טיולי ריינג'רים בעיר דוד ובהר הזיתים

 

ריינג'רים פתוחים נטולי דלתות וחלונות דוהרים בסמטאות האבן הצרות בעיר הקודש. עוברים ושבים נעצרים ומביטים במחזה המוזר עד שכלי הרכב נעלמים מעבר לסיבוב. מנהלת עיר דוד הגתה את הרעיון המוטורי שמאפשר למטיילים לתהות על נבכי האזור שמתפרש מהעיר העתיקה לרכס הר הזיתים, רכס ארמון הנציב וגן לאומי עמק צורים.

 

כמה בקבוקי מים, כובעים, משקפי שמש, קרם הגנה ואפשר לזנק אל מושב הנהג. מדריך מקצועי מלווה את השיירה שמונה בין שישה לעשרה ריינג'רים. הוראות הפעלה, הגז, הברקס, המעבר לנהיגת שטח ופול גז שמגיע עד 40 קמ"ש. נהגים מתחת לגיל 18 יושבים לצד הנהג חגורים היטב. הסיור מתחיל ברכס ארמון הנציב לכיוון אבו תור, יער השלום, בריכת השילוח, יד אבשלום והר הזיתים. סיור שכולו על קו התפר וספר המדבר שעובר תוך דקות מארץ זבת לנוף צחיח ומדברי.

 

נוף לכיוון כיפת הזהב     צילום: רונית סבירסקי

 

תצפית אל הר הבית

שבירת המיתוס הראשונה שמתרחשת מיד עם פתיחת הסיור היא שהר הצופים הוא פיקציה. שחר שילה מסביר שכדי לשכנע את עשירי תבל לתרום לאוניברסיטה שהוקמה בהר הזיתים שהיה מזוהה עם בית הקברות היה צריך להמציא את הר הצופים. הריינג'רים יורדים בדרכי עפר מאובקות בעוד רועה עיזים מדרבן את העדר במעלה ההר. מטפסים אל תצפית שמשקיפה בפנורמה של 360 מעלות אל מדבר יהודה, מורדות הר הזיתים, אוגוסטה ויקטוריה, אבו דיס ואל עזריה.


גיא בן הינום    צילום: רונית סבירסקי

 

מורדות הר הזיתים משתפלים אל עבר גיא בן הינום וצריחי הכנסיות והמסגדים נוצצים באור השמש. זוהי התצפית שאליה עלה מוטה גור לאחר שחרור העיר העתיקה והכותל כדי לראות את ירושלים במלוא הדרה. מנקודה זו אפשר לראות היטב את הפרויקט שהולך ונשלם כשביל ירושלים. טבעת ירוקה שהוגדרה עוד בימי המנדט כגן לאומי שאסור לבנות בו תהפוך לשביל חדש ומסומן. זה הרגע שבו שומעים הנוכחים על תחיית המתים, על הגשר שימתח בין הר הזיתים להר הבית ועליו יצעדו אלה שנקברו בהר הזיתים. על פי האמונה ישב הקדוש ברוך הוא במרכז הגשר וישפוט. הצדיקים יעברו את הגשר לגן העדן שבהר הבית והאחרים יפלו הישר לגיא בן הינום. נחל הקדרון שעובר למרגלות ההר נקרא במפות מסעי הצלב ואדי ג'וזפט והערבים תרגמו לואדי ג'וז. מחדשי השפה העברית קראו לו נחל אגוז והירושלמים שתיקנו שם את רכביהם מכירים אותו כוואדי אגזוז.

 

הריינג'רים יורדים אל הוואדי דרך מטע זיתים ששייך לסמי סאלם. שטחים עצומים הצופים אל חומות העיר העתיקה וכנסיית מריה מגדלנה. סמי, מומחה לגידול סוסים ערביים אציליים עם מוניטין של עשרה דורות ובעלי מדליות מתחרויות בינלאומיות, מריץ אותם בשטח הפתוח. השביל מוביל אל עבר כנסיית גת שמנים ומשם בין חומות אבן מרשימות מטפס במעלה הכוהנים אל עבר בית הקברות העתיק של הר הזיתים. המעלה הצר מגיע עד מערת חגי, זכריה ומלאכי. המערה מקודשת לכל הדתות והמאמינים עולים להתפלל בה ולהדליק נרות. היא פתוחה בימי שני-חמישי בשעות היום.

 

קברי מפורסמים בהר הזיתים

הריינג'רים נעצרים בתצפית הנוף המפורסמת של מלון אינטרקונטיננטל לשעבר. חוויות רומנטיות ענוגות שזורות בין אבני המקום שהיה מוקד עלייה לרגל של זוגות ירושלמים. זהו אחד מאתרי הנוף היפים ביותר בעולם. כשמתקרבים אל רחבת התצפית של בית הקברות מתגלות הטרסות והקברים העתיקים. קבורת יהודים בהר הזיתים נהוגה כבר למעלה מ-3000 שנים. שילה אדלר אחראי על פרויקט בית הקברות בהר הזיתים.

 

סיורים מודרכים עוברים בין הקברים המפורסמים של מנחם ועליזה בגין, ש"י עגנון, אליעזר בן יהודה, פנחס רוטנברג, איתמר בן-אבי, הרב קוק, אורי צבי גרינברג. עבד, שומר בין הקברות הקשיש עובד במקום כבר 65 שנים והשתתף בהלוויותיהם של גדולי האומה. במלחמת השחרור כשהכדורים שרקו מעל ראשי המתאבלים והם נאלצו להימלט בטרם הסתיים הטקס, היה עבד מסיים את מלאכת הקבורה.

 

בית הקברות בהר הזיתים

בית הקברות בהר הזיתים   צילום: רונית סבירסקי

 

על הלווייתו הממלכתית של פנחס רוטנברג הוא מספר שהתקיימה בחורף 1942 בעוד שלג כבד מכסה את העיר. דחפורים בריטיים פילסו את השלג ואיפשרו לפמלייה לעבור. הוא מכיר את קרובי המשפחה שמגיעים לפקוד את הקברים ושמח להציג בפני המבקרים את הקברים החשובים. הוא מצביע על המצבה המחודשת שהכינו להנרייטה סאלד לפני שמצאו את המצבה המקורית, מסיר את האבק מעל קברו של ש"י עגנון ומצביע על מצבתו של הורס ריכטר.

 

בחלקות הסמוכות טמונים שמואל קאופמן שהיה שמוליק של זהרה, המשוררת אלזה לסקר-שילר, ח"כ זלמן ארן לצד רעייתו קלרה, רוברט מקסוול והחלקה המיוחדת של קברי המפונים מגוש קטיף. בחלקת חסידי ווהלין קבורים חסידים ואדמו"רים שמצבותיהן בצורת עמוד נושאות תיאורי פועלם. בסמוך לכנסיית גת שמנים נמצאת חלקת הקדושים ובה קברם של הרוגי המלכות מאיר פיינשטיין ומשה ברזני. רחבה מיוחדת הוקצתה לקבר אחים של 48 חללי הרובע היהודי בתש"ח. ביניהן מצבתו של ניסים גיני, החייל הצעיר ביותר בתולדות צה"ל. הוא היה בן 10 שנים וקיבל לאחר מותו מספר אישי. בשנות השלטון הירדני חולל קברם ברובע היהודי ורק לאחר 1967 הועברו לקבורה בהר הזיתים.

 

הפעילות המבורכת של עיר דוד בהר הזיתים כוללת מיפוי, שיפוץ ושיחזור קברים בעזרת מתנדבים. לאחרונה החל לפעול אתר אינטרנט שבו ניתן לבדוק היכן קבורים קרובי משפחה. המרכז מספק מידע גם באמצעות הטלפון, מטפל בסידורי אבטחה ללא תמורה. כמו כן מארגנים מניין לאמירת קדיש בתשלום. טל. 02-6275050

אתר: mountofolives.co.il

 

גיא בן הינום ויד אבשלום

הדרך יורדת אל גיא בן הנום לשלושת הקברים המפורסמים יד אבשלום, קבר בני חזיר וקבר זכריה. גיא בין הינום הוא הנתיב שבו בורח דוד המלך מפני אבשלום בנו. המדריך מספר על מרד אבשלום באביו ומתאר את דוד הולך ובוכה במעלה הכוהנים. על פי המסורת הקים אבשלום את קברו עוד בחייו כיוון שהיה נטול ילדים. המאמינים היו פוקדים את הקבר עם ילדיהם הקטנים ומבקשים מהם לידות אבן בקבר שמסמל עבורם מרידת בן באביו. כשפקדו את המקום החוקרים אחרי שחרור ירושלים מצאו גל אבנים עצום שהקיף את המבנה. עד כאן המסורת אלא שהממצאים הארכיאולוגים ועיצוב המבנה מתוארכים על ידי הארכיאולוגים לתקופה המאוחרת כ-1000 שנים אחרי אבשלום.

 

קברו של ש"י עגנון     צילום: רונית סבירסקי

 

גשר צר מאוד

על קברם של בני חזיר המידע מדויק יותר והוא מתוארך למאה ה-2 לפני הספירה. הנסיעה ממשיכה לאורך הוואדי, דרך קבר זכריה, קבר בת פרעה, המעיין וקבר רבי עובדיה מברטנורא. הדרך שזורה במערות חצובות בסלע מימי בית שני ובעוד הרכב מטפס במעלה הכביש מתגלה גשר חבלים תלוי באוויר. הגשר הוקם בשנה האחרונה כדי להפיק ממנו את חווית ההליכה מעל גיא בן הנום. הוא משקיף אל בית הקברות הסמבורסקי שבו נקברו עניי העיר בתקופה העות'מאנית.

 

בנקודה זו לפני שיוצאים לטיפוס הלולייני מספר שחר שילה על התגלית המרעישה שחשפה החוקרת אילת מזר בחפירות ארמון המלך בעיר דוד. בירמיהו פרק ל"ח מוזכרים ארבעת השרים אשר למלך צדקיהו. מזר חשפה לפני מספר שנים את הבולה (החותם האישי) של יהוכל בן שלמיהו ולפני מספר שבועות נחשפה הבולה של גדליהו בן פשחור. זו הפעם הראשונה שחפירה ארכיאולוגית מספקת שתי הוכחות חותכות מאותו אתר. מלאים בידע והתרגשות עולים האמיצים על גשר החבלים שאורכו כ-120 מטרים. ההליכה דורשת מידה מסוימת של לוליינות וריכוז כיוון שהולכים רק על חבל אחד. אכן, גשר צר מאוד והעיקר לא לפחד כלל כי ההולכים קשורים במתקן בטיחות שמחובר לכבל. גם אם מועדים נותרים תלויים באוויר ואפשר לטפס חזרה.

 

רינג'רים בעיר דוד

ריינג'רים בעיר דוד   צילום: רונית סבירסקי 

 

מגוון סיורי החוויה של עיר דוד כוללים: סיור בעיר דוד, פיר וורן, מפעלי מים קדומים והליכה בנקבת חזקיה. סיור ברכס ארמון הנציב, שלוש טיילות נוף, אמת מים קדומה ויער השלום. סיור תיאטרלי באתרי ירושלים הקדומה. סיור מוסיקלי בעיר דוד ובהר הזיתים מלווה בקטעי נגינה. סיור ספרותי בעקבות סופרים ומשוררים. סיור צילום בהנחיית מדריך וצלם. סיור מודרך על גבי סגווי. טיול ברכב ספארי מדברי ליער השלום, גיא בן הנום ומעיין הגיחון. חווית חפירות בעמק צורים.

להזמנות ותאום סיורים טל. 6033*