תאילנד - פסטיבל האורות הצפים והעפים - Loy Krathong Festival

 

פסטיבל לויי קרטונג (Loy Krathong) המסורתי הוא אחד המפורסמים, היפים והמרגשים שנחוג ברחבי תאילנד. השנה הוא חל ב-8 בנובמבר 2022

 

 מנחות של סחלבים, דליות ונרות     צילום: רונית סבירסקי

 

הוא מתקיים באופן מסורתי בליל ירח מלא בחודש ה-12 של לוח השנה התאילנדי ולכן התאריך אינו קבוע ומשתנה משנה לשנה. הוא נקרא גם פסטיבל האורות והפנסים הצפים וידוע כאחד הפסטיבלים העוצמתיים ביופיים בממלכה. במהלכו, אנשי המקום, אורחים ותיירים מתאספים על שפת נהרות, אגמים, תעלות וחופים ברחבי תאילנד כדי להשתתף בחגיגה שמוקדשת לאלת המים.

 

 הכנת זרים עצומים     צילום: רונית סבירסקי

 

מבקשים סליחה מהנהר

המקומיים נוהגים לומר תודה על שפע המים שניתנו להם ולבקש סליחה מנהר ומכל מקורות המים אם הם פגעו בהם בדרך כל שהיא. הטקס מהווה גם אקט של הטהרות ממזל רע ומחשבות שליליות ולזמן מזל טוב ורגשות חיוביים. בשפה התאית המילה Loy פירושה לצוף והמילה Krathong היא סירה או כלי קיבול.

 

 שמלות לבנות ומניפות אדומות     צילום: רונית סבירסקי

 

ישנם בתי מלון שמקיימים את החג בהשתתפות צוות העובדים והאורחים. המלון מקושט בסידורי פרחים ענקיים והאורחים מוזמנים להכין יחד עם עובדי המלון את המנחות לקראת האירוע שמתקיים בערב. אחד מהמלונות האלה הוא מריוט מרלין בפוקט.

 

 רקדניות בלבוש מסורתי בליווי נגנים    צילום: רונית סבירסקי

 

מכינים מנחות מסחלבים ודליות

שולחנות ארוכים ניצבים בלובי הפתוח ועליהם מונחות ערמות של סחלבים סגלגלים, גיבסניות, חרציות לבנות ודליות כתומות. בסיס ספוג עגול עטוף בעלי בננה משמש כבסיס ואליו מחברים באמצעות סיכות את הפרחים. הצוות נותן רעיונות אבל לכל אחד לקשט לפי טעמו ועיצובו האישי. אחד השילובים היפים הוא גלגול של עלה בננה בצורת חרוט קטן שבקצהו מצמידים חרוז לבן. יצירת המנחה נמשכת בין שעה לשעתיים בהתאם לפרץ היצירתיות של האורח. הצוות עצמו מכין עשרות סידורי פרחים שיונחו על כל אחד מהשולחנות בארוחת הערב. במרכז כל מנחה נועצים שלושה נרות ומקלות קטורת ויוסיפו ניחוח עז במהלך הטקס.

 

 מתחילים להשיט      צילום: רונית סבירסקי

 

רוקדים ומשיטים

לקראת שקיעה מתחיל מופע של ריקודים מסורתיים. רקדניות לבושות בתלבושות ססגוניות, פניהן מאופרות בצבעים עזים, על ראשן כתרים ובידיהן מניפות אדומות. תזמורת נגנים מלווה את הריקודים השונים. הרקדניות מחליפות תלבושות ומציגות סגנונות ריקוד. הקטע המסיים הוא ריקוד שמשלב יכולת אקרובטית לדלק בין שני מקלות במבוק מבלי להתקל בהם. הקהל מוזמן להצטרף ולנסות. ארוחת הערב מוגשת ומיד לאחריה כשהחשיכה מוחלטת מתחיל טקס השטת המנחות על המים.

 

ניחוח מתקתק של פרחים וקטורת     צילום: רונית סבירסקי

 

כל אחד אוחז מנחה אלה שעשו אותן בעצמן או שקבלו סידור מוכן. המארחים מדליקים את הנרות ומבקשים להניח את המנחות על פני המים. המים הכהים נצבעים בשלל צבעים של פרחים ואורות. ניחוח מתקתק של הפרחים השונים מתערבבים בריח הקטורת. עשן לבן מיתמר מהמקלות והפרחים נעים עם הזרם והופכים לגן צבעוני ענק שמואר בשלהבות קטנות המרדצות על פי המים.

 

 המים מתכסים בפרחים ושלהבות של נרות     צילום: רונית סבירסקי

 

בכל עיירה קטנה בתאילנד שנהר זורם בה מתכנסים על גדתו אלפי אנשים ושולחים את מנחותיהם בלווי ברכה לנהר ובקשה לחיים טובים. בצפון תאילנד במחוז צ׳אנג מאי מתקיים אחד הטקסים המרכזיים והגדולים. בנוסף לפסטיבל לויי קרטונג שמציינים בכל הממלכה הם חוגגים גם את פסטיבל יי פנג (Yi Peng Festival) שבו משגרים אלפי פנסי נייר מוארים לשמיים. המראה של אלפי זרי פרחים מוארים השטים בנהר וממעל השמים מתכסים בפנסים מוארים הוא יפהפה ומרגש.

 

מומלץ לעקוב מדי שנה אחרי הפרסומים של מועדי הפסטיבל והמקומות שבהם נערכים הטקסים המרכזיים.