כרמן כובשת את מצדה

 

את מה שמתרחש במצדה זו הפעם השלישית כבר קשה להגדיר כאופרה הקלאסית של אולמות מפוארים ויהלומים נוצצים. אירועי האופרה במצדה הם "שואו" גרנדיוזי שעולה באוקטאבות שלו משנה לשנה.

 

האופרה "כרמן" מתאימה כמו שמלת קרינולינה לנשף. יש בה את המרכיבים הנכונים, צבעוניות, קצב ודרמה שיכולים למנף כוריאוגרפית ענק ובמיוחד כשהיא מוצגת על רקע נופי המדבר וצוקי מצדה העוצמתיים.

 

רקדניות הפלמנקו הספרדיות (צילום: רונית סבירסקי)

 

טבע מעשה ידי אדם

הבמאי האיטלקי ג'אנקרלו דלמונקו-צוקרמן הצליח לחבר בין מופע האופרה לסביבה הטבעית שבה היא מוצגת. הסלעים, מורדות ההרים והשטח הפתוח הופכים לחלק מהתפאורה ואת מה שחסר הם השלימו בבנייה שמדמה את הטבע. אלמלא חשתי באבנים הרוטטות מעוצמת המוסיקה הייתי בטוחה שאני נשענת על קיר מהתקופה הרומית. חול מדברי צהוב נשפך סביב הבמה, דיונות וגבעות קטנות מעשה ידי אדם מקיפות את השטח ומעל לכל נישא רכס המצדה.

 

סוסים ואבירים (צילום: רונית סבירסקי)

 

תצוגת אופנה במדבר

השילוב בין הטבע והאופרה בא לידי ביטוי גם בבחירת הצבעים והתפאורה. האופרה נפתחת כשעשרות כסאות עץ חומים ניצבים על הבמה. ההפתעה מגיעה כשעשרות הנשים הספרדיות נכנסות לבושות שמלות בגוונים רכים של צבעי מדבר ואדמה בניגוד לקלאסיקה של שמלות הפלמנקו בשחור-אדום-לבן. החיילים לבושים במדים אפורים בהירים וצהוב לימוני ואפילו כרמן נותנת כניסה עם רעמת שיער שחור בוהק בשמלה בהירה ומחוך בורדו. מעצב התלבושות הספרדי חסוס רואיז יצר "תצוגת אופנה" מרשימה כשעשרות רקדניות וזמרות עלו לבמה כשכל אחת עוטה בגד בגוונים ובעיצוב שונה. צעיפים, שאלים, מניפות, כובעים, שביסים, מחוכים ותכשיטים. סצינת הסיום מרשימה בעוצמתה בבדי סטן בוהקים וצעיפי ראש גבוהים בגוונים של זהב ובורדו.

 

מיכאלה והחיילים (צילום: רונית סבירסקי)

 

פלמנקו במערב הפרוע

עוצמתה של האופרה היא תוצר של 750 משתתפים, רקדנים, שתי מקהלות, ניצבים, סולנים ותזמורת גדולה שמנגנת בחזית הבמה בניצוחו של דניאל אורן. לכל אלה מתווספים סוסים, חמורים, כרכרות, מסילת רכבת עם קרון וקרוניות משא. סצינות מסוימות מדמות אווירה של מערב פרוע ואחרות נראות כמו רחוב פריסאי מציור של רנואר. נשים סקסיות בשמלות תפוחות ושמשיות לבנות מפתות גברים במדים. זה טיבה של האופרה "כרמן" מאת ז'ורז' ביזה. זהו סיפור יצרי, חם מזג של אישה סוערת שלנעלי הפלמנקו שלה נכנסת המצו-סופרן הספרדייה ננסי פביולה הררה. כרמן אינה חוששת מאיש, היא משחקת באש קרה, מושלכת לכלא, מחזרת אחרי גברים, כובשת את ליבם ונוטשת ללא נקיפות מצפון עד שהיא משלמת על כך בחייה.

 

כרמן בסצינת הפיתוי של דון ז'וזה (צילום: רונית סבירסקי)

 

הספרדייה והטוריאדור

זה לא פשוט לשיר באוויר הפתוח כשרוח מדברית קלה מנשבת. לזכותם של זמרי האופרה הבינלאומיים והישראלים ניתן לומר שהם מצליחים להתגבר על איתני הטבע. הררה, שכבר הופיעה בתפקיד כרמן בבתי האופרה המובילים בעולם, שרה בחזרות בקול של "זמרת בארים מעושנת" סטייל מרלן דיטריך, כדי לשמור על קולה לרגע האמת. מרקו ברטי האיטלקי, טנור, בתפקיד דון ז'וזה אהובה של מיכאלה, שכרמן מצליחה לפתות אותו להפוך למאהבה, מנער בקולו האדיר את האבק מסלעי המדבר.

 

החיילים מבלים עם הבחורות התוססות (צילום: רונית סבירסקי)

 

הזמרת האיטלקייה מריה אגרסטה כובשת את הבמה בתפקיד מיכאלה. דריו סולארי, זמר הבריטון מאורוגוואי, מוכיח שדם דרום אמריקאי זורם בעורקיו. הוא מבצע את תפקיד אסקמיו הטוריאדור, המאהב המושלם והשרמנטי של כרמן. הוא שר נפלא, נראה נהדר ורוקד כמו רקדן פלמנקו מקצועי. בחירת זמרי האופרה הישראליים מוכיחה את עצמה בביצועים מצוינים של נח בריגר בתפקיד מוראלס, גיא מנהיים כדנקאירו ושתי חברותיה הטובות של כרמן הילה בג'יו בתפקיד פרסקיטה ואיילה צימבלר בתפקיד מרסדס.

 

בהפקה משתתפים תזמורת האופרה-התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של ישי שטקלר, מקהלת הנערות "אנקור", בניצוחה של דפנה בן יוחנן וזמרי המקהלה הפילהרמונית תל אביב. האופרה תועלה מדי ערב בין התאריכים 12-7 ביוני 2012, להוציא יום שישי שבו תתקיים הופעתו של עידן רייכל. לרכישת כרטיסים טל. 6226*

 

מותה של כרמן (צילום: רונית סבירסקי)

 

"כרמן" בשידור ישיר ללא תשלום

ההפקה המושקעת של האופרה "כרמן למרגלות המצדה" תוקרן ללא תשלום בשידור ישיר על מסך ענק תחת כיפת השמיים בגן השלושה בעמק המעיינות, באמפיתיאטרון "גן המלך" הצופה לים בנתניה וברחבת מוזיאון באר שבע. במקום יוצבו גם מושבים לנוחיות הקהל. במהלך ההפסקה באופרה תינתן לקהל הזדמנות להצצה אל אחורי הקלעים של ההפקה המיוחדת במצדה, במסגרתה יתקיימו ראיונות עם חלק מן המשתתפים במופע. היצירה מאת מאת ז'ורז' ביזה בניצוחו של המאסטרו דניאל אורן ובבימויו של במאי האופרה ג'נקרלו דל מונקו-צוקרמן. ההקרנה ביום חמישי, 7 ביוני, בשעה 21:30.