זמן סליחות - סיורים מודרכים עם בית שמואל

 

לקראת יום הכיפורים ובתקופה של אמירת הסליחות, מחלקת הסיורים של "בית שמואל" מקיימת סיורים מודרכים החושפים את האווירה המיוחדת השוררת בשכונות הציוריות בירושלים, במנהרות הכותל וברחבת הכותל עם תקיעות שופר ובקשת סליחות באשמורת השחר 

 

יום הכיפורים הולך וקרב, ימים של חשבון נפש, סליחות, תפילות ותחינות. זמנים של חרדת קודש, בין כסה לעשור. החרדים יראים, הדתיים מתפללים והחילוניים מבקשים לקחת חלק במה שכל כך מייחד את העם היהודי. מדריכי בית שמואל לוקחים את המטיילים לסיורים ליליים בשכונת נחלאות, בשכונת הבוכרים וברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים.

                                                              

           אווירת הסליחות בעיר העתיקה ובשכונות החרדיות  (צילומים: ארכיון בית שמואל)

 

סליחות בשכונות החרדיות בכותל ובנחלאות – לילה לבן

סיורי סליחות רבים יש בירושלים, חלקם מתקיים באזור נחלאות, חלקם באזור שכונת הבוכרים וחלקם ברובע היהודי. בסיור זה, שיודרך על ידי מויש מעוז, מבקרים בכל אותן השכונות. מתרשמים מחוויית אמירת הסליחות באזורים חרדיים ובאזורים המסורתיים, פוסעים ברחובות שקטים וצדדיים וברחובות הומי אדם בדרך אל הכותל המערבי. כל זאת בלילה לבן עתיר רשמים. יש לבוא בלבוש צנוע – נשים בחצאיות וגברים בכיסוי ראש. הסיור מסתיים לפנות בוקר. כולל הקפצת רכבים לסוף המסלול.

מתי: רביעי 1 באוקטובר, חמישי 2 באוקטובר, כל הסיורים מתחילים ב-22:30

מחיר: 120 שקל

לפרטים:  02-6203461

 

סליחות במנהרות

סיור סליחות בהדרכת מיטב מורי הדרך של "בית שמואל" מתקיים בעיר העתיקה ובמנהרות הכותל. המטיילים נחשפים אל הריגוש הרוחני המקדים את הימים הנוראים. הסברים על מנהגי  חודש אלול, הליכה בין הסמטאות המלאות ברוח של קדושה, ביקור במנהרות הכותל – במקום הקרוב ביותר לקודש הקודשים ולסלע הבריאה. מתרגשים ממעמד תקיעת השופר ומצטרפים למנייני המתפללים ולמבקשי הרחמים בכותל המערבי. המסלול כולל תצפיות ליליות אל עבר הר הבית והכותל, הרובע היהודי, מנהרות הכותל ומסיימים ברחבת הכותל לאמירת הסליחות. הסיור כולל כניסה למנהרת הכותל. יש לבוא בלבוש צנוע.

לפרטים: 02-6203461

                                                               

 מגיעים אל הכותל המערבי לפנות בוקר  (צילום: ארכיון בית שמואל)

 

  

סיור ברוח הסליחות עם דן בניה סרי

סיור מודרך באווירת הסליחות עם הסופר דן בניה סרי. מבט של דמעה ושחוק מארגז החול של הסופר שגדל בשכונת הבוכרים – אחת מן השכונות הקסומות והצבעוניות בעיר, אשר שימשה בתחילת המאה מודל לשכונות שקמו אחריה. חוויה מרתקת של ירושלים של מטה שלפעמים היא גם ירושלים של מעלה.
הסיור יעבור בשכונת הבוכרים וסביבתה בעקבות ספרו של דן בניה סרי 'אדם שב לביתו'.
חשוב לציין: אין שירותים במהלך כל הסיור. יש לבוא בלבוש צנוע.

 

לפרטים: 02-6203461

                                                              

 עטופים בטליתות צועדים לבתי הכנסת לתפילת סליחות  (צילום: ארכיון בית שמואל)

 

י-ם של סליחות

בלילות הקיץ החמים של חודש אלול, עת שורה מידת החסד, המטיילים יוצאים לסיור מודרך עם מיטב מדריכי "בית שמואל" לבקש רחמים בסמטאותיה של העיר העתיקה. צופים על העיר העתיקה והקסומה מן הגגות, שומעים הסברים על מקור אמירת הסליחות ועל המנהגים השונים הקשורים בכך, משוטטים בין בתי הכנסת החרבים והמחודשים של הרובע היהודי, מאזינים לקול המתפללים הנאספים ברחבת הכותל לומר סליחות ומתפעמים מקול השופר. אין כניסה לבית כנסת פעיל במהלך הסיור. יש לבוא בלבוש צנוע.

 

לפרטים: 02-6203461

 

לסיורים נוספים, לפרטים  ולהרשמה: מחלקת הסיורים "בית שמואל" טל. 02-6203461/606 או באתר האינטרנט www.beitshmuel.co.il