חנוכריסטמס במלון מגדלה עם מנורה ובית כנסת מימי בית שני

 

מלון מגדלה על שפת הכנרת מציין את השילוב בין חג החנוכה לאירועי הכריסטמס עם מופעים מוזיקליים וסיורים בבית הכנסת העתיק שבו התגלתה אבן המתארת את בית המקדש השני ואת מנורת שבעת הקנים

 

 עץ אשוח לצד מנורת חנוכה       צילום: רונית סבירסקי

 

אחת התגליות הארכאולוגיות החשובות שנחשפו בגליל היא "אבן מגדלא" שהתגלתה בעת חפירות ארכאולוגיות לקראת הקמת בית מלון על שפת הכנרת. האבן שמתוארכת למאה ה-1 לספירה, נחשפה כשהיא ניצבת במרכזו של בית כנסת עתיק בסמוך למושבה מגדל. היא נושאת תבליט של המנורה המקורית שהייתה בבית המקדש בתקופת בית שני. בית הכנסת שבו התגלתה האבן הוא העתיק והשמור ביותר בגליל מתוך עשרה בתי כנסת שהיו באותה תקופה. הוא פעל באזור שבו הייתה העיר מגדלה שמזוהה כעיר הולדתה של מריה מגדלנה.

 

 אבן מגדלא המקורית ומנורת שבעת הקנים       צילום: רונית סבירסקי

 

החיבור ההיסטורי הזה בא לידי ביטוי בחגיגות חנוכריסטמס שיתקיימו במלון מגדלה. חזית המלון וגזעי העצים המקיפים אותו מעוטרים בנוריות קטנות. בלובי הוצבו עצי אשוח ועליהם שפע של פרחים, כדורי בדולח ונוריות. בריכת המים העתיקה שניצבת בלב המלון מוקפת בצמחים עם פריחה אדומה שמאפיינת את חג המולד, פסלי איילים, אריזות מתנה ועצי אשוח ננסיים מכוסים בפתיתי שלג. במסגרת אירועי חנוכריסטמס יתקיימו קונצרטים באתרים שונים במלון וסיורים באתר העתיקות. לצד עצי האשוח תודלק מדי ערב חנוכייה. המלון יהיה מקושט ומעוטר בסמלי החג עד 10 בינואר 2023.

 

באר המים במרכז הלובי      צילום: רונית סבירסקי

קישוטי כריסטמס       צילום: רונית סבירסקי

מסמלי החג       צילום: רונית סבירסקי

 

'קונצרטיול' לחג המולד

על רקע העתיקות והנוף הגלילי יופיעו זמרות 'עלמה קול נשי ישראלי' בשירי חנוכה ומזמורי חג המולד. בסיור יסופר סיפורה של העיר ההיסטורית מגדלה שנחשפה לאחר 2000 שנים מתחת לשכבות האדמה שכיסו אותה. בית התפילה של יהדות הגליל, מהקדומים בעולם, המקוואות, כפר הדייגים, הסמטאות, הרחובות והשווקים שהיו על שפת הכנרת. סיפורי הקהילה שהתיישבה במקום במאה ה- 20 ויצרה חיבור בין העתיק והמודרני ובין הנצרות והיהדות. את הסיור תדריך יסכה הרני, מרצה, מדריכה ואשת חינוך. הקונצרט יערך ביום שישי, 16 בדצמבר בין השעות 16:30 – 18:00 באתר הארכיאולוגי ובכנסיית Duc in Altum. לאורחי המלון ללא תשלום לאורחים מבחוץ 150 שקל.

 

  הרכב של מקאמאת צפת       צילום: רונית סבירסקי

סיור בבית הכנסת מהמאה ה-1 לספירה      צילום: רונית סבירסקי

 

'חנוכריסמס' - קונצרט באווירת החג

אנסמבל עלמה קול נשי ישראלי יופיעו בדיאלוג מוזיקלי עם אמנית כלי ההקשה נועה וקס בליטורגיקה, שירי חג ומיטב רפרטואר האנסמבל, מול נופי הכנרת בשעת שקיעה בכנסיית Duc in Altum. הקונצרט יערך בשישי, 23 בדצמבר בשעה 16:30. לאורחי המלון ללא תשלום ולאורחים מבחוץ 90-65 שקל.

 

 קונצרט חנוכריסטמס ב-Duc in Altum        צילום: רונית סבירסקי

 

חוגגים 200 שנות עצמאות לברזיל

בשבת, 10 בדצמבר בשעה 12:00 תתקיים בכנסיית Duc In Altum בכורה ישראלית ליצירות ברזילאיות מהמאה ה-19 לציון 200 שנים לעצמאות ברזיל. קונצרט מחווה לקיסר ברזיל פדרו הראשון (שהיה גם מלך פורטוגל) והלחין את ה-Credo, שנחשב למגנום אופוס שלו. בתוכנית ינוגנו המיסה הפסטורלית לחג המולד מאת חוסה מאוריסיו נונס גרסיה  - גדול המלחינים הקולוניאליים הברזילאי, פתיח תזמורתי מאת מרקוס פורטוגל, וריקוד פופולרי שעומד בבסיס הסמבה: לונדו. הקונצרט בחסות שגרירות ברזיל בישראל. בין המשתתפים: מוניקה שוורץ סופרן, נועה הופ אלט, איתמר הילדסהיים טנור, גילי רינות קלרינט קלאסי, אנסמבל פניקס בכלים עתיקים, זמרי המדריגל בהדרכתו של איתי ברקוביץ', מנצחת, ומנהלת מוזיקלית מירנה הרצוג. כניסה חופשית לאורחי המלון, לאורחים מבחוץ 130-65 שקל.

 

אבן מגדלא שבה הביתה

אתר העתיקות הצמוד למלון נשקף מחלונות המלון ואבן מגדלא שמורה בתוך קופסת זכוכית משוריינת בלב הלובי וצופה אל בית הכנסת העתיק. לאחר חשיפתה ב-2009 היא הועברה לידי רשות העתיקות לצורכי מחקר ושימור תוך הבטחה שהיא תחזור ותוצב באתרה לאחר שבניית המלון תושלם. מירושלים היא נדדה לתערוכות חשובות בעולם והוצגה ב-2017 בתערוכה משותפת "מנורה: כת, היסטוריה ומיתוס" של המוזיאון היהודי ברומא ומוזיאון הוותיקן. ב-2018 עברה לתערוכת המזרח התיכון במוזיאון המטרופוליטן לאמנות בניו יורק וב-2021 לקחה חלק בתערוכת "שביל הסנהדרין" בבית יגאל אלון בגינוסר. ביוני 2022 היא שבה לאתרה והוצבה במלון מגדלה.

 

גלגלי מרכבת האל      צילום: רונית סבירסקי

 

במשך השנים הוצבו בבית הכנסת העתיק שני העתקים מדויקים של אבן מגדלא על מנת שקהל המבקרים יוכלו לצפות בתגלית החשובה. העתק אחד ניצב במקום שבו היא נחשפה והעתק שני בתוך קופסת זכוכית שבה ניתן לצפות בתבליטים השונים שחרוטים עליה. היא גולפה באבן גיר בצורת תיבה שניצבת על ארבע רגלים קצרות. התבליטים מתארים אלמנטים שקשורים בבית המקדש ובחזית מתנוססת מנורת שבעת הקנים על רגל משולשת. משני צדדיה אמפורות (קנקנים) ושני עמודים בעלי בסיס וכותרות בדומה לעמודי יכין ובועז שהיו בבית המקדש. בחלק העליון מתוארים שני צדדיו של שולחן לחם הפנים, רוזטה בעלת שישה עלים מוקפת בעיגול שעשוי משישה עלים זהים ומסביבם עלי קיסוס. בצדי התיבה מתוארת ארקדת קשתות כפולה ובפאה האחורית נראה חלק תחתון של מרכבת האל ומתחתיה לשונות אש. 

 

 שולחן לחם הפנים והרוזטה       צילום: רונית סבירסקי

 

מנהלת החפירה, דינה אבשלום-גורני מרשות העתיקות מציינת שזו הפעם הראשונה שבה נחשף עיטור מנורה מהימים שבהם בית המקדש עמד על תילו. לדעתו של החוקר ד"ר מרדכי אביעם האבן שימשה כבסיס לשולחן קריאת התורה בבית הכנסת הגלילי שבו היא נמצאה. בבית הכנסת אפשר לראות בבירור את האולם המרכזי וספסלי האבן ששימשו כמושבים למתפללים. הוא מעוטר ברצפת פסיפס עם סמל רוזטה נדיר, קירותיו מטויחים בטיח צבעוני (פרסקו). העיר מגדל שבה שכן בית הכנסת הייתה מושבו של יוסף בן מתתיהו שהנהיג את המרד נגד הרומאים בגליל.

 

 פרסקאות צבעוניות על הקירות     צילום: רונית סבירסקי

פסיפס רוזטה מושלם     צילום: רונית סבירסקי

מקווה טהרה     צילום: רונית סבירסקי

 

האתר הארכאולוגי והאבן המקורית שחזרה למקומה מהווים מוקד משיכה לקבוצות מטיילים רבות שפוקדות את המלון. בתקופת חנוכריסטמס ניתן יהיה לרכוש כרטיסים גם לקונצרטים ולשלב בארוחת צהרים או ערב במלון. השף טארק דאחלה אחראי על מזנוני ארוחות הבוקר והערב אבל מכין גם ארוחות מיוחדות לקבוצות בהזמנה מראש. בין המנות המיוחדות שלו דגי מושט מהכנרת, סלמון בקראסט פיסטוקים עם רוטב פירות יער חמצמץ, פטה עדשים, רוסטביף עם ארטישוקים צלויים, סלט טונה אדומה, חלה ופוקצ'ה שנאפות במקום ומגש קינוחים עם מקרונים, עוגיות, קרמבו תוצרת בית ומעדני שוקולד.

 

 פלטת בשרים וארטישוק צלוי     צילום: רונית סבירסקי

סלמון בקראסט פיסטוק      צילום: רונית סבירסקי

 

כרטיסים לקונצרטים ניתן להזמין בטל: 052-3784586, ארוחות בהזמנה בטל: 04-6209900