5 גנים לאומיים במרכז הארץ פתוחים לציבור

 

שמורה על גדות נחל, שמורה על שפת הים, שמורה של בריכות טבעיות, מבצר צלבני עם נוף פנורמי ומערת נטיפים יפהפייה - 5 גנים לאומיים פתוחים למבקרים

 

 אמת המים בשמורת נחל תנינים    צילום: רונית סבירסקי

 

שמורת טבע נחל תנינים

נחל תנינים קיבל את התואר "אחרון נחלי החוף הנקיים" זורם איתן כל השנה. מי הנחל הכחולים וגדותיו הירוקים מהווים פינת חמד למטיילים. בעבר חיו במקום תנינים שהקנו לנחל את שמו. מקורם של התנינים וכיצד הגיעו לאזור נותר עלום. ישנן השערות שהם הגיעו מהנילוס דרך חופי הים התיכון ואחרים סוברים שיתכן שהרומאים הביאו אותם על מנת להשתמש בהם בקרבות הגלדיאטורים אדם-חיה שנערכו בקיסריה.  

 

 דלתות הסכר העתיק      צילום: רונית סבירסקי

 

באתר ניתן לראות את מפעל המים המתוחכם והמפואר מהתקופה הרומית. באמצעות אמת מים הקרויה "האמה הנמוכה" הועברו מים מנחל תנינים אל קיסריה. כדי להעלות את מפלס המים נבנו שני סכרים וביניהם נוצא מאגר מים גדול. במרכזו של הסכר הותקן מתקן וויסות עם דלתות עץ שניתנות להרמה ומטרתן הייתה לשחרר מים מהאגם ולהעבירם לאמת המים של קיסריה. דלתות העץ של הסכר שוחזרו ותהליך הזרמת המים נעשה כמו בתקופה הקדומה. שחזור הסכר העתיק במלואו הוא בין הפרויקטים הבודדים בעולם שבוצע בהצלחה.

 

באתר נמצאים שרידים של טחנות קמח שפעלו בתקופה הביזנטית ובשלהי התקופה העות'מאנית. שביל הטיול עובר גם ליד מחצבות כורכר קדומות ששימשו להפקת חומרי בניין לאזור כולו. מן המאה ה-20 נותרו צינורות חרס שהותקנו על מנת לייבש את הביצות שהיו באזור אבל הביצה יובשה רק כשהזרימו מים מהסכר לביצה. לצד האמה המרשימה נמצאת גם האמה הבלתי גמורה, שהיא קטע אמה באורך כמה מאות מטרים שנחצבה וננטשה.

 

 מפעל המים     צילום: רונית סבירסקי

 

נחל תנינים הוא נחל איתן הנשפך אל הים התיכון. בצד הדרומי של הערוץ הוכשר שביל טיול לאורך קילומטר וחצי. מי הנחל נקיים והוא מקיים בתוכו ועל גדותיו עולם עשיר של חי וצומח. סוגים רבים של דגים חיים במים, לוטרות, צבים רכים וצבי ביצה, חתולי ביצה וסרטנים. בחורשת האיקליפטוסים קיימת מושבת אנפות ועופות מים שניתן לצפות בהם בשעות הבוקר המוקדמות או לקראת שקיעה. בשמורת הטבע שלושה מסלולי הליכה של חצי שעה, שעה ושלוש שעות.

איך מגיעים: בוויז: שמורת טבע נחל תנינים

 

 גשר על מים צלולים     צילום: רונית סבירסקי

 

גן לאומי קיסריה

עיר הנמל האדירה קיסריה שבנה המלך הורדוס מתוארת על ידי יוסף בן מתתיהו כמפוארת בכל קנה מידה. מבנה התיאטרון ניצב בקצה הדרומי של הגן הלאומי, אליו הגיעו הנכבדים ופשוטי העם ליהנות ממופעי דרמה וקומדיה. הוא בנוי כחצי עיגול (גורן) עם גושי מושבים, ארנה למרגלות המושבים, ששימשה לעתים למופעים, ואזור הבמה (אורקסטרה). העיר נקראה על שם אוגוסטוס קיסר וכעיר נמל היא אירחה ימאים ויורדי ים. התיאטרון היה אחד האמצעים לשעשע אותם וכיום מתקיימים בו מופעים של גדולי האמנים בארץ. במקום נותרו מספר מושבים מקוריים ועיטורי שיש מהמאה השנייה לספירה. התיאטרון חרב במאה השלישית ומגב הבמה לא נותר דבר. 

 

 גן לאומי קיסריה     צילום: יניב כהן לרשות הטבע והגנים

 

באתר, מיצג "חוויית קיסריה" שמוקרן כל רבע שעה ב-7 שפות שונות. כשיוצאים מהתיאטרון לכיוון הים, חולפים על פני תצוגה מרשימה ביותר של ממצאים ארכאולוגיים שנמצאו ברחבי הגן ומוצגים לקהל בלוויית הסברים. רוב הפריטים הם אלמנטים אדריכליים, ובהם עמודים וכותרות, קברים ופסלים. אפשר להתרשם באמצעות הפיתוחים העדינים, הסיתות הקפדני והאמנות עד כמה העיר הייתה מפוארת. אטרקציות נוספות בגן הם: היפודרום, פרסקאות (תמשיחי קיר), חדרי שירותים ובית מרחץ פרטי מפואר, מזרקת מים, גן פסלים ושער צלבני. איך מגיעים: בוויז: גן לאומי קיסריה


גן השלושה-סחנה

גן השלושה-הסחנה הוא גן לאומי שבשטחו זורם נחל עמל היוצר בריכות טבעיות בטמפרטורת מים קבועה של 28 מעלות. על גדות הנחל מרחבי דשא, מתקני משחקים ופינות מוצלות. 'שביל הבוסתן והמים' הוא אזור בילוי בחלק המזרחי של הגן עם טיילת מונגשת לאורך כ-300 מטר העוברת דרך בוסתן פורח וטחנת קמח עתיקה, מדשאות, ספסלי ישיבה ומים רדודים המתאימים לקטנטנים.

 

ברכות מים טבעיות בסחנה     צילום: רונית סבירסקי

 

טחנת קמח שהופעלה בעבר שומרה ושוחזרה ובתוכה מוצג אוסף של כלים חקלאיים. לצד הטחנה ממוקם מבנה ה"מדאפה" שהוא חדר אירוח ערבי. תל עמל, משחזר את הקמתו של קיבוץ ניר דוד כ"חומה ומגדל" ב-10 בדצמבר 1936. באתר נותרו שלושה צריפים מגורים, חדר האוכל והמטבח, חומת העץ ומגדל השמירה. חדרי המגורים מציגים פריטים וחפצים מהימים ההם במוזיאון 'עקבות בעמק'. המוזיאון כולל אגף מורשת 'חומה ומגדל' המשוחזר שמציע פעילות עצמאית למשפחות ואגף ארכיאולוגיה ים תיכונית עם ממצאים מתקופות שונות. מיצג מולטימדיה מספר את סיפור הקמת יישוב חומה ומגדל מוקרן מספר פעמים ביום. איך מגיעים: בוויז: גן לאומי גן השלושה - הסחנה

 

טחנת קמח בגן השלושה      צילום: רונית סבירסקי

 

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי "כוכב הירדן" הוא פנינה נסתרת על פסגת רמת יששכר. בשנת 1140 הוקם במקום מבצר צלבני במיקום אסטרטגי הצופה אל צומת הדרכים מבקעת הירדן לדמשק, הדרך שטיפסה מנחל תבור מערבה למישור החוף ו"דרך הים". המבצר ממוקם על שפת מדרון תלול ונשקף ממנו נוף שכל קלישאה תגמד את המציאות. המבצר הוא אחד השמורים מהתקופה הצלבנית והיחיד שנחפר על כל חלקיו. מדרום למבצר הוקם גן פסלים של האמן יגאל תומרקין ומשם נמשך שביל נופי הצופה לעבר הירדן. תאורת לילה חדשה שמאירה את חלליו וקימוריו של המבצר יוצרת אפקטים של חזרה בזמן. איך מגיעים: בוויז: גן לאומי כוכב הירדן 

 

 גן לאומי כוכב הירדן     צילום: מסדה ליטבק

 

מערת הנטיפים בהרי יהודה

תופעת טבע שמכניסה את המבקר אל עולם מופלא שכולו פסלים שהטבע פיסל במשך מיליוני שנים. מסלול הליכה על גשר מרחף עמוק מתחת לפני האדמה לצלילי טיפות מים שנוטפות מן הסלעים. מערת הנטיפים הייתה חבויה מיליוני שנים מתחת לפני האדמה במורדות המערביים של הרי יהודה מזרחית לבית שמש. פיצוץ מבוקר של סלעים במחצבה בשנת 1968 חשף את פתח המערה והותיר את אלה שהציצו פנימה חסרי נשימה. היא הוגדרה כאחת היפות בקנה מידה עולמי ונכנסה למסגרת מחקר תחת פיקוחה של רשות הטבע והגנים.

 

ספגטי במלח       צילום: רונית סבירסקי

 

אורך המערה הוא 91 מטרים ורוחבה 80 מטרים. היא אינה גדולה אבל מגוון הנטיפים והצורות שנוצרו בה נדירים ומרשימים. ביקור במערה מחייב הרשמה מראש באתר רשות הטבע והגנים ומתבצע בהובלת מדריך של האתר. הדרך אל השמורה היא טיול נופי מרשים שמהווה קדימון לקראת הביקור עצמו. המערה מצויה בלב שמורת טבע ירוקה שהוכרזה בשנת 1975. היא מוקפת בהרים, יערות ותצפיות נוף אל הרי יהודה, שפלת יהודה ומישור החוף. ברחבת הכניסה לאתר ישנה מרפסת תצפית שממנה ניתן לראות את שרידי המחצבות שפעלו באזור ולהשקיף עד לקו החוף של אשדוד.

 

 הזקן עם הזקן     צילום: רונית סבירסקי

 

המים שחלחלו במשך מיליוני שנים דרך הסלע הגירני המיסו אותו ויצרו את חלל המערה. טיפות המים שממשיכות לטפטף אל תוך חלל המערה פולטות פחמן דו חמצני והחומר הגירני שנמצא בהן שוקע ומתגבש. טיפה ועוד טיפה שמטפטפות מאותו סדק מתחילות להצטבר לגבישים. חלק מהגבישים גדלים מהתקרה כלפי מטה ונקראים נטיפים וחלקם צומח מהרצפה כלפי מעלה והם נקראים זקיפים. המדריך מכוון את המבקרים להתבונן בפסלים שהטבע יצר כמו אוזני הפיל, וילונות, עמודים, אלמוגי מערות, שדה של ספגטי, גן פסלים, שלגייה ושבעת הגמדים, הסבא של המערה ורומיאו ויוליה, שהם זקיף ונטיף שנמצאים במרחק סנטימטר בודד ביניהם ולא מצליחים להיפגש.

 

אפשר לשלב טיול ופיקניק בשמורת הטבע שבה נמצאת מערת הנטיפים. חורש ים תיכוני של אלונים, אלות ואורנים. כשמטיילים בשבילי השמורה אפשר לפגוש צבאים, שועלים, תנים, חרדונים, ציפורים ועופות דורסים. איך מגיעים: בוויז: מערת הנטיפים שמורת טבע