שמורת טבע חולות ניצנים

 

דיונות חול נודד, צמחים נדירים, עשרות צבאים, ציפורי שיר, מכרסמים וזוחלים חובבי חול. את כולם ניתן למצוא בלב הארץ, כחצי שעה נסיעה מגוש דן, בין אשקלון בדרום ואשדוד בצפון, במקום קסום שנקרא שמורת טבע חולות ניצנים 

 

ייחודה של השמורה

חולות ניצנים הם חלק מחולות מישור החוף הדרומי, המהווים ציר חדירה של מינים ממוצא סהרי צפונה, אל התחום האקלימי הים תיכוני. כאן מתקיים מפגש בין מיני צמחים ובעלי חיים בעלי התאמות לתנאי היובש הקיצוניים של המדבר עם מינים ממוצא ים תיכוני או אירופי. מפגש זה, לצד ניתוק גיאוגרפי ממרכזי התפוצה, הביא להתמיינות של מינים ואוכלוסיות חדשים, תהליך שנמצא עדיין בעיצומו. תופעה זו, בה ניתן לראות תהליכי אבולוציה של מינים בעת התרחשותם, היא נדירה ביותר גם בקנה מידה עולמי. מסיבות אלה, ניתן למצוא בחולות ניצנים מיני אנדמיים לארץ ישראל כמו גרביל החוף ותת – מין מקומי של ירבוע מצוי.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 
בית הגידול החולי היווה בעבר מציין אופייני למישור החוף של ארץ ישראל. שטחי החולות צומצמו ביותר בשנים שמאז קום המדינה: חלקם שמשו חומר גלם חיוני לבנייה, ועל חלקם נבנו ערי החוף של ישראל. חולות ניצנים הם אחד משטחי החולות החשובים ביותר שנותרו כמייצגים של בית הגידול החולי, על מאפייניו.


בשמורה המוכרזת מספר יחידות נוף עיקריות:


רצועת חוף הים - בין קו המגע של הים והיבשה ובין רכס הכורכר החופי. יחידה זו חסרת צומח, אך מתקיימת בה מיני בעלי חיים של חוף הים. רצועת החוף היא אתר הטלות חשוב לצבי ים.

רכס הכורכר החופי - מאופיין בצומח של גבעות הכורכר של חוף הים, המצטיין בעמידות לרסס ים ולתנאי יובש הטיפוסיים לבית הגידול הכורכרי.

דיונות חול מיוצבות למחצבה - חברת הצומח כאן היא של לענה חד זרעית ורותם המדבר. בשקעים שבין רכסי החול מצויים שרידי חקלאות עתיקה וכן צומח אופייני כמשין גלילי, קנה סוכר מצרי, אגמון הכדורים וטיון דביק.


צילום: רונית סבירסקי


אפיק נחל אבטח - אפיק שטפוני עם מי תהום גבוהים, החוצה את חגורת הדיונות החופית ורכס הכורכר. כאן מצוי עומד של צפצפת הפרת, עץ נדיר יחסית של נאות מדבר בקרבת ים המלח ונחל צין, שהופעתו כאן, ממערב לקו פרשת המים הארצית, היא חריגה.

חורש צפוף של שיטה מלבינה - מין ממוצא טרופי, נדיר בישראל, שתפוצתו בארץ מקוטעת והוא מופיע במספר מוגבל של אתרים בישראל, חלקם – שמורות טבע.

יער - פרק של שקמה ואשל ברצועת המגע בין החולות לשטחים המעובדים. זהו נוף ייחודי למישור החוף הדרומי, שנפגע ביותר עקב פיתוח.

 

כיצד להגיע:

המקום נמצא ממערב לכביש החוף, בין אשדוד ואשקלון. בצומת אשכולות בכביש החוף, נפנה מערבה לכביש מס' 3631 - לכיוון היישוב ניצן וחוף הים, וניסע 1.5 ק"מ. מייד אחרי הצומת נעבור את מסילת הרכבת, נמשיך בכביש, החולף לצד אתר קרוואנים למפוני גוש קטיף, ובפנייה השנייה ימינה נפנה לכיוון ניצן ובית ספר שדה (במקום יש שלט הכוונה חום). לפני הכניסה ליישוב ניצן, נפנה שמאלה בדרך עפר העוקפת את היישוב (דתי, אין כניסה ברכב בשבתות ובחגים), מדרום, ומגיעה למגרש החנייה של בית ספר שדה שקמים.