תצפיות ,כאשר בכל מוקד נעצרים לצפייה והסברים, אל נוף הגליל, עמק החולה, הרי נפתלי, החרמון ולבנון, דרך מפלי מים, אתרים היסטוריים, פריחות וקטיף פירות במטעים- לפי העונה. יחידות אירוח לזוגות בלבד. סיורי תצפית מיועדים גם לילדים בהרשמה מראש. אורחי המלון ללא תשלום. 04-6940767

 

עוגה'לה

כשנכנסים לקפה עוגהל'ה ברחוב הראשי במטולה מיד עולים זיכרונות מבית סבתא. הריחות והמראות של העוגיות, עוגות השמרים, הפרג, הגבינה, הבלינצ'סים והקיגל הנאפים במקום, בשילוב קפה משובח או תה צמחים מערוגת הגינה מחייבים הפסקה מהטיול במושבה וישיבה בחצר בית האבן העתיק.  ורד גפן, מעבר להיותה קונדיטורית מעולה, היא גם אמנית המציירת על אריחים ובמקום מתקיימות סדנאות לכל הגילאים. שעות פתיחה: ימים ה', ו', שבתות וחגים 9:00 עד אחרון היושבים. רח' הראשונים 17, מטולה  052-8597044

 

לטעום ולחלום

בית קפה משפחתי וקטן בין עצים ופרחים בלב החצר, מקום עם טעמים וניחוחות. ארוחות בוקר עשירות, פיצות מהטבון, מבחר סלטים, קפה וקינוחים. כל זה מוגש באווירה פסטורלית ומשפחתית. שעות פתיחה: בתיאום מראש בלבד. רח' הזית 6, מטולה  050-5350420

 

גלריות במטולה

 

מחשבות צבעוניות

סטודיו למתנות ועבודות יד. הסטודיו הקטן והמיוחד של ענבל בירון-יעקב נמצא ברחוב הראשי של מטולה ומציע לאורחים ולמבקרים חוויה צבעונית ומלאת השראה. הסטודיו שוכן בבית עתיק שהוקם בראשיתה של המושבה, וקירות האבן המצפים אותו משרים אווירה נעימה וייחודית. בנוסף למחשבות צבעוניות, ניתן למצוא בסטודיו מגוון אקססוריז צבעוניים ויפים, קישוטים לבית ולנשמה ומתנות מיוחדות. פתוח רק בסופי שבוע. רח' הראשונים 21 מטולה   050-6875433

 

שלי שלה

בית מלאכה לקדרות ולצורפות. הגלריה נפתחה לאחרונה ע"י צמד האמניות שני אופיר מקיבוץ נאות מרדכי (קדרות) ועדי זלוטוגורה מקיבוץ כפר סאלד (צורפות), בוגרות המכון לאמנויות במכללת תל-חי. הגלריה, פרט למכירה, מזמינה את המבקרים לתוך בית המלאכה בו יוצרות הבנות את עבודתן. שולחן צורפות עמוס כלים וזוג אובניים עובדות יאפשרו למבקרים להיחשף וללמוד על תהליך היצירה של האמניות. בשבתות ניתן למצוא אותן עובדות במרץ ומזמינות את הקהל הרחב להתנסות חד פעמית בחוויית היצירה. הגלריה נמצאת בסמטת האמנים, בבית אבן עתיק בצילו של כליל החורש. הגלריה משמשת, פרט למכירה, כסטודיו לעבודה ויצירה. בגלריה יתקיימו סדנאות יצירה לילדים ומבוגרים בכל יום שבת, חוגי יצירה אחת לשבוע וסדנאות הכרות חד פעמיות בהזמנה  מראש.

שעות פתיחה לעונת הסתיו:

חמישי 16:00-20:00

שישי 10:00-14:00

שבת 10:00-16:00

רח' הראשונים, סמטת בית האמנויות, מטולה. 050-8336684/ 0544987039

 

תלוי ערסלים

שירלי נאוי יוצרת ערסלים בעבודת יד מתוך מטרה לאפשר וליצור זמן איכות לילד ולהורה. המוצרים בגלריה: ערסלי ישיבה מתאימים לכל הגילאים. ערסל ככלי טיפולי –  הערסלים מתאימים גם לאנשים הסובלים מכאבי גב ורגלים ומהווים כלי טיפולי לאנשים עם צרכים מיוחדים. עריסל – ערסל תינוקות מלידה ועד גיל 3.

ימים א'-ה'  10:00-15:00 (בקיץ עד 18:00).

יום שישי 10:00-14:00 (בקיץ עד 15:00).

רח' הראשונים 17, מטולה

 

‏‏ מוזיאון בית האיכר

בית האיכר – ארכיון ומוזיאון. אחד הבתים מימיה הראשונים של המושבה, הוקם בשנת תרנ"ו 1896, שוחזר ושוקם במטרה לשמר בית-איכר מראשית ההתיישבות במטולה ובעיקר, כדי להמחיש כיצד חיו המתיישבים, באיזה קשיים נתקלו בשנותיה הראשונות של המושבה, שהייתה בודדת ומרוחקת מכל ישוב יהודי. המוזיאון וממצאיו משקפים את תולדות מטולה מראשיתה. מדור מיוחד בבית האיכר הוא הארכיון ההיסטורי בו מוצגות תמונות של ראשוני מטולה, תמונות מהרחוב הראשון והיחידי, שהיה בעבר כל מטולה, צילומים מעבודות החקלאות, הווי התושבים ותמונות הסביבה הקרובה. מסמכים מתקופות שונות בנושאי עלייה ובטחון, מימי הטורקים, הצרפתים והבריטים, הסכמי גבולות ועוד. באמצעות דגם של האזור, ניתן ללמוד ולהכיר את התמורות הרבות שחלו במושבה אחרי מלחמת השחרור, כאשר אדמות מטולה בעמק עיון (מרג` עיון) נמסרו ללבנון בהסכם שביתת הנשק. בחצר מוצגים כלי בית וכלי עבודה "מהימים ההם".

מועדי פעילות המוזיאון: בימים א, ב, ג, ד, ה בשעות - 16:00-18:00, בשבת: בשעות - 19:00-17:00.  בחודשים יולי, אוגוסט, ספטמבר פתוח המוזיאון עד השעה 20:00

 

סיור גבול במטולה

הטיול מיועד ל- 4 נוסעים ומתחיל בצימר נחלת איכרים על רקע סיפור תולדות המשפחה וממשיך דרך רחוב הראשונים עם סיפורי בתים ולנקודות נוף מרהיבות וייחודיות. הטיול מלווה בסיפורים אישיים והסברים על ההיסטוריה של מטולה והמצב הגיאופוליטי לאורך הגבול עם מדינת לבנון. באחת מנקודות התצפית עוצרים להפסקת קפה. בעונת הקטיף מגיעים למטעי המשפחה ונהנים מקטיף של פירות קיץ עסיסיים וטריים ישר מהעץ. במהלך הסיור עוצרים במקומות הבאים: בית המועצה (בית פקידות הברון), מפל התחנה, אנדרטת הספארי, נקודת תצפית הגדר הטובה, כביש גבול בין המטעים, תצפית דדו, אבל בית מעכה. מחיר הסיור 300 ₪ ל- 4 אנשים (150 ₪ לאורחי הצימר "נחלת איכרים"). לפרטים והרשמה 052-2465410

 

מטולה שמן זית

מטולה שמן זית מיוצר במשק של משפחת בחמוצקי שבמטולה. רוני ופאני מסמלים את הקשר ההדוק של האיכר לאדמת הארץ ואת שורשיו העמוקים בה ובכך ממשיכים מסורת ארוכת שנים של עבודת האדמה. שמן הזית נמכר בבקבוקי 1 ליטר ב- 50 ₪, או בפחים בגדלים שונים. המבקרים מוזמנים לסלון ביתם של משפחת בחמוצקי במטולה, שם הם זוכים לקבל מבני הזוג הסבר על השמן ועל תהליך כבישתו, טעימות ובעיקר קבלת פנים חמה ולבבית. בתיאום מראש בלבד. רח' הארזים 16 מטולה  04-6941103

 

"ילדי טבע" – טיול ג'יפים גלילי

הטיול נערך דרך אתרים היסטוריים ומפגשים מרתקים מתקופת התנ"ך, דרך סיפור קום המדינה. מסלולים הסוקרים את מלחמות צבא ההגנה עד לימינו. והצצה דרך גדרות הביטחון אל סוריה, לבנון ומאחזי חיזבאללה. המסלולים מותאמים על פי צרכי המטיילים החל מטיולים אתגריים עם קפיצות, צווחות גיל  והרפתקאות שטח וכמו כן מתאימים לאנשים עם כאבים או מוגבלויות שפשוט מתגעגעים לטיול רגוע, נעים ובטוח.מסלול הגבול וההר מסלול העמק הנהר וההר המסלול הרטוב מסלול הנהר והגבול.

נוסעים לאורך גבול הלבנון, חולפים בתוך עמק החולה ההיסטורי, טובלים בנחלי הגליל ומעיינות מים, מטפסים לרמת הגולן וליערות הרי נפתלי, בין ובתוך חמוקי השבר הסורי אפריקאי. מסלולים העוברים דרך שדות חיטה וכותנה, מטעי תפוחים אבוקדו, זיתים ופקאנים – כל טוב הארץ. הטיולים מתאימים ליחידים ולקבוצות

בכל ג'יפ יש מקום ל- 7 מטיילים. דוד  052-2812048 / 0545342491    

 

עמותת התיירות מטולה www.metulla.co.il