משחק בריחה לכל המשפחה בגני רמת הנדיב –  פריחות, תצפיות ומשימות

 

רמת הנדיב היא פארק טבע שמשתרע בין זיכרון יעקב לבנימינה. בלב הפארק נמצאת חלקת הקבר של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד ורעייתו מוקפת בחמישה גנים מיוחדים שכל אחד מהם בעל אופי שונה. משחק בריחה לכל המשפחה עובר במרחבי הפארק וטומן בחובו מסר אקולוגי חשוב

 

 פריחה אינסטגרמית ברמת הנדיב     צילום: רונית סבירסקי

 

מדען בדמותו של אלברט איינשטיין הוא הדמות המובילה במשחק הבריחה. בחוברת המשימות הוא מבקש מהמשתתפים לשמור על הסוד שלו כדי שלא יגיע לידיים הלא נכונות. הוא מדען והיסטוריון שחזר במכונת הזמן משנת 2055 כדי להציל את כדור הארץ מהזיהום הסביבתי שיצר האדם. הרמזים שלו שולחים את המשתתפים למשימות שדרכן הם יגלו את הצפנים המיוחדים שהטמין בגן ויחשפו את סוד הגנים. בסיום ממתין פרס לאלה שפיצחו את כל הצפנים. בחנות של רמת הנדיב רוכשים את ערכת המשחק במחיר של 55 שקלים ומתאימה עד 5-4 משתתפים.

 

מזרקות בגן הוורדים    צילום: רונית סבירסקי

 

גנים, מצפורים וצמחים נדירים

מרחב הבריחה משתרע על פני כל הגן, בין גן הריחות, האמפיתאטרון, גן הדקלים, מצפור שומרון, גן האיריסים, גן הוורדים וגן המפלים. בעונה הגשומה מצטרפת לעצים ולצמחייה הירוקה פריחת חורף של כלניות, רקפות וסביונים. גן המפלים מתפרש על מורד הגבעה וצופה אל הים התיכון ושפלת החוף. גרם מדרגות מוביל בין צמחי דרקונית קנרית, שהגיעו לארץ מהאיים הקנריים ונראים כמו פסל סביבתי. לצד המדרגות זורם נחלון קטן שמתנקז אל בריכת מים בתחתית הגן. בראש גרם המדרגות הוצב משטח אבן גדול ועליה חקוקה מפה המציינת את 44 המושבות והישובים שהוקמו במימון ובסיוע הברון רוטשילד ברחבי הארץ. התצפית היא לכיוון חוף טנטורה, שהיה נמל העגינה של הברון כשהגיע לביקוריו בארץ.

 

 אירוס לבן בגן האיריסים     צילום: רונית סבירסקי

 

גן הדקלים מקבץ בתוכו מגוון מינים מתוך אלפי מיני הדקלים הקיימים בעולם. דקלי הוושינגטוניה בולטים למרחוק בגובהם העצום. דקלים ממין זה הובאו לארץ בשנות ה-20 והפכו לאחד הסמלים המזוהים עם השדרות המרכזיות של מושבות הברון. גן האיריסים הוקם ברמת הנדיב ב-2010 ויש בו אוסף יוצא דופן של מיני אירוס ההיכל שנמצאים בסכנת הכחדה וזכו להגדרה כקבוצת ייחודית נדירה. בגן מטפלים בהם על מנת לשמר את המינים הנדירים כחלק מפעילות ברת קיימא שמתקיימת ברמת הנדיב. בין האירוסים שנשתלו נמצאים אירוס הגלבוע, אירוס ירוחם, אירוס שחום, אירוס ארגמן, אירוס הנגב, אירוס שומרוני, אירוס הדור, אירוס חרמון, אירוס נצרתי ומיני איריסים מירדן. באמצע חודש פברואר פורחים בגן אירוסים לבנים בודדים לצד קבוצה קטנה של אירוס ההיכל הכהה.

 

 דקלי וושינגטוניה     צילום: רונית סבירסקי

 

גן הוורדים מתוכנן בסגנון צרפתי קלאסי בסימטריה מדויקת בשילוב מזרקות מים ושבילים מרוצפים באבן. בגן נשתלו וורדים מזנים שונים ואחד מהם נקרא על שמו של הברון רוטשילד. במרכז הגן הוצב פסל שאוחז בשעון שמש מעשה ידיהם של צמד הפסלים רודה וישראל טראוב. גן הריחות הוא תוספת מאוחרת לגנים המקוריים והוקם ביוזמת דורותי דה רוטשילד, שממשיכה את מפעלם הפילנטרופי של הברון והברונית. הרעיון שעמד מאחורי היוזמה היה לאפשר לאנשים לקויי ראייה ליהנות מהגנים על ידי הפעלת חושי השמיעה, הריח והמישוש.

 

הגן שופע צמחי תבלין שממלאים את האוויר בניחוחות עזים. כשממוללים את העלים הריח עולה ומתחזק. בכניסה לגן הוצבה מזרקת מים שמשמשת כמצפן מוזיקלי המציין את נקודת הכניסה והיציאה. שלטים בכתב ברייל הותקו לצד כל אחד מצמחי התבלין וספסלי ישיבה מאפשרים לשבת בשקט ולהתמסר לריחות. בין צמחי התבלין אפשר למשש ולהריח את רוזמרין, מרווה, עשב לימון, זעתר, אספרג וזואיסיה שהיא דשא מיוחד שגדל בצורת גבעות קטנטנות.

 

גן הריחות     צילום: רונית סבירסקי

 

פריחת השזיף ותערוכת צילומי טבע 

אחד ממוקדי המשיכה של גני רמת הנדיב בעונת החורף היא פריחת עצי שזיף פעמוני שנקרא גם שזיף פורמוזי.  מספר עצים צומחים בכניסה המשנית של הגן בפריחה ורודה עזה שמכסה את כל ענפי העץ בצפיפות רבה. עוד שתי אטרקציות שמתקיימות בגן בשנת 2022 הן תערוכת צילום "הורים וגורים" שניצבת בכניסה לגן תחת כיפת השמים. במאי 2022 תפתח תערוכת צילומים שנבחרו מתוך מאות שהוגשו על ידי צלמים חובבים וצלמי טבע ידועים. הצילומים מנציחים את חיות הבר שנמצאות בפארק רמת הנדיב ביניהן צבאים, שועלים, תנים, דורבנים, חזירי בר, צבועים וציפורים ממינים שונים.

 

אטרקציה נוספת היא פעילות שזכתה לשם ארגז כלים. ברמת הנדיב בחרו לציין את שנת השמיטה לא מהפן הדתי אלא מתוך כבוד לאדמה שזקוקה למנוחה, צמצום ההשפעות המזיקות וגילוי אחריות סביבתית. להעביר למבקרים את המסר והמשמעות של לקחת פסק זמן, לעצור ולהרפות. בכל שנה שותלים בגן כ-20 אלף פרחים עונתיים והשנה בחרו לעשות הפסקה. הם יצרו ערכת משחק למבקרים עם תחנות הפעלה שעוסקות בנושא קיימות ואהבה לטבע. את הערכה רוכשים בחנות ועוברים בין התחנות השונות שכוללות הסברים והפעלה סביב נושאים אקולוגים ושמירה על הטבע.

 

בין התחנות יש ספסל ישיבה רומנטי מול נופי הים התיכון, עץ משאלות שעליו תולים משאלה למען הטבע, שער צילום בגן הוורדים, תחנת הקשבה לאיוושת הרוח בעלים, תיבת דואר שאפשר לשלוח גלויה של הוקרת תודה. תחנה נוספת מתייחסת למצווה של לקט שכחה ופאה. מנהג של השארת יבול בשדה כדי לאפשר לאנשים נזקקים לאסוף אותו ללא תמורה. בתחנה הזו יצרו מתקן הצבעה שבו כל אחד יכול לבחור על מה הוא מוכן לוותר למען כדור הארץ. הבחירה בין ויתור על שימוש בכלים חד פעמיים, הפרדת פסולת, ויתור על אכילת בשר פעם בשבוע או לוותר על קנית חפץ מותרות. בערכה ישנן מטבעות קרטון שאותן שמים במיכל הבחירה האישי כמו בתיבת קלפי.

 

עץ המשאלות למען הטבע    צילום: רונית סבירסקי

 

מסלולי טיול בפארק הטבע

פארק הטבע של רמת הנדיב משתרע על פני 4500 דונמים ואינו מוגדר כשמורה היות והם מנהלים את הפארק תוך ביקורת ומחקר על כל צעד וכל התערבות מצד האדם על מנת לא לפגוע בחי ובצומח. כל התערבות שלהם מבוקרת כך שלא תיפגע אף חוליה בשרשרת. אם גוזמים עצים בודקים שלא תהיה פגיעה בציפורים. הפארק פתוח למבקרים ויש בו 3 מסלולי הליכה מסומנים. שביל המעיין מסומן בכחול לאורך 2.5 קילומטרים מתאים לטיול משפחתי ומשלב בריכות מים קטנות. שביל האחוזה מסומן באדום לאורך 4 קילומטרים מישורי ונוח. יש בו שרידים של אחוזה ביזנטית, מקווה ומתקנים חקלאיים ביניהם גת ובית בד שמיוחסים לימי בית שני.

 

 שביל המעיין     צילום: רונית סבירסקי

 

השביל השלישי הוא שביל הנשרים לאורך 4 קילומטרים ומתאים למטיבי לכת. במרכז המסלול נמצא כלוב איקלום לנשרים נכים וחולים שאינם יכולים לשרוד בטבע אבל מצליחים לייצר דור עתיד ומטילים ביצים. ישנם גם שני מסלולי רכיבה על אופניים שמתאים למשפחות בעלות מיומנות רכיבה וסינגל למקצוענים. הפארק פתוח כל יום בין 16:00-08:00 על מנת לתת לחיות הבר חופש תנועה בשעות הערב.

 

 אמת מים מהמאה 1 לפני הספירה נותרת בשלמותה    צילום: רונית סבירסקי

 

שרידי בית המרחץ מסוף המאה ה-1 לפני הספירה ותקופת המרד הגדול    צילום: רונית סבירסקי

 

בריכת מים    צילום: רונית סבירסקי