ראש פינה חוגגת יום הולדת 140 ומרימה הרבה מאוד כוסות יין

 

היריד השנתי של יקבי היין בגליל הוא אחד מאירועי הדגל שמציינים את השנה ה-140 להיווסדה של המושבה ראש פינה. 30 יקבים מאזור הגליל והגולן יציגו במשך יומיים את היינות השונים ואליהם מצטרפות מזקקות ותוצרת גלילית מגוונת, הפסטיבל יתקיים בתאריכים 18-17 במאי 2023

 

 גבינות ויין      צילום: רונית סבירסקי

 

יריד היין המסורתי התחיל את דרכו כפסטיבל של יקבים שפתחו את דלתותיהם לציבור בעמקים, בגליל ובגולן. במרכזו עמד יריד יין שנערך בגן הברון בראש פינה. היריד של אביב 2023 מתקיים בקונספט חדש. 30 יקבים יציגו את מגוון היינות שלהם במתחם גדול שעוצב במיוחד ליריד ויתקיימו בו מפגשים אינטימיים שבהם הייננים יספרו על עבודתם ועל היינות שהצליחו להפיק. זו הזדמנות לטעום מגוון גדול של יינות, להכיר זנים חדשים של ענבים שכולם גדלים בטרואר הצפוני שידוע בתנובתו האיכותית.

 

מפגשים עם ייננים      צילום: רונית סבירסקי

 

שנת 1983 היוותה ציון דרך בפיתוח תעשיית היין הישראלית לא רק בצפון אלא בכל הארץ כשיקבי רמת הגולן הוקמו על ידי שמונה קיבוצים ומושבים בגולן. עשרות יקבים צמחו בעקבותיהם במהלך השנים וההבנה של הצרכן הישראלי ביין שודרגה באופן משמעותי. ישראלים רבים עוברים קורסי יין, סדנאות והדרכות, מרבים לנסוע ליקבים, טועמים יינות בארץ ובעולם, קונים יינות מזנים שונים וסקרנים להכיר חדשים. חתך הגילים שמתעניין ביין נע בין הצעירים שיושבים בפאבים ועד המבוגרים שיודעים איזה יין לבחור במסעדה. היכולת לטעום יין ולהחליט אם הוא טעים ומתאים הפכה לחלק מהקולינריה הישראלית.

 

טעימות יין      צילום: רונית סבירסקי

 

יריד היין של ראש פינה יאפשר לאוהבי היין מהמקצוענים עד אחרון החובבים להכיר את מיטב יקבי הגליל, הגולן והעמקים לצד דוכני מזון גליליים בדגש על תוצרת חקלאית מקומית. המתחם שבו היריד ייערך מתאים לקלוט קהל רב והוא עוצב עם פינות ישיבה כשברקע תתנגן מוזיקה חיה. ניתן יהיה לפגוש את אנשי היקבים והמזקקות, החקלאים והכורמים שעומדים מאחורי התוויות המודבקות על גבי הבקבוקים. בין היקבים שיציגו ביריד: יקב טרה נובה, יקב נעמן, יקב אלבר, יקב מרון, יקב ג'וליה, יקב בזלת הגולן, יקב גוהר, יקב הרי גליל,  יקב רמת הגולן, יקבי כרמל ורבים אחרים.

 

פינות ישיבה    צילום: רונית סבירסקי

 

בימת היריד תארח אנשי יין לפאנלים ורבי שיח על ענף היין. בחלק האומנותי של הערב יופיע הרכב מבית הספר למוזיקת המזרח - 'מקאמאת' עם מוזיקת עולם בשילוב כלי נגינה עתיקים. דיג'יי אורי הדר יתקלט מוזיקה במהלך כל האירוע. על הבמה המרכזית תופיע ביום הראשון להקת Latin Power בקסם הלטיני. בערב השני תופיע להקת Ummagumma בקצב הרוק.

 

סיפורה של המושבה

ראש פינה הוקמה על מורדות הר כנען וצופה אל נופי החרמון, עמק החולה והגולן. המושבה היא חלק מתולדות ההתיישבות היהודית בארץ ובגליל, והוקמה על ידי "האגודה ליישוב ארץ ישראל" בראשות ר' דוד שו"ב. צעירי צפת שעשו את הניסיון הראשון להתיישב במקום קראו לו "גיא אוני". המתיישבים שבראשם עמד דוד שו"ב בחרו בשם ראש פינה מתוך הפסוק בתהילים "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה".

 

 בתיה הראשונים של ראש פינה     צילום: רונית סבירסקי

 

הברון רוטשילד לקח את המושבה תחת חסותו והעניק למתיישבים תמיכה כלכלית. הם קיבלו הדרכה של אנשי מקצוע בעבודה החקלאית ועזרה במימון פרויקטים והקמת בתים. פקידי הברון נהגו בהם ביד קשה ואנשי המושבה הדביקו למדרגות שהובילו לבית הפקידות את השם "מדרגות הדמעות". אחד מאנשי המושבה שהכעיס את פקיד הברון היה יהושע בן אריה ונגזר עליו להיות איש הזבל וביתו הורחק מתחום המושבה. התפנית שהפכה אותו לאדם מפורסם הייתה כשהאגרונום אהרון אהרונסון מצא בביתו של בן אריה את "אם החיטה" שהיא חיטת בר קדומה שתורבתה לחיטה שאותה אוכלים כיום. ביתו עדיין ניצב על הגדה הצפונית של הנחל.

 

 בית הפקידות     צילום: רונית סבירסקי

 

חשיבות שימור המושבה ותולדותיה הביא להקמת העמותה לשחזור ראש פינה. בטקס ההקמה אמר יגאל אלון את המשפט שמהדהד עד היום "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". אתר השחזור הפך את ראש פינה למוקד משיכה תיירותי. הסמטאות מרוצפות האבנים, המבנים המקוריים והעצים העתיקים, מחזירים את המבקרים בגלגל הזמן אל השנים שבהם פסעו פקידי הברון לבושי חליפות בין איכרים וחלוצים שעיבדו את השדות. בבית העלמין שנשקף על מורדות ההר הסמוך טמונים זה לצד זה ראשי המושבה לצד עובדי האדמה והחלוצים.

 

 בית עלמין בן 140 שנים     צילום: רונית סבירסקי

 

גן הברון הוא לבה של המושבה ומעוצב בסגנון שמאפיין גנים פריזאים עם שפע של עצי נוי וצמחייה. מדרגות האבן המפורסמות מובילות אל בית הפקידות שם מוקרן חזיון אור קולי שמספר את סיפורה של המושבה דרך עיניו של בעל המלון הראשון אלתר שוורץ ובתו. צמוד אל בית הפקידות נמצא בית המלון המקורי של שוורץ. הוא היה זה שיזם את בניית בית הכנסת ולווה לשם כך כסף מפקידי הברון. נכדו של אלתר שוורץ הוא יגאל אלון. משפחת אלון (פייקוביץ') התגוררה בראש פינה עד 1907 ולאחר מכן עברה לכפר תבור. כשפרצה מלחמת העצמאות, הפך יגאל אלון את בית המלון של סבו למפקדת חטיבת יפתח ששחררה את הגליל תחת פיקודו.  

 

 בית הכנסת העתיק    צילום: רונית סבירסקי

מתחם גלריות לאמנות     צילום: רונית סבירסקי

עבודות עיסת נייר     צילום: רונית סבירסקי

 

מצפה נמרוד

את סיפורה המלא של המושבה ראש פינה אפשר לשמוע מהמדריך חזי שגב שמכיר כל אבן וכל עץ במושבה. חזי שכל את בנו נמרוד שגב במלחמת לבנון השנייה והוא בן 28. ב-9 באוגוסט 2006 נמרוד נקרא למילואים בתפקידו כטען בטנק המרכבה. הטנק נפגע ממטען צד ומפגיעה של טיל נ"ט. נמרוד וכל אנשי צוות הטנק נהרגו במקום.

 

מצפה לזכרו של נמרוד    צילום: רונית סבירסקי

 

חזי חיפש דרך להנציח את זכרו של נמרוד במקום שבו הוא אהב לשבת תחת עץ התאנה ולצפות בנוף. המצפה משמש גן הנצחה ונקודת מוצא לטיולים היסטוריים שחזי מדריך. הוא מצליח לשמר במקום את הקסם והאהבה לטבע ולחיים שהיו לנמרוד.

 

פארק עטוף בפרחים וצמחייה ירוקה      צילום: רונית סבירסקי

 

בשנים הראשונות חזי הציב אבן טבעית גדולה בנקודת התצפית על פסגת ההר מעל בתי המושבה. האבן נשאה את תמונתו של נמרוד כשהוא צוחק מכל הלב. על השלט היה כתוב כאן מוקם גן זיכרון ותצפית נוף לזכרו של נמרוד שגב ז"ל. במהלך שני עשורים הפך חזי את המקום למצפור שיש בו כל כך הרבה יופי, טבע ושלווה. כל השטח פורח במיוחד בחודשי האביב.

 

הפרפר המפוסל       צילום: רונית סבירסקי

 

הרחבה רוצפה באבן, האנדרטה לזכרו של נמרוד מעוצבת מאבן בזלת ונושאת את הכתובת מצפה נמרוד עם המשפט "אחכה לך בקצה הערב" מתוך שירו של דודו ברק. סיפורו של נמרוד ותמונתו הוצבו על מעקה המשקיף אל נופי העמק והגליל. פעמוני רוח תלויים על העצים הסובבים את המצפור ומלווים את המבקרים בצלצולים עדינים. תמונותיהם של שלושה נופלים נוספים מבני המושבה ניצבות לצד תמונתו של נמרוד ופסל אבן בדמות פרפר מסמל את אותו ילד טבע חופשי ומאושר שנמרוד היה.

 

מוטי חטיאל, ראש מועצת ראש פינה וחזי שגב טועמים יין במסעדת פינה בראש    צילום: רונית סבירסקי

 

עופר שוורץ, דור חמישי למייסדי ראש פינה, הוא מורה דרך שמשלב טיולי ג'יפים והדרכה שיש בה היכרות עמוקה עם ההיסטוריה, החקלאות והסיפורים שמאחורי הקלעים. הוא הוא מארגן טיולים רכובים בגליל העליון, ברמת הגולן ובאזור הכנרת. טיולי יום וספארי לילה שיכולים להימשך בין שעתיים עד יומיים מלאים. הסיורים משלבים היסטוריה ומורשת, מסלולים קלים ומאתגרים, היכרות עם פינות נסתרות וסיפורים שרק המקומיים מכירים.

 

 טיול ג'יפים בעין ירדה    צילום: רונית סבירסקי