פעילויות טרום חופשת פסח, הצגות, מופעים ותערוכות

 

אפיית מצות באתרי מורשת, קרקס בין-לאומי, פעילויות בגן החיות, הצגות בבכורה, סרטים, תערוכות חדשות ואליפות בהחלקה על הקרח

 

אפיית מצות וסיורים מודרכים באתרי מורשת - ללא תשלום

המועצה לשימור אתרים מקיימת לקראת חג הפסח פעילות של אפיית מצות כשרות וסיורים מודרכים באתרים מורשת ברחבי הארץ. שילוב בין סיפור יציאת מצרים לתולדות ההתיישבות בארץ ישראל ובמדינת ישראל. בית המייסדים בשדרות, 9 באפריל 20:00-16:00, שילה הקדומה, 11 באפריל, 20:00-18:00, מוזיאון העיר נתניה, 14 באפריל, 20:00-16:00, מרכז מבקרים מקווה ישראל, 15 באפריל, 20:00-16:00, מוזיאון מגדל דוד, 18 באפריל, 19:00-15:00. בכל שעה עגולה יתקיימו שני סבבים של אפיית מצות וסיור מודרך.

מתי: 18-9 באפריל

לפרטים: ללא תשלום, מותנה בהרשמה מראש באתר המועצה לשימור אתרים

 

מוזיאון מגדל דוד     צילום: רונית סבירסקי

 

קרקס מארצות הברית בישראל

קרקס "CIRCO CIRCO" מגיע מארצות הברית לישראל עם הפקת ענק בין-לאומית שתעלה בספורטק צפון בתל אביב. פעלולים אקרובטיים בגובה רב תרגילי שיווי משקל, להטוטנות וקומדיה. המופע מיועד לכל המשפחה, ללא דיבור וללא השתתפות חיות. המופע מופק על ידי טבת סרטים שהביאו לארץ את קרקס אלמונדו, קולומביה ומדרנו ואת מופע WOW באילת.

מתי: 12 באפריל – 18 במאי

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

ויקטור הוגו - מריגולטו לעלובי החיים

קונצרט של הסדרה הקאמרית באופרה מוקדש לסופר הצרפתי הנודע ויקטור הוגו שהיה מחובר לעולם המוזיקה. הוא כתב רומנים, מחזות, ליבריות לאופרה ואינספור שירים אשר הועברו עם השנים לעולם האופרה והמחזמר ביצירות מופת חשובות ביותר. בתוכנית הקונצרט יהיה דגש על הגיבורות המיוחדות של ויקטור הוגו, נשים צעירות ואוהבות המוכנות לעשות הכל למען אהבתן גם אם המחיר הוא הנורא מכל -  כולל ג'ילדה (ריגולטו), לה ג'וקונדה, אסמרלדה (הגיבן מנוטרדאם), וכן פנטין ואפונין (עלובי החיים).

מתי: 2 באפריל, 20:30

לפרטים: 100 שקל, 03-6927777

 

סינדרלה מאת ג'ואקינו רוסיני

במסגרת שעת אופרה לילדים באופרה הישראלית יעלה המופע סינדרלה בהתאמה לגיל 8-3 ובעברית. המופע נערך באולם הקטן בבית האופרה כשהילדים יושבים על שטיחים והמבוגרים סביבם על כסאות.

מתי: 9 באפריל, 17:00

לפרטים: 35 שקל, 03-6927777

 

סינדרלה      צילום: יוסי צבקר

 

שלמה בראבא - בסוף יהיה טוב

שלמה בראבא הוא איש מצחיק בכל תא ותא בגופו. להעלות מופע קברט מוזיקלי חדש ומצחיק בימים כל כך עצובים זה אתגר לא פשוט והוא עושה את זה באינטליגנציה רגשית מרובה. במופעים קומיים השחקן מתחיל חזק ומגביר במקרה של "בסוף יהיה טוב" בראבא מתחיל במישוש הדופק של הקהל ולאט לאט מגביר עד שהקהל כבר שבוי בידיו והצחוק יכול להתגלגל באופן חופשי. הוא מספר על בית אביו, ילדותו, בגרותו ואבהותו בגיל 73 לילדה בת 9. שעה ורבע שמותר לצחוק בה עד דמעות. את המופע מלווים בנגינה ושירה אוהד בן אבי, ורד פיקר ועידית דביר. המופע בהפקת תיאטרון חיפה ויועלה ברחבי הארץ.

מתי: 9 במאי (רפפורט חיפה), 29 במאי (מוזיאון ארץ ישראל תל אביב)

 

 שלמה בראבא  צילום: רונית סבירסקי

 

"האומן 26"

סדנאות האמנים ירושלים חוגגות 40 שנה להיווסדן. לרגל האירוע תיפתח ב-12 באפריל תערוכת ענק "האומן 26" המתפרשת בכל חללי הסדנאות, בהם יוצגו עבודות של כ-100 אמני הסדנאות לדורותיהם. התערוכה פורסת ארבע עשורים של אמנות ישראלית בהן חלפו תמורות ותהפוכות על העיר ירושלים, על ישראל, ועל האמנות הישראלית. בין האמנים הוותיקים שמשתתפים: יהודית סספורטס, דודו גרשטיין, יצחק לבנה, לארי אברמסון, פנחס כהן גן, שרון פוליקין, שרון בלבן, ואחרים, לצד אמנים צעירים: גסטון צבי איצקוביץ, נטע מוזס, חניתה אילן, ניב גפני, שני אביבי ונוספים. 

מתי: 12 באפריל – 22 ביוני

לפרטים: כניסה חופשית 

 

פעילויות בגן החיות התנ"כי

בגן החיות התנ"כי בירושלים מקיימים פעילויות לכל המשפחה מתחילת חופשת הפסח. בין הפעילויות סדנה של משחקי העשרה לפילים, הג'ירפות והאורנגוטנג. המשחקים ימסרו לבעלי החיים בסיום הפעילות כדי שיוכלו לשחק בהם לעיני המבקרים. מפגש עם חרדונים, צבים, חמוסים, נחשים וארנבים ב"בית חי" מותאם לקטנטנים. בנוסף, הופעות מוזיקה, ג'אגלינג, חיפוש דמויות נסתרות בגן וסיורים מודרכים בתצוגות הגן. צפייה בעבודות שימור שלד לוויתן ענק, תצוגת פרפרים טרופיים, יצירת מוביילים משקי מלח וצפייה בבקיעת סרטנים קטנים.

מתי: 21-14 באפריל,

לפרטים: באתר גן החיות התנ"כי ובאקווריום ישראל

 

 גן החיות התנ"כי       צילום: רונית סבירסקי

 

שפת הצוענים של להקת רמנגאר

מופע הבכורה DARABAR  ("שבח" בשפת הצוענים) של להקת הפלמנקו רמנגאר מיסודם ובניהולם האמנותי של קרן ואבנר פסח מוצג ברחבי הארץ. מופע קצבי בהשתתפות 14 אמני רמנגאר שכוללים נגנים ורקדניות. אליהם מצטרפת הרקדנית והאמנית הרב תחומית דגה פדר, מנהלת להקת ביתא. המופע יעלה על בימות תיאטרון ירושלים, רפפורט חיפה, היכל אמנויות באר שבע, סוזן דלל והיכל אמנויות הבמה הרצליה.

מתי: החל מ-6 באפריל עד נובמבר 2024

 

 DARABAR רמנגאר     ascaf אסקף :  Photo by

 

שלושה לילות - ע"פ טרילוגיה מאת יהושע סובול

המחזה שלושה לילות מאת יהושע סובול יעלה על במת תיאטרון צוותא בתל אביב. מחזה על חשבון אישי ולאומי נוקב: מראשית הציונות בווינה בהלילה האחרון של אוטו ווינינגר (נפש יהודי), דרך סיפור הגשמתה המפואר והפצוע בליל העשרים,  אל התפרקותו של החלום הקיבוצי במחזה הלילה השלישי  (החוזה) ועד הלילה של 2023.

בתום ההצגה תתקיים שיחה עם המחזאי. יהושע סובול וכמה מצוות היוצרים.

מתי: 9 באפריל, 20:30

לפרטים: 80-60 שקל, אתר צוותא תל אביב

 

 

עין הוד – דור 4

מקבץ התערוכות החדש במוזיאון ינקו-דאדא עין הוד כולל 4 אמנים שמייצגים 4 דורות. שתי תערוכות גדולות של בן ציון מגל ותערוכה נוספת של בנימין לוי ו-2 תערוכות קטנות: גד צ'רני בחלל הספרייה עם פסל מכני אחד, ונעה אורליצקי שמציגה מספר עבודות במספר חללים במוזיאון. מקבץ זה מפנה הפעם מבט אל כפר האמנים שחגג לאחרונה 70 שנה ליסודו.  

מתי: 5 באפריל – 31 ביולי

 

 

מטפלות בעניינים ומזיזות דברים

סינמטק תל אביב בשיתוף סרטי נחשון מקיימים אירוע מיוחד, הקרנת הסרט מטפלות בעניינים בשילוב שחיה עם מורן זר קצנשטיין שנושאה הוא "איך מזיזות דברים". סרטו של הבמאי הצרפתי ז'וליאן רמבלדי, עוסק בסיפורן של המטפלות בפריז, נשים המגיעות מאפריקה, צפון אפריקה ואסיה לטפל בילדיהן של הפריזאים האמידים. גיבורת הסרט אכן מטפלת בעניינים, ופועלת באומץ לשנות את מצבן. לפני ההקרנה יתקיים מפגש עם מורן זר קצנשטיין, המכהנת בהתנדבות כמנהלת תנועת הנשים "בונות אלטרנטיבה", תנועה שבין פעולותיה הרבות היה גם מיצב - מצעד השפחות במסגרת המחאה נגד ההפיכה המשטרית. בשיחתה תדבר מורן על פעילות העמותה ועל הדרך בו היא וחברותיה לעמותה פועלות כדי להזיז דברים.

מתי: 2 באפריל, 20:30

לפרטים: 55 שקל, אתר סינמטק תל אביב

 

 

אורי ליפשיץ - שליפה

התערוכה ''שליפה'' של האמן אורי ליפשיץ מתמקדת בעבודות הנייר המוקדמות שיצר בין השנים 1965 – 1985 ומוצגת בבניין ששימש אותו כסטודיו. במרכז התערוכה מוצגות עבודות תחריט ועבודות נייר. ברישומיו מופיע עולם סוריאליסטי ופרוע המייצר תמונה שונה מזו העולה מהציורים. הרישום אפשר לליפשיץ את הכניסה אל עולם הדמויות ובתוך כך שיטוט בין הצדדים האפלים של החברה ובחינת המסגרות המוסריות שלה. שני ציורים שמוצגים בתערוכה: ציור מוקדם משנת 1974 של גולדה מאיר ופורטרט של סדאם חוסיין משנת 2006 שליפשיץ יצר אחרי שחוסיין נתפס על ידי הצבא האמריקאי.

מתי: 5 באפריל - 1 ביוני, שישי, שבת (באמצע השבוע מתיאום מראש)

לפרטים: רחוב אברבנאל 2, תל אביב

 

 

אליפות ישראל בהחלקה אמנותית על הקרח

אליפות ישראל בהחלקה אמנותית על הקרח תתקיים בהיכל הקרח ice peaks  בפארק פרס חולון. באליפות ישתתפו כל המחליקים האולימפיים שעלו לגמר באליפות העולם שהתקיימה במונטריאול קנדה. המחליקים מארק גורודניצקי המתחרה בקטגורית גברים, שהגיע למקום 12 באליפות אירופה 2024  בקאונס - ליטא והמחליקים מירה ומיכאל נוסוביצקי המתחרים בקטגוריית זוגות ריקוד. המחליקה סופיה שיפרין שהגיעה למקום 12 באולימפיאדת חורף לנוער YOG 2024. המחליקים שהשתתפו באליפות העולם לנוער בטייפה: אליזבט טקצ'נקו ואלכסיי קיליאקוב בקטגוריית זוגות ריקוד נוער סופיה אנקינה וניקיטה קובלנקו בקטגוריית זוגות ספורט נוער שהגיעו למקום 11 בטייפה, סופיה שיפרין שהתמודדה בקטגוריית נוער בנות ותמיר קופרמן בקטגוריית נוער בנים. באליפות ישראל 2024 ייקחו חלק מיטב המחליקים בענפים: גברים, נשים, זוגות ספורט וזוגות ריקוד מכל המועדונים בארץ.

מתי: 4-3 באפריל, טקס חלוקת מדליות ומופע ראווה ב-4 באפריל, 18:00

לפרטים: אתר היכל הקרח חולון

 

היכל הקרח חולון      צילום: רונית סבירסקי