שמורת נאות קדומים - משמרים את העבר

 

דמיינו את עצמכם צועדים בלב עמק מופלא בין כרמי גפן וזית, פרדס רימונים ועצי תמר המיתמרים למולכם. מימינכם בריכת מים רוגעת מוקפת קנים וסוף, משמאלכם שדות דגן המתנועעים ברוח של בין ערביים ובתווך ניצבת גורן עמוסה אלומות שזה עתה נקצרו.  המציאות חזקה לעיתים מן הדמיון שכן, זהו חלק קטן, דוגמה קטנה ומייצגת מנופי בראשית ארץ ישראליים בהם תפגשו בשמורת "נאות קדומים".

 

 

הצמחים והחיות מתקופת המקרא

שמורת נאות קדומים שביער בן שמן היא שמורה לאומית של טבע הארץ במקורות ישראל. המקום משחזר את נופי העבר של הארץ וצמחיה כפי שהם משתקפים בתנ"ך ובמקורות ישראל. ישנו מגוון רחב של צמחי בר, שיחים ועצים, המייצגים את אזורי הארץ השונים ואת בעלי החיים המזוהים עם תקופת התנ"ך.

 

השמורה משתרעת על פני 2,500 דונמים של גבעות וגאיות באזור מודיעין על הדרך בין תל אביב לירושלים. בניגוד לשמורות טבע, המשמרות את הנוף הקיים, ב"נאות קדומים" כל שיח, עץ ובריכת מים הינם מעשה ידי אדם. המתקנים והשחזור הם פרי עמל רב שנים, במטרה להשיב את נופי העבר של הארץ, תוך הסתמכות על שפע המקורות הכתובים.

 

 

אגמי מים ומתקנים חקלאיים

לכל אחד מאזורי השמורה מאפיינים מיוחדים. כמה מהם משקפים נושאים כגון: "גיא שיר השירים", "כרם ישעיהו" ו"אזור שבעת המינים". אזורים אחרים מייצגים חבלי-ארץ כפי שהם מוזכרים בכתבינו העתיקים, כגון: "גאון הירדן", "בקעת יריחו עיר התמרים", "יער השרון" ו"ראש הכרמל".

 

בין הצמחים, אגמי המים והמתקנים החקלאיים הקדומים, נגלים ביטויי אהבה שונים המצוטטים מן המקורות. החתן - "מראהו כלבנון בחור כארזים" ולהמחשת תיאורו נישאים להם ממול עצי ארז הלבנון המופלאים, הכלה: "עיניה ברכות בחשבון" ממש כאותה בריכת מים המכותרת קנים וסוף ועצי תמר המשקיפים ממעל.

 

 

לצד כל אלה מציע המקום מגוון פעילויות וסיורים לכל המשפחה. בתחילת כל חודש ובסופו, בימי שישי, מתקיימת פעילות המשלבת בין רוח וטבע בין תרבות לטיולים במסגרת "שישי אישי". סיורים מומחזים ומושרים, התנסות ביוגה מפגש עם סופרים ואחרים. פרטים: 08-9770770

  

שמורת 'נאות קדומים' פתוחה לקהל הרחב בימים ראשון-חמישי, החל מהשעה 8:30 ועד 16:00 וביום שישי, עד השעה 13:00. השבילים מתאימים למשתמשים בכיסאות גלגלים