השביל התלוי בבניאס בשיא זרימת החורף חוגג יום הולדת 

 

במלאות 12 שנים  לפתיחת השביל התלוי בבניאס מקיימים פעילות חווייתי למשפחות, פינות יצירה והדרכות על עולם החי והצומח בשמורה

 

 שצף המים מתחת לגשר התלוי      צילום: רונית סבירסקי

 

השביל התלוי בשמורת הטבע בניאס הוא אחת מחוויות הטבע המרשימות בצפון במיוחד בעונת חורף גשומה. צעידה בשביל הצר בתוך טבע בתולי, רחשי מים זורמים, אשדות מתנפצים, מערות, צמחיית נחלים, ציוץ ציפורים, עצים רחבי נוף ופריחות חורפיות. המים זורמים בתוך קניון בזלתי גועש שלא היה נגיש למטיילים עד שנת 2010. צועדים בין עצי דולב ואלון כשזרם המים השוצף עובר מתחת לגשר התלוי.

 

השביל פולס בטכנולוגיה חדשנית שאפשרה "לתלות" אותו על גדת הבזלת. הוא בנוי מפלדה ומרוצף בלוחות עץ, אורכו 100 מטרים ורוחבו 1.2 מטרים עם מעקה שעשוי מכבלי פלדה. הוא תלוי במצוק הבזלת המערבי של נחל חרמון ומעוגן בקורות תמיכה ועמודים. חיבורי המתכת המיוחדים הותקנו בתוך הסלע בשיטה שאינה גלויה לעין ומאפשרת למטיילים ללכת בבטחה. 

 

תחילת המסלול מקיבוץ שניר    צילום: רונית סבירסקי

 

מסמרי פלדה בבזלת

העבודות בוצעו באמצעים מיוחדים תוך שמירה על הנחל וסביבתו ועל האיזון הטבעי הקיים באתר. השביל התלוי נבנה בעבודה ידנית על פי תוואי השטח, בשיתוף גורמים רבים וביניהם אדריכל נוף, מהנדסים, גיאולוגים, מסגרים ואקולוגים. בכניסה אל השביל ישנה תצפית מרשימה אל עבר מצודת נמרוד, החרמון, מורדות רמת הגולן ונחל חרמון הזורם לכיוון עמק החולה. השביל מגיע עד לגשר שהוא נקודת מפגש עם השביל הוותיק המוביל אל מפל הבניאס.

 

גוונים של כחול בסבך הצמחייה      צילום: רונית סבירסקי

 

מפל הבניאס צונח מגובה 10 מטרים בעוצמת מים חזקה מאוד אל תוך בריכה עטופה בצמחייה. ניתן להשקיף על המפל מרחוק ממרפסת עץ ולחוש את נתזי המים שמתעופפים באוויר. ישנם שני מסלולים שאפשר לטייל בשמורה. להתחיל מהכניסה שצמודה לקיבוץ שניר וללכת בתוואי מעגלי שנמשך כ-45 דקות. אפשרות נוספת היא להשאיר את אחד הרכבים בברכות הבניאס, ללכת לאורך השביל התלוי, לעבור את המפל ולהמשיך בשביל מסומן כחול לבן עד לבריכות הבניאס.

 

 מפל הבניאס    צילום: רונית סבירסקי

 

הבריכות נוצרו כתוצאה מנביעת מעיינות ולצדם נמצאים ממצאים ארכאולוגים. באתר ישנן חמש גומחות חצובות בסלע שזוהו על פי החוקרים כמקדש לאל פאן. לצדם מערה גדולה ובחזיתה שרידי מקדש שבנה המלך הורדוס כמחווה לקיסר אוגוסטוס. טחנת קמח ששימשה את החקלאיים מהכפרים הסמוכים מסעדה ועין קנייה ניצבת בשלמותה וישנן גם שרידים של מספר טחנות קמח לאורך הנחל שהתבססו על אנרגיית המים.

 

בשבת, 12 במרס 2022 מציינים 12 שנים לפתיחת השביל התלוי עם פינות יצירה והדרכות על עולם החי והצומח בשמורה. הפעילות תתקיים בשעות 15:00-10:00 ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. לפרטים: 04-6950272