מתחפשים לחלוצים

במוזאון "חצר ראשונים" בקיבוץ עין שמר מקיימים פעילות מיוחדת לפורים שמתאימה לכל המשפחה. הפעילות כוללת ביקור במוזאון החלוצים, לבישת הבגדים המקוריים של החלוצים והתנסות בעבודות חקלאיות של פעם לאחר מכן אפיית לחמניות במאפיית לבנים, טיול בעגלה רתומה לטרקטור בין ענפי הקיבוץ, ביקור ברפת ונסיעה ברכבת טורקית מקורית והכל בשבת 7 במארס 

 

 

מוזאון "חצר ראשונים" בקיבוץ עין שמר מקיים מגוון של פעילויות לפורים בשבת, 7 במארס, בשעות 15:00-10:00. בביקור במוזאון המבקרים יקבלו הסברים אודות החלוצים שהקימו את הקיבוץ ויצפו בסרט בנושא, לאחר מכן יצאו לחצר המוזיאון יתחפשו לחלוצים ויעבדו ממש כמו פעם: יבנו  אוהלים, יכבסו כביסה עם קרש וגיגית, יבנו קיר וירצפו במרצפות מעוטרות בסגנון רטרו. בסיום מתכנסים במאפיה משוחזרת מימי הקיבוץ הראשונים ומתנסים בהכנת לחמניית שמרים מתוקה אותה יאפו בתנור המשוחזר ויטעמו ממנה  לאחר האפייה. בהמשך יוצאים לסיור על עגלה רתומה לטרקטור שעוברת ברחבי הקיבוץ של היום כולל ביקור ברפת, וממשיכים בנסיעה ברכבת טורקית משוחזרת הנוסעת על הפסים המקוריים מהתקופה העות'מנית.  כחלק מחוויית הפעילות מצטלמים בבגדי החלוצים למזכרת ומשתתפים בפעילות בפינת היצירה. 

 

ביקור ברפת קיבוץ עין שמר   צילום: גיל ירום

 

 

לחמניות חמות מתנור לבנים

המבקרים מגיעים למאפיה המשוחזרת בה המדריך מסביר אשר התרחש שם מדי יום בארבע לפנות בוקר בימי החלוצים. מחלקים לכל אחד מן המשתתפים בצק ומכינים לחמניות מתוקות בצורות שונות. מכניסים אותן לתנור לבנים "כמו פעם". כשסיימים את הפעילות במוזאון חוזרים לטעום את הלחמניות האפויות כשהן יוצאות חמות, טריות וריחניות מהתנור. ניתן לקבל את המתכון לבצק במקום ולהכין לאחר מכן את הלחמניות בבית. 

 

מכינים לחמניות מתוקות במאפיה מימי הקיבוץ הראשונים  צילום: גיל ירום

 

מתחפשים ועובדים כמו חלוצים

מבני "החצר הישנה" שעדיין ניצבים בלב הקיבוץ שוחזרו, ובשנת 1983 נפתח מוזאון "חצר ראשונים" המציג את סיפורו של קיבוץ עין שמר דרך תיאור חווייתי של ימי ראשיתו. המוזאון משקף את הרעיון השיתופי של ההתיישבות החלוצית בארץ בשנות העשרים של המאה הקודמת. החצר הישנה מורכבת ממספר מבנים חלקם מקוריים והאחרים משוחזרים  של מבני החצר המקוריים של הקיבוץ, בית האבן, צריף המגורים, סככת כלים חקלאיים, מגדל המים, באר וחדר האוכל של המייסדים. סיפורים מרתקים ומשעשעים  כאחד על אורח החיים באותה התקופה שמסופרים על ידי מדריכי המקום. 

 

ילדים חורשים    צילום: גיל ירום

 

בחדר האוכל הישן נבנתה תצוגה מוזיאלית המספרת על עין שמר והקיבוצים בכלל. חלקה הפנימי של החצר מוקדש לסיפור ההתיישבות באתר ולרעיון ההתיישבות הקיבוצית. צריף המגורים שבשולי החצר שוחזרו, ועמם כל הפריטים האופייניים לתקופה ההיא. גם אתרי המשק שפעלו בעבר זכו לשיחזור: הנפחייה, המאפייה, אסם התבואה וסככת המכונות, שבה מוצגים כלים חקלאיים עתיקים. האוסף המיוחד הזה הוא תוצאה של טיפול בכל כלי ישן וחלוד שעובר שיפוץ וחוזר לפעול בדומה לימיו הטובים בעבר. 

 

הסברים במוזאון   צילום: גיל ירום

 

בונים אוהל ומכבסים בגיגית 

המדריך מתבל את הסיור בסיפורים אישיים על דמויות ממייסדי הקיבוץ ומדגים באמצעות עזרים חזותיים כיצד חיו בעבר. מפגש עם דמויות החלוצים בחדר האוכל הישן: יאצק שומר הלילה ושושנ'קה המבשלת, הסרג'נט הבריטי והשכן הערבי. מבקרים במבנים המשוחזרים של הקיבוץ, בבית האבן, בצריף המגורים ובחדר הנשק. לאחר מכן ניגשים לעבודה בהתאם לאורח החיים של החלוצים, ולפי חלוקת העבודה בקיבוץ של פעם. הילדים יתלבשו בבגדי עבודה ויבנו אוהלים, יחרשו תלמים, ישמרו ויכבסו בגיגיות. 

 

נוסעים ברכבת טורקית מקורית  צילום: גיל ירום

 

על הטרקטור האדום

לסיום, עולים על העגלה הרתומה לטרקטור אדום ונוסעים ברחבי הקיבוץ. ניתן לראות את בתי המגורים, חדר האוכל, הרפת, ללטף את העגלים ולראות את ערימות החציר והקש. הסיור עובר בתחנות ועוסק בפעילויות שונות בהתאם לחג ולעונה. לאחר מכן נסיעה ברכבת האלונים שהיא שיחזור של רכבת טורקית המספרת את סיפור הרכבות הטורקיות וכריתת יערות האלונים בארץ. 

 

פעילות פורים בשבת, 7 במארס, בין השעות 15:00-10:00. הסיור הסיור הרכוב יוצא בין 13:00-12:30 ואורכו כשעה (מותנה במזג האוויר). מחיר: ילד מעל גיל חמש 40 שקל, מבוגר 40 שקל, פעוט (עד גיל 5-2) 35 שקל, אזרח ותיק 35 שקל (בהצגת תעודה ורישומה). לא ניתן להזמין כרטיסים מראש. לפרטים: 04-6374327, אתר: www.courtyard.co.il בכדי להנות מכל הפעילות יש להגיע עד השעה 12:30.