רופאים חביבים ברחוב ביאליק

 

טיול בעקבות הספר השכנים של ביאליק - ביאליק 8 בית ד"ר רבקה וד"ר אברהם קרינסקי

 

בית קרינסקי נבנה בסגנון בינלאומי. המרפסת בחזית הבית היא תוספת מאוחרת. מעל החלונות נבנו גגוני הצללה שטוחים, הבולטים מקו החלון ויוצרים מראה אופקי.  קווי הבית מודגשים באמצעות הבדלי טקסטורות בטיח שטוף עם פיגמנט ורדרד.

בני הזוג קרינסקי שבנו את הבית היו רופאים שעלו מליטא ב-1920 ד"ר רבקה היתה רופאת נשים ודר' אברהם היה רופא משפחה. בספרו "במלוא העין", כתב ד"ר אפרים סיני: "ד"ר קרינסקי זכור לשכניו כאיש נמרץ, עליז ואופטימי.

 

מיום בואו לארץ ישראל עבד בחריצות. בחסכונות שצבר רכש את המגרש ברחוב ביאליק שעלה חמש מאות לירות, סכום שנחשב אז להון עתק. מדי יום נהג קרינסקי לפקוד את המקום ולבחון באופן אישי כיצד מתקדמת בניית ביתו. בני הזוג קרינסקי הגיעו אל ביתם החדש בחגיגיות ובהתרגשות. הם החנו את מכוניתם הקטנה, במגרש שליד ביתם וציפו לחיים הטובים הצפויים להם בביתם החדש. זמן קצר לאחר מכן הופתעו השכנים כששמעו לפתע זעקות קורעות לב. ד"ר קרינסקי נפטר בפתאומיות מדום לב בגיל 40. הוא לא זכה ליהנות מפרי עמלו. דיירי הרחוב היו שרויים באבל על האיש היקר שהיה אהוב על הכל.

 

 

 צילום: הניה מליכסון

 

בתו הצעירה של ד"ר סיני הגיבה על האסון: "לא יתכן שהוא מת, הרי הבטיח לקחת אותי לסיבוב במכונית שלו." (מתוך הספר "במלא העין" בהוצאת צ'ריקובר, 1985). אלמנתו של ד"ר קרינסקי התגוררה בבית משך שנים ארוכות ונפטרה בשיבה טובה. בקומה הראשונה התגורר ד"ר בנימין, רופא ילדים שעלה מגרמניה. הוא היה ציוני מושבע והתפרסם כרופא דגול. בחזית ביתו נראו תמיד אמהות שהגיעו אליו עם ילדיהן.

 

ביאליק 8 - בית ד"ר רבקה וד"ר אברהם קרינסקי, שנת הבנייה: 1929, מבנה דו קומתי, בשנת 1932 נוספה קומה שלישית, אדריכל: יעקב אורנשטיין, סגנון הבנייה: בינלאומי, אדריכלות השימור: פרופ' אדר' ניצה סמוק

 

שולמית וידריך, מחברת הספר השכנים של ביאליק, חוקרת לתולדות תל אביב, ליצירת קשר ותאום מפגש לקבוצות 052-5321772