בית גיל הזהב

 

כשההצגה "מה עושים עם ג'ני?" בתאטרון הבימה מסתיימת הקהל עומד על הרגליים כדי לחלוק כבוד לליא קניג על משחקה. היא מצדה ממשיכה לשלוף פאנצ'ים ולהצחיק את הנוכחים כמו סטנדאפיסטית מקצועית ונראה כי היא מוכנה להתחיל את ההצגה מחדש למרות שעמדה כמעט שעתיים ברציפות על הבמה.

 

המבוגרים באולם צוחקים מתוך הזדהות עם הסיטואציות שהזקנה מזמנת להם והצעירים צוחקים כשהם צופים במה שמחכה להם. המחזה שנכתב על ידי דונאלד ד. ויילד עובד ובוים על ידי הלל מיטלפונקט. הוא קליל, שובבי ונושא מסר מריר-מתוק על נפלאות הגיל השלישי.

 

ליא קניג ודבורה קידר על האופנוע הדמיוני    צילום: ז'ראר אלון

 

קניג היא מולטי טאלנט שמסוגלת לגנוב את ההצגה כשחקנית דרמטית ובאותה מידה להיכנס לדמות קומית שסוחטת צחוק מהקהל עוד לפני שהוציאה מילה מהפה. הליהוק של דבורה קידר כגיסתה אודורה ההיפוכונדרית עובד מצוין. ג'ני התאלמנה מבעלה אחרי 47 שנות נישואין ואילו אודורה "גוססת" מגיל 20 אבל הספיקה לקבור 3 בעלים ולהגיע לגיל מופלג. היא מוציאה את ג'ני מדעתה בו בזמן שהן לא יכולות להיפרד זו מזו.

 

ג'ני אמנם בת 75 ומוגדרת אלמנה טרייה אלא  שאין לה שום תוכניות לעמוד בציפיות של המשפחה והחברה בתוקף תפקידה החדש. היא חיה בגפה בדירה מעוצבת בת שתי קומות (שעיצבה אלכסנדרה נרדי)  נהנית מחיי חברה, זוגיות חדשה, מציירת ציורי עירום של גברים ונשים ופותחת את בקבוק השמפניה הראשון כבר ב-11:00 בבוקר.  היא אומרת שהשמפניה מצוינת נגד צרבת ונגד חנק.

 

ליא קניג מבצעת ראפ סוחף    צילום: ז'ראר אלון

 

בתה הבכורה הלן מתקשה לקבל את סגנון החיים החדש של אמה ומנסה למשוך את אחותה הצעירה שרלוט לקרבות המילוליים הבלתי פוסקים מול האם שאינה מפסיקה לשלוף רפליקות מצחיקות מול טענותיהן. הלן מקטרת שלג'ני יש יותר סקס מאשר לה בגיל 38. לדבריה של ג'ני לא רואים עליה שהיא בת 75 כשהיא עירומה.  היא מזמינה שני צעירים רוקיסטים לסלון הפרטי שלה. הם מנגנים וסוחפים אותה לריקוד ראפ שגורף מחיאות כפיים מהקהל. החגיגה מסתיימת במעצר במשטרה על הפרת סדר ואת ג'ני זה משעשע.

 

היא לא נכנעת ללחצים ולא למשברים גם כשהגבר שהתאהבה בו גזל את כספה והלן מנסה למכור את ביתה למרות התנגדותה הנחרצת. רגע לפני שהשטיח בסלון נארז מגיעה הישועה דווקא מצד בן זוגה של הלן שמציע לג'ני עבודה כסייעת ויועצת לגיל הזהב. היא תתפרנס בכבוד ותמשיך לנהל את חייה העצמאים עד שיגיע זמנה להיפרד מהעולם.  היא מסכמת את הנושא במילים "יותר טוב שאני אחשוב על המוות מאשר המוות יחשוב עלי".

 

לסיכום: ערב מתוק, קליל ומצחיק על גבול הסטנדאפ