והלבנת פני זקן

 

הקומדיה השחורה "קח את אבא שלך ולך לעזאזל" עלתה על בימת תיאטרון הבימה במסגרת חג המחזה המקורי. המציאות הכואבת של מערכת הבריאות והשירות הסיעודי יכלו להפוך לים של דמעות אבל היוצר והסטנדאפיסט רמי ורד הצליח להפיק מהטרגדיה מחזה קומי בטעם מריר. 

 

עמי קינן (אבי קושניר) ויעל (הגר טישמן)   צילום: רונית סבירסקי

 

לפני מספר שנים לקה אביו של רמי ורד באירוע מוחי והיה מחוסר הכרה. כשהתעורר, הוא נותר משותק בפלג גופו הימני ונשלח למחלקה שיקומית. אבל משם ניסו להעביר אותו למחלקה סיעודית כמה שיותר מהר מבלי שהטיפול השיקומי הושלם. העול הפיזי והכספי במצבים כאלה נופל על בני המשפחה, ומערכת הבריאות מתנערת מאחריות. ורד החליט להציף את הנושא מעל במת התיאטרון כתעודת עניות כלפי המדינה שמנסה להיפטר מקשישיה. 

 

לימור ריכטר (ריקי בליך) והאם רחל (תמי ספיבק)   צילום: רונית סבירסקי

 

רבים האנשים שעוברים את מסכת הטרטורים והעלבונות שחווה ורד אבל לא לכל אחד יש הזדמנות להציג את הסיפור בפני הציבור וכך נולד "קח את אבא שלך ולך לעזאזל". עמי קינן (אבי קושניר), הגרוש הטרי, בניגוד לרמי ורד לא היה בקשר עם אביו 40 שנה. האב, אברהם קינן (אורי אברהמי) עזב את הבית כשעמי היה ילד צעיר ולא שמר איתו על קשר עד לאותו יום שבו עמי מקבל טלפון שאביו לקה באירוע מוחי ועליו להתייצב בבית החולים לסייע לו. סיטואציה שמקצינה עוד יותר את העובדות שבית החולים, הצוות הרפואי והמחלקה הסוציאלית מצליחים בעורמה להחתים את עמי על כל מסמך אפשרי שמשחרר אותם מאחריות ומאפשר להם להוציא את האב מבית החולים עוד לפני שהחלו לנקוט בפעולה שיקומית כל שהיא. זו הצגה מקוממת שגרפה מהקהל רעמי צחוק בשילוב של אנחות בעיקר מכסופי השיער שישבו באולם. 

 

הצפיפות בחדר הקטנטן    צילום: רונית סבירסקי

 

עמי עושה כל שביכולתו להתגבר על משקעי העבר והכעסים כלפי האב, סועד אותו ומנהל מירוץ נגד השעון מול המערכת. האב מוכנס בעל כורחו לחדרון קטן שאמור לאכלס חולה אחד אבל בפועל שוכבת לידו הקשישה רחל ריכטר (תמי ספיבק) שמצבה הבריאות אינו טוב יותר משלו. בתה לימור (ריקי בליך) נמצאת לצדה יום ולילה כדי לגונן עליה מפני הפורענויות שמתרחשות בבית החולים סביב השעון. הצפיפות בחדר והיום שבו הצוות הרפואי שובת, הם אחד מהשיאים הקומים-טרגיים של המחזה. עמי ולימור מחליפים להורים חיתולים ומדלגים מעל ראשיהם כדי לצאת ולהיכנס לחדר.

 

עמי מתחיל לנהל מערכת יחסים עם יפהפיה בשם יעל (הגר טישמן) שהכיר במועדון פנויים פנויות ובכל פעם שהם מגיעים למצב אינטימי מגיע טלפון בהול מבית החולים. במקביל הוא מתחיל לגלות רגשות כלפי לימור שעוזרת לו ודואגת לאביו בהעדרו. הוא מנהל מאבק עיקש מול הבית החולים והעובדת הסוציאלית זיוית זק (שיפי אלוני) בניסיון להשאיר את האב במחלקה השיקומית אבל הוועדה הרפואית שאליה הוזמנו הוא ואביו מוכיחה לו מעל לכל ספק שאין לו סיכוי לנצח במלחמה והוא יוצא מבית החולים כשאביו מוטל על שכמו. 

 

ההצגות הבאות יעלו ב-30, 31 בינואר וב-1 בפברואר 2018