פסטיבל חוצות היוצר בירושלים – סיפור שהתחיל לפני מאה שנים

 

 

הקניון הראשון מימי המנדט הפך למרכז אמנים ססגוני ומארח מדי שנה את פסטיבל "חוצות היוצר". מאות אמנים, הופעות של מוזיקאים ידועים, תהלוכות תחפושות, בובות ענק צבעוניות סדנאות אומנות, דוכני אוכל ו"סטריט פוד"

 

 

הצפיפות והמחלות שפרצו בעיר העתיקה בסוף המאה ה-19 דחפו את התושבים להקים שכונות מחוץ לחומות. אחת השכונות הייתה גָ'וּרַת אלעִנָּאבּ ("גוב השיזף") בחלקו הצפוני של גיא בן הינום בדרך שחיברה בין מדבר יהודה לירושלים. האזור שימש כשוק בהמות והאדמה נרכשה על ידי תושבים יהודים שהתגוררו בעיר העתיקה. בשנות ה-30 של המאה העשרים, בתקופת המנדט הבריטי, נבנו המבנים של חוצות היוצר והפכו לקניון הראשון מחוץ לחומות העיר. עבדו בו סנדלרים, רצעים, קדרים וחרשי מתכת וביניהם פעלה טחנת הקמח של מאפיית ברמן הירושלמית.

 

גלריות אמנים במתחם חוצות היוצר     צילום: רונית סבירסקי

 

עם קום המדינה ב-1948 ננטשו בתי המלאכה והאזור הפך לשטח הפקר בין ישראל לירדן. האמן והפסל דוד קולומבו הצליח לשכנע את ראש העיר דאז, טדי קולק, אחרי מלחמת ששת הימים להפוך את המקום למרכז אומנות ומלאכה. בשנת 1969 חנכו את המתחם ונפתחו בו גלריות וסדנאות של אמנים, מעצבים ויוצרים שחלקם משמרים במלאכתם שיטות ייצור מסורתיות בשילוב טכנולוגיות מתקדמות בתחומי צורפות, יודאיקה, אריגה בנול, רקמה, קליגרפיה, ציור, צילום ועיצוב תעשייתי. הסדנאות והגלריות פתוחות לקהל הרחב ללא עלות והמבקרים יכולים להיפגש עם האמנים והאומנים לשמוע את סיפורם ולצפות בהם במהלך עבודתם. בלב המתחם ממוקמת מסעדת "אקליפטוס" שמציעה תפריט המבוסס על מנות מסורתיות ירושלמיות בפרשנות מודרנית.

 

מסעדת אקליפטוס בלב המתחם     צילום: רונית סבירסקי

 

כמדי שנה מתקיים, ביוזמת עיריית ירושלים וחברת אריאל, הפסטיבל הבינלאומי חוצות היוצר ירושלים, במרכז לאומנות חוצות היוצר, בגן מיטשל ובאמפיתיאטרון ע"ש מריל הסנפלד בבריכת הסולטאן, אל מול מגדל דוד ולמרגלות חומות העיר העתיקה. הפסטיבל ה-45 יתקיים בתאריכים 21-9 באוגוסט 2021 מדי ערב החל מהשעה 18:00 ובמוצאי שבת מהשעה 21:00.

 

התצוגה הישראלית כוללת כ-100 אמנים ישראלים שמציגים ציורים, הדפסים, קרמיקה, צורפות ותכשיטים, אריגה וטקסטיל, יודאיקה, צעצועים, אמנות בטכניקות מעורבות ועבודות עץ. התצוגה של אמנות מהעולם כוללת עבודות מארצות מזרח אסיה, אפריקה ודרום אמריקה, בוליביה, גאנה, זימבאבואה, קולומביה, קוראה הדרומית וברזיל. תערוכות מיוחדות: אמנות רחוב – ציור תלת ממד ברחוב בביצוע האמנים יונתן גל ואנה קוגן. תערוכת עבודות של האמן דודו גרשטיין שיצירותיו עשויות מפלדה וצבועות ביד בצבעים עליזים. תערוכת ציורים של האמנית יוניס פיגרדו - "ים, קפואירה וקני סוכר". האמנית יוניס פיגרדו מציגה את התרבות הברזילאית באמצעות הציור. בין התצוגות מתקיים "קרנבל ונציה" עם תהלוכות של תחפושות על פי דמויות מהאופרות המפורסמות על רקע מוזיקה אופראית.

  

בברכת הסולטאן מתקיים מדי ערב בשעה 21:00 מוזיקלי מרכזי בהשתתפות מיטב האמנים הישראלים.

9.8 – יום שני - בלקן ביט בוקס וברי סחרוף במופע משותף.

10.8 – יום שלישי - תיסלם מארחים את אהוד בנאי

11.8 – יום רביעי - אביתר בנאי

12.8 – יום חמישי - ליאור נרקיס & סטטיק ובן אל – 2 מופעים נפרדים

14.8 – מוצ"ש - איתי לוי

15.8 – יום ראשון - עדן חסון

16.8 – יום שני – מרגי & נועה קיריל – 2 מופעים נפרדים

17.8 – יום שלישי - עדן בן זקן

18.8 – יום רביעי - שרית חדד & זהבה בן – 2 מופעים נפרדים

19.8 – יום חמישי - שלומי שבת מארח את דיקלה

21.8 – מוצ"ש - עידן עמדי

 

קבוצת תיאטרון מסתורין תקיים מופעים שונים ביניהם: "נשים גדולות" הוא מופע של בובות ענק בדמותן של שלוש נשים מבוגרות המבצעות פעולות יומיומיות בדרכן האיטית ומחוללות סיטואציות הומוריסטיות המפריעות לסדר הציבורי. "מהלכים לבנים" הוא מופע של שלוש בובות ענק בגובה ארבע מטרים העשויות משקיות ניילון שהופכות אותן לקלילות ואווריריות ובלילה הן מוארות מבפנים. המופע חיות ירח נעשה בהשראת אמנות המזרח הרחוק. שומרי הלילה בדמותם של שור, אריה ונץ מהלכים ברחובות העיר ומושיטים עזרה לאבודים בחושך. המופע משלב בין תנועה, שירה ומשחק. "קיסרי האור" אף הוא קיבל את השראתו מהמזרח הרחוק ומשלב מפלצות אור תיאטרליות מזמרות. "מסכות מראות" הן סוד פיל וארנב שמבלים במועדוני לילה ומרקידים את הקהל.

 

מופעים של תיאטרון מסתורין לילדים ביניהם: "תיאטרון האייל המרקד - חגיגה מקסיקנית". משפחה מקסיקנית של  בובות בגובה 3 מטרים, אמא עם ארבעה אנשים, אבא עם סיגר, פלפל חריף ענק ונערים מתבגרים, עוברים בין הדוכנים של פסטיבל חוצות היוצר עם מוזיקה מקסיקנית קצבית ומשמחת, רוקדים ומרקידים אנשים. צעצועי העבר - רטרו טויס  RETRO TOYS, מופע בובות ענק של פינוקיו, שפן וקוף שמתיידדים עם כל מי פוגשים בדרך.

 

סדנאות אמנות

מתחם ענק לסדנאות יצירה בהדרכת מומחים בתחומי האמנות והאומנות בהן: ציור: האמן דודו הראל, שידריך וילמד ציורי שמן. אורגמי: האמנית הדר אלפסי, אמנית רב תחומית, תדריך ותלמד מגוון קיפולי נייר ויצירת עבודות אומנות כגון קולאז' ומובייל. קומיקס: הקומיקסאי והמאייר מתן כהן, ידריך וילמד ציורי קומיקס, ציור קריקטורות ועיצוב דמויות. משחקי חשיבה: בהדרכת האמן דוד גודמן, מפתח ומייצר משחקי חשיבה למעלה מ-20 שנה, ידריך בשימוש בחומרים שונים כדי ליצור פאזלים בדרגות קושי שונות. קרמיקה: בהדרכת האומניות שלומית ואניה קריזנר, שתי קרמיקאיות ותיקות, בוגרות בצלאל, יבצעו יחד עם המשתתפים כלי קרמיקה, יקשטו ויציירו על כלים. אריגה: בסדנא יוצב גלגל טוויה ומגוון נולים, נולי אריג, נול מסגרת ונול חישוק לאריגה חווייתית ועצמאית של משתתפים. צילום: הצלמת יעל הרמן תנחה סדנת צילום דיוקן סטודיו. שוקולד: המשתתפים ילמדו וייצרו פרלינים בטעמים שונים.