יום המוזאונים הבין-לאומי 2022 – עשרות מוזאונים פתוחים ללא תשלום

 

יום המוזאונים הבין-לאומי מתקיים מדי שנה ברחבי העולם בחודש מאי ובישראל נוהגים לציין אותו בל"ג בעומר, 19 במאי 2022. עשרות מוזאונים יפתחו ללא תשלום לציבור ויקיימו מגוון פעילויות כשהנושא השנתי הנבחר הוא "הכוח של המוזאונים" 


מוזאון ננו לאמנות ולמדעי הננו    צילום: רונית סבירסקי

 

מטרת האירוע היא לקרב את הציבור לערכים התרבותיים והיצירתיים של המוזאונים ולהפגיש אותם עם אמנות מקומית ובין-לאומית. השנה, הוא יעמוד בסימן "הכוח של המוזאונים". נושא זה נבחר במטרה להפנות זרקור אל תפקידם החשוב של המוזאונים בחברה, בתרומה לחינוך הדור הצעיר והנגשת מושגים מעולם האמנות על כל תקופותיו. במוזאונים השונים יתקיימו מגוון פעילויות בהשראת הנושא הנבחר, סיורים מודרכים, מפגשי שיח גלריה, היכרות עם תערוכות חדשות ומייצגים ייחודים, פעילויות לילדים וסדנאות יצירה. הכניסה היא ללא עלות אולם חלק מהפעילויות יהיו בתשלום.

 

פעילויות במוזאונים השונים

 

מוזאון תל אביב לאמנות יקיים פעילות בעקבות התערוכה "יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה", ביניהן פינות קריאה ויצירה בהן ניתן לקרוא על אודות האמנית, לחלוק רעיונות ומחשבות על הסיור בתערוכה, ולכתוב לאמנית קוסאמה מכתבים וציורים.

מוזאון על התפר בירושלים, יקיים סיור מודרך בתערוכה "נגע". התערוכה לוכדת את הלך הרוח האמנותי בעתות מגפה, ומתארת כיצד העולם מתעצב במהלך ולאחר מגפה.

מוזאון העמק בצפון, יקיים סיורים חווייתיים בעקבות החלוצים, עם נגריית חלוצים פעילה, חצר טרקטורים, צלמנייה של פעם, מחסן תחפושות וכביסת יד כמו בעבר.

מוזאון התרבות הירמוכית בקיבוץ שער הגולן, יקיים סיורים לכל הגילים ופעילויות הקשורות לאורח החיים הקדמוני, כגון טחינת גרעינים בכלי בזלת, יצירה בחימר וחומרי טבע, קליעה בחץ וקשת, הכנת תליונים מקושטים.

המרכז למורשת הצ'רקסית בכפר כמא, יקיים היכרות עם התרבות הצ'רקסית באמצעות שיחה על השפה הצ'רקסית, צפייה בסרט על המורשת והתרבות, סיור במוזיאון צ'רקסי בלווי מדריך בן הכפר וסיור מודרך בחלק העתיק של הכפר.

מוזאון מגדל דוד בירושלים, יקיים סיור בחצר מצודת המגדל, באמצעותו המבקרים יחשפו להיסטוריה של העיר לאורך השנים. כולל תצפית פנורמית על העיר וסיור בין ממצאים ארכיאולוגים.

מוזאון המדע בירושלים, יקיים סדנאות לכל המשפחה בנושא נפלאות הבד, במסגרתן יוכלו המבקרים ליצור, לסרוג ולחדש בדים מסוגים שונים ולהיחשף לטכנולוגיה, ההתפתחות וסיפורי הבדים.

צריף בן גוריון בשדה בוקר, יקיים פעילות להיכרות עם דמותו של בן גוריון, סיור בביתו במדבר, הצצה לארון הספרים שלו ומפגש עם חברי שדה בוקר שהכירו אותו.

מוזאון האדם והחי ברמת גן, יקיים פעילויות מגוונות לכל המשפחה סביב התערוכה החדשה, "משפחה עם זנב", החוקרת את הקשר בין אנשים לחיות מחמד. בין הפעילויות: פינת יצירה של בובות אצבעות של חיות מחמד והדרכה על חיות מחמד ממצרים העתיקה ועד ימינו.

 

מוזאון הרצליה לאמנות    צילום: רונית סבירסקי

 

המוזיאונים המשתתפים מצפון לדרום

 

גליל ועמקים

מוזאון בית השומר, מוזאון בית לוחמי הגטאות, מוזאון התרבות הירמוכית, המרכז למורשת הצ'רקסית, מוזאון ה"חאן" חדרה, מוזאון עין דור, מוזאון בר-דוד, בית אוסף קופפרמן.

 

מוזיאון בית השומר בכפר גלעדי    צילום: רונית סבירסקי

 

חיפה והסביבה

המשכן לאמנות עין חרוד, מוזאון ינקו-דאדא עין הוד, מוזאוני חיפה - הימי הלאומי/טיקוטין לאמנות יפנית/חיפה לאמנות/העיר חיפה/ הרמן שטרוק, מוזאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח בקיבוץ הזורע, מוזאון העמק, מוזאון מדעטק - המוזאון למדע טכנולוגיה וחלל בחיפה, הגלריה לאמנות אום אל פחם, מוזאון הכט.

 

 מוזאון מדעטק חיפה    צילום: רונית סבירסקי

 

אזור השרון

מוזאון הרצליה לאמנות עכשווית, מוזאון בית הגדודים, מוזאון כפר סבא.

 

תל אביב

מוזאון תל אביב לאמנות, מוזאון האדם והחי, מוזאון האדם והסביבה , מוזאון הטבע ע"ש שטיינהרדט תל אביב, מוזאון ארץ ישראל, מוזאון ההגנה, מוזאון הלח"י, מוזאון נחום גוטמן לאמנות, מוז"א - מוזאון ארץ-ישראל, מוזיאון ננו לאמנות ולמדעי הננו ע"ש פטר, מוזיאון בית ראובן.

 

 מוזאון תל אביב לאמנות    צילום: רונית סבירסקי

 

חולון, בת ים, רחובות, פתח תקווה

המוזאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס חולון, מוזאון העיצוב חולון, מובי - מוזאוני בת ים, הגלריה העירונית לאמנות רחובות, מוזאון פתח תקוה לאמנות.

 

מזכרת בתיה

מוזאון מזכרת בתיה, מוזאון המושבה ע"ש ערן שמיר מזכרת בתיה.

 

 מוזאון המושבה במזכרת בתיה    צילום: רונית סבירסקי

 

אור יהודה

מרכז מורשת יהדות בבל

 

ראשון לציון

מוזאון ראשון לציון

 

ירושלים

מוזאון ישראל, מוזאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, מוזאון אסירי המחתרות – ירושלים, מוזאון על התפר, מוזאון מגדל דוד, מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, בית עגנון בירושלים, מוזאון חצר הישוב הישן, המוזיאון לאמנות האסלאם.

 

 מוזיאון ישראל    צילום: רונית סבירסקי

 

דרום

מוזאון האסלאם בבאר שבע, צריף בן גוריון, מרכז ג'ו אלון לתרבות ומורשת הבדואים.

  

רשימת המוזאונים הפתוחים ללא עלות, שעות הפתיחה והפעילויות השונות מפורסמת באתר איגוד המוזאונים הישראלי www.icom.org.il  ובאתרי האינטרנט של המוזאונים ברחבי הארץ.