סיורים, הרצאות ופעילויות בטבע העירוני ללא תשלום

 

שבוע הטבע העירוני של החברה להגנת הטבע יערך ברחבי הארץ עם עשרות סיורים, הרצאות, ואירועים באתרי טבע עירוניים בשיא פריחת החורף. האירועים ללא תשלום או בתשלום סמלי בתאריכים 20-11 במרס 2022

 

 הדיונה הגדולה באשדוד     צילום: רונית סבירסקי

 

בערים הגדולות והקטנות ברחבי הארץ נמצאים אתרי טבע שהם חלק מהכרך העירוני. חלקם פארקים גדולים, שמורות או גנים נסתרים. שבוע הטבע העירוני של החברה להגנת הטבע מתקיים בעונת החורף בשיא הפריחה עם מגוון גדול של פעילויות לכל המשפחה קרוב לבית וקרוב ללב. צבאים מטיילים בפארק ירושלים, נחל געתון חוצה את העיר מעלות, נחל איילון בתל אביב חושף את הצד הסודי שלו,  בגבעות מודיעין הדרומיות פרושים מרחבים ירוקים פורחים, פארק השרון פורח בלב חדרה, נחל אשלון הוא פלא טבע בדימונה, באשדוד מגלים את הדיונה הגדולה דווקא לאור עששיות ובפארק גלילות בתל אביב יש בריכת חורף חדשה.

 

מרכז

 

בעמק הצבאים בירושלים

עמק הצבאים בפארק ירושלים הוא אתר הטבע העירוני הגדול בארץ וניתן לצפות בצבאים במרחב הטבעי שלהם. על פי הספירה האחרונה ב-2021 חיים בו כ-80 צבאים. כשמביטים בהם מרחוק אפשר לראות כיצד הם מצטופפים כשקר להם כדי להתחמם, כיצד הם נלחמים זה בזה כדי לסמן טריטוריה ושליטה. בפארק חיים גם מיני ציפורים, חרקים, בעלי חיים, פרחים וצמחים שונים.  בכל ביקור במקום נתקלים בתופעות טבע אחרות פעם פוגשים בציפור נודדת שחזרה מאפריקה או הגיעה מאירופה, או בעופר איילים שרק נולד. מדריכי החברה להגנת הטבע מסתובבים בשטח מסבירים, מצביעים על בעלי החיים בשטח ועונים על שאלות המבקרים.

מתי: שישי, 11 במרס, 14:00-09:00

מחיר: ללא עלות ובהרשמה מראש

 

 

הצד הסודי של נחל איילון

המרכז לחינוך סביבתי בחירייה יקיים פעילות לכל המשפחה סביב נחל איילון הזורם בתחומי העיר תל אביב ומודיעין. שומרי הנחל יקיימו תחנות הפעלה, סיור, משחק ויצירה בטבע לילדים.

מתי: שישי, 11 במרס, 15:00-12:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

סיורי פריחה בפארק השרון

בפארק השרון בחדרה יערכו סיורי פריחה, טבע ומורשת. סיור בין יער אלונים עתיק בין הבודדים שנותרו בארץ, בריכות חורף, עופות מים וציפורים נודדות.

מתי: שבת, 12 במרס, 13:00-11:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

 עופות מים בפארק השרון      צילום: רונית סבירסקי

 

פארק גלילות בתל אביב

סיור באתר טבע עירוני קהילתי עם קרן לביא מזרחי, מיחידת סקרי טבע עירוני. הסברים על המרחב האקולוגי בהסתכלות חברתית, צעידה בין פריחות חורף יפהפיות ושלולית חורף. שיחה על הגנת הטבע בעיר עם יואב קרמר מאקו פארק גלילות תיערך בחורשת דרזנר ובמערות אפקה.

מתי: שני, 14 במרס, 18:00-16:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

 פריחות אביב בפארק גלילות     צילום: רונית סבירסקי

 

הדיונה הגדולה באשדוד

מסלול הליכה בין דיונות חול זהובות בליווי הסברים על האתרים לשמירה על מרחב החולות האחרון בסדר גודל כמו זה של אשדוד. היכרות עם בתי הגידול שאופייניים לאזור, הסברים על זיהום האור שנגרם על ידי מפגעים סביבתיים וההשפעה ההרסנית שלו על בעלי החיים בחולות. הנזק העצום שגורמים רכבי השטח לדיונות וחשיבה על פתרונות יצירתיים. הסיור בהדרכת בית ספר שדה שקמים.

מתי: רביעי, 16 במרס, 19:30-17:30

מחיר: 25 שקל לאדם

  

צפון

קציצות חוביזה בקרית שמונה

מרכז לימודי שדה גליל מזרחי מקיים פעילות ליקוט וטעימות בקריית שמונה. סיור בלב העיר וחיפוש אחרי עלי חרצית וצמח החוביזה שעשו ממנו קציצות בשנות ה-50 של המאה הקודמת. ליקוט מגוון גדול של צמחים ראויים למאכל הגדלים לצד נחל הזהב בשילוב הסברים על גידולי הבר שהמרחב העירוני מלא מהם.

מתי: שישי, 11 במרס, 13:00-10:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

ציפורים בחיפה

סיור צפרות בגבעת העזים בחיפה בהדרכת צפר של החברה להגנת הטבע. חידון לכל המשפחה, היכרות עם הציפורים שאופייניות לאזור, שימוש במגדירי ציפורים ומשקפות וטיול בשבילי גבעת העזים שנמצאת בשיא פריחת החורף בשילוב תצפיות נוף.

מתי: שישי, 11 במרס, 14:000-13:30

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

 אירוס בשביל הילדים בשלומי      צילום: רונית סבירסקי

 

סיור פריחה בשלומי

מרכז לימודי שדה גליל מערבי מקיים טיול מודרך בנחל הבאר. הליכה לאורך ערוץ נחל באר בין צמחיית מים וטבע עירוני סובב העיר שלומי. צפייה בפריחת החורף בשילוב סיפור הקמת חומה ומגדל ביער חניתה. משך הסיור כשעתיים, אורך המסלול 3 קילומטרים ומתאים למשפחות ולילדים מגיל 7 ומעלה.

מתי: ראשון, 20 במרס, 18:00-15:30

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

 שחזור חומה ומגדל ביער חניתה     צילום: רונית סבירסקי

 

דרום

 

נחל אשלון בדימונה

קהילת החברה להגנת הטבע באר שבע מקיימת טיול מודרך אל נחל אשלון. המסלול מתחיל בצפון לכפר הסטודנטים בשולי העיר דימונה ויוצא אל הטבע המדברי ששופע פריחת אביב, בעלי חיים האופייניים למדבר ונופים צחיחים. המסלול מעגלי ומתאים לכל המשפחה.

מתי: שבת, 12 במרס, 13:00-10:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

רכס הכורכר בשדרות

גבעת הכורכר של שדרות מתכסה בחודשי האביב בפריחה עונתית צבעונית. בית ספר שדה שקמים ועיריית שדרות מקיימים סיורי היכרות עם ערכי הטבע הייחודיים לאזור. הסיור מתאים לכל המשפחה. תחנות הדרכה יפעלו באזור.

מתי: שבת, 19 במרס, 14:00-10:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

 צבאים בפארק באר שבע    צילום: רונית סבירסקי

 

נחל מאגורות בבאר שבע

סיור מודרך במסלול נחל מאגורות בקצה העיר באר שבע. המאגורות הם בורות מים מהתקופה הרומית-ביזנטית. המסלול מעגלי וחושף בפני המטיילים טבע עשיר של פריחות אביב, ציפורים נודדות, אתרים היסטוריים ומגוון גדול של בעלי חיים. הסיור מתאים לכל המשפחה.

מתי: שבת, 19 במרס, 13:00-10:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

 

 מאגורה מהתקופה הרומית ביזנטית    צילום: רונית סבירסקי

 

קישור לכל הסיורים והפעילויות ולהרשמה מראש   https://www.teva.org.il/urban-nature-week-2022