תמנע לאור ירח

 

פארק תמנע שחובר לתאורת חשמל בהשקעה של מיליון דולר הפך לעיר האורות של המדבר. עמודי שלמה, הספינקס העצום, הפטרייה, ציורי הקיר ואגם הנחושת הופכים לסיפור אגדה עם רדת החשיכה. שמי המדבר זרועי הכוכבים ולילות ירח מלא מוסיפים תאורה טבעית ממעל. כשעומס החום מתפוגג מתעורר המדבר לחיים וחיי הלילה בפארק תוססים. תור מכוניות משתרך בכניסה לגן הלאומי וממתין למדריך שיצא איתם לסיור שקיעה וחוויה לילית בפארק. הצוקים הנישאים שהתרוממו אל על בפעילות געשית יוצרים פנורמת נוף מרשימה. הפארק משתרע על פני 60 קילומטרים רבועים וצורתו דומה לפרסה. עצי שיטה צרובי שמש מנקדים את המישורים ומורדות הצוקים ביניהם מטיילים עדרי צבאים ויעלים.

 

סיורים לקראת שקיעה

המפגש הראשון עם האתר מתחיל בבניין מעוגל שבו מועלה מיצג מולטימדיה המספר את סיפור כריית הנחושת ומכרות הזמן. הסיורים שמתחילים בשעת שקיעה עוברים דרך מערת הקשתות ופירי הכרייה. מבקרים במערת הכורה המיצרי, מטפסים אל מרפסת תצפית וזוחלים בפירי הנחושת העתיקים. נטיפי טורקיז נשפכים על גבי האדמה החולית ומגלים את סוד מרבצם. בורות מגודרים שאי אפשר לראות את תחתיתם מסתירים בבטן האדמה מחילות ארוכות שמהן הפיקו את הנחושת והעלו אותה על פני הקרקע. המסלול ממשיך דרך הפטרייה הענקית שנוצרה בשטח כתוצאה מבלייה של אבני חול אדומות. הרוחות והמים הפרידו את גוש הסלע מן המצוק שהיה חלק ממנו. חלקה התחתון של הפטרייה התפורר וכך נוצרה כיפה שעומדת על רגל אחת.

 

שיחזור הפקת נחושת

במתחם הצופה אל הפטרייה הוכשר שטח בנוי והוצבה פטרייה בגובה אדם שמהווה העתק מדויק לפטרייה המקורית. היא אמנם משמשת כפריט עיצובי אבל יעודה הוא לאפשר לעיוורים לחוש את צורתה, את מגע הסלע וגרגרי החול והקוורץ. הדמיית שיטת הפקת הנחושת מתבצעת לעיני המטיילים. בשטח הותקנו טאבון אבן שנושא סימני פיח ולידו מפוחי אוויר גדולים המשמשים כחלק מן ההדגמה. שביל עפר שחלקו סלול עובר בין האתרים השונים. חולפים על פני גבעת העבדים שבה הקיפו הכורים את עצמם בחומה כנגד מעשי שוד של הבדואים.

 

אומגה וסנפלינג בלב מדבר

מגיעים אל אתר האתגרים שבו הוקם אוהל להשתרעות עם תה או קפה וממנו יוצאים לגלישת אומגה או סנפלינג מגובה של 18 מטרים בהשגחת מדריכים מקצועיים. השמש כבר נוטה לשקוע וההרים נצבעים בגוונים כהים. אורות  בגוונים שונים של כתום, צהוב ואדום ממלאים את מקומה של השמש והופכים את הסלעים העצומים לתפאורה מדברית.

 

משחקי אורות על עמודי שלמה

כשמגיעים לעמודי שלמה מרגישים ננסים בצל הסלעים הנישאים. האורות יוצרים אפקטים של סלע לבן וצהוב ולצדם סלעים חשוכים שעליהם מוקרנים סמלים ודמויות מהתקופה המצרית. לשיטה קוראים גובו והיא מעין שבלונה המורכבת על זרקור התאורה ומקרינה את הדמויות על גבי ההרים החשוכים. כך נראים בגודל עצום שיירות גמלים וחמורים, ציור קיר של האלה חתח'ור כשמוגשת לה מנחה, סצינת צייד ופרטים מתוך ציורי הקיר שהתגלו באתר. ציורי הקיר המקוריים חקוקים בתוך נקיק קטן וחבוי בסמוך לעמודי שלמה ובהם מופיעים מרכבות, בעלי חיים ודמויות מהעולם המצרי הקדום.

 

נווה מדבר ושייט בסירות

החושך כבר עוטף את הפארק כשמגיעים אל אגם נחושתן המשתרע על 41 דונם. זהו אגם מלאכותי שמעניק לתמנע מראה של נווה מדבר. הוא מהווה מקור שתייה לבעלי החיים שנמצאים בשטח הפארק וסביבו הוקמו מתקני תיירות ופעילות לכל המשפחה. חאן מדברי שנבנה בעבודת יד בשילוב אבן טבעית וקורות עץ. לקבוצות מוגשות במקום ארוחות ולבודדים מציעים פיתות על הסאג' עם לבנה, תה וקפה חופשי והשתרעות על ספסלי עץ, מזרונים ומחצלות עם הפנים אל האגם. פינת הנוסטלגיה שייכת לבקבוקוני חול שממלאים אותם בצבעי אדמה שונים המונחים בקערות גדולות. גדולים וקטנים ניגשים למתקן וחוזרים הביתה עם מזכרת.

 

אוהל מועד ודרבוקות

האגם מואר באור זרקורים שצובעים את המים בגווני זהב. על הצוקים הנישאים מוקרנות דמויות מהעולם הקדום ובאגם משייטים בסירות פדאלים. במה עטופה בבד אדום ומקושטת בענפי סוף ממוקמת על שפת האגם. שחקן בדמותו של שלמה המלך אוסף את המבקרים והם מתיישבים על שפת האגם ומקשיבים לסיפורי המלך. אוהל מועד שאף הוא הוקם על שפת האגם הוא משוחזר על פי המקורות במראהו, במידותיו ובצבעיו. במרכזו הוצבו מזבח, כיור נחושת, דמות הכוהן הגדול, שולחן לחם והמנורה. נגינת דרבוקות מקבצת את הילדים סביב שני נגנים שמקפיצים את החאן בקצב התיפוף. הם מחלקים לילדים תופים ומסבירים את ההבדל בין סוגי התופים השונים וסגנונות התיפוף. המתופף מדגים שיטת תיפוף והילדים חוזרים אחריו.

 

טיולי גמלים וארוחה בדואית

מנש חיים קבע את משכנו סמוך לאגם ומגדל במקום 3 גמלים שהמבקרים רוכבים על גבם סביב האגם (20 ¤). לצד הזולה הקטנה שבנה לעצמו ניצב טאבון בוץ מעשה ידיו, סאג' להכנת פיתות ו"דזרט קולר" ענק שמנעים את הישיבה. בתוך הזולה הוא עורך שולחן נמוך במפות לבנות, מדליק נרות ומכין ארוחת "מטפונה" מדברית. אחרי שנים שרבות שהוא חי במדבר ועסק באירוח מדברי בחוף דהב בסיני ובנגב הוא למד מן הבדואים להכין עוף ממולא בטאבון על מצע אורז עם ירקות שורש. הגרסה המשודרגת שלו היא למלא עופיונים. סלטים שונים שמכינים קייטרינג רוזמרין מאילת פותחים את הארוחה. ברקע מתנגנת מוסיקת דרבוקות קיצבית וריח הפיתות מהסאג' מיתמר באוויר.  קבוצה קטנה או משפחה שרוצה לחגוג בשטח יכולה להזמין ארוחה מדברית אצל מנש באמצעות מנהלת הפארק.

 

חתונה בין המצוקים

רעיון שהחל לפני כמה שנים כארוחות מיוחדות בפארק תמנע צובר תאוצה והופך להיות אתר להצעות נישואין, הפתעות לימי הולדת ואירועים יוקרתיים. הצעת הנישואין היקרה ביותר שראו צוקי המערה עלתה 40 אלף שקל. התפאורה כללה ספה בעיצוב מרוקני, ערמות של כריות צבעוניות, כלים יוקרתיים, כוסות קריסטל ושף פרטי שהובא במיוחד לבשל במשך כל האירוע. האתר, שנחשב לנכס בשל יופיו וחשיבותו שמור ואינו ניתן לכניסה חופשית. המערה מאובזרת במערכת תאורת הצפה משוכללת שצובעת את המצוקים מבפנים ומבחוץ בגוונים צבעוניים. ריח עדין של וניל מקדם את פני הבאים ובתוך החלל המוביל אל המערה מתגלים נרות-לפיד ריחניים שמסמנים את הדרך. שולחן ערוך ומעוצב עומד ברחבה קטנה המוקפת מכל עבריה בקירות מצוק ישרי זווית. קיר מצוק שנעתק ממקומו ונחת על צידו יצר את המערה הנסתרת. המערה משנה את גווניה משעות היום אל דמדומי השקיעה וכשהחשיכה יורדת נשטפים הקירות בצבעים וממעל פרושים שמים זרועי כוכבים. בלילות ירח הקופידונים משתוללים באוויר.

 

סיורי לילה וטיולי אופניים

במסגרת הסיורים המוצעים בקיץ "לילות לבנים" מתחילים בחשיכה מוחלטת עם דגש על צפייה בכוכבים, הסברים על חורים שחורים, ענקים אדומים וננסים לבנים. עמודי שלמה, הספינקס, הפטרייה והאגם מוארים והמדריך מסביר על תהליכי הכרייה. לקבוצות מארגנים ארוחת ערב, קריוקי, קומזיץ ולינת שטח. בשעת הזריחה יוצאים לסיור באתר. יש אפשרות גם לטיולי אופניים שיוצאים מאגם תמנע בשביל עפר אל רכס נחושתן ומשם למקדש חתח'ור, עמודי שלמה דרך אתר הספינקס וחזרה לאגם.

 

מחירים ופרטים

כניסת לילה למבוגר 69 שקל לילד 59 שקל (14-3). הסיורים מתחילים בשעה 17:00, בין ה-3 ביולי עד 24 באוגוסט 2009 בימים ג', ד' ושבת. ללנים באירוח הכפרי בחבל אילות: כניסה לפארק תמנע במשך היום חינם. ביקור לילי - 35 שקל לאדם. קבוצות בתאום מראש. פרטים נוספים טל. פארק תמנע - 08-6316756

לינה בחבל אילות טל. 08-6326555