חשיפת עונת האופרה והמחול 2023-2022 בישראל

 

האופרה הישראלית חושפת את התוכנית המלאה לשנת 2023-2022 עם שילוב שהולך וצובר מוניטין בין זמרים ויוצרים בינלאומיים לזמרים ויוצרים ישראלים

 

 

לאופרה הישראלית יש כבר שם בינלאומי. זמרים שצמחו והוכשרו בארץ מופיעים על במות בעולם וצברו לעצמם מועדון גרופיס ישראלים שמחכים לשמוע אותם על הבמה בישראל. רבים מהשמות הגדולים התחילו את דרכם באקדמיה מיתר שהוקמה על ידי האופרה הישראלית ובוגריה משתלבים במופעים בתפקידים זוטרים עד שמגיע הרגע שהם מוכנים לתפקידים הראשיים.

 

אופרה ישראלית מקורית 

תקופת הקורונה יצרה הזדמנות נפלאה לזמרי האופרה הישראלית להוכיח שהם יכולים להחזיק אופרה שלמה שכולה כחול לבן. זמרים, במאים, כוריאוגרפים, מעצבים, מנצחים ונגנים ישראלים עמדו מאחורי שתי הפקות שכל הכרטיסים אליהן אזלו למרות שנוספו עוד הופעות. חליל הקסם והאופרה המקורית אמהות הוכיחו שיש אופרה ישראלית שעומדת בפני עצמה והקהל צמא ליצירות חדשות. בימוי מודרני, טכנולוגיות מתקדמות, עיצובים חדשניים וזמרים שנראים כמו שחקני קולנוע מביאים גם קהל צעיר שחלקו לא גדל בבית על הז׳אנר הקלאסי אבל מבין שהיום זו כבר אופרה אחרת.

 

 דון ג'ובאני     צילום: יוסי צבקר

 

עונת האופרה הבאה מצביעה על המשך המגמה עם אופרה ישראלית מקורית חדשה ״תיאודור״ המבוססת על סיפור חייו של בנימין זאב הרצל.  ההפקה מציגה את צמיחת החזון הציוני במוחו של בנימין זאב הרצל. המלחין יונתן כנען אחראי על כתיבת האופרה לפי ליברית של עידו ריקלין, שגם יביים אותה. האופרה מתרחשת בווינה ב-1881 שבה למד הרצל הצעיר וכבר שם נחשף לאנטישמיות ובפריס ב-1895 שבה הוא מסקר כעיתונאי את משפט דרייפוס. הוא מבין שאין דרך אחרת אלא למצוא פתרון לעם היהודי, כותב את ספרו מדינת היהודים ומתחיל את פעילותו הציונית. על האופרה ינצח נמרוד דוד פפר, שהצטרף השנה לרשימה המנצחים בבית האופרה ה"מט" בניו יורק.

 

מאדאם בטרפליי ודון ג'ובאני

העונה תיפתח בנובמבר 2022 עם הפקה חדשה של האופרה "סיפורי הופמן" מאת ז'אק אופנבך בניצוחו של דן אטינגר ובבימויו של סטפנו פודה, אשר ביים ועיצב גם את ההפקה "פאוסט" באופרה הישראלית. פודה, אמן טוטאלי שבנוסף לבימוי מעצב את כל האלמנטים של הפקותיו – תפאורה, תלבושות ותאורה, בורא עבור הופמן עולם גרנדיוזי שבו הוא משוטט בין כל אהבותיו הבלתי ממומשות.

 

"מאדאם בטרפליי" מאת ג'קומו פוצ'יני בניצוחו של דן אטינגר תסיים את עונת 2022. הבמאי הפולני מריוש טרלינסקי ביסס את מעמדו כאחד הבמאים הבולטים והחשובים בעולם וזכה לשבחים בזכות בימוי האופרה הזו. פתיחת שנת 2023 תהיה עם שילוב יוצא דופן באופרה של שתי אופרות קצרות בערב אחד "קוולריה רוסטיקנה" מאת פייטרו מסקני ו"אלקו" מאת סרגיי רחמנינוב, אשר עולה לראשונה על במת האופרה הישראלית. החיבור שמשותף לשתי האופרות הן הנשים שבוגדות בבני זוגן והערב שיסתיים ברצח כפול. הבימוי של חואן אנטון רקי והמנצח אלסנדרו דה מרקי.

 

 מאדאם בטרפליי     צילום: יוסי צבקר

 

האופרה "רינלדו" תעלה בפברואר 2023 בהפקה שמבוצעת לראשונה על ידי האופרה הישראלית. האופרה הולחנה על ידי הנדל כשהגיע לאנגליה ב-1711 ונחשבת לאחת הפסגות ביצירותיו ובכלל זה האריה המפורסמת Lascia ch'io pianga שזכתה לביצועים רבים. עלילת האופרה מתרחשת במסע צלב בסוף המאה ה-11 שבו הוטל  מצור על הצבא המוסלמי. סיפור אהבה נרקם רינלדו ואלמירנה, ואליהם מצטרפים קוסמת מדמשק ומכשף נוצרי. בסופו של המאבק בין האוהבים והמכשפים - האהבה מנצחת. את הזמרים תלווה תזמורת בארוקדה בניצוחו של מאסטרו ז'אן- כריסטוף ספינוזי,

 

יצירת המופת "דון ג'ובני" של מוצרט תעלה בחודשים מרס-אפריל בהפקה עתירת השבחים של הבמאי קספר הולטן ובניצוחו של קרל-היינץ שטפנס, שינצח לראשונה באופרה הישראלית. עבודת וידאו אפית מיוחדת נוצרה עבור ההפקה במטרה לחשוף את עולם הפנימי של הגיבורים בצרוף התלבושות של המעצבת הנודעת אניה ואנג קראג.

 

האופרה "הטרובדור" מאת ג'וזפה ורדי תעלה ביוני 2023 בבימוי של דניאל אבאדו רב המוניטין, שיגיע לראשונה לביים באופרה הישראלית. הפקת ענק שקצרה שבחים בבית האופרה הממלכתי של וינה.  העלילה מתרחשת במהלך מלחמת האזרחים בספרד בשנות ה-30 של המאה שעברה ומשמשת רקע לסיפור הטרגי של טרובדור מסתורי, צוענייה נקמנית ורוזן קנאי וכוחני.

 

 

עונת 2023-2022 תסתיים ביולי עם ה"רקוויאם" מאת מוצרט בביצוע בימתי נדיר שמחבר אור ותנועה. על ההפקה אחראים מעצב התאורה נדב ברנע והבימאית שירית לי וייס שיצרו חוויה מוזיקלית-בימתית על רקע היצירה המפורסמת של מוצרט.

 

סולני האופרה הישראליים שישתתפו בעונה הבאה הם: אלה וסילביצקי ב"מאדאם בטרפליי", "אלקו" ו"דון ג'ובני", אירה ברטמן ב"סיפורי הופמן", ו"קוולריה רוסטיקנה", הילה פחימה ב"סיפורי הופמן" ועודד רייך ב"מאדאם בטרפליי" ו"הרצל". הסולנים הבינלאומיים שיגיעו לארץ מופיעים גם על הבמות הנחשבות בעולם, ביניהן המטרופוליטן אופרה בניו יורק, הקובנט גרדן בלונדון, לה סקאלה במילנו, בתי האופרה של וינה ומינכן ונוספים. בין הזמרים יופיעו זמרי הטנור ברנרד ריכטר וצ'רלס וורקמן ב"סיפורי הופמן", זמר הבריטון אלחין אזיזוב ב"קוולריה רוסטיקנה"/"אלקו", זמרת המצו-סופרן ורוניקה סימאוני ב"הטרובדור" זמרות הסופרן אורליה פלוריאן ב"מאדאם בטרפליי" ואנסטסיה ברטולי ב"הטרובדור" וזמר הקונטרה טנור ניקולס טמנגה ב"רינלדו". אליהם יצטרפו מספר כוכבים עולים ביניהם זמר הטנור לונג לונג וזמר הבריטון גרמן אנריקה אלקנטרה ב"דון ג'ובני".

 

עונת המחול עם השמות הלוהטים בעולם

עונת המחול 2023-2022 באופרה עולה עם שבע הפקות של כוריאוגרפים מובילים ובולטים כיום ובביצוע להקות מחול בינלאומיות מובילות.

 

בספטמבר 2022 בוריס אייפמן ולהקתו חוזרים עם היצירה החדשה "אפקט פיגמליון" לצלילי יצירתו של יוהאן שטראוס הבן, על רקדן המנסה להפוך נערה פשוטה לרקדנית וירטואוזית.

 

 

באוקטובר 2022 תציג להקת גוטייה את "אגמי הברבורים"- ארבעה כוריאוגרפים ידועים מארי שווינאר, מרקו גקה, קאייטאנו סוטו והישראלי חופש שכטר יצרו ארבע גרסאות ליצירת המחול שיעלו בערב אחד לצלילי מוזיקה שמשלבת קלאסי ומודרני מצ'ייקובסקי עד ביורק.  

 

 

בדצמבר 2022 הכוריאוגרפית הסינית יאנג ליפינג, שזכתה להצלחה גדולה בעולם, חוזרת למופע נוסף בארץ עם "פולחן האביב" לצלילי מוזיקה של סטרווינסקי ומוזיקה טיבטית מסורתית. יצירה על מחזוריות החיים מלידה עד המוות ולידה מחדש.

 

 

במרס 2023 מגיע בלט הנובר מגרמניה עם הכוריאוגרף הנודע מרקו גקה. הם יעלו את יצירת המחול "המאהב" המבוסס על הרומן  " המאהב" של מרגריט דיראס. סיפור על נערה בת 15 שמתאהבת בגבר מבוגר.  היצירה מלווה במוזיקה מאת מוריס רוול, קלוד דביסי, שופן ואחרים.

 

באפריל 2023 הכוריאוגרף הישראלי המצליח חופש שכטר חוזר עם להקתו מאנגליה לביצוע "רצח כפול" - שתי יצירות: "הליצנים" עם אנרגיות של אלימות ורצח, ו-The Fix"" המבטאת אנרגיה של חמלה. המוזיקה למופע נוצרה במיוחד על ידי חופש שכטר.

במאי-יוני מגיעה להקת בלט דורטמונד עם "חלום ליל קיץ" – הגרסה לקומדיה השייקספירית של אלכסנדר אקמן בליווי מוזיקה מקורית של מיכאל קרלסון.

 

 

חותם את עונת המחול הבלט הלאומי הספרדי שיופיע ביולי 2023. המופע מחבר בין הז'אנרים של הבלט הקלאסי לבולרו ולפלמנקו. הרקדנים יבצעו את יצירותיהם של הכוריאוגרפים הספרדים נטוניו נחארו, רובן אולמו,  ומריו מאיו לצלילי מוזיקה חיה.

 

 

פרטים נוספים באתר האופרה הישראלית www.Israel-opera.co.il