טיולי חמישישי מודרכים ברחבי הארץ בעלות סמלית

 

טיולים מודרכים של ארגון אשכולות וקק"ל במהלך אוגוסט באתרים ובנופים ברחבי הארץ בעלות סמלית של 10 שקלים למשתתף. הסיורים יתקיימו בימי חמישי בשעות בין הערביים ובימי שישי בבוקר

 

קק"ל וארגון אשכולות יזמו פרויקט טיולים שיאפשר למשפחות, זוגות ובודדים לטייל ברחבי הארץ במחיר שווה לכל כיס. הטיולים מתקיימים בימי חמישי בשעות הערב ובימי שישי בבוקר מצפון לדרום. בין המסלולים: סיור על גדות הירקון בתל אביב, בסוואנה של בקעת הירדן, סיור בעיר עכו העתיקה, במעיינות הסטף בהרי ירושלים, בעמק התכלת בצפת ורבים נוספים.  

 

סיורי שקיעה בימי חמישי, 18:00 -21:00,  בתאריכים: 3.8  7.8, 24.8

 

המזרח הפרוע ברמת הגולן - סיור במזרח הגולן באתרים נסתרים ופחות מוכרים. היכרות עם חורבות מרשימות, תלים געשיים ואתרים מיוחדים נוספים, הסברים על האזור לאורך ההיסטוריה ובשעת השקיעה חיפוש אחר בעלי חיים ועקבותיהם. תצפית בגבעת אורחה, משם לחאן ג'וחאדר הממלוכי, סיור טבע קצר במאגר בוטמיה והסברים על פיתוח מאגרי מים בגולן. סיום בטבילה רטובה במעיין הג'וחאדר.

 

 נופי הגולן     צילום: רונית סבירסקי

 

משמר הירדן הישנה - סיור במושבה "משמר הירדן הישנה" בשילוב סיפור המקום מהקמתו ועד ההרס במלחמת העצמאות, הקשיים בהקמת המושבה, התמודדות עם חקלאות ומחלות.

 

 משמר הירדן הישנה     צילום: רונית סבירסקי

 

עכו פנים רבות לה - הסיור יצא ממרכז המבקרים אל שער היבשה וחוף החומה עם תצפית למפרץ חיפה. הליכה דרך רחוב השוק אל מגדל השעון, החאנים העתיקים והנמל, חזרה דרך המגדלור ונקודת הפריצה לכלא עכו אל מרכז המבקרים.

 

נמל עכו וחומות העיר     צילום: רונית סבירסקי

 

מופע נודד בעיר העתיקה צפת – מופע נודד בסמטאות העיר העתיקה של צפת, בין בתי כנסת עתיקים, בליווי ניגונים ופיוטי סליחות, שופרות, תפילות וסיפורי מקום.

 

בתי כנסת עתיקים בצפת     צילום: רונית סבירסקי

 

חלוצים וחולמים בחניתה ומערת קשת - סיור במערת קשת שבפארק אדמית. הסברים על היווצרות המערה והנוף שנשקף ממנה, על נחישותם של החלוצים שעלו להקים את חניתה הסמוכה, על גבורתו של הקצין אמיר מיטל ז''ל שמונצח בתצפית נוספת סמוכה.

 

מערת קשת בפארק אדמית    צילום: רונית סבירסקי

 

ליל ירח בהר הגלבוע - סיור ותצפית אל עמק יזרעאל בשילוב סיפורי המקום מאז ועד היום. מצפורים מיוחדים והסברים על חוות טורבינות הרוח על ראש הגלבוע.

 

נוף מהרי גלבוע     צילום: רונית סבירסקי

 

סליחות וטבע בפארק המעיינות - סיור בטבע הפתוח של עמק המעיינות ובשטחו של פארק המעיינות תוך התחברות לימי הסליחות דרך השטח, המים והנופים.

 

פארק המעיינות     צילום: רונית סבירסקי

 

זיכרון יעקב שלי – סיור ברחובות המושבת הפסטורלית בין בתי הראשונים ואתרים מיוחדים. תחילתו "בבירכה", מקור המים הראשון של אנשי המושבה המשמש עד היום כמקווה טהרה ראשון ומשם אל לב המושבה והמדרחוב, ביקור בגן טיול הסמוך לבית הפקידות המשמש כיום מוזיאון העלייה הראשונה, ממשיכים אל בית אהרונסון בשילוב סיפור מסירות הנפש ואהבת הארץ של מחתרת ניל"י. הליכה ברחוב המייסדים לצד הגלריות, בתי הראשונים והאווירה הציורית של המקום. בבריכת בנימין היכרות עם דמותו של הברון רוטשילד ותרומתו לאנשי המושבות. סיום בבית הכנסת הגדול והמפואר, הקרוי על שם אביו של הברון.

 

גן הברון בזכרון יעקב     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור בסוואנה של בקעת הירדן - חציית גדר המערכת באישור צבאי מיוחד, צפייה במטעי התמרים הגדלים על גדות הנהר ומשם למרחב בתולי עתיר טבע וציפורים שמגיעות לאזור בעונת הנדידה.

 

הראשון לשומרון – סיפורו של היישוב הראשון בשומרון -  קדומים. הליכה ברחובות בין הבתים בשילוב סיפורי העלייה לקרקע של גרעין 'אלון מורה', הקשיים והפריחה הגדולה של יישובי השומרון.

 

על גדות הירקון - ראש ציפור - סיור קליל בראש ציפור ומתחם שבע תחנות בפארק הירקון. תצפית מראש ציפור בשילוב סיפור הקמתו של הפארק, על אדם אחד עם חלומות גדולים, ועל 2 הנחלים שהעניקו למקום את שמו המיוחד. משם למתחם שבע תחנות וסיפור הכפר ששכן במקום ועל החיים באזור. ביקור בגן הסלעים ובגן הטרופי.

 

פארק הירקון      צילום: רונית סבירסקי

 

יער צרעה - סיור ביער הנשיא – יער צרעה שבשפלת יהודה. הליכה לאורך שביל הפסלים, סיפורו של אזור הביניים, שפלת יהודה, היכרות עם דמותו של שמשון ומלחמותיו בפלשתים, וביקור בקבר שמשון.

 

שביל הפסלים ביער צרעה     צילום: רונית סבירסקי

 

"טבורו של עולם" בירושלים - סיור סליחות לילי ברובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים. הליכה בסמטאות ומפגשים עם דמויות שונות וסיפורים שונים מסיפורי ירושלים.

 

 סמטאות הרובע היהודי בעיר העתיקה       צילום: רונית סבירסקי

 

"מעבר לחומה" השכונות הראשונות בירושלים - סיור בסמטאות שכונות ירושלים הראשונות מעבר לחומות. יציאה ממגרש הרוסים בשילוב סיפור יציאתה של ירושלים מחומות העיר העתיקה, ממשיכים לשכונות נחלת שבעה ולגן האנדלוסי מחנה ישראל וסיום במשכנות שאננים - השכונה הראשונה שתושבי יצאו מן החומות.

 

טחנת הרוח ומשכנות שאננים בירושלים    צילום: רונית סבירסקי

 

מתיישבים בנגב - סיור בעקבות ההתיישבות בנגב ביער בארי ובאתר בארות יצחק הישנה. סיפור 11 הנקודות, תובנות על ייעור הנגב וסיפור קו המים לנגב. בבארות יצחק הישנה סיפור הקרב על הנגב במלחמת העצמאות, סיפור ההתיישבות בנגב עד ההתיישבות החדשה בחולות חלוצה ושותפות קק"ל בהקמתה.

 

בירת הנגב ובית אשל – סיור במצפה בית אשל, סיפור ההתיישבות בנגב והעלייה למצפי הנגב שהתרחשה לפני קום המדינה. משם ממשיכים לסיור על שפת האגם בפארק באר שבע בשילוב הסברים על טבע בלב העיר ועל הטיפוח של המקום שהתקיים בשיתוף קק"ל ותושבי העיר.

 

מצפה בית אשל      צילום: רונית סבירסקי

 

סיורי שישי בבוקר בין השעות 10:00 -13:00, בתאריכים: 18.8 , 25.8

 

אל קניוני מרכז הגולן – סיור בחורשת דליות וסביבתה והיכרות עם פעילותה של קק"ל בפיתוח מרחבי טיול בגולן. תצפית על קניון מפל בזלת, לאחר מכן הליכה לאורך המצוק של נחל דליות בו מקננים עופות דורסים ותצפית על העיר גמלא העתיקה. ממשיכים לבית הכנסת העתיק דיר-עזיז ולטבילה במעיין כנף.

 

 נשר בגמלא     צילום: רונית סבירסקי

 

עמק התכלת בצפת - סיור בעמק התכלת בצפת בבוסתנים העתיקים, בשילוב הסברים על ההתיישבות הקדומה של הקהילה שחייה בצפת, תצפיות נוף ושכשוך רגליים בנקבה הקטנה.

 

בשביל החלב – סיור במעיינות סיפורו של כפר גוש חלב. ביקור בבית הכנסת העתיק ושכשוך במעיינות הנחל הזורמים כל השנה.

 

טבע עירוני וגשרים תלויים בפארק נשר - סיור בפארק נשר שבליבו מסתתר נחל קטן ועליו נמתחים שני גשרים תלויים בין שתי גדותיו של הנחל, הגשרים התלויים מעל נחל "קטיע". המסלול מתחיל מגני המשחקים בפארק וכולל שביל שנפרץ לזכרו של סגן אורי בינמו, בן העיר נשר שנהרג  בחג החנוכה בעת שניסה לעצור בגופו מחבל מתאבד.

 

"חופים הם לפעמים געגועים" נחל חדרה - תחילתו ב"גלעד אבשלום" בשילוב סיפורו של אבשלום פיינברג ממנהיגי מחתרת ניל"י. טיול לאורך הנחל שעובר שיקום והסברים על החיים בנחל, על קיימות ושמירה על הטבע, איך מפיקים אנרגיה בארובות חדרה ואיך נעזרים במי הנחל מבלי לפגוע בו. בחורשת האקליפטוס, הסברים על התיישבות וחלוציות ומה הקשר בין האקליפטוסים לייבוש הביצות. כמו כן הסברים על תופעת הכרישים המגיעים לחוף הסמוך בחורף ועל חשיבותם האקולוגית.

 

 נחל חדרה     צילום: רונית סבירסקי

 

שומרים על הנחל - בעמק מחולה שבצפון בקעת הירדן התגלו לאחרונה מספר נביעות כתוצאה ממי התהום הגבוהים באזור שמתפרצים. צפייה על עמק הנביעות, משם באישור צבאי מיוחד למפל הנסתר של הבקעה בו נובעים מים חמים וקרים משכבות הסלע, משם לנחל צפצפא המתחבר לירדן וסיום בשכשוך בעין סוכות.

 

ההר הטוב הזה - סיור באתר הר כביר ותצפית על העיר שכם. סיפורי התנ"ך החל מאברהם אבינו  יעקב, האחים וממלכת ישראל.  הסברים על מעמד הקללה והברכה וסיום בתצפית צפונה לעבר עמק תרצה.

 

ראש ציפור - סיור קליל בראש ציפור ומתחם שבע תחנות בפארק הירקון. תצפית מראש ציפור בשילוב סיפור הקמתו של הפארק, על אדם אחד עם חלומות גדולים, ועל 2 הנחלים שהעניקו למקום את שמו המיוחד. משם למתחם שבע תחנות וסיפור הכפר ששכן במקום ועל החיים באזור. ביקור בגן הסלעים ובגן הטרופי.

 

מעיינות הסטף - טיול בסטף שבהרי ירושלים, חקלאות ההר העתיקה, היכרות עם מעיינות שכבה, סוגי חקלאות שונים והליכה מצננת בנקבת המים.

 

טבע ירושלמי - סיור ביער ירושלים והליכה לאורך שביל הארז בריאה הירוקה של ירושלים. הגעה אל פינה לזכרו של אילן חלימי ז"ל, ותצפית אל הרי מערב ירושלים. הליכה על טראסות קדומות וסיפור תקופת ההתנחלות והחקלאות הישראלית באזור.  צפייה בשלוחות ובתעלות מגן ממלחמת העולם ה-1, חירבת חמאמה והסברים על פעולות הגדנ"ע במקום.

 

תנ"ך בשפלת יהודה - סיור בפארק איילון – קנדה. הליכה בשבילי הפארק וסיפורים מקראיים על תולדות ישראל מימי יהושע בן נון עד מלחמת ששת הימים. תחילת הסיור סמוך לחורבת עקד, ביקור ברכס התותחים, בבית הקשתות ובתל איילון.

 

מתיישבים בנגב - סיור בעקבות ההתיישבות בנגב ביער בארי ובאתר בארות יצחק הישנה. סיפור 11 הנקודות, תובנות על ייעור הנגב וסיפור קו המים לנגב. בבארות יצחק הישנה, סיפורי הקרב על הנגב במלחמת העצמאות, סיפור ההתיישבות בנגב עד ההתיישבות החדשה בחולות חלוצה וחווית  החלוציות בנגב.

 

לפרטים והרשמה לסיורים: ארגון אשכולות, 053-4683128 (ווצאפ) או 08-6630030