מסלולי רכיבה על אופניים בטבע מצפון לדרום

 

במעבר בין עונת הגשמים ולפני ימי הקיץ החמים כשהשדות עדיין גדושים בפריחה אביבית, זה הזמן המתאים לצאת לרכיבת שטח על אופניים. מסלולי רכיבה קלים ומאתגרים מצפון לדרום בהמלצת אנשי השטח של קק"ל

 

סינגל נחל לימונים ביער ביריה  

ממערב לעיר צפת מעל נחל עמוד, בלב רצועת יער שמהווה חלק מיער ביריה, הכוללת את יער הבעל שם טוב ויער לימונים, נסלל סינגל אופניים המורכב מ-3 לולאות משתלבות, המאפשרות רכיבה מגוונת בדרגות קושי שונות. בעונת החורף והאביב האזור שופע פריחות. לאורך המסלול תצפיות נוף, צמחייה ירוקה, מעיינות וקברי צדיקים. הרכיבה בשיפועים מתונים מאפשרת רכיבה נעימה תוך טיפוס מדורג לגובה ולירידות מתפתלות. הרכיבה נגד כיוון השעון כשהסינגל מחולק לשלושה מקטעים. בכל מקטע ניתן לצאת ולחזור לנקודת ההתחלה ולקצר את המסלול על פי הצורך.

 

סימון שבילי האופניים ביער ביריה     צילום: רונית סבירסקי

שבילים משולבים    צילום: רונית סבירסקי

 

סינגל עין השופט - הזורע

שביל האופניים עין השופט-הזורע מאפשר רכיבה של 30-13 קילומטרים בנוף הייחודי של המרחב הביוספרי רמת מנשה שבתחומי המועצה האזורית מגידו. הוא כולל כ-30 קילומטרים של סינגלים, ומוביל את הרוכב לפינות חמד שקשה להגיע אליהן בטיול רגלי. תצפיות נוף, ומנהרות בחורש הסבוך. תנאי השטח, הטופוגרפיה ותוואי המסלול מאפשרים רכיבה בכל ימות השנה: היער מספק מחסה וצל בימי הקיץ, וסוג הקרקע מאפשר רכיבה גם בימים גשומים. המסלול כולל שתי "טבעות" שבהן אפשר לרכוב בנפרד או יחד.

 

 שבילים טבעתיים בטבע הירוק     צילום: רונית סבירסקי

 

בערוצי הנחלים גדלים קנים, שיחי פטל קדוש, הרדוף, עצי ערבה מחודדת ואולמוס שעיר שנדיר באזור. היער משלב עצי אורן, איקליפטוסים ועצי צפצפה. הקיסוס המשתלשל מהעצים מזכיר יערות גשם. בחורף ובאביב שטחי האחו מתכסים במרבדי פרחים בשלל צבעים ביניהם: כלניות, נוריות, סחלבים, עיריונים, אירוסים וצבעוניים. השביל מתאים לכל רוכבי האופניים, ממתחילים עד למתקדמים, מאוהבי הרכיבה הנינוחה ועד לחובבי האדרנלין. מצד אחד הוא אינו כולל קטעים טכניים, מדרגות או שיפועים גדולים, ומצד אחר הוא בנוי בצורה המאפשרת לרוכבים המקצועיים המגבירים את המהירות, להגיע למצב הדורש שליטה גבוהה באופניים וריכוז מירבי לאורך כל הדרך.

 

סינגל הרצל ביער בן שמן

סינגל הרצל הוא מסלול רכיבה לאורך כ-10.5 קילומטרים בלב יער בן שמן. המסלול מתאים גם לרוכבים מתחילים. הכניסה ליער נמצאת בתחילת כביש 443 מזרח. מכביש 1 (ירושלים-תל אביב): יורדים במחלף בן שמן מזרחה לכיוון מודיעין. כשני קילומטרים מהמחלף פונים ימינה לכניסה ליער ולמצפה מודיעין וחונים.

 

 מצפה מודיעין     צילום: רונית סבירסקי

 

יער בן שמן הוא אחד האתרים המרכזיים של יציאה לטבע לתושבי גוש דן. הוא משתרע על פני 30 אלף דונמים. הוא נוח מבחינת הפרשי הגובה שבו לרוכבי האופניים. אין בו עליות ארוכות ותוואי השטח הנוח מושך רוכבים רבים בכל ימות השבוע ובעיקר בסופי שבוע. נסללו בו 3 שבילים באורך כולל של 65 קילומטרים, קצר, בינוני וארוך. חלקו הראשון סינגל הרצל שזכה לכינוי "הכחול" נבנה על ידי עובדי קק"ל ומתנדבים. המסלול השני שביל ענבה שמכונה "האדום" ואורכו 32 קילומטרים. השביל הקצר נמצא באזור תל חדיד ואורכו 11 קילומטרים.

 

תל חדיד     צילום: רונית סבירסקי

סינגל יער גברעם

סינגל יער גברעם פרוש לאורך מסלול מדרום לאשקלון וחוצה את יער גברעם. הוא עובר בנוף של גבעות כורכר שופע פריחות בעונת האביב עם שיחי רותם, קידה שעירה וצבעונים. מנקודת היציאה אפשר לבחור באחד משלושת המסלולים. קצר לאורך 3 קילומטרים לכיוון מערב, מסלול רכיבה ברמה בינונית לאורך 10 קילומטרים מורכב משתי טבעות ומסלול למטיבי רכיבה לאורך 20 קילומטרים.  

 

סינגל אסף כיסופים

בצפון מערב הנגב נמצא סינגל אסף כיסופים שנקרא על שם שני הנחלים העיקריים לאורכם הוא זורם – נחל אסף ונחל כיסופים. הוא מתאפיין ברכיבה נוחה ברובה, עם קטעי רכבת הרים שמשתלבים בין הבתרונות. למרות שהרכיבה היא רוב הזמן בלב שטחים חקלאיים, התחושה היא של רכיבה בטבע פראי עם חלונות הצצה לשטחים החקלאיים באזור. לסינגל ישנם שני מבואות שכל אחד מהם מתחבר לסינגל המעגלי. ניתן לשלב את סינגל בארי במקטע העובר בנחל הבשור או בסינגל הבשור שמשתלב בקטע הגישה ממבואת גמה לאחר המעבר מתחת לכביש 232.

 

רכיבה מדברית    צילום: רונית סבירסקי

 

סינגל פארק שרשרת בתרונות גרר

בפארק שרשרת הסמוך לאופקים ונתיבות ישנן נביעות מים במשך כל השנה, מגוון גדול של בעלי חיים ופריחה בחורף ובאביב. בפארק שרשרת נסלל סינגל שעובר בנופים מגוונים וכולל שלוש טבעות באורך כולל של 31.5 קילומטרים. הראשונה, מאפשרת רכיבה מוצלת לאורך כ-7 קילומטרים ומתאימה לרוכבים ברמת רכיבה קלה. הטבעת השנייה כוללת את הראשונה, ומהווה תוספת של רכבת הרים בין ערוצי נחל גרר ופלגיו לבין מישורי הנגב שמעליו ורמת הרכיבה בה היא בינונית. הטבעת השלישית היא סינגל בלב חורש הסובב ערוצי נחל.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

הרכיבה ביער אפשרית בכל ימות השנה מבחינת מזג האוויר. כיוון שהסינגלים משלבים אזורים מוצלים לצד אזורים חשופים אפשר לתכנן את מסלול הרכיבה בהתאם לעונות השנה.