שושלת המורדים

 

המחזה "המורדים" עולה בגרסה עדכנית בתיאטרון הבימה ומחיה מחדש את סיפורה של משפחה שאש המרד זורמת בעורקיה.

 

דניאל גל (מרתה) דנה מיינרט (מיכאלה הצעירה)    צילום: ז'ראר אלון

 

המחזה הקלאסי שנכתב לפני יותר משני עשורים על ידי המחזאית עדנה מזי"א עלה על בימות התיאטרון בארץ בוורסיות שונות. ההפקה הנוכחית בבימויו של משה קפטן משותפת לתיאטרון הבימה ולקאמרי כחלק מחגיגות שנת ה-70 למדינה. העלילה מציפה סוגיה לא פשוטה בתולדות העם היהודי במולדתו המתהווה.

 

אודיה קורן (מיכאלה הבוגרת) ועודד קוטלר (שאול הבוגר)    צילום: ז'ראר אלון

 

המלחמה נגד הכיבוש הבריטי יצרה עימות בתוך התנועה הציונית וממנה התפצלו שני גופי מחתרת בעלי דעות קיצוניות הלח"י והאצ"ל, בעוד ארגון ההגנה מהווה את הארגון השקול והסובלני כלפי מדיניות המנדט והטרור הערבי. עדנה מזי"א מספרת על שלושה דורות בעלי אופי מרדני. מרתה (דניאל גל) שבצעירותה השתתפה בפעולות הטרור של ארגון הלח"י, בתה מיכאלה (אודיה קורן) שהצטרפה בנעוריה לארגון מצפן ובנה של מיכאלה יאלי (גל גולדשטיין) שמורד בכל מה שקשור בהיסטוריה המשפחתית.

 

קטעי מחול משולבים במחזה  צילום: ז'ראר אלון

 

מיכאלה גם היא לא רצתה לדעת ולשמוע על פעילות הוריה בשנים שקדמו לקום המדינה והיא מגלה את הסיפור האמיתי רק כשהיא פוקדת את קבר אמה ופוגשת במקרה את שאול (עודד קוטלר), האיש שהכיר אותה היטב והיה אהבת חייה. זו הפעם הראשונה שמיכאלה שומעת ומוכנה להכיל את קורותיה של האם שהקריבה את חייה ואהבתה הגדולה כדי לסייע בשחרור ארץ ישראל משלטון המנדט. אירועים ודרמות שגרמו להרס היחסים בינה לבין אמה מקבלים תפנית כשהיא מבינה את המניעים ומפסיקה להאשים ולגנות אותה על התנהגותה.

 

 האחיות מרתה (דניאל גל) ואלמה (אביב כרמי)   צילום: ז'ראר אלון

 

כדי ליצור רצף במעברים בין תקופה לתקופה משתמש הבמאי, משה קפטן, בלהקת רקדנים וקטעים מוזיקליים שמצד אחת אמורים לגשר אבל יחד עם זה הם יוצרים מקטעים ששוברים את זרימת המחזה. יש בו רגעים של שלווה בדיאלוג שמתקיים בבית הקברות בין מיכאלה ושאול וישנם קטעים דרמתיים שקשורים בפעילות הטרור ובמתח הבין דורי של ילדים המורדים בהוריהם. ההומור הציני של מזי"א בעזרת משחקן המצוין של דניאל גל בתפקיד מרתה ואביב כרמי בתפקיד אחותה אלמה שזור במלאכת מחשבת לכל אורך המחזה. ישנם מספר דיאלוגים שמתמשכים יתר על המידה אבל התוצר הסופי הוא של הצגה מרתקת שבהחלט מתאימה לציון יום ההולדת ה-70 למדינה.