הערבה הפתוחה - מפגן אווירי בשמי הערבה 

 

אירוע הערבה הפתוחה מתקיים מדי שנה ומשלב אקשן של תחרויות, דאונים, אולטרה לייטים, צניחות ומופעי טיסנים ססגוניים מהארץ ומהעולם במנחת עין יהב. זהו מפגן אווירי הגדול בארץ שנערך לצד הפנינג לכל המשפחה, אופנועי אקסטרים מרחפים, אוהל אירוח, מתנפחים ודוכני מזון. סוף שבוע שמימי (יש לבדוק מועדים מדויקים של האירוע)

 

הטובים לטיסנים

מאות מחובבי ענף התעופה מהארץ ומהעולם יגיעו למנחת עין יהב למפגן הטיסנים הגדול בישראל שיערך במנחת עין יהב. המנחת יהפוך לחגיגה לכל המשפחה ולאוהבי הטיס והטיסנים. מטיסי הטיסנים הטובים ביותר והמובילים בתחום יציגו את מיומנותם בהטסת כלי הטיס המיוחדים במגוון סגנונות, כשבאוויר ירחפו טיסנים בגדלים, בצבעים ובצורות שונות. במהלך השבת יערכו תחרויות, מופעים והטסות אקסטרים לצד הפנינג ססגוני. השנה, לראשונה יתווספו אטרקציות של תעופה קלה בינהן: כדור פורח, דאונים, אולטרא לייטים וצניחות.

 

 

מסוקים ואופנועים באוויר

מפגן הראווה יכלול טיסני דגם של מטוסים ומסוקי עבר, מסוקים בהטסת אקסטרים, טיסני מנוע סילון, צוותים אווירובטים, טיסנים מיוחדים מהארץ ומהעולם, מופעים עוצרי נשימה באוויר שכמותם רואים רק פעם בשנה. לאירוע האווירי מתלווה חגיגה קרקעית של מתקנים מתנפחים לילדים, ג'ימבורי לזאטוטים, אוהל אירוח בדואי, מופע אופנועי אקסטרים המרחפים באוויר בשליטת רוכבים מהטובים בארץ, פעילות יצירה לילדים ומתחם מזון מגוון. 30 שקל כניסה לאדם. עד גיל 5 ללא תשלום.

 

 

חובבי טיסנאות מכל העולם

לפני 15 שנים, בשנת 2000, בשלהי קיץ לוהט על מסלול הטיסה בעין יהב, ישבו מספר מטיסי טיסנים ושוחחו על הרצון לקיים מפגש טיסנאים והטסות ארצי, עם כל המכורים לנושא מכל הארץ. גלעד לבני, לשעבר מנכ"ל החברה לפיתוח ובניין הערבה ואחד מהוגי הרעיון אומר: "המטרה הייתה ליצור אתר אידיאלי לחובבי הטיסנאות בארץ ללא הפרעות בתדרי הרדיו או סכנת תעופה, בשל אזורי אוכלוסייה צפופים כמו במרכז הארץ".

 

הרעיון היה להפוך את הערבה התיכונה לפארק גדול שבו יוכלו חובבי טיסנאות מאירופה לנפוש בערבה, ליהנות מתנאי ממזג אויר מצוינים בחורף ולהטיס טיסנים. עם השנים, הפך מפגן הטיסנים לשם דבר בארץ ובעולם, מתחביב לתחרות ארצית. כיום יש בארץ כ-3000 מקצוענים שטיסנאות עבורם היא יותר מתחביב, והמפגש השנתי הוא אירוע שיא. בשנת 2001 התקיים האירוע הראשון ומאז, תפס האירוע תאוצה אווירית וקרקעית, עת הגיעו משלחות מחו"ל וצוותים אווירובטים.

 

 

עוף טיסן, חתוך את השמים

בכל שבת במשך החודשים שלפני האירוע, מתכנסים "המשוגעים מהדרום" להתאמן במנחת עין יהב. מרחוק נראים הטיסנים כצעצוע לילדים, אך הטעות מתגלה עם כל צעד שמתקרבים. דגמי הטיסנים הם חיקוי מדויק של מטוסים כגון קונקורד, אייר באס, מטוסי קרב ומטוסים ממלחמת העולם השנייה. במשך השנים התארחו גם מטיסים מגרמניה ושוויץ ששלחו את הטיסנים דרך הים. האורחים מחו"ל השתתפו באליפויות אירופה ובתחרויות בכל העולם עובדה המעידה על המעמד שמייחסים מטיסים בכירים מחו"ל לאירוע.

 

 

את האירוע מפיקה המועצה האזורית באמצעות החברה לפיתוח ובניין הערבה בסיוע חברת עיט ובשיתוף פעולה עם קלוב התעופה, שהוא המועדון המרכזי לחובבי הטיסנאות. קהילת מטיסי הטיסנים הישראלית נחשבת לגדולה, וכוללת יותר מ־20 סניפים של קלוב התעופה הפרוסים ברחבי הארץ, ממושב כמהין שבדרום ועד נהריה שבצפון. קלוב התעופה היא עמותה רשומה, שמתפקדת כארגון הגג של שש העמותות שעוסקות בספורט התעופתי: טיסנאות, דאייה, צניחה חופשית, תעופה זעירה, גלישה אווירית ואגודת התעופה הכללית.

 

 

הטיסנאים מגדירים את התחום כספורט לכל דבר עם הרבה אדרנלין, אתגר וכישורים טכניים. הענף הוא קהילתי ותורם לחברה ולפיתוח יצירתי. עלות טיסן למתחילים נעה בין 1,500 ל- 2,000 שקל. ענף הטיסנאות מחכה לנשים. עד כה נכנסה לתחום טיסנאית אחת שמגיעה מדי שנה מנהריה ועכשיו מחכים לבאות.

 

הערבה חוגגת כל השנה

מזג האוויר הנוח בערבה גם בחורף מאפשר למטיילים ליהנות מאירועים ופעילויות כל השנה. בערבה מתקיימים לאורך כל השנה פסטיבלים ייחודיים ביניהם: אירוע "הערבה הפתוחה", יחד עם אירועים נוספים בחיי הערבה כדוגמת "היום הפתוח" במו"פ תחנת יאיר, יוגה ערבה ופסטיבל הקולנוע "סרטים בערבה".

 

לפרטים והזמנות במרכז מידע ללינה, אוכל ובילויים בערבה 1-800-225-007,  http://www.goarava.co.il/