צלם: איתי בלסון
"גן המדע" במכון ויצמן ברחובות - משתעשעים ומבינים
צלם: רויטל דבדבני
שעון היידלברג מוצג בגן המדע
צלם: איתי בלסון
מתקן ה"יו-בו" המקפיץ
צלם: איתי בלסון
עמדת קרקע המתארת את שכבות האדמה השונות
צלם: איתי בלסון
טלסקופ שמש
צלם: אית בלסון
כיצד פועל דוד שמש?

מי גאון של אמא

מאת: רונית סבירסקי

 

לא צריך להיות מדענים כדי להבין את תופעות הטבע. "גן המדע" של מכון דוידסון ברחובות דומה לפארק שעשועים שהופך את המדע למובן, נגיש והגיוני. לכבוד ט"ו בשבט הילדים יוכלו לגעת בברקים, להפיץ זרעי פרחים ולהשתעשע ב-80 מוצגי מדע

  

מדע כמשחק ילדים

המדע, שנראה לרבים מסובך וקשה להבנה, הופך למופלא ומובן כשהוא מודגם על מוצגים ופסלים אינטראקטיביים ב"גן המדע" על שם קלור. המתחם הוא חלק ממכון דוידסון לחינוך מדעי במכון ויצמן, רחובות ומהווה פתרון נפלא להורים שמחפשים בילוי עם ערך מוסף לילדים. המוצגים מאפשרים לילדים לחוות ולהתנסות בתופעות טבע והבנת החי והצומח כאשר הן מודגמות בצורה מוחשית ומרתקת. הגן מתפרש על פני עשרה דונם של מדשאות ירוקות שבהן פזורים יותר מתשעים מוצגים המדגימים את חוקי הפיסיקה, השימוש באנרגיית השמש והמים ותופעות טבע רבות אחרות.  

  

 

דניאל מרחפת על הטרמפולונה     צילום: איתי בלסון

 

פצצת זרעים שלוקחים הביתה

ט"ו בשבט הוא חג הקשור לחקלאות, למחזור הצמחים בטבע ולתופעות מזג האוויר שמשפיעות על האדם, הצמחים,  ובעלי החיים. ב"גן המדע" מוקדשות השבתות לטבע ולסביבה בחודשים ינואר-פברואר 2014. הרוח, הגשם, העצים הגדולים שמגיעים עד לעננים וגם הברקים – כל אלה יוסברו בהדגמות מרשימות על ידי מדריכי הגן.

  

סיורי אנרגיה ירוקה בגן המדע ברחובות     צילום: איתי בלסון

 

המבקרים יוכלו לשמוע על התופעות הנסתרות בטבע, בדומם ובממלכת החי. מדריכי הגן יקיימו סיורים בין מוצגי האנרגיה המתחדשת ויסבירו על נשיבת הרוח ועל התפקיד החשוב שלה באנרגיה ברת קיימא. בסדנת היצירה יוכלו המבקרים ללמוד על תפוצת זרעים וגם יבנו "פצצת זרעים" שמחקה את דרך הפצת הזרעים של העצים, אותה יוכלו לקחת איתם הביתה ולהפיץ זרעי פרחי בר בגינות.

  

 

המתחם האקולוגי "אקו-ספירה"   צילום: ד"ר רויטל דבדבני

 

ליצור עננים ולגעת בברקים

באודיטוריום המקורה המבקרים יוכלו לצפות ולקבל הסברים כיצד פועל מזג האוויר תוך שהם עונים על השאלה "כמה אוויר יש מעלינו"? ו"כיצד יוצרים עננים"? מתנדבים אמיצים במיוחד יוכלו לעבור חוויה מסמרת שיער - לגעת בברקים.  במעבדות יציגו את עלי הצמחים שנמצאים בשירות המדע, וילמדו כיצד המדע העתיק וגם המודרני משתמש בצמחים פשוטים כדי לטפל בבעיות מורכבות. בכיפה האקולוגית של גן המדע – האקו-ספירה, יציגו בעלי חיים וצמחים ייחודיים כמו גמל שלמה הטורף וגם חרקים צמחים ודגים מאולפים ויסבירו על סביבות החיים ועל מארג המזון.

 

 לגעת בברק ללא חשש    צילום: איתי בלסון

 

למבקרים שיכולים להסתדר לגמרי לבד יוצע לחקור באופן עצמאי את הגן בעזרת כלי מחקר ואחת משלושת המשימות: "משימת הצפנות", "ללכת בעקבות העבר" או "חפש את העץ". המבקרים יקבלו ערכת משימה בה ניירות למידה וכלי כתיבה. לפותרי החידות יינתנו פרסים מעולם אחר.

  

גן המדע נחלק למתחמים בנושאים שונים. במתחם המוסיקה ניצבים כלי נגינה ענקיים שמפיקים צלילים. "מראות" שמחזירות קול ביניהן, קסלע-פון הבנוי מלוחות אבן עצומים שהקשה עליהם מפיקה קול. חליל פאן ענק עשוי מצינורות מתכת באורכים שונים שמנגנים. הקשה על אבני בזלת קשיחות בגבהים שונים מניבה קולות.

  

גלעד מנגן על ה"קסלע-פון"     צילום: איתי בלסון

 

רוב הילדים אינם יודעים כיצד פועל דוד שמש שאחראי על המים החמים באמבטיה. מתקן פשוט שמוצג במתחם האנרגיה והסביבה מדגים את צורת פעולתו. כך ניתן להבין את פעולתם של שעון שמש וטורבינת רוח. במתחם החלל הוצבו דגם של כדור הארץ, נדנדת ירח ובו-יו שהוא מתקן יו-יו אנושי שמקפיץ את הילדים באוויר. ישנו גם מתחם תנועה וגלים עם בריכה שמדגימה כיצד מתקדמים גלי ים, מתקן ליצירת בועות קטנות וגדולות ומזרקת מים סולרית. מתחם שעשועים לקטנים עם מסלולי גלילה, משטח איזון וגשר קשתי שמסביר את המכניקה של בניית גשר יציב בעזרת קוביות קלות משקל.

  

דניאל על "יו-בו" - מתקן היו-יו האנושי שחביב על בני 10 ומעלה    צילום: איתי בלסון

 

מוצג משעשע נוסף נקרא "נדנדות מצומדות". מדובר בנדנדות זהות שמחוברות זו לזו בכבלים ותנועתה של אחת מושכת את השנייה. ישנה קערה מנגנת, קרום סבון ענק, אשליות אופטיות, שבשבות שובבות ומתקן שאפשר ליצור בו מערבולת. גולת הכותרת תרתי משמע היא ה"אקו-ספירה" שנראית כמו בועה אקולוגית. היא מעוצבת ככיפה גיאודזית ומטרתה להדגים את המשמעות של סביבה אקולוגית מבוקרת והיא מכילה עמדות הדגמה בנושאים אקולוגים שונים.

  

תערוכת הדינוזאורים הגדולה מוצגת בגן עד ה-18 לינואר 2014. המחיר ירד וזו הזדמנות אחרונה לצפות בחיות הענקיות מהעבר.

  

הפעילות מתקיימת בשבתות חודשים ינואר-פברואר 2014 בין השעות 17:00-09:00

הגן פתוח גם בימי חול לקבוצות ובתיאום מראש. כרטיסים: מבוגר ולילד מגיל 5 ומעלה - 55 שקל. ילד מתחת לגיל 5 – חינם. סטודנט – 45 שקל. אזרח ותיק  27.50 שקל. עדכונים שוטפים על הפעילויות ומידע נוסף יפורסמו באתר האינטרנט של גן המדע בכתובת http://davidson.weizmann.ac.il/science-garden   טל. 08-9344528

  

 

|
|
|
|
|