מיצבים בכל רחבי הארץ להשבת החטופים

 

על קירות מבנים, במוזיאונים וברחבות מרכזיות הוקמו מיצבים ומיצגים שקוראים להשבת החטופים עכשיו. מרכזי תרבות, מוזיאונים ותיאטראות מקיימים פעילויות בסמוך למרחבים מוגנים, סיורים מודרכים, הפעלות לילדים וסדנאות יצירה

 

הקרנת וידאו ארט תמיכה במשפחות החטופים על חזית מוזיאון העיר תל אביב- יפו

על גבי חזית מוזיאון העיר תל־אביב-יפו תוקרן יצירת אמנות של האמן והאנימטור שחף רם, שמטרתה הבעת סולידריות עם משפחות החטופים והצטרפות לקריאה להשאיר את הנושא בראש סדר העדיפויות של כולנו. הווידיאו ארט מתייחס למבנה המוזיאון כגורם אנושי, בעל רגש ולב פועם, עיניים ודמעות. דמעות בהירות של כאב ותקווה זולגות בקצב מותאם לפעימות המלוות את שמות החטופים המוקרנות במרכז המבנה יחד עם הקריאה Bring  them  home  now. במרכז ההקרנה שעון חול שאוזל ומתמלא בסבב המבטא את תחושת הדחיפות להשבת החטופים כולם. יחד עם הבעת הכאב, הצער והגעגועים יופיעו ביצירה המוקרנת גם ביטויים של תקווה לחיבוק המיוחל באיחודם עם אוהביהם.

מתי: 14, 15 בנובמבר, 22:00-18:00

לפרטים: רחוב ביאליק 27, תל אביב

  

מיצב למען שחרור החטופים

מיצב תאורה למען שחרור החטופים על גבי בניין היכל התרבות בתל אביב. מעל למאתיים מתנדבים ומתנדבות בהובלתו של אמן התאורה נדב ברנע לקחו חלק בהקמתו של מיצב תאורה הכולל 239 בובות ראווה בגדלים שונים (פעוטות, ילדים, נשים וגברים) שהוצבו על מרפסת היכל התרבות כשעל הגג מעליהם נבנתה  כתובת ניאון ענקית Bring Them Home. הבובות הולבשו ואופיינו כך שייצגו מוחשית את כל החטופים על גילם ומינם השונים.

מתי: המיצב יודלק במשך שבוע מ-12 בנובמבר

 

מיצב לבבות החטופים

עיריית נס ציונה בשיתוף המטה להחזרת החטופים מעלים ברחבת קריית התרבות בעיר את המיצב לבבות חטופים הכולל 240 דמויות מברזל של נשים, גברים, קשישים, ילדים, בני נוער ותינוקות, בהתאמה להרכב החטופים, בכוונה לקרוא להחזרתם לאלתר. מיצג החטופים ממחיש את הכמות הבלתי נתפשת של החטופים ואת הרכבם - כל מגדר, גיל, קבוצה, קיבלו ייצוג. החומר הנבחר למיצגים  - ברזל - חומר גלם חשוף ללא טיפול אסתטי שנועד להעביר את מצבם הפגיע של החטופים. בכל דמות חור בלב המייצג את החיבור הבלתי ניתן להפרדה בין החטופים לבין כולנו. החטופים בליבנו.

 

'אנו' מוזיאון העם היהודי במיצג למען השבת החטופים 

'אנו', מוזיאון העם היהודי, מתגייס לקריאה העוצמתית ולהגברת המודעות להשבת החטופים במהרה לביתם ומגייס את הקהילות היהודיות ברחבי העולם. לציון 30 ימים לטבח, חטיפה ולפרוץ המלחמה  קיים המוזיאון בשיתוף מטה משפחות החטופים את המיצג המדמה את החטופים בשבי. המיצג הסתיים בקריאה חד משמעית  משותפת ובה המסר הכתוב: 30 ימים! מה עשית עבורם - 30 Days What have you done for Them?!. המוזיאון הפיץ את התמונות והסרטונים של המיצג מלווים במכתב לגופים קהילות ומוסדות יהודיים בכל העולם במטרה להמשיך ולקדם קיומם של מיצגים דומים במקומות מרכזיים מחוץ לגבולות ישראל על מנת להשאיר את הנושא על סדר היום העולמי.

 

סיורים מודרכים למבוגרים ופעילות יצירה לילדים במוזיאון תל אביב

מוזיאון תל אביב לאמנות מקיים סיורים מודרכים ללא עלות בתערוכות במוזיאון עם אוצרות ואמניות ופותח מתחם פעילות יצירה לילדים ולמשפחה בימי שלישי וחמישי בין השעות  ובימי שישי בין השעות 9:00-12:00 15:00-18:00. מדריכי אגף החינוך יעבירו פעילויות יצירה אמנותיות לילדים במתחם שנמצא בצמוד למרחב מוגן במוזיאון.

מתי: 16-14 בנובמבר

לפרטים: ההשתתפות ללא תשלום ברישום מראש באתר המוזיאון

 

 תערוכת איליה ואמיליה קבקוב במוזיאון תל אביב     צילום: דור קדמי

 

סינדרלה וחליל הקסם חוזרים

האופרה הישראלית חוזרת להעלות את שעת האופרה לילדים בהתאם להנחיות פיקוד העורף. המופעים יתקיימו באולם הקטן. סינדרלה וחליל הקסם בגרסה קלילה ובשפה העברית. המופע מתאים לילדים בגיל 8-3. במקום מרחב מוגן.

מתי: 16, 23 בנובמבר (חליל הקסם), 19, 21 בנובמבר (סינדרלה), 16:30

כמה זה עולה לנו: מחיר סמלי 15 שקל

 

 שעת אופרה לילדים, חליל הקסם    צילום: יוסי צבקר

 

מפגשי אמן - יוצר און ליין במוזיאון הרצליה

מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית מקיים פעילויות מגוונות במקום ובאון ליין. בין הפעילויות המקוונות למבוגרים ולילדים מפגשים הסוקרים את  מגוון תערוכות המוזיאון בהשתתפות למעלה משלושים יוצרים ויוצרות. שיחה קצרה וסדנה מקוונת עם המאיירת מרב סלומון המיועדת לכל המשפחה מגיל 4 ומעלה. שיחה מקוונת בין האמן מישל קישקה והאוצר יובל סער על הכוח והרלוונטיות של איור לספר, סיפור ללא מילים. שיחה מקוונת בין האמן זאב אנגלמאיר והאוצר יובל סער ושיחה מקוונת בין האוצר והאמנית מרב סלומון.

מתי: 16, 21, 23 בנובמבר, 10:00, 11:45

לפרטים: השתתפות ללא תשלום בהרשמה מראש

 

מוזיאון אגם נפתח מחדש

מוזיאון אגם בראשון לציון נפתח מחדש לציבור ומקיים סדנת יצירה לכל המשפחה. במוזיאון יש מרחב מוגן.

מתי: שני – שבת, 14:30-10:00

כמה זה עולה לנו: כניסה וסדנה 25 שקל, חינם למפוני הדרום והצפון

  

מוזיאון ינקו דאדא מציג שתי תערוכות חדשות שקשורות למלחמה

"קול העם" – תערוכה באינסטגרם ומבחר מאותן עבודות גם יוצג במוזיאון בהקרנה על מסך. בין האמנים המשתתפים בפרויקט: אורן פישר, גלעד כהנא, קרן שפילשר, זאב אנגלמייר (שושקה), יוסי וקסמן, אדוה דרורי, אריק ואנונו, יגאל זורע ורבים אחרים. יגאל זורע, חבר קיבוץ בארי והמעצב הוותיק של דפוס בארי שצייר לאחר מלחמת יום כיפור ב-1974-1975 סדרת עבודות. לאחר ה-7 באוקטובר 2023, כשחולץ מביתו בקבוץ בארי שחרב ועבר לעין גדי, הוא חזר לעבודות שיצר חמישים שנה קודם וחידש אותן. "צל של ציפור חולפת" - תערוכת צילום של האמנית אסנת בן דב הוצגה בגלריה בבארי בשבת ה-7 באוקטובר בעת שהפורעים העלו אותה באש. יחד עם הגלריה נשרפו כל העבודות וכל ספרי האמן שהופקו במסגרת התערוכה. התערוכה שוקמה ומוצגת מחדש והספרים הודפסו בשנית.

מתי: החל מ-18 בנובמבר, שני-שבת, 14:00-11:00 (יש לוודא לפני הגעה)

כמה זה עולה לנו: 28 שקל (כניסה חופשית למפוני העוטף והצפון)

לפרטים: 04-9842350

 

בית חכם בגוף טיפש - גיא גולדשטיין

בבית הנסן בירושלים נפתחה תערוכת יחיד של האמן גיא גולדשטיין "בית חכם בגוף טיפש". בדירת יחיד, הנבנית בתוך הגלריה בבית הנסן, בוחן גיא גולדשטיין את היחסים בין העיר לחברה ואת המהלכים הפוליטיים, החברתיים והחומריים, המעצבים אותם. הוא יוצא מהתבוננות בתערוכת הקבע של בית הנסן, המגוללת את סיפורו ההיסטורי של בית המחסה למצורעים, ובונה בחללי הגלריה מקבץ חדרים עכשווי, העוסק אף הוא בסוגיות של אובדן ושל בדידות. האובייקטים, חדרי הדירה, הרהיטים ותפקידיהם מוכרים, אך קיומם ותפקודם מצויים בשיבוש מתמיד: מערכת העיכול מונחת על שולחן אוכל, העשוי מקרש גיהוץ; ערֵמות שיער הופכות לאגוז קוקוס; שלטי תאורה משמשים כמיטה; השירותים מוצפים בכדורי זכוכית.

מתי: שני-חמישי, 16:00-10:00, שישי עד 14:00

 

 

פעילויות הפוגה בנושאי טבע ונחלים למשפחות העוטף וקו העימות

רשות ניקוז ונחלים כינרת מקיימת פעילויות הפוגה ללא תשלום, לטובת אלפי מפונים מיישובי הדרום והצפון השוהים במלונות, בתי הארחה ואכסניות באזור סובב כינרת ועמק הירדן. תחנת הדרכה על שפך נחל צלמון בשיתוף בית יגאל אלון מארחת משפחות וקבוצות ילדים לתצפית בעופות המים ובעלי החיים בסביבת הנחל, לצד פעילות עם משחקים והפעלות לכל הגילים. בנוסף, בבית יגאל אלון בקיבוץ גינוסר מקיימים פעמיים בשבוע סיורים בתערוכות הבית, חדרי בריחה ברוח הפלמ"ח, תחנות יצירה ועוד.

  

התפוזים – מוזיקה תוצרת ישראל- שירי אריק איינשטיין לילדים

להקת התפוזים מעלה מופע רוקנרול בבית אבי חי בירושלים. המופע משלב בין שירי הילדים הקלאסיים של אריק איינשטיין - אדון שוקו, שבת בבוקר, מה עושות האיילות ועוד, ובין מיטב הרוקנרול הישראלי של שנות ה-70: תמוז, כוורת, החלונות הגבוהים, אריק לביא ועוד. מתאים לגיל 12-5. בנוסף, תעלה ההצגה אגדות הלבנה - "החלמאים והלבנה" לגילי 9-4.

מתי: רביעי, 15 בנובמבר, 15:00, 17:00 (התפוזים), 20 בנובמבר, 15:00, 17:00 (החלמאים והלבנה)

 

 

יומני היקר - סדנת כתיבת יומן אישי בהנחיית חמוטל שדות

סדנת כתיבה בבית אבי חי בירושלים. הסדנה מציידת את המשתתפים בכלים לכתיבה אישית, רגשית, סודית ופתוחה, מתחת לשמיכה או על שולחן הכתיבה. הסדנה מתאימה לכותבי יומנים, לכותבות למגירה, לחושבים על מילים, ולחולמות על התחלה. לגיל 12-9. משך הסדנה שעה.

מתי: שני, 20 בנובמבר, 17:00

 

ההצגה בסוף יהיה טוב 

תיאטרון חיפה מעלה את המופע  "בסוף יהיה טוב" של שלמה בראבא. מופע אופטימי של סיפורים ושירים מהבית, בליווי הנגן אוהד בן אבי. המופע יוצג בתיאטרון חיפה (חינם למפונים) ובבתי המלון בהם שוהים תושבים שפונו מבתיהם

מתי: 16 בנובמבר, 10:30, 12:30

לפרטים: 04-8600500

  

יריד תמיכה בחקלאות העוטף והצפון

פרויקט 'כתף לעוטף' מציע את מיטב התוצרת החקלאית מהעוטף והצפון ומתקיים בשישי בקניון שבעת הכוכבים בהרצליה. במסגרת היריד נמכרים סלי פירות וירקות הכוללים: מלפפונים, עגבניות, תפוזים, קלמנטינות, רימונים, שמיר, כוסברה, פטרוזיליה תפוחי אדמה, אבוקדו, פלפל אדום, פלפל כתום, הכל במחיר אחיד של  100 שקל לסל. היריד מתקיים  באמצעות "המלאכים של ערן" ארגון הפועל  ללא מטרות רווח ולוקח חלק משמעותי במאמץ הלאומי לחיזוק החקלאות המקומית.

מתי: חמישי, שישי, החל מ-9:30

 

יריד חקלאי ויצרני הצפון בפארק עתידים

פארק עתידים תל אביב יארח עשרות חקלאים ויצרנים מהגליל ביריד חקלאים ואומנים מהגליל. תוצרת של עשרות חקלאים ויצרנים מהגליל תוצע למכירה לציבור הרחב.

מתי: רביעי, חמישי 16-15 בנובמבר, 17:00-11:00

לפרטים: שדרות המסחר המחודשות רחבת בניין 4-6, דבורה הנביאה 121 תל אביב

 

ממשיכים לשדר את ניצחון הרוח

רשת מועדוני התרבות FRIENDS מקיימת שבוע נוסף, שלישי במספר, של שידורי אולפן "ניצחון הרוח"! עם הופעות חיות וההצגות לילדים ולמבוגרים לחיזוק החוסן הלאומי החברתי של תושבי מדינת ישראל. בין האמנים שייקחו חלק השבוע: זהבה בן, רגב הוד, כנסיית השכל, בר צברי, ארקדי דוכין, קובי אפללו, הגבעטרון, טל מוסרי, ומגוון מופעי ילדים, משפחת ליאופריו, טררם, חיפזון וזהירון ועוד. כל המופעים יועברו מאולם FRIENDS ראשון לציון, ישירות לכל הפלטפורמות הדיגיטליות של FRIENDS ובמקביל (רצועת 19:00 בלבד) – בשידור ישיר ברדיו ללא הפסקה.

 

דגלי ישראל סביב הספרייה הלאומית

במלאת חודש ימים לפרוץ המלחמה ולמתקפת הטרור, הוצבו מאות דגלי ישראל סביב המשכן החדש של הספרייה הלאומית, השוכן בקריית הלאום אל מול משכן הכנסת ובסמוך למוסדות השלטון. דגלי ישראל מבטאים בתקופה הקשה הזאת את האחדות, הגאווה והגבורה של מדינת ישראל והם מסמלים יותר מכל את הרוח הישראלית, את הניצחון ואת האמירה - "ביחד ננצח". 

 

סיורים וירטואליים באתרי מורשת

המועצה לשימור אתרים מעלה סיורים וירטואליים חינמיים באתרי מורשת ולהכיר פרקים חשובים בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל ובהקמת המדינה. בסיום כל סיור יתקיים סבב שאלות ותשובות עם צוות האתר. ב-20 בנובמבר סיור במוזיאון הרעות במצודת כ"ח, ב-27 בנובמבר סיור בבית הלורד, תל מונד.

מתי: 20, 27 בנובמבר, 17:00

לפרטים: בהרשמה מראש https://did.li/ZGxaa

  

מוזיאון ישראל פתוח במתכונת מותאמת לימי המלחמה

בשלב זה, הביקור במוזיאון יהיה במסגרת של סיורים אותם ידריכו אוצרי המוזיאון. כמו כן, בשל מגבלות הנובעות מסידורי הביטחון הסיורים יוגבלו לתערוכת "המשתה", לגלריות לארכיאולוגיה, אמנות ותרבות ישראלית ולאגף לאמנות ותרבות יהודית. בנוסף, אגף הנוער פתוח לסיור וסדנה בימי שלישי בשעה 16:00. 

מתי: שני, חמישי ושבת  בין השעות 10:00- 14:00

לפרטים: כניסה ללא עלות בהרשמה מראש באתר המוזיאון

  

סודות הפלמ"ח בחדר בריחה חדש על שפת הכנרת

חדר בריחה משפחתי חדש בבית יגאל אלון על שפת הכנרת. המשתתפים (מעל גיל 9) יעברו בין תחנות מאתגרות שונות בעקבות סיפורם של לוחמי הפלמ"ח בליל הגשרים (מבצע מרכולת). במסגרת הפעילות, יוצאים המשתתפים 'בהובלת' יגאל אלון לפעילות חינוכית, מאתגרת ומגבשת בין מרתפי הכלא ומחסני הנשק ומגלים את סיפור המבצע וגבורת הלוחמים.

מתי: ראשון-שבת

לפרטים: בתיאום מראש 052-2204683

 

שלושה מסתורי צפרות בפארק נחל באר שבע

החברה הכלכלית לפיתוח באר שבע החלה בהקמת שלושה מסתורי צפרות במתחם האגם בפארק נחל באר שבע. הפרויקט בשיתוף ובמימון קרן קיימת לישראל, ישמש, בין היתר, לטובת מערך הלימוד וההסברה בתחום הצפרות.