טיולים לימים חורפיים, תערוכות מיוחדות ומופעים משעשעים

 

סיורים בעקבות בעלי חיים ימיים, תערוכת טבע מים המלח במלון בוטיק תל אביבי, סיפור קצר בבית אריאלה, מחווה לאליעזר בן יהודה בירושלים, מופעים, אופרה ותערוכות ברחבי הארץ

 

גן לאומי ירקון - להציל את הצפרדע

בחודש פברואר מציינים בכל העולם את יום בתי הגידול המימיים הבינלאומי. גם בבריכות החורף של גן לאומי ירקון תל אפק ובנחל עינת שלמרגלות תל אפק מציינים כבר למעלה מעשור את היום הזה כמחווה לנופי העבר ומקווי המים. הפעילות בדגש על מיני הדו-חיים המצויים בסכנת הכחדה: טריטון פסים, חפרית מצויה, אילנית מצויה, קרפדה ירוקה וצפרדע נחלים. היכרות עם מינים אחרים שאינם מצויים בשטח הגן הלאומי. מדריכי רשות הטבע והגנים מקיימים סיורים בעקבות פרויקט שיקום נחל עינת.  פעילות מגוונת לכל המשפחה בעקבות מיני הדו-חיים ובתי הגידול המימיים. הצצה אל החיים בבריכת החורף וללמוד במה היא שונה מביצה ומנחל חי וזורם.  הפעילות כוללת משחקים וסיורים מודרכים.

מתי: שבת 11 בפברואר, בשעות 11:00–15:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639* , הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

שמורת טבע נחל תנינים – הביצה, התנינים ומה שאחריהם

נחל תנינים הוא נחל איתן, הזורם כל השנה, שעל גדותיו נראים צמחיית נחלים מגוונת, טחנות קמח עתיקות ושלל עופות מים, במסגרת יום בתי הגידול הימיים שמצוין בחודש פברואר יתקיימו בשמורה טבע נחל תנינים סיורים ותפעל תחנת הסברה. היכרות עם עולם החי והצומח העשיר שהיה בביצת כבארה וסיפורם של תניני היאור האחרונים בארץ ישראל. הדרך להגן עליהם ופעולות השיקום שנעשות בשטח. ביקור בסכר הרומי ואמות המים שהובילו מים מהנחל לקיסריה.

מתי: שבתות, פברואר, סיורים מודרכים בכל שעה עגולה בין השעות 10:00 -15:00, תחנת הסברה 14:00-11:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

שמורת טבע עין אפק - בין גשרים וביצות

בלב עמק עכו סמוך לקריית ביאליק נמצאת שמורת טבע עין אפק. היא כוללת את מקורות נחל נעמן שמהווה שריד לביצות שכיסו בעבר את האזור. סיור מודרך יחל בתצפית פנורמית מגג טחנת הקמח הצלבנית, שממנה ניתן לראות כיצד השמורה מתמודדת עם אתגרי העיור המקיפים אותה. לאחר מכן הליכה על הסכר העתיק, צפייה בשפמנונים ותצפית על אחו הג'מוסים. לסיום הליכה על הגשר הצף החוצה את האגם הגדול. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. משך הסיור כשעה וחצי ומומלץ להצטייד במשקפת.

מתי:  ימי שישי ושבת בחודש פברואר בשעות 10:30 ו- 12:30 בשפה העברית, 11:00, 13:00 בשפה הערבית

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה

לפרטים: הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר, 3639*

 

  גשר צף מעל האגם     צילום: רונית סבירסקי

 

מאחורי הקלעים בשמורת טבע חי בר יטבתה

סיור עם מטפלי ועובדי האתר אל "אחורי הקלעים" של החי בר: חדרי הטיפולים בחיות פצועות, גרעיני הרבייה של צבי המדבר, ופרויקט הדגל של השמורה - השבת הראמים לטבע. משך הסיור כ-40 דקות. בנוסף, הקרנת סרטונים נדירים מחיי החי בר בחדר ההקרנה, פינת יצירה,, תערוכה, משחק היכרות עם שמורת עברונה וניתן להצטרף לסיור האכלת החיות ב- 10:00 בבוקר. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

מתי: שבתות, פברואר בשעות 10:00 -16:00, הסיור בשעות 10:30 12:30 14:30

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

ראמים בחי בר יטבתה     צילום: רונית סבירסקי

 

אוכלי סרטים עם ג'יימס בונד

סינמטק תל-אביב ממשיך את שיתוף הפעולה עם הפודקאסט ״אוכלי סרטים" ובאירוע שיתקיים יוקלט פרק חי על הבמה ובסיומו יוקרן הסרט "סקייפול" מסדרת ג''יימס בונד. "אוכלי סרטים" הוא  פודקאסט על  קולנוע, פילוסופיה  ומה שביניהם. "האוכלים" ליעד הרמן - ייזם וחולה קולנוע, ניתאי דגן - במאי תסריטאי ועורך וארנון רוזנטל - שחקן תיאטרון ודוקטורנט לפילוסופיה. בכל פרק הם מתמקדים בסרט קנוני או עכשווי, ואוכלים את תהליך היצירה, חוויית הצפייה והרעיונות הפילוסופיים שעולים ממנו כשלעיתים  מצטרפים אליהם יוצרים ויוצרות נוספים. צופה שיגיע בקוד לבוש Black Tie יזכה בכרטיס חינם למבחר מסרטי הסינמטק.

מתי: 20 בפברואר, 20:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: כרטיסים באתר סינמטק תל אביב

 

הבמה של מאיה אילטוס

"כל העולם במה והבמה זה העולם שלי"- כך מגדירה הצלמת מאיה אילטוס את התערוכה החדשה שלה שתתקיים בגלריה 58 במרכז עזריאלי חולון במסגרת עונת התערוכות בעיר. צילומיה של מאיה אילטוס צולמו באופרה הישראלית, הבלט הישראלי ומגוון הצגות ומופעים אותם צילמה במהלך השנים. דרך הצילומים היא מגשימה את חלומה להיות על הבמה, חלום שלא התגשם. אילטוס היא תושבת חולון שעלתה לארץ מברית המועצות בשנת 1991.

מתי:  13 במרס – 31 במאי 2023, 22:00-08:00

מחיר: כניסה חופשית

 

 

זִכְרִי – תערוכה, טקס, פרפורמנס באחוזת רנה

זִכְרִי היא תערוכה שמקורה בפרויקט "שמורת טבע" שהתקיים באזור ים המלח, בהובלתה של האמנית איריס נייס. מיצגים ועבודות מהפרויקט יוצגו לפרק זמן קצר במסדרונות מלון "אחוזת רנה". מספר חדרים, ילבשו צורה חדשה של אדמה, אש, מים ורוחות מלח בולעניות. מדובר ביצירה תלוית מקום שנערכה בחופי ים המלח, בהשתתפות יוצרים ואמנים מעולמות התנועה, הצילום, המוזיקה והמילה הכתובה. איריס נייס, אמנית תנועה, הופיעה כרקדנית מקצועית בארץ ובעולם, מייסדת ומנחה סדנאות של 'הגוף בטבע'. מלון 'אחוזת רנה' הוקם בשנת 2016 בסמטת בית הבד 3 במקום בו פעלו מתפרות זעירות וחנויות טקסטיל משנות הקמת המדינה. הבניין נבנה על ידי דוד צימנד ז'ל ונקרא על שם אשתו רנה צימנד ז'ל. המלון חרט על דגלו מיום הקמתו את התמיכה באמנות ויצירה מקומית והוא מהווה בית ואכסניה לאמנות.

מתי: חמישי-שבת, 18-16 בפברואר, החל מהשעה 18:00

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: סמטת בית הבד 3 תל אביב

 

 

פריחת עץ הדובדבן בגן הבוטני גבעת רם ירושלים

בגן הבוטני גבעת רם ירושלים מציינים את חגיגת פריחת הדובדבן במקביל לחגיגות הסאקורה שנחגגות ביפן במהלך 10 ימים. עצי הדובדבן בגן נמצאים בשיא פריחתם ובגן מתקיימות פעילויות לכל המשפחה: סיור בין העצים הפורחים, טקס תה יפני מסורתי, הסברים על אמנות הבונסאי, סדנת מנגה, סרטי אנימציה יפנית, מופע תיפוף טאיקו, סדנאות יצירה לילדים, סדנת צילום בין עצי הדובדבן.

מתי: שישי-שבת, 18-17 בפברואר, 14:30-10:00

מחיר: כניסה 40 שקל

לפרטים: 02-6794012

 

 

המאהב של מרקו גקה לשלוש הופעות בישראל

יצירת המחול המאהב The lover בביצוע בלט הנובר תעלה על במת בית האופרה בתל אביב במסגרת עונת המחול 2023. מרקו גקה, אחד הכוריאוגרפים הבולטים בעולם המחול העולמי בשנים האחרונות, יצר עבור מיטב להקות המחול בעולם, מכהן זו העונה השלישית כמנהל האמנותי וכוריאוגרף הבית של בלט הנובר הפועל לצד בית האופרה בעיר. "המאהב"´הינה היצירה  הראשונה באורך מלא שיצר גקה עבור הלהקה. בלט המבוסס באופן חופשי על יצירתה החשובה של הסופרת הצרפתיית מרגריט דיראס. בעקובת  "המאהב" זכה גקה בתואר הכוריאוגרף של השנה,  בשנת 2021.

מתי: חמישי-שבת, 4-2 במרס

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6927777

 

 

המיסה הגדולה והמקהלה מאסטוניה

תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים מבצעת את יצירת המופת המונומנטלית של באך בניצוחו של אבנר בירון, עם סולנים בין-לאומיים וחברי המקהלה האסטונית הידועה "קולוגיום מוזיקלה" בניהולו המוזיקלי של אנדריק איקסורב. הקונצרטים בירושלים (הנרי קראון) ובתל אביב (המשכן לאמנויות האופרה).

מתי: 19 בפברואר בתיאטרון ירושלים, 20 בפברואר המשכן לאמנויות הבמה תל אביב

מחיר: בתשלום
לפרטים: כרטיסים באתר

 

 

"תשמעו סיפור!" בבית אריאלה

פרויקט הסיפור הקצר בבית אריאלה מציג: סיפורים הומוריסטיים קצרים, מוזיקה חיה ומה שביניהם. אלמה דישי, שי אביבי ואור רותם יקראו ממאגר היצירות של פרויקט הסיפור הקצר את סיפוריהם של: רועי חן, מירנדה ג'ולי, נורית זרחי ואנטון צ'כוב.
מתי: רביעי, 22 בפברואר,  19:30
מחיר: 20 שקל

לפרטים: כרטיסים באתר איבנטר


אופרה קאמרית בבכורה

בית ברנרדה אלבה – אופרה קאמרית תוצג בבכורה עולמית של ההפקה האופראית של קבוצת "אופרה-צפון"  – מאת אבירם פרייברג, על-פי תרגומה העברי של רבקה משולח. המופע יעלה בסטודיו אנט בתל אביב, זאפה חיפה ותיאטרון החאן בירושלים. המוזיקאי הרב תחומי אבירם פרייברג בחר ב"בית ברנרדה אלבה" כבסיס לאופרה החדשה שלו, הן מהסיבה שקבוצת "אופרה צפון" כוללת בעיקר זמרות, והן משום שהמחזה שמבשר את עליית הפאשיזם רלבנטי במיוחד לתקופתנו המאופיינת באי יציבות פוליטית ושלטונית. "בית ברנרדה אלבה" הוא המחזה האחרון של פדריקו גארסיה לורקה, אותו סיים לכתוב ב-19 ביוני 1936, כחודשיים לפני הרצחו בידי אנשי פרנקו במלחמת האזרחים בספרד.

מתי: 9, 12, 14 במרס 2023

מחיר: בתשלום

לפרטים: כרטיסים באתר

 

 

זרקור על שחור

סיור במוזיאון ארצות המקרא בירושלים ומתחם פעילות יצירתית למשפחות "זרקור על שחור". באמצעות משימות וחידות, מגלים מוצגים שחורים שעשויים מחומרים מיוחדים. במתחם הפעילות משחקים במשחקי צללים ואורות מגוונים, מתנסים ויוצרים סוגים שונים של שחור.

מתי: שבתות, 18, 25 בפברואר, 11:00, רביעי, 22 בפברואר, 17:00

מחיר: 30 שקל

לפרטים: בהזמנה מראש טל. 02-5611066

 

"ארץ -אם" תערוכת האמנית אריאן ליטמן

תערוכת יחיד של אריאן ליטמן "ארץ-אם" נפתחת בגלריה אגריפס 12 בירושלים. עבודתה של אריאן ליטמן מתייחסת לנושאים פוליטיים, התנגשות וקרע חברתי. כסיסמוגרף היא מחפשת אחר המקומות החבולים ומנסה לאחות ולחבוש אותם.  בתערוכת היחיד החדשה שלה, "ארץ - אם " מתווספות פעולות של הסרת החבישות, חשיפת הצלקות, וגילויים של הפצעים המדממים, מתוך למידה מטראומה במרחבים אישיים, ליטמן מוסיפה יסודות של מחילה ושל הכלה. בעבודת הווידאו "המוזה" קושרת ליטמן בין אימהות פרטית לבין אימהות לאומית. היא בוחרת לצרף את בתה, שנכבתה באופן קשה בשנת 2009 בעת פעילות צופים בעין גדי. 12 שנה לאחר המקרה, עולות האם והבת אל אותו הצוק, בעין גדי , ויוצרות יחד נקודות נפגש בין הנוף ולבין הבית.

מתי: 16 בפברואר – 18 במרס

מחיר: כניסה חופשית

 

מחווה לאליעזר בן יהודה

לציון 100 שנים לפטירתו של מחיה הדיבור העברי, אליעזר בן יהודה, תקיים האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, בשיתוף פעולה עם האקדמיה ללשון העברית, כינוס מיוחד שיוקדש למפעלותיו ולתרומתו האדירה לתרבות העברית הלאומית. הודות לחזונו ולפעילותו הנמרצת של בן-יהודה הפכה השפה העברית משפת קודש לשפת דיבור יום-יומית. אולם רק כעת מתגלה כי הוא ורעייתו חמדה עברו מסע תלאות קשה, מפרך ומתסכל בניסיונם למצוא הכרה ומימון לצורך הוצאתו לאור של "מילון בן-יהודה". השניים נדרשו להתדפק על דלתות נדבנים, ארגונים ומוסדות יהודיים בבקשה ותחינה לסייע להם לגייס את המשאבים הכספיים שנדרשו כדי להוציא לפועל את 17 כרכי המילון.

מתי: שני, 20 בפברואר, 16:00 (בשידור חי באתר האקדמיה למדעים)

מחיר: כניסה חופשית בהרשמה מראש


"בוז'ולה" – מופע מערכונים

שישים דקות של שותפות פעילה עם המתרחש על הבמה, תוכן אקטואלי שכיף לצחוק עליו ושחקנים שמנגישים אותו בהומור. "מגזין תיאטרון באינטרנט-מרתה יודעת". 12 צעירים מפגינים על הבמה השתוללות מתוכננת, בוטה ומצחיקה, מקורית וממזרית. מופע מערכונים בהשתתפות הקהל.

מתי: ראשון, 5 במרס, 21:00

מחיר: 89 שקל

לפרטים: 03-6950156

 

 

רוני קובן – לדבר עם בני אדם

רוני קובן, חתן פרס האקדמיה בחמש השנים האחרונות על תוכנית הראיונות שלו 'פגישה' בכאן 11, מגיע בפעם הראשונה לצוותא תל אביב ומקיים ערב שבו הוא מספר על הראיונות הגדולים, המסעות הדוקומנטריים הקיצוניים ביותר והמפגשים שהותירו אותו ללא מילים. לדבר עם בני אדם - לא רק בטלוויזיה אלא גם בחיים.

מתי: רביעי, 1 במרס, 19:00, 21:00

מחיר: 109 שקל

לפרטים: 03-6950156

 

 

הדיבוק גרסת הבמאי

קבוצת התיאטרון "סמרטוט" בניהולו האמנותי של אבי גיבסון בר-אל מעלה בתיאטרון הבית בתל אביב את הדיבוק - גרסת הבמאי. עיבוד עכשווי לקלאסיקה היהודית שמעמיד למבחן את יחסי הכוחות בין דת, הון ושלטון והאינדיבידואל שמחליט להתקומם. בהשתתפות שחקנים יוצרים: : אורה מאירסון, אילון פרבר, מוטי רוזנצוויג, מור איילה אנגל, נעמה מנור, ענאן אבו ג'אבר, רביע חורי.

מתי: שלישי, רביעי, חמישי, 23-21 בפברואר 2023

מחיר: בתשלום

 


פורפליי – סטארט אפ קומי

אילתור מיני הצגה עם עלילה אחת, דמויות ומקומות - לצד משחקים, שירים ושלל הפתעות. הכל מאולתר בזמן אמת על הבמה ובשיתוף הקהל. בהשתתפות עמרי הכהן, אוהד ובר, מעין אור ואורי פנירי.

מתי: שבת, 11 במרס, 21:00
מחיר: 65 שקל

לפרטים: 03-6950156