מופעים, תערוכות, הצגות ומוזיקה שמותאמים לתקופה

 

דגלים שהפכו ליצירות אמנות, מופע שוטטות ברחבי מוזיאון, קיבוץ של פעם, קבלת שבת על החוף, מחווה לאסי דיין ומופע מוזיקלי במערת צדקיהו

 

דגלים שהפכו ליצירות אמנות למען משפחות החטופים

תערוכת התרמה למען משפחות החטופים מציגה יצירות של כמאה אמנים מוכרים, העשויות כולן מדגלי ישראל שנשחקו ונשכחו. הדגלים נאספו על ידי האוצרת והאמנית חנה רוטשילד, שהיא גם עובדת סוציאלית קלינית המתמחה בטיפול בטראומה, ואשר מאז ה-7 באוקטובר מטפלת במפונים מהדרום ובניצולי הנובה. רוטשילד אספה והצילה מרחבי הערבה דגלים שסבלו מפגעי הזמן, והזמינה אמנים למהלך אמנותי משותף המביא מסר של תקווה ריפוי וחמלה. בין האמנים: סיגלית לנדאו, ערן שקין, עידו גורדון, ג'רי שי סריג, אמיר שפט, פסי גירש, מישל פלטניק, דדה, עידו בראל, עידו מרקוס ואחרים.

מתי: רביעי, 15 במאי, 21:30-18:00

לפרטים: בית רדיקל, רחוב התחיה פינת הרצל, תל אביב

 

 

מתי כספי ותזמורת הקאמרטה באופרה הישראלית

מופע חדש בסדרת השתקפויות של האופרה הישראלית, שלומי שבן ותזמורת הקאמרטה ירושלים מביא אל הבמה את מתי כספי עם ביצועים מיוחדים לשירים האהובים של שני אלבומיו הראשונים שהפכו לחלק בלתי נפרד מפס הקול הישראלי. האלבום הראשון משנת 1974 והשני "מתי כספי והפעמון" מ-1976, אלבום ששבעה מלחניו נכתבו למילותיו של אהוד מנור. בשני האלבומים הוא מנגן בעצמו ביותר מעשרה כלי נגינה כדי לחסוך בהוצאות. המופע כולל עיבודים מיוחדים לתזמורת לשיריו הידועים: כשאלוהים אמר, הנה הנה, לא ידעתי שתלכי ממני, נח, איך זה שכוכב נולד, ברית עולם ואחרים.

מתי: שלישי, 18 ביוני, 20:00

לפרטים: 03-6927777


"אור וערגה": פתיחת תערוכה בבית ביאליק

תערוכה חדשה שתוצג בבית ביאליק "אור וערגה" מגיבה לאחד משירי המשורר. במהלך הפתיחה יושק הספר "אמנות. ביאליק." בעריכת ד"ר סמדר שפי. הספר מקבץ טקסטים ותיעוד חזותי מסדרת תערוכות האמנות העכשווית שנאצרו על ידי שפי במוזיאון בית ביאליק מאז 2013, לצד אנתולוגיה של כתבי ח.נ. ביאליק ששימשו להן כהשראה. האמנים המציגים: סיגלית לנדאו, עופר ללוש, מעין אליקים, חנאן אבו חוסיין.

מתי: פתיחה, 16 במאי, 19:30

לפרטים: באירוע הפתיחה כניסה חופשית

 

 בית ביאליק     צילום: רונית סבירסקי

 

הדיאלוגים של הכרמליטיות – לראשונה באופרה הישראלית

האופרה הישראלית מעלה זו הפעם הראשונה את "הדיאלוגים של הכרמליטיות" - אחת האופרות החשובות שנכתבו במאה ה-20 מאת המלחין הצרפתי פרנסיס פולנק. בבימויו של הבמאי הצרפתי הנודע אוליבר פי ובניצוחו של מאסטרו אשר פיש ששב לנצח באופרה הישראלית לאחר שנים רבות. האופרה מבוססת על מחזה מאת ז'ורז' ברננוס, ובמרכזה עומד סיפורן האמיתי של קבוצת נזירות ממנזר כרמליטי שהוצאו להורג בזמן המהפכה הצרפתית שרדפה את האצולה, המלוכה והכנסייה. המנזר הותקף על ידי אנשי המהפכה וחלק מהנזירות שחיו בו נרצחו, ועל שאר הנזירות ציוו לכפור באמונתן. בהנהגת אם המנזר הן החליטו שלא לבגוד באמונה ובנדרים שלהן וכתוצאה מכך הן נשפטו למוות ולפני העלייה לגרדום כל אחת מהן חידשה את הנדרים שלה. האופרה מספרת את הסיפור דרך עיניה של בלנש דה לה פורס, צעירה ממשפחה אריסטוקרטית, שבורחת מהבית ומצטרפת למנזר הכרמליטיות. היא מקבלת על עצמה את חיי הפרישות והאמונה אך כשהנזירות מחליטות לבחור במוות בלנש הנסערת והמפוחדת בורחת. ברגע האחרון, בעודה צופה באחיותיה הנזירות צועדות זו אחר זו אל הגרדום, היא בוחרת להצטרף אליהן.

מתי: 28 במאי – 3 ביוני

לפרטים: 03-6927777

 

 

"זה הזמן" של פשוטי הרחוב

פשוטי הרחוב - הרכב רוק גלילי היוצר מוזיקת רוק מקורית עכשווית משיקים את 'זה הזמן' - סינגל ראשון חדש לקראת האלבום השני שבדרך בהפקתו של עמיר לב. ומארחים את השחקן נורמן עיסא. אחד השירים שנכתב במהלך המלחמה הוא "כשמכבים לעולם את האור אפשר לראות ת'עצב". הם יעלו במועדון לבונטין תל אביב כחלק מסיבוב הופעות בארץ מופע שמשלב את השירים החדשים.

מתי: 21 במאי, 18 ביוני, פתיחת דלתות 22:00

לפרטים: 62-55 שקל

 

על אהבה וזוגיות

מרכז חיים גורי לתרבות שבבית הקונפדרציה בירושלים מקיים את האירוע השני בסדרה "על אהבה בסיפור החסידי". האירוע "חצי מן העולם הבא שלי אני נותן לך" מוקדש לאהבה הזוגית בסיפור החסידי. זוג המשוררים סיון ואבישר הר-שפי יקראו סיפורים חסידיים הקשורים לזוגיות. הם ישתפו את הקהל בסיפורים אישיים, שלום בית, זוגיות אחרי המוות ורוחניות בקשר הזוגי. סיון הר-שפי היא משוררת, מרצה ומנחת קבוצות ואבישר הוא משורר, מורה קבלה וחסידות באוניברסיטת בר אילן.

מתי: רביעי, 22 במאי, 20:30

לפרטים: 02-5399360

 

 

 

תערוכת שורש רע בבית האמנים

התערוכה שורש רע שנפתחה בבית האמנים בירושלים עוסקת ברוע האנושי, בצדדים האפלים בטבע האדם, על דחפיו ועל יצריו הבלתי מרוסנים,  ומצביעה על הקלות הבלתי נתפסת, השרירותית לעתים, שבה מתחוללת הידרדרות מוסרית ונחצים גבולות אתיים. העבודות בתערוכה מציגות היבטים שונים של רוע אנושי, על נוכחות הרוע בכל חברה ובכל אדם, ועל דפוסי התנהגות המקבעים ואף מנרמלים אותו במסגרת מבנים חברתיים, תרבותיים ומדיניים. הרוע נוכח בחיי האגם באופנים שונים וכרוך בבורות, מניפולציות, שקרים, ניצול, בריונות, שיעבוד ופגיעה פיזית ומנטלית. בין האמנים שמשתתפים בתערוכה: רועי כהן, דניאל קאפ, ירון אתר, אנה ווילד, ליהי ניידיץ, אורי ויינשטיין, רון אסולין, רגב עמרני, לי נבו, עידו גורדון, איתמר שטמלר, יהונתן רון.

מתי: 18 במאי – 3 באוגוסט

לפרטים: כניסה חופשית, 02-6253653

 

׳לנוע בלי לזוז 2024׳ - פנטזיה מוזיקלית לשחקן ותזמורת

תזמורת המהפכה מעלה הפקה מחודשת של ׳לנוע בלי לזוז 2024׳ במסגרת "סדרת המהפכה" באופרה הישראלית ובהיכל אמנויות הבמה הרצליה. המנצח (רועי אופנהיים) באמצעות התזמורת ובשילוב וידאו ארט יוצר עולמות מוזיקליים-ויזואליים ללא מילים, בעוד שהמספר שבצד הבמה (עידו ברטל) המשמש כקול שבראשו, מנסה להוביל את הקהל לחוויה אחרת לגמרי. תוך כדי שהוא מנסה לספר את החוויה המוזיקלית הוא הופך אותה למסע ברכבת שדים שכולה קודש לאגו המשתולל שלו. הוא שר, מנגן, משחק, משתלט על הבמה, על הקהל שבאולם ומחפש את מקומו על הבמה וביצירה.

מתי: 10 ביוני (תל אביב), 13 ביולי (הרצליה)

 

 לנוע בלי לזוז, תזמורת המהפכה     צילום: יוסי צבקר

 

מופע שוטטות בחללי מוזיאון תל אביב

אנסמבל פספורט מעלה בבכורה את המופע "נופל מחוץ לזמן" בחללי מוזיאון תל אביב. המופע הוא עיבוד לספרו של דויד גרוסמן ומשלב משחק, שירת א-קפלה ודמויות שסיפורן  מהדהד את התקופה. הורים שמקבלים הזדמנות אחרונה להיפרד מילדם. מסע שבו ההורה משחרר את הילד שאיננו ומנסה להאחז בחיים שחזקים ממנו.

מתי: 4, 25 ביוני, 20:00

לפרטים: באתר איוונטר

 

 אנסמבל פספורט במופע שוטטות במוזיאון     צילום: רונית סבירסקי

 

כרמינה בורנה – 5 הופעות לפני הסיבוב בעולם

להקת המחול קמע מחזירה לבמה את היצירה "כרמינה בורנה" שנוצרה בשנת 2007 על ידי המנהל האמנותי וכוריאוגרף הבית תמיר גינץ בהזמנת פסטיבל קיפריה בקפריסין. 5 הופעות יתקיימו בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה. "כרמינה בורנה" הפכה לסיפור הצלחה בינלאומי ומאז הועלתה בכל רחבי העולם, ובכלל זה באירועי התרבות של האולימפיאדה בביג'ינג (2008). לקראת ההעלאה המחודשת באביב 24, לבקשת פסטיבלים בחו"ל, גינץ עדכן את הכוריאוגרפיה, עיצוב תלבושות חדש של אביעד הרמן ועיצוב תאורה חדש של שי יהודאי. ביצירה של גינץ ישנה פרשנות עכשווית ליצירה המוזיקלית של קרל אורף: הוא מניע את רקדניו הווירטואוזיים בהתאם להתפתחות המוזיקלית להתהוללות במשחקי חיזור, תשוקה וארוטיקה. מתוך הנשף עטור החשקים נחשפות מגוון דמויות על זהותן הייחודית.

מתי: 22-25 במאי

 

 Carmina    צילום: כפיר בולוטין

 

קיבוץ של פעם

קיבוץ יד מרדכי הצליח לשמר ולשחזר את חיי הקיבוץ כפי שהיו בעבר והמבקרים יכולים לחזור בגלגל הזמן אל ימי תחילת הקיבוץ לפני קום המדינה בבית האוסף – "קיבוץ של פעם". חזרה נוסטלגית בזמן אל ראשית ימי הקיבוץ. הזיכרונות, החפצים שאינם קיימים היום וסיפורי הגבורה. מתאים מגיל 3 ומעלה.

לפרטים: 08-6720485

 

 יד מרדכי      צילום: רונית סבירסקי

קבלת השבת חוזרת לנמל קיסריה

נמל קיסריה מחדש את מסורת קבלת השבת בהובלת בית תפילה ישראלי מתקיימת בשעת השקיעה ברחבת הדשא המרכזי מול קמרונות הנמל. בנוסף, בימי רביעי ב-17:30 מתקיימים ערבי יוגה על גג הקמרונות שמתאימים לכל הרמות ואין צורך בידע מקדים.

מתי: ימי שישי, מאי, יוני, 17:30

לפרטים: כניסה חופשית, 6550*

 

 

שלושה ימים של אמנות, מוזיקה ופרפורמנס

מוסררה מיקס הוא אירוע בינלאומי רב־תחומי, המתקיים בשכונת התפר מוסררה בירושלים משנת 2000 ביוזמתו ובהפקתו של בית הספר מוסררה לאמנות וחברה על שם נגר. מוסררה מיקס משמש מוקד להתרחשויות אמנותיות וחברתיות, המגלמות את ההוויה התרבותית והפוליטית של ירושלים בפרט, ושל ישראל בכלל, תוך כדי התכתבות עם רעיון מרכזי אחד, המתחלף בכל שנה. הוא יעסוק השנה במושג הזמן וכולל הפקות מקור, עבודות סטודנטים ותערוכות שנוצרו במיוחד. האירועים יתקיימו בחללי בית הספר (שבטי ישראל 22, ירושלים) ובסביבתו. 

מתי: 30-28 במאי, 23:00-19:30

 

הסודות של בית צבי

בית צבי ברמת גן מעלה את המחזה "הסודות" שבמרכזו בת של דיין חרדי שחולמת להיות רב-אישה אורתודוקסית. היא מגיעה למדרשה לבנות בצפת והרבנית מגלה שמדובר בעילוי. למרות הבטחתה לאב לדאוג שבתו תהיה ככל הבנות היא מקדמת אותה בתוכניותיה אבל קשר שנוצר בינה לבין בחורה נוספת מאיים להרוס את חלומה. ההצגה נעשתה בהשראת תסריט מאת הדר גלרון ואבי נשר ומבוצעת על ידי שחקני ושחקניות בית ספר לאמנויות הבמה בית צבי.

מתי: 27 במאי – 15 ביוני

לפרטים: אתר בית צבי

 

 

המחזמר 'גריז' בתיאטרון אחד העם

בית הספר לאמנויות הבמה של סמינר הקיבוצים מעלה בתיאטרון אחד העם בקמפוס החדש את המחזמר "גריז". סיפורם של דני, סנדי וחבריהם בשנה האחרונה בתיכון ריידל של שנות ה-50. כל ההכנסות יועברו לטובת קרן מלגות לנפגעי 7 באוקטובר ואנשי ונשות המילואים מקרב קהילת סמינר הקיבוצים.

מתי: 25-16 במאי

לפרטים: קמפוס אמנויות החדש, רחוב אחד העם 9 תל אביב

 

 

אסינמטק במחווה לאסי דיין

במלאת עשור למותו של אסי דיין, סינמטק הרצליה יקיים לאורך חודש מאי את "אסינמטק". הקרנות של סרטיו של אסי דיין ומפגשי שיח עם שותפותיו ושותפיו ליצירה. הקרנות חד פעמיות של סרטיו "חגיגה לעיניים" ו"הזמנה לרצח". באירוע הפתיחה ב-9 במאי תתקיים קריאה מבוימת מתוך הסרט "חיי ושקרים אחרים...", תסריטו האחרון של אסי דיין בהשתתפות השחקנים ליאור אשכנזי, מיכל בת-אדם, אלמה דישי, תומר שרון והמוזיקאי והקולנוען נפתלי אלטר.

מתי: 30-9 במאי

לפרטים: אתר סינמטק הרצליה

 

2019 של אוהד נהרין

יצירת המחול של להקת בת שבע "2019" מאת אוהד נהרין חוזרת לבמה. המופע מתנהל כשהקהל יושב משני עברי הבמה ומביט זה בזה. המנגנונים שפועלים לאורך היצירה מקבילים לאלה של המציאות המקומית – מנגנונים של עוֹדְפוּת והחסרה, האצה והאטה, שמחה ואבל.

מתי: 22 במאי – 9 ביוני

לפרטים: אתר סוזן דלל

 

 

"מקרה של יומיום" עם אנסמבל "המנסרה"

"מקרה של יומיום" שיעלה בבית ראובן בתל אביב הוא מופע בינתחומי של ארבעה אמנים המשלב מוזיקה, סיפור, תנועה ורישום ומבוסס על עיבוד לסיפור קצר של קפקא באותו שם. המופע עוסק בחוסר היכולת ליצור קשר אותנטי בין אנשים במסגרות חברתיות, פוליטיות ואפילו במשפחה. העיבוד לסיפור הסימבולי של קפקא עוסק במצבי חיים שבהם נעדרת תקשורת כנה ביחסים בין אנשים גם כתוצאה מהתפתחות הרשתות החברתיות.

מתי: 28 במאי, 19:00

לפרטים: באתר בית ראובן

 

 

Girls Just Wanna ומי בחלון

שתי תערוכות חדשות נפתחות בגלריה טדי בירושלים. האחת היא תערוכה קבוצתית Girls Just Wanna שנוצרה בהשראת סיפור חייה של האמנית לואיז בורז'ואה וסצנת הסיום של הסרט הדוקומנטרי על חייה. העבודות עשויות  מחומרים רכים, חמים ומתכלים,  המזכירים את מחזוריות החיים, ופעולות עמלניות, המסמלות בין היתר זיכרון, מסורת, קישוטיות וכמיהה ליופי. בין האמניות: עדן אורבך עפרת, ריקי אלקיים, ביאנקה אשל גרשוני, ענת בצר, איזבלה וולובניק, סיון לביא, יעל מאירי, אילה נצר, גליה פסטרנק, ניל וקרין רומנו, ליאור שור. התערוכה השנייה היא שיחת מסדרון 11 של הצלם יאיר חובב. לפני למעלה מעשור הוא בחר להפנות את עדשת מצלמתו אל בתי-כלא בישראל. המסדרונות וחדרי האסירים, חדרי האוכל, העבודה והמנוחה זוכים למבט צלול, חף משיפוטיות ומביקורת. התצלומים נושאים רכות וקושי, דלות ויופי, והנוכחות האנושית מורגשת בכל אחד מהם. זו הפעם הראשונה שצילומיו מוצגים כסדרה.

מתי: 16 במאי – 12 ביולי

לפרטים: 02-5468891

 

 

הבלט הודיני

להקת "בלט ירושלים" מעלה מופע מקורי חדש "הודיני" על חייו של הקוסם המפורסם לציון 150 שנים להולדתו. העבודה על המופע התארכה בתקופה שלאחר ה – 7 באוקטובר כשמוטיבים של המאבק לחופש ושחרור – בהשראת המאבק לשחרור החטופים - השתלבו ביצירה העוסקת בחייו של אמן הבריחות. דמותו הצבעונית והשאפתנית ריתקה את הכוראוגרפית נדיה טימופייבה. היא משתמשת בשלשלאות כמוטיב מרכזי בבלט בהשראת המנעולים והאזיקים שהודיני נהג להשתמש בפעלוליו.

מתי: 4 ביוני, 20:30 (תיאטרון ירושלים), 18 ביוני, 20:30 (סוזן דלל)

לפרטים: 03-5105656

 

 

מופעים מוזיקליים במערת צדקיהו 

מופע חדש של דני רובס והלהקה, הכולל את שיריו הידועים ושירים חדשים שנוצרו השנה יתקיים במערת צדקיהו בירושלים. בין השירים: "אני בא הביתה מהלילה", "נוסעת בעקבות האהבה", "פנים ושמות", "איך הוא שר", "לא נרדמת תל אביב", "בדרך אל האושר", "אני לא מפסיק להתרגש ממך" ורבים נוספים.

מתי: 23 במאי, 21:00

לפרטים: שאטלים ללא תשלום מרחוב שבטי ישראל 14 הלוך וחזור החל משעה 20:00, 6226*

 

מופע במערת צדקיהו     צילום: רונית סבירסקי