מתימן באהבה

 

פסטיבל 'תימנה' בראש העין נחוג מדי שנה במופעים ואירועים פתוחים לקהל. בין האמנים שהופיעו במסגרת הפסטיבל, מרגלית צנעני, קרן פלס, הראל סקעת, מופעי מחול, סרטים, מתחם יצירה, דוכני מזון אותנטי, במת אמנים, תערוכות, שוק תימני מסורתי עם הצגת ספרי קודש, צורפים וקדרים. (יש להתעדכן באתר בפרטי הפסטיבל)

 

מורשת של מוסיקה ותרבות

פסטיבל 'תימנה' בראש העין הוא חגיגה של צלילים, טעמים, מראות, מורשת ונוסטלגיה מהפולקלור וההיסטוריה של יהודי תימן. הפסטיבל מתקיים בחול המועד סוכות. הכניסה לפסטיבל הינה ללא עלות ופתוחה לקהל הרחב. הפסטיבל פותח צוהר רחב  למורשת יהדות תימן ולהשפעת מסורת השירה והפיוט על המוזיקה והתרבות הישראלית. מהשירה של שבזי ושאר משוררי תימן הגדולים ועד היוצרים הישראלים המושפעים מהתרבות הזו.

 

הראל סקעת מארח את קרן פלס   צילום: אוהד רומנו

 

שוק אוכל תימני ואמנים מפורסמים

במות מופעים, מתחמי יצירה וסרטים, תערוכות, כנס אקדמי, שוק ואוכל תימני אמיתי יחכו למבקרי הפסטיבל הגדול אליו נוהרים מדי שנה כ-30,000 אורחים תושבי העיר ומחוצה לה. בין האמנים המופיעים בפסטיבל, יהיה ניתן למצוא את מרגלית צנעני, הראל סקעת מארח את קרן פלס, ציון גולן וישי לוי. אטרקציה מיוחדת "פסטיבל ממעוף הציפור", עלייה לגובה 100 מטרים בכדור פורח וצפייה בפסטיבל ובנופים הסובבים את המתחם.

 

הרקדות המוניות וכדור פורח

במתחם 'תימנה הקטנה' להקות מחול מקומיות ירקידו את הקהל בהרקדות המוניות והרכבים מוזיקליים ינגנו מוזיקה תימנית מסורתית. מיצגים ממורשת יהדות תימן וסופר סת"ם ממוקמים בסמוך לבר התה התימני שייפתח ב'דיוואן תכזינה', שמייצג את החברותא הגברית התימנית המסורתית. שוק תימני יציע תבלינים, ספרי קודש, יצירות צורפות וקדרות. משערי מתחם הפסטיבל ייצאו תהלוכות ססגוניות ומעל כולם ירחף כדור פורח שיעלה את האורחים לגובה 100 מטרים, משם יוכלו לצפות במוקדי הפסטיבל, בהופעות ובנופי השרון הירוקים.

 

ישי לוי בפטסיבל "תימנה" בסוכות  צילום: שרון רביבו

 

צנעני, סקעת, סגיב כהן ודקלון

המוזיקה הישראלית המקורית שואבת לא פעם השראה מהמקורות המוזיקליים של יהודי תימן, ומשלבת אותם יחד עם מוזיקת עולם, ג'אז ומוזיקה קלאסית. על הבמה המרכזית בפסטיבל יופיעו אמני זמר במופעי שירה, פיוטים וקלאסיקות ישראליות. המופעים יחלו ב- 20:00 בכל ערב, עם שירים מכל שנות התפתחות הזמר הישראלי, מהתפילה והפיוט בבית הכנסת ועד מופעי הענק בהיכלי התרבות.

 

אמנות ואומנות

עוד בתוכנית הפסטיבל, תערוכת ציורים ותחריטים של איתמר סיאני, גדול אמני מורשת תימן, אשר תוצג במבואה של מרכז המוזיקה. סיאני, אמן תימני שורשי, יחנוך תערוכה חדשה מיצירותיו במרכז המוזיקה בראש העין כחלק מאירועי הפסטיבל המתקיים בסימן 65 שנה למבצע "על כנפי נשרים" - עליית יהודי תימן. התערוכה מתמקדת בסדרה של ששה-עשר תחריטים גדולים בהם איתמר רשם וחרט דמויות שונות מבני העדה התימנית בתקופת העלייה לישראל ולאחריה. לצד התחריטים יוצגו ארבע יצירות חדשות שעדיין לא הוצגו של ציורי שמן על בד, העוסקים גם הם בעליית יהודי תימן. אוצרי התערוכה: שמעון סיאני ובינה ישראלי.

 

איתמר סיאני בסטודיו צילום: נסיכה סיאני

 

בנוסף, בפסטיבל תוצג תערוכת 'מסע קסום בזמן' המרכזת מוצגים ומיצגים חיים המבטאים את המלאכה והאומנויות של יהודי תימן בעבר, צורפות, קדרות, רקמה, סופר סת"ם, מלאכות אומנים ופעילות הנשים. התערוכה מקיפה את כל עליות תימן, מ-1882 ועד העליות המאוחרות, והיא מדגישה את המגוון האנושי היפה והעשיר מהעלייה ועד ההשתרשות בישראל.

 ראש העין - מוקד עירוני 03-9384685 

פרטים נוספים באתר עיריית ראש העין