שבוע טבע עירוני – טיולים מודרכים ליד הבית הכי קרוב שיש


החברה להגנת הטבע, מקיימת את שבוע טבע עירוני 2023 בין התאריכים 10-2 ביוני. טיולים ופעילויות לכל המשפחה בסמוך לישובים ולערים מהגולן עד אילת במטרה לגלות את הטבע הכי קרוב שיש כשהפעילויות הן ללא תשלום או בעלות סמלית

אתרי הטבע המקומי, הם מרחבים לבילוי ולחינוך לשמירת הטבע. אלה הן מערכות טבעיות שעוזרות לשמר את המגוון הביולוגי המקומי, שכולל לעיתים מינים ייחודיים ומזוהה עם המקום ותושביו. מרחבים ירוקים שתורמים גם להורדת טמפרטורות, להקטנת נזקי שיטפונות, לקליטת גזי חממה ולהפחתת רעש. הטבע העירוני, מעניק אופי מיוחד לסביבה האורבנית שלנו, ואפילו בערים צפופות וגדולות, כמו ירושלים, תל אביב, חיפה, אשדוד, נתניה, באר שבע ואחרים עדיין קיימים שטחי טבע עירוני משגשגים. בעידן של משבר אקלימי אקולוגי, שבו עולה הצורך להתמודד עם שינויים קיצוניים ועם פגעי מזג האוויר – לטבע העירוני יש חשיבות גדולה במיוחד, כי הוא מהווה פתרון איכותי וזמין, לחלק גדול מהבעיות האלה.

 

עין לבן      צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 

 

הפעילויות במרכז הארץ

מזכרת בתיה - הפנינג משפחות לילדי חוגי הסיירות, משפחותיהם ולקהל הרחב. יציאה לטיול המתאים לכולם, במהלכו יהיו תחנות הדרכה והפעלות בשלל נושאים - היכרות עם החי והצומח, יצירה לכל המשפחה, בישול בטבע והכנת פיתות בטאבון.

נחל הדס - חוויית משחק לכל המשפחה. המשחק מתרחש במהלך מסלול טיול, ומדמה קבוצת מטיילים, הקופצת בזמן 10 שנים קדימה. המדריך מוביל בדרך אותה עשה כביכול עם חבריו לפני עשור, ויחד, מפענחים ומגלים את השאריות שנותרו בטבע. במהלך המשחק, נעבור דרך ארבע תחנות, בכל אחת משחק אחר, עד שבסוף מגלים איך להציל את חיות הבר ולשמור על הטבע נקי.


עמק הנרקיסים - טיול לכל המשפחה, במהלכו מגוון תחנות פעילות, הכנת פיתות בטאבון והסברים על התוכניות המאיימות על העמק.


נחל ענבה - חוויית משחק לכל המשפחה. המשחק מתרחש במהלך מסלול טיול, ומדמה קבוצת מטיילים, הקופצת בזמן 10 שנים קדימה. המדריך מוביל בדרך אותה עשה כביכול עם חבריו לפני עשור, ויחד, מפענחים ומגלים את השאריות שנותרו בטבע. במהלך המשחק, נעבור דרך ארבע תחנות, בכל אחת משחק אחר, עד שבסוף מגלים איך להציל את חיות הבר ולשמור על הטבע נקי.

 

שטחים פתוחים במודיעין      צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 

נס ציונה - הגבעות הדרומיות בנס ציונה, הן אזור מופרע לטבע, עקב רכבים, טרקטורונים וג'יפים. החברה להגנת הטבע פועלת להפיכתו לגן לאומי. במהלך הסיור, יציאה לגבעות הכורכר הייחודיות, היכרות עם סוגי הצמחייה, צפייה בציפורים, הליכה אחרי העקבות בחול והסברים על הפעילות לשמירת הגבעות.


קהילת הרצליה למען הטבע - סיור קצר בין מספר תחנות שיגלה את חיי הציפורים, העצים וחיות הבר, שפועלים במרחב העירוני. הסברים על הקיום המשותף שלהם ועל המאבק לשמירה על הטבע העירוני, על ידי קהילה למען הטבע. ארגון זה, מכיל חלוצי פרויקטים שמתמקדים בפינוי בעלי החיים ממתחמי התחדשות עירונית בארץ ומנסים לשמור על הטבע העירוני ולהבטיח את קיומו לדורות הבאים.


גן יבנה – סיור ביער המאכל העירוני. ביקור בכפר הילדים בלב העיר גן יבנה וסיפורם של אלפי מתנדבים מסורים, שהפכו מזבלה ושדה קוצים מוזנח, לגן עדן עירוני פורה.


מודיעין – חוויה לילית בעמק הצבאים של חבל מודיעין. לגלות את הטבע שמסתתר בעמק, ולצפות בחיות הבר המיוחדות (כדוגמת העקרבים הזוהרים בחושך), העתיקות, הצומח והטבע.


הרצליה - עם פעילי תל מיכל - הסיור יתחיל בתצפית על קיר קינון השרקרקים והסבר על מהלכי שמירת הטבע שעושים באזור. בהמשך, עוברים בחורש סבוך, צופים בציפורים נוספות, בשרידי פעילות של דורבנים וחיות אחרות. סיום בתצפית בשקיעה מהמצודה, הצופה אל המרינה והים.


רחובות - סיור עצי מורשת בעיר רחובות. סיור זה, יובל על ידי מדריכים שיספקו תובנות על ההיסטוריה והמשמעות התרבותית של כמה מהעצים הכי עתיקים ומשמעותיים בעיר. זו הזדמנות ללמוד עוד על המורשת הטבעית של העיר ולהתחבר עם חברי קהילה אחרים, שחולקים את התשוקה לעצים ולטבע.


הרצאה במודיעין, עם "תושבים משפיעים במודיעין" - לכבוד המפגש השנתי של עמותת ״תושבים משפיעים במודיעין״, מתקיימת הרצאה של איריס האן, מנכ״לית החברה להגנת הטבע היוצאת: "עתיד ירוק לעולם בוער", שתדבר על אתגרי שמירת טבע, בעידן משבר אקלימי, וכיצד כל אחד מאיתנו יכול להשפיע.


נחל איילון - חוויית משחק לכל המשפחה. המשחק מתרחש במהלך מסלול טיול, ומדמה קבוצת מטיילים, הקופצת בזמן 10 שנים קדימה. המדריך מוביל בדרך אותה עשה כביכול עם חבריו לפני עשור, ויחד, מפענחים ומגלים את השאריות שנותרו בטבע. במהלך המשחק, נעבור דרך ארבע תחנות, בכל אחת משחק אחר, עד שבסוף מגלים איך להציל את חיות הבר ולשמור על הטבע נקי.


סיורים ופעילויות בצפון הארץ

בית ספר שדה חוף הכרמל - בין קיבוץ משמרות, לכרכור, מסתתר טבע עירוני שרק בודדים מכירים – "המכתש". מכתש מלאכותי, שכולו חגיגה של ציפורים, צמחים וקרקע ייחודית. נפגשים בשעת אחר הצהריים, לסיור ופעילות במכתש, לחקור את האדמה המקומית בניסויים קצרים, לגלות את סודות הצמחייה המקומית, לחפש סימנים לחיות בר בשטח וללמוד להקשיב לשפת הציפורים, בזכותה מזהים את הציפורים, שהמכתש הוא ביתן. הסברים על מה יש לעשות כדי לעזור לשמור על המקום המיוחד הזה ועל חיות הבר שחיות בו.


פארק השרון - סיור עששיות בפארק השרון היפהפה בחדרה. לראות יער אלונים עתיק מהבודדים שנשארו בארץ ולראות את הטבע ליד הבית באור אחר.

 

פארק נחל הקישון     צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע


גבעת העזים חיפה – טיול בשבילי הגבעה משולב בתצפיות נוף פנורמי לכרמל ולים. היכרות עם הטבע העירוני החיפאי וחשיבותו, הסברים על מרחב הטבע הייחודי ועל חזירי הבר, על איומי הפיתוח על השטח ומה ניתן לעשות כדי לשמור על הטבע בחיפה. לסיום, תצפית על השקיעה מראש הגבעה.


נחל סעדיה - סיור עששיות בנחל סעדיה בחיפה, נחל איתן, בלב אזור התעשייה הסואן של העיר. היכרות עם הסיפור של הנחל והמאבק הציבורי המתקיים. מדובר באחד מפלאי הטבע של חיפה.


פארק הקישון - סיור עששיות, בשילוב ספארי לילה. סיור בפארק הקישון בחשיכה, היכרות עם חיות הבר המתעוררות בלילה.


קריית שמונה - הפנינג בפארק קק"ל עם מרכז לימודי שדה, גליל מזרחי. סיור עששיות מלווה בסיפורים על עיר הנחלים, תצפית כוכבים שתיית תה צמחים וקפה ממדורה, ומופע מוזיקלי של זמרת החמניות, קורל ביסמוט.


קצרין - פעילות אחר הצהרים בעיינות סלוקיה סמוך לקצרין עם בית ספר שדה גולן. במהלך הפעילות, הסברים על הטבע הסמוך לבית ועל הגולן. בשעת בין ערביים יציאה לסיור עששיות

 

כרמיאל – חגיגת טבע עם מרכז לימודי שדה, גליל מערבי. סיור צפרות עם צפר מקצועי, בנחל חילזון ולאחריו הפנינג, עם תחנות משחק ובישולי שדה, בפארק בכרמיאל.

כרמיאל - סיור פריחה בנחל חילזון ובתוך העיר כרמיאל עם החברה להגנת הטבע ועיריית כרמיאל , בהדרכת מדריכי החברה להגנת הטבע.


נחל נעמן - חוויית משחק לכל המשפחה. המשחק מתרחש במהלך מסלול טיול, ומדמה קבוצת מטיילים, הקופצת בזמן 10 שנים קדימה. המדריך מוביל בדרך אותה עשה כביכול עם חבריו לפני עשור, ויחד, מפענחים ומגלים את השאריות שנותרו בטבע. במהלך המשחק, נעבור דרך ארבע תחנות, בכל אחת משחק אחר, עד שבסוף מגלים איך להציל את חיות הבר ולשמור על הטבע נקי.


נחל הבאר – סיור פריחה עם מרכז לימודי שדה גליל מערבי, של החברה להגנת הטבע, בנחל באר בליבו של יער חניתה. במהלך הטיול, הסברים על האתגרים של שילוב הטבע והעיר, לאחר מכן סיור ופעילות פלמ"ח באתר חומה ומגדל, עם בישולי שדה ופיתות על הסאג'.

 

חריש – סיור בגינות הקהילתיות, אתר טבע עירוני בגינת כלנית, הסברים על החי והצומח מפי הצפר ואיש הטבע שי אגמון.

יקנעם - פארק אקולוגי אריאל שרון, סיור אל הגינה הקהילתית היפה והבוסתן העירוני הסמוך לה. הסברים על חשיבות הגינה, כחלק מטבע עירוני ועל אקו - פארק אריאל שרון. בנוסף, סדנת היכרות עם תבלינים שגדלים במקום. בתום הפעילות, הכנה משותפת של תה מצמחים שנקטפו בגינה.

 

קריית שמונה - אירוע חשיפת אתר הטבע העירוני פארק המטוס, במהלכו היכרות עם נחל עיון, חיות הבר, הצמחים בסביבתו ופינות חמד באזור.סיורים ופעילויות בדרום

באר שבע – חוויה לילית עם חוגי סיור דרום. ערב חברתי של בירה, צפייה בכוכבים והרצאה קצרה על כוכבים, סופרנובות וחורים שחורים בלב העיר.

 

מכתש רמון     צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע


אילת - בעקבות החושך - סיור עששיות ואסטרונומיה, עם בית ספר שדה אילת. טיול בוואדי שחמון באור דמדומים ובעזרת עששיות. הסברים על חיות בר שחיות בחשכה, ביקור באתר ארכיאולוגי קדום, תה ופיתות על הטאבון.  

אילת - ספארי בים האדום, עם בית ספר שדה אילת ברצועת הכרית של אילת. היכרות עם חיות בר ייחודיות, מקורן וצורת התנהגותן, בתנאים הקשוחים של הגאות והשפל.


אגם ירוחם – הפנינג עם בית ספר שדה הר הנגב. צפייה בשקיעה מאגם ירוחם, פעילויות יצירה וטבע סביב האגם. תצפית כוכבים מלווה בסיפורי אגדות מהמיתולוגיה. לאחר השקיעה, סיור עששיות בטיילת האגם.

נחל טביה – סיור עששיות עם בית ספר שדה עין גדי בפאתי העיר ערד ולאורך ציר הנפט, אשר מקיף את העיר. הליכה לאור עששיות, עד לשכונת נוף, הסברים על חשיבות החשכה גם בעיר, עבור חיות הבר שבמדבר יהודה.

מצפה רמון - הרצאה על חשיבות האקטיביזם החברתי במצפה רמון, עם עמותת קשת בהיבט של שימור טבע עירוני. מה כוחם של התושבים בשינוי משמעותי בסביבתם .סיור אקטיביזם סביבתי במצפה רמון, עם עמותת קשת אל טיילת מצוק מכתש רמון והר גמל, במהלכו הסברים על מחאת העמודים ומאבקים שונים המתרחשים באזור למען הטבע.סיורים ופעילויות בירושלים והסביבה

עין לבן - חוויית משחק לכל המשפחה. המשחק מתרחש במהלך מסלול טיול, ומדמה קבוצת מטיילים, הקופצת בזמן 10 שנים קדימה. המדריך מוביל בדרך אותה עשה כביכול עם חבריו לפני עשור, ויחד, מפענחים ומגלים את השאריות שנותרו בטבע. במהלך המשחק, נעבור דרך ארבע תחנות, בכל אחת משחק אחר, עד שבסוף מגלים איך להציל את חיות הבר ולשמור על הטבע נקי.

 

עמק הצבאים      צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 

סדרת סיורים בעקבות הציפורים הנודדות – בתחנה לחקר ציפורי ירושלים ניתן להצטרף לצוות החוקרים בתחנה, לתצפית על ציפורים נודדות ומקומיות. במהלך הסיור, הסברים על עולמן, מדוע הן מגיעות לארץ ועל החי והצומח בסביבה. צפייה מקרוב בטיבוע ציפורים שהגיעו לישראל אחרי מסע של אלפי קילומטרים.


בעקבות הציפורים של עמק המצלבה – צפייה בעיקר בציפורים קטנות, שבדרך כלל קשה לשים לב אליהן.

ליפתא - סיור צפרות וטבע עירוני, בוואדיות של ליפתא. החל ממדרונות שופעים בעצי אלה וזית ועד כביש 1 הסואן, מגוון גדול של ציפורים וחיות בר נוספות, ממלאים את הגבעות בקולות ובמראות. צפייה בציפורים המקומיות, אלה שרק חולפות בארץ בנדידתן ואלה שמקננות באזורנו.


סיור צפרות עירוני, במרכז ירושלים - סיור לנקודות הטבע שנמצאות במרכז העיר ירושלים. ביקור בבריכת ממילא ובאתרים נוספים במרכז העיר בליווי סיפורי המקום. צפייה בציפורים המקננות בארצנו וגם באלו הנודדות שחולפות פה, רק לביקור חטוף.


הרצאה בבית לוי אשכול – יש טבע בעיר, עם עמיר בלבן, מנהל תחום הטבע העירוני, של החברה להגנת הטבע, על היכולת המופלאה של הטבע שבעיר, על פתרונות מבוססי טבע להיערכות בשינויי האקלים, במסגרת ערב לזכרה של ענת כהן ז"ל, פעילת סביבה ושוחרת טבע וירושלים.


סדנאות יצירה בעמק הצבאים – סדנאות יצירה, צביעת ספסלים, סיורי חקר, סיורים תיאטרליים, עם השחקן אליעזר ליפא ואתנחתא מוזיקלית.


שבת ירושלמית - חגיגת טבע בעמק הצבאים - עיריית ירושלים, מקיימת מגוון פעילויות לכל המשפחה – סיורים, משחקים, אתגרים והדרכות בפארק הטבע העירוני הגדול בארץ.


סיור ערב סובב בית ג'אמל - הליכה נעימה דרך חורשה ומטעים, והסברים על חקלאות עתיקה, על הטבע המקומי ועל ההתפתחות העירונית של בית שמש.


חגיגת טבע בעפרה, עם בית ספר שדה עפרה – תחנה ראשונה: מהשדה לחיטה ולטאבון, פעילות חקר על חיטה, קמח והכנת פיתות בטאבון, תחנה שנייה: יצירה מהטבע, מדברים שנאספו במהלך הפעילות, תחנה שלישית: חקר היישוב, עם משקפות ומגדירים, תחנה רביעית: ביקור באתרים מעניינים ביישוב.


חגיגת טבע בבית אל, עם בית ספר שדה עפרה – תחנה ראשונה: מהשדה לחיטה ולטאבון, פעילות חקר על חיטה, קמח והכנת פיתות בטאבון, תחנה שנייה: יצירה מהטבע, מדברים שנאספו במהלך הפעילות, תחנה שלישית: חקר היישוב, עם משקפות ומגדירים, תחנה רביעית: ביקור באתרים מעניינים ביישוב.

תיאטרון טבע ביער רמות, עם מינהל קהילתי רמות – הרפתקה ופתרון תעלומה עם חן, בלשית היער.


סיור עם ד"ר חיים מויאל, ביער רמות - יער קהילתי רמות ומצפה נפתוח, הנמצאים בסמוך לשכונת רמות, מהווים ריאה ירוקה ומקום מפלט מחיי העיר הסואנים, לתושבי השכונה ולמבקרים. המקום הינו בית גידול טבעי למגוון רחב של חיות בר וצמחים, יחד עם הימצאות של מגוון רחב ומשמעותי של אתרי ארכיאולוגיה מתקופת בית ראשון ושני, המספקים מידע חשוב על היישוב שהתקיים פה בעבר. האזור מהווה בית גידול טבעי עבור מגוון רחב של יונקים, כגון עדר צבאים גדול, החי כאן בקביעות, תנים, שועלים, צבועים, חולדים, מגוון רחב של ציפורים, זוחלים ומינים רבים של צמחים מוגנים, שחלקם אף בסכנת הכחדה. הסיור עם ד"ר חיים מויאל - צפר, צלם, ארכיאולוג וצייר בעל ידע רחב ומעמיק בתחומים שונים, יתמקד במיני הציפורים במקום וחשיבות שמירת בית הגידול הטבעי, בעידן השינוי האקלימי.


מגוון סדנאות וטיול בפתחת נחל ארזה, עם מועצה מקומית מבשרת ציון - טיול היכרות עם אתר הטבע היישובי, פתחת נחל ארזה, המטופח באופן קבוע על ידי קבוצת תושבים "ותיקים בסביבה". הפעילות תכלול סיור היכרות במקום, סדנא המלמדת כיצד מכינים קומפוסט ושיעור פלדנקרייז לכל המשפחה. בנוסף, בתום הסדנאות, סיור בהדרכתו של אייל הרוש, שיתחיל בפתחת נחל ארזה ויעבור דרך שביל עוטף מבשרת, לעין המבשר, מעיין ואתר טבע בתוך מבשרת ציון.


צור הדסה - סיור ייחודי בעקבות עטלפי הפירות הנמצאים בקרבנו ונחבאים מן העין. הסברים על עולמם ותרומתם החשובה למערכת האקולוגית. התבוננות בהם ובקולות שהם משמיעים. את הסיור יעביר שמוליק ידוב - מומחה בתחום, תושב צור הדסה.

 

צור הדסה - סיור קליל לעת ערב, עם תצפיות בשמורת הסנסן, בגן הבוטני לפרחי בר של ארץ ישראל, בצור הדסה, שהוקם על ידי קבוצת תושבים לפני כ- 7 שנים בהובלת צבי שביד.

 

סיור צפרות בטיילת עמק לבן בירושלים - צפייה בציפורים קטנות, שבדרך כלל קשה לשים לב אליהן, אלו שרק חולפות פה בנדידה ואלו שמקננות ונמצאות כאן כל השנה.

 

סיור לילה במצפה נפתוח, עם ארגון מצילים את הרי ירושלים - מצפה נפתוח הוא אחד מאתרי הטבע העירוניים, המהווה טבע פראי בתוך העיר ירושלים, ומקשר חיבור לשטחים הפתוחים ממערב לעיר. במהלך הסיור, הסברים על חיי הלילה של חיות הבר במרחב - צבאים, שועלים, דורבנים, קיפודים, ינשופים וצבועים והתאמתם לחיי הלילה, לעומת היום. חשיבות החושך ומניעת זיהום עבור חיות הבר ועל חשיבות השטחים הפתוחים בעיר ומחוצה לה.


סיור גששות ביישוב אורה, עם מצילים את הרי ירושלים –השכם בבוקר, סיור גששות, בו עוקבים אחרי חיות הבר הנסתרות מהעין, שחיות בטבע המקיף את ירושלים. לומדים לזהות עקבות, גללים וסימנים נוספים שפזורים בשטח ומספרים על הטבע הפראי שמתקיים סביבנו. בליווי המדריך שמש יערן, שגדל באזור ומדריך סיורים ייחודיים, כבר שנים רבות.
אירוע ניקיון ביער ירושלים, עם פלסטיק פרי – נפגשים ומטיילים יחד, כל המשפחה, בטבע של יער ירושלים, במהלכה מנקים את הטבע ומשתתפים בסדנת יצירה לילדים.


סיור לאור ירח מלא, בהרי ירושלים, עם מצילים את הרי ירושלים, בו לומדים לראות את היופי שבחושך ולהכיר דרכו את החושים שלנו, וכמובן את הטבע שמתעורר כשאנחנו בדרך כלל הולכים לישון.

 

המחצבה הישנה במבשרת ציון, עם קבוצת מצילים את המחצבה - טיול אחר הצהריים, בשביל סובב המחצבה הישנה במבשרת. הטיול מספק תצפיות אל המחצבה שהשתקמה, יחד עם נוף לירושלים וההרים סביבה. השביל עובר בטרסות קדומות, יישוב עתיק ונקודות תצפית. הסיור מעגלי ואורך כשעה וחצי. שביל נוח, אך אינו מתאים לעגלות.