מהשדה לצלחת - סיור קולינרי חקלאי 

 

הגליל העליון מצליח להמציא את עצמו בכל פעם מחדש. שפע האטרקציות, הצימרים ומסלולי הטיול היפיפיים מושכים את המטיילים בכל עונות השנה ובעיקר בעונות החמות. תושבי הגליל, שחיים בתוך הטבע הירוק והפורח גם חורף, מבינים את הקסם הטמון בטיול חורפי ורוצים לחלוק את החוויה עם המטיילים. אלה הם החודשים שבהם בוסתני עצי ההדר קורסים תחת עומס הפרי, פרחי החורף מרפדים את השדות וריח האדמה הלחה מרחף באוויר. זה מתחיל בצבעי השלכת בגוונים של צהוב וכתום בחודשים נובמבר דצמבר ומסתיים בפריחת הדובדבנים במרץ. בין הטיפות נולד סיור קולינרי חקלאי חדש באצבע הגליל. קבוצת חקלאים חברו למסעדת "נחלים" ולמתחם צימרים חדש "גרנד ויסטה" ויצרו מיזם תיירותי שמתחיל בשדות ומסתיים בצלחת.

                 

שלכת בגליל העליון             צילום: רונית סבירסקי

 

פרולוג

הבוקר שאחרי התחיל עם מיץ תפוזים סחוט מסוג קארה-קארה. הוא נראה כמו תפוז, מתקלף כמו תפוז ובכל זאת הוא דומה יותר לאשכולית אדומה מתוקה ועתירת מיצים. שני אחים צעירים שמגרדים את תחילת העשור הרביעי לחייהם מחזיקים את ה"בייבי" התפוזי הזה בידיים אוהבות ובעיניים בוהקות. דרור ועומר קורלנדר הם דור שלישי של חקלאים בבית הלל. תחת ידיהם השריריות מתנהל משק של מטעי פרי הדר, זיתים, רימונים, מכוורת דבורים ורפתות לבקר. רק מתוצרת המשק אפשר לנהל מטבח אוטרקי להתקיים ולאכול מזון בריאות עד 120 שנים. זה מתחיל בפירות טריים ממשיך עם חלב, בשר ומסתיים בדבש ושמן זית.

              

האחים קורלנדר במטעי ההדרים   צילום: רונית סבירסקי

 

גרנד ויסטה

נחזור לתחילת הסיור כדי להתמקם בצימרים של "גרנד ויסטה" ומשם נצא לדרך.  אורי זכריה וחברתו לחיים ז'אנה בר שייכים לזן המארחים האולטימטיביים. הם אוהבים אנשים ויודעים לפנק מעבר לסטנדרטים המקובלים. כיוון שכך החליטו לפתוח מתחם צימרים בצפון. הם מצאו בכפר יובל משק שמתפרש על פני 5 דונמים עם סיפור היסטורי קשה והחליטו לצקת בו חיים חדשים. לפני 35 שנים חדרו מחבלים לכפר יובל באצבע הגליל, לקחו את בני הבית כבני ערובה ובקרב קשה שהתנהל מולם נהרגו שלושה מבני המשפחה כשהתינוק שהוחבא במכונת הכביסה ניצל. המשק היה נטוש שלושה עשורים עד שנרכש על ידי אורי וז'אנה. הם הקימו 5 בתי אבן פרטים ובנין גדול שבקומה העליונה 3 סוויטות המשקיפות אל הנוף ובקומה התחתונה לובי, מתחם לארוחות בוקר וספא.

                   בריכת השחייה ובתי האבן של גרנד ויסטה   צילום: רונית סבירסקי

 

טיפולים ובריכת שחיה

שני משטחי נופש פרושים ברחבי המתחם. האחד הוא בריכת שחיה פתוחה שפעילה בעיקר בקיץ ומשקיפה אל נופי רכס הרי נפתלי. מרחב נוסף מציע ספות השתרעות מחופה בפרגולה ומתאים לישיבה בחוץ, לקריאת ספר או אתנחתא של שלווה מול הנוף. הספא עוצב כמתחם סגור שמאפשר פרטיות עם ג'אקוזי גדול, סאונה וחדרי טיפולים. ז'אנה היא המומחית לעיסויים מסוגים שונים. מיטת הטיפולים מצוידת בסדין חשמלי שמשדרג את הטיפול, ברקע מתנגנות נעימות רומנטיות ממחזות זמר בניגוד למוסיקת הצרצרים המקובלת בחדרי ספא. כדי למקסמם את אפקט הטיפול היא משלבת מזרון דיקור שעליו שוכב המטופל. כשהיא מסיימת היא עוטפת את הפנים במגבת חמה. בספא מוגשים, פירות, קאווה, חליטות תה וקפה. ז'אנה, גם יפה וגם אופה, מכינה עוגות ביתיות ביניהם זו שהיא מכנה "מזורקה" וכשתגיעו יקבלו אתכם עם קפה, תה ועוגת הבית.

 

סיור בעקבות האוכל

אחרי שהתמקמתם במלון ונשמתם את האוויר הגלילי הצח אפשר להתחיל בסיור החקלאי. הרעיון נולד במסעדת "נחלים" שממוקמת במתחם האוכל הסמוך למעין ברוך. בעל המסעדה, איתן בניטח והשפית ענת גונן יצרו תפריט שמבוסס על חומרי גלם מקומיים. הם מבשלים לאורחים בקר מבית הגידול של משפחת קורלנדר בבית הלל, דגי פורל מבריכות קיבוץ דן, סלטים שמשלבים פרי הדר ושמן זית מבוסתני קורלנדר ויינות בוטיק מקומיים ביניהם יקב רמות נפתלי. בסיור תוכלו להכיר באופן אישי את המרכיבים שמגיעים לצלחת, לקנות הביתה ולסיים בארוחה במסעדת נחלים.

 

שוקו, עגלים ופומלות

המפגש עם משק קולנדר מתחיל ברפתות בסיור שנקרא "דרך החלב". הרפת משולטת בהסברים על תהליך גידול הבקר כשהם משתמשים במושגים הלקוחים מחיי אדם. חדר הלידה, פעוטון והפרייה. מבקרים יכולים להתנסות בהגמעת עגלים, חליבת הפרות, לטעום שוקו מחלב טרי וללטף עגלים צעירים. בסוף ההגמעה והחליבה מקבלים תעודה. אפשר להצטרף לסיור חליבה ב-4 לפנות בוקר או חליבת ערב. ישנם גם סיורים חקלאיים שעוברים במטעי הנשירים, ההדרים וכרמי הזית. במרכז המבקרים ניתן לרכוש תוצרת אורגנית ושמן זית תוצרת בית. המחיר החל מ-30 שקל בהתאם לסיורים. טל. 052-8316624

               סיור בדרך החלב                     צילום: רונית סבירסקי

 

פורל על האש

כל שף מתחיל ידע להסביר לכם שטעמו של הדג אינו תלוי בכישוריו של השף אלא בטריות של הדג. לא מעט טיפים סובבים סביב קניית דגים טריים, חשוב שהעיניים יהיו צלולות, העור מבריק והזימים אדמדמים. כשמגיעים לבריכות הגידול של דגי הדן אפשר לוותר על כל תהליך סריקת המערכות של הדג. זה המקום לקנות דג שהוצא זמן קצר לפני הקנייה מן המים, טרי או שהוקפא מידית. הסיור בבריכות הדגים פתוח לקהל הרחב ללא תשלום. גם המסלול הזה משולט בהסברים על תהליך גידול הדגים ובסופו מגיעים לחנות הדגים ומצטיידים בדגים שמניחים אותם בקלקר גדוש בקרח גרוס. יש גם דגים מעושנים ופורל על האש שצריך רק לחמם ולהגיש. לבד מבריכות הפורלים תוכלו לראות בריכות גידול של דגי קוי צבעוניים ודגיגוני זהב.  

               

 דגי קוי בחוות דגי הדן              צילום: רונית סבירסקי

 

פרלמט ייננים

יקב רמות נפתלי הוא מפעל חיים של איש אחד ושמו איציק כהן. האהבה שלו ליין ניכרת במבע פניו כשהוא מטייל בממלכתו הקטנה וכשהוא מוזג בחרדת קודש את הנוזל האדום עמוק אל תוך גביע הזכוכית. כהן מאציל מאהבתו לעשיית היין על כל הסביבה. שלושה יקבים נוספים שסמוכים אליו ביישוב לא מהווים תחרות להיפך הוא פותח את דלתו בפניהם ומאפשר להם לייצר יין במכשור המשוכלל שרכש. כך מתאסף פרלמנט של ייננים ואוהבי יין מדי  יום שישי במרכז המבקרים שלו. פותחים בקבוק ועוד בקבוק ומדברים על ריחות של עץ, חומציות, טרואר וכמובן הגאווה הגדולה שלהם הם ענבי האזור שיקבים רבים הבינו את סוד קסמם. עמק קדש נחשב לאחד מאזורי הגידול הטובים ביותר בארץ לגידול ענבים. בתחילת הדרך הם גידלו ענבי קברנה סוביניון עבור יקבי רמת הגולן. היום כהן מגדל את הגפנים ליקב הפרטי שלו. הוא נטע ענבי קברנה סוביניון, מלבק, שירז, מרלו, ברברה, פטי ורדו ומייצר מהם בלנדים ויינות זנים בהתאם למבחני הטעימה שהוא עורך. טל. 04-6940371

               

טעימות יין ביקב רמות נפתלי        צילום: רונית סבירסקי

 

גורמה על מים רגועים

אל מסעדת נחלים מומלץ להגיע באור יום. גם כשמתכננים ארוחת ערב כדאי להקדים, להזמין אפרטיף ולצאת לחצר האחורית של המסעדה. מיקום נדיר מסוג זה קשה למצוא בארץ כשהשולחנות גובלים במימיו הזורמים של החצבאני סמוך לנקודת המפגש שלו עם הבניאס והדן. המים מפכים סמוך לקרסולי הנעלים וזורמים בסבך ירוק של עצים וצמחיית נחלים. בימות הקיץ השולחנות שגובלים במים הם להיט אבל גם בימים קרירים אפשר לשבת בחלל המחומם ולצפות אל הטבע. בנחלים מגישים לשולחן לחם מחמצת עם צימוקים ואגוזים שקליפתו פריכה ומתפצפצת והוא נעלם מן הצלחת עוד לפני שהאנטיפסטי מגיע. האנטיפסטי עשוי במקרם אל-דנטה וצבעוניות נעימה שנעה מפלפל אדום בשום, גזר באורגנו, בטטה בסילאן וסלק עם כוסברה. סלט אנדיב משתלב בפומלית ובתפוז קארה קארה של האחים קורלנדר בתוספת סביצ'ה פורל ותיבול מדויק שאינו משתלט על טעם הפרי. טורטליני במילוי עגבניות מיובשות ואגוזים, קרפצ'יו מפילה עגל מבית קורלנדר, פורל טרי מבריכות דגי הדן על פירה בזיליקום ירקרק ופילה רוסיני שמשלב דואט כבד אווז עם פילה ממשק קורלנדר. הארוחה לוותה ביינות אדומים של יקב רמות נפתלי. המסעדה פתוחה בכל ימות השבוע 23:00-12:00. טל. 9444170–057

                  

 קרפצ'יו פילה בקר במסעדת נחלים       צילום: רונית סבירסקי

 

סוגרים את הלילה

חזרה לסוויטות של "גרנד ויסטה" לשנת לילה רוויה בניחוחות וטעמים. לצלילי מוסיקה בוקר זעירה מתעוררים ליום חדש. בלובי המוקפד מתהוללים יחד ריחות לחם טרי, עוגה ביתית וקפה ריחני. ארוחת הבוקר מתנהלת כמו טקס שמסמל את השלווה הכפרית וגם העירוניים הלחוצים יורידו הילוך. קפה מקצועי בלוויית עוגת טורט ביתית מגיעים לשולחן. אלה שאוהבים מוזלי מקבלים גביע של פירות עתיר דגנים ויוגורט. בינתיים קוצצים במטבח סלט טרי מכינים טס גבינות בקר וצאן ממחלבות גליליות, אורי מוציא את הלחם שאפה בעצמו, מטגנים ביצים והכל מגיע לשולחן בנחת מנה אחרי מנה. מחיר ללילה כולל ארוחת בוקר באמצע השבוע 1550 שקל לזוג, סופשבוע 3300 שקל ל-2 לילות. טיפול 250 שקל. עד סוף מרץ מבצע של לילה כולל גם טיפול אחד. טל. 6388783 - 052