פסטיבל 'הולכים על פתוח' - סיורים מודרכים ללא תשלום ברחבי הארץ

 

סיורים מודרכים באתרי טבע ברחבי הארץ מצפון עד דרום ביוזמת רשות מקרקעי ישראל והחברה להגנת הטבע. אתרים ששוקמו, טופחו והונגשו לציבור, נחלים, מעיינות, סיורי לילה וצפייה בכוכבים. הפסטיבל יתקיים בחול המועד פסח, 10-9 באפריל 2023 ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

 נחל ציפורי וטחנת הנזירים      צילום: רונית סבירסקי

 

במסגרת פסטיבל 'הולכים על פתוח' יתקיימו סיורים ב-10 מוקדים שונים ברחבי הארץ:

בצפון: טחנת הנזירים בנחל ציפורי, נחל השבעה בגליל התחתון ונחל נון ועין נון.

במרכז: כפר הדייגים טיילת ג'יסר א-זרקא ושפך נחל תנינים, פינה ירוקה וקסומה בנחל הדר הוד השרון

בדרום: שביל האור מאגם אל הים, סיור עששיות בפארק אקולוגי מצודת אשדוד, הגשר התלוי ובריכת הבשור, מצפה רמון לאוהבי המדבר ומסע בין כוכבים באגם ירוחם.

בכל אחד מהאתרים, יתקיימו מספר סיורים לאורך כל ימי הפסטיבל בהדרכת מדריכי החברה להגנת הטבע.

ההשתתפות בסיורים אינה כרוכה בתשלום, אך נדרשת הרשמה מראש.

 

בצפון

 

טחנת הנזירים ונחל ציפורי

נחל ציפורי עבר בשנים האחרונות פיתוח משמעותי. לאורך הנחל הוקמה טיילת להולכי רגל עם גישה מוגבלת לכלי רכב. הנחל זורם כל ימות השנה לאורך 32 קילומטרים מהרי נצרת, דרך הגליל התחתון, עמק יזרעאל עד הקישון אליו מתחבר סמוך לחיפה.הסיור מתחיל בכפר ראס עלי ומשם לאורך הנחל בהליכה בשביל נוח ומישורי תוך צפייה בצמחיית נחלים, אלונים ירוקים וסימנים שהותירו בעלי החיים במקום. מגיעים לטחנת הנזירים ששימשה כטחנת קמח עתיקה. הסברים על השימוש  בתחנה בעבר והיום. במהלך המסלול ינתנו הסברים על שיקום נחלים וכיצד לשמור עליהם מסביבה מזהמת. 

 

 שבילי הליכה וגשרים מעל נחל ציפורי     צילום: רונית סבירסקי

 

נחל השבעה וסיפורי כדורי

נחל השבעה בגליל התחתון הוא אחד מהנחלים ששוקמו והפכו לפינת טבע יפה. הליכה לאורך הנחל המשתרע למרגלות הר תבור בין גבעות בית קשת, אזור ירוק ובעל נוף גלילי, עטוף בצמחיית נחלים ופריחה צבעונית. חיפוש עקבות בעלי חיים שונים שנמצאים בסביבה ומה ניתן ללמוד מהם. עצירה בבריכה לשכשוך רגליים, הסברים על ההיסטוריה המרשימה של האזור - התיכון החקלאי הוותיק והמוכר כדורי שרבים מבוגריו גדלו להיות מנהיגי המדינה ובהם יצחק רבין ויגאל אלון שגדל באזור והושפע ממנו רבות. הנחל שוקם ופותח לרווחת המבקרים וכולל הקמת שביל מונגש לבעלי מוגבלויות ופינות פיקניק מסודרות. 

 

 למרגלות הר תבור     צילום: רונית סבירסקי

 

נחל נון ועין נון - מהתקופה הרומית ועד ימינו

טיול לחובבי היסטוריה עם שכשכוך מרענן במעיין. עין נון, בעברית - עין הדג, הוא מעיין השוכן למרגלות המושבה מגדל ע"ש העיירה "מגדל נוניא" ששכנה סמוך לכנרת לפני כ-2,000 שנים, וכיום מזוהה כ"מגדלה" שהיתה קיימת בזמן פעילותו של ישוע הנוצרי באזור. הנצרות מספרת שזוהי העיירה ממנה הגיעה מרים המגדלית, תלמידתו של ישו, לאחר שנמלט מנצרת. בתקופה הרומית הוקמה סביב המעיין בריכת הרמה שהגביהה את מפלס המים ומתחתיה בריכה מלאכותית. בשנים קודמות שימשה הבריכה גם את החקלאים ששאבו ממנה להשקיית השדות. מהבריכות זורמים מי המעיין באפיק הטבעי של נחל נון, דרך מעביר מים עות'מאני עתיק, העובר מתחת לכביש 90 ועד להתחברות הנחל עם הכנרת. במסגרת הסיור עצירה במעיין להדרכה והפעלה לכל המשפחה ולאחר מכן שכשוך במימיו הקרירים.

 

במרכז

 

סיור בגשר וילהלם והטיילת ליד ג'יסר א-זרקא

"סיני הישראלית" הלא היא חופי ג'יסר א-זרקא עם כפר דייגים פסטורלי, חופים סלעיים, טיילת נעימה, מטע דקלים ושקיעות אדומות. האתר שוקם והונגש לציבור ומציע למבקרים טעימה מפיסות היסטוריות וטבע עשיר. היכרות עם ההיסטוריה של שבט הע'וורנה וביצות הכבארה, היכרות עם "טבלאות הגידוד" - המערכת האקולוגית המסתורית של החוף הסלעי ובה חיים בעלי חיים מיוחדים שנעלמים עם הגאות ומתגלים עם השפל. טיפוס על קרוקודינופוליס שהוא תל תנינים, תצפית נוף אל הים וירידה אל שפך נחל תנינים. חציית הנחל בגשר וילהלם המשוקם, מפגש עם ציפורי החוף והסברים על חשיבות שימור הנחלים. באתר הוקם מערך שבילים נגישים להולכי רגל ואופניים.

 

 נחל תנינים     צילום: רונית סבירסקי

 

נחל הדר - ציפורים ואגם אקולוגי

פינה ירוקה וקסומה בהוד השרון שבשטחה זורמים מספר יובלים קטנים של נהר הירקון. אחד מהם הוא נחל הדר, נחל קצרצר ואכזב המתחיל בשטחי גבעת חן שמדרום לרעננה, חוצה את הוד השרון ומתחבר לירקון. במשך שנים זרם בתעלת ניקוז מזוהמת, לאחר השיקום הוא מוקף בשפע של צמחיה ירוקה, ציפורים ובעלי חיים שאימצו את המקום לביתם. בנחל הדר הוקם פארק עירוני שהוכרז כגן לאומי כהרחבה לגן הלאומי ירקון. הסיור יעבור בין עמדות תצפית, עצים מלבלבים, בשילוב הסברים על בעלי החיים בסביבת הנחל ובפארק. הנחל שוקם וטופח על ידי רשות מקרקעי ישראל באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים ועיריית הוד-השרון וכיום הפך לפארק עם האגם האקולוגי הגדול בארץ.

 

 פארק האגם בהוד השרון     צילום: רונית סבירסקי

 

בדרום

 

שביל האור - מהים אל אגם ניצנים

שביל האור הוא מסלול יפה ולא מוכר העובר בצפון הנגב המערבי באזור שבין ניצנים לזיקים. מסלול הטיול יעבור לאורך מימיו התכולים של הים התיכון, דיונות זהובות וכלניות. היכרות עם אתרי הטבע והמורשת ששוקמו והונגשו, צפייה במפעל מים ייחודי להגדלת מי התהום באקוויפר החוף וצעידה לאורכן של דיונות החול ובריכת מי התהום של תוואי נחל שקמה לכיוון מאגר שקמה. במקום בוצעו עבודות שיקום הנוף הצמחי והמגוון הביולוגי, הנגשה ופיתוח אזור טבע ומורשת הכולל שבילים, פינות תצפית ומתחמי ישיבה ובילוי במימון וסיוע של רמ"י והקרן לשמירת שטחים פתוחים בעלות של כ–2.3 מיליון שקל.

 

פארק אקולוגי מצודת אשדוד

סיורי עששיות בין שבילי בוסתן לכל המשפחה במצודת אשדוד. היכרות עם פינות יפות ונסתרות, בשילוב הסברים על הצמחייה המקומית המיוחדת ובעלי החיים השונים שהפכו את הפארק למקום המחייה שלהם. שרידי הבוסתנים של החקלאות המוואסית ורחש הגלים, יוצרים אווירה נעימה של טבע פראי בתוך העיר. מצודת אשדוד ים היא שריד לחיי האדם הקדומים באיזור. נבין את החשיבות של מיקום עיר הנמל דווקא באיזור זה, נשמע על התקופות השונות והדמויות הצבעוניות שעברו במצודה וכיצד השפיעו על העיר ותושביה. רשות מקרקעי ישראל הייתה שותפה במימון ובהקמת  הפארק האקולוגי מצודת ים אשדוד  אשר נבנה תוך שמירה על הסביבה האקולוגית של רצועת החוף. אזור המצודה נמצא בשיפוצים ולכן לא ניתן לבקר בתוכו, או בקרבתו.

 

 פארק חופי אשדוד      צילום: רונית סבירסקי

 

נחל הבשור - הגשר התלוי ובריכת הבשור 

הנחל הגדול ביותר מבין נחלי החוף הנשפכים לים התיכון. ערוץ הנחל חוצה את הרי צפון הנגב, מתחתר בגבעות השפלה, אדמות הלס של מערב הנגב ומסתיים מדרום לעזה. סיור בקטע הדרומי של דרך הנוף לאורך נחל הבשור. צעידה על הגשר התלוי באורך 80 מטרים, שנטוי מעל לבריכת מים טבעית. חציית הגשר לגדה השנייה של הנחל והמשך הליכה בין גבעות הלס בשילוב סיפורים על המקום בתקופת המקרא ובתקופת ההתיישבות השונות. מדוע האזור היה מאוד מבוקש ואיך ייראה בעתיד? במסגרת פיתוח האזור של רמ"י באמצעות הקרן לשמירת שטחים פתוחים, הוקמו באתר מוקדי תצפית ומנוחה לרווחת המבקרים, הוסדרו דרכי עפר למעבר רכבים וגישה רגלית לנחל.

 

 הגשר התלוי מעל נחל הבשור     צילום: רונית סבירסקי

 

טיילת מצפה רמון - לאוהבי המדבר

טיול מדברי בנופי בראשית במצפה רמון. הליכה קלה לאורך טיילת המצוק במצפה רמון, הליכה על שפת המכתש בנוף צבעוני בשילוב הסברים על תופעות הטבע במקום. היכרות עם היעלים וסיפורה של העיירה. סיום בהר גמל הייחודי ומה מקור שמו.

במסגרת פרויקט "צוהר למרחב של רמ"י בשיתוף מועצה מקומית מצפה רמון ורשות ניקוז ים המלח שוקם ערוץ הנחל ונוקה מפסולת ועודפי עפר, הוקמו טיילת המחברת בין המרחב המדברי לישוב להנאת המבקרים, פינה מוצלת וגן משחקים.

 

 טיילת אלברט מצפה רמון      צילום: רונית סבירסקי

 

סיורי לילה - אגם ירוחם

מסע בין כוכבים וצפייה בקבוצות מרכזיות בשמים. הסברים על תנועת הכוכבים וההיסטוריה של האסטרונומיה. צפייה מבעד לטלסקופ בגרמי שמים מיוחדים. את הפעילות יובילו מדריכי הכוכבים של החברה להגנת הטבע. האתר שוקם ופותח באמצעות רשות מקרקעי ישראל במסגרתו הוקמה טיילת סביב האגם ויצירת חזון לעיר ירוחם של "עיר בלב פארק", נטיעות עצים וצמחייה, יצירת גשר להולכי רגל ורוכבי אופניים וכן הקמת תצפיות על האגם.

  

פרט לימי הפסטיבל, האתרים פתוחים בכל ימות השנה לרווחת הציבור הרחב