קומדיה שמגלגלת

 

 

קומדיה חדשה "קנאביס" מבית היוצר של התיאטרון העברי עולה על בימות הארץ השונות. נושא הלגליזציה של הקנאביס, שמככב בתקשורת בימים אלה משתלב היטב במסר הכללי. גדי צדקה, המחזאי והבמאי של ההצגה אוהב להגיש לקהל נושאים טעונים ושנויים במחלוקת כשהם עטופים בהומור שנון ומקאברי. הוא כבר נגע בעבר בגזענות האתיופית, במאבק החילוני-דתי ועכשיו הגיע הזמן לתפוס ראש טוב.

 

שמוליק האסיר (גיל וסרמן) אברום הסוהר (רמי חזקיהו)    צילום: רונית סבירסקי

 

צדקה לוקח את הקנאביס על גבול האבסורד אל בין כותלי הכלא ולא בצד שמאחורי הסוגרים אלא דווקא בחוץ בקרב הסוהרים. אברום (רמי חזקיהו) סוהר ותיק שחולם להתקבל לקורס קצינים ואשתו זהבה (פזית ירון מינקובסקי) כבר לא ילדים צעירים ומתקשים להביא ילד לעולם. זהבה יודעת ששעון החול הולך ואוזל ומגבירה את הלחץ על אברום. הם  ניסו הכל ושקעו בחובות אחרי שניסו אין ספור טיפולי פוריות וטיפולי פסיכולוגיים.

 

שמוליק (גיל וסרמן) יושב בכלא שנים רבות על מסחר בקנאביס וכשהוא משתחרר סוף סוף הוא מחפש את אברום כדי שיחתום לו על המלצת יושר לפתיחת קונדיטוריה שתרחיק אותו מעולם הפשע. הוא מגיע לביתו של אברום בדיוק כזהבה מבייצת ונקלע לדרמת הזמן המוגבל שעומדת לרשות הזוג. הוא רואה את מצבם הנפשי המעורער ומציע לזהבה להיעזר בקנאביס כדי להוריד את מפלס החרדה.

 

 אברום (חזקיהו), שמוליק (וסרמן) וזהבה (פזית ירון מינקובסקי)   צילום: רונית סבירסקי 

 

וסרמן מחזיק על כתפיו את ההצגה. הוא מצחיק את הקהל בגמגמו הכבד עד שקשה להבחין שמדובר במשחק. זהבה שאינה יודעת מה זה קנאביס משכנעת את שמוליק למכור לה את הקסם הזה שיפחית את המתח והדאגה של בעלה וייסע להם להביא ילד לעולם. כששמוליק מסביר לה שאברום צריך לעשן את העלים הירוקים שהוא מגדל היא מסרבת להתפתות כי אברום לא מעשן. הוא מציע לה לגלגל את זה כמו עלי גפן בשיטת "בשל והתמסטל" אבל גם זה לא משכנע אותה. בסופו של דבר שמוליק מספק לה עוגיות קנאביס טעימות וכשהיא מנסה אותן בעצמה החיים מתחילים להיות משעשעים עוד יותר.

 

 וסרמן ומינקובסקי בחממת הקנאביס     צילום: רונית סבירסקי

 

מפקד הכלא (ערן בן זאב) מספיק גם הוא לטעום מהעוגיות כשזהבה מגיעה איתן לכלא. שמוליק ואחיו נתפסים שוב על ידי חוקר סמוי שמגלה חממת גידול קנאביס בביתם. שהסיבוך מגיע לשיאו מוצאים את עצמם מפקד הכלא, הסוהר, אשתו והאסירים כשהם שכולם מאחורי הסורגים, אבל מה זה שמחים.

 

מפקד הכלא עם עוגיות הקנאביס כשכולם מאחורי הסורגים   צילום: רונית סבירסקי

 

סשה ליסנסקי מעצב התפאורה תכנן מבנה מרכזי עגול בדרך מתוחכמת שעל ידי סיבובו משתנה הלוקשיין. סלון ביתם של אברום וזהבה מתחלף בסוגרי בית הכלא או במעבדת הקנאביס או בקונדיטוריית המאפים "מאפים ועפים"  שכולם פותחים יחד בסוף ההצגה, האסירים והסוהרים.  

 

שמוליק (גיל וסרמן) וקונדיטוריית "מאפים ועפים"    צילום: רונית סבירסקי

 

הצגות יתקיימו ברחבי הארץ, שלישי, 14 בפברואר בהיכל התרבות קריית אתא, 15 במרס, בהיכל התרבות קצרין, 27 במרס, בבית ציוני אמריקה בתל אביב, 20 במאי בהיכל התרבות בבית שאן, 21 במאי בבית ציוני אמריקה. טל. *5184