גן לאומי חוף פלמחים - חוף חולי יפהפה ואתר ארכאולוגי חשוב

 

גן לאומי חוף פלמחים הוא אחד החופים היפים בארץ. רצועת חוף רחבה, חול ים דקיק, מרבדים של צדפים, סרטנים, צבי ים, קורמורנים, מכרסמים, צמחי חוף, שקיעות וזריחות. מבט מעמיק יותר מגלה שרידי מבנים עתיקים בני אלפי שנים, מצודה מוסלמית ומערות קבורה

 

חוף הים החולי של פלמחים    צילום: רונית סבירסקי

 

בשנת 2003 הוכרז חוף פלמחים כגן לאומי בתקווה שניתן יהיה למזער נזקים שנגרמו לו במהלך השנים. רשות הטבע והגנים אספה אל חיקה את החוף המותש והפך אותו למתחם שנועד לשרת את ציבור המתרחצים והמטיילים. המתחם המוגן שומר על ערכי הטבע, הנוף והמורשת ובמקביל דואג לשיקום החי והצומח החופי. השטח, שכולל את גבעות הכורכר מוקף בסלעי ענק (בולדרים) שמונעים כניסת רכבים לרצועת החוף.

 

 

פינות שקטות לאורך החוף    צילום: רונית סבירסקי

 

שמירה והצלה

הגן הלאומי משתרע על פני 500 מטרים מקו המים לעומק היבשה. הוסדרה כניסה ראשית והמקום נתון לשמירה 24 שעות ביממה. ישנם שירותי הצלה, חובש, מציל, משמרות ניקיון, תחזוקה ופיקוח. חסל סדר מסיבות חוף, מערכות קול וגנרטורים. שטח מגודר הוקצה למדורות ולמנגלים. מתחם מיוחד הוכשר להקמת אוהלים בנוסף לחניון קמפינג מסודר עם מים חמים, מקלחות ושירותים. סוכת המציל מאובזרת ומצוידת באופנוע ים להצלה, חסקה וצוות מקצועי.

 

מצוקי כורכר    צילום: רונית סבירסקי

 

 

אתר היסטורי וארכאלוגי בן 3000 שנים

חוף פלמחים אינו רק חוף רחצה אלא אתר היסטורי וארכאולוגי חשוב שמחזיר את המבקרים 3000 שנים לאחור. חפירות ארכאולוגיות מתקיימות באזור החוף לאורך השנים ומדי פעם נחשפות תגליות חדשות. פרופסור משה פישר מאוניברסיטת תל אביב החל לחפור את אזור המצודה המוסלמית בשנת 1992 וממשיך עד היום.

 

שרידים מהתקופה הביזנטית   צילום: רונית סבירסקי

 

גלי ים עזים ששטפו את החוף חשפו מערות קבורה עתיקות והממצאים שהתגלו היוו אטרקציה לארכיאולוגים ולחובבים. המקום זוהה כאתר המקראי יבנה-ים. כתובת הנושאת כתב עברי עתיק מהמאה השביעית לפני הספירה משויכת לתקופת יאשיהו וממלכת יהודה. הכתובת הזו נחשבת לתגלית היסטורית חשובה ביותר והחרס המקורי מוצג במוזיאון ישראל, העתקו מככב במוזיאון פלמחים. על החרס חרוט מכתב תלונה של איכר שאריסיו לקחו ממנו את בגדו ולא השיבו לו אותו עד הערב.

 

במערות הקבורה התגלו כלי חרס שלמים, כלי זכוכית יפיפיים, תכשיטי זהב וחרפושיות מצריות. בשנת 1969 החליטו חברי הקיבוץ להקים מוזיאון במקום, שנקרא "בית מרים" על שם  מרים ליפשיץ ז"ל, ממייסדות הקיבוץ ואשתו של שמוליק ליפשיץ, שאסף את החרסים, שימר ועשה את עבודות הרפאות שנדרשו. שמוליק ליפשיץ, הוא אמן ופסל, שפסליו מקשטים את רחבות הדשא של הקיבוץ, פסלים מופשטים ופיגורטיביים של נשים, פסלי חיבה ודמויות של גולשים.

 

קנקנים שהוצאו מן הים   צילום: רונית סבירסקי

 

 

בשמים, תכשיטים וקרמיקה

המוזיאון מחולק לארונות זכוכית לפי התקופות: התקופה הפרהיסטורית מציגה כלי צור יפיפיים, אבני כתישה וטחינה עשויים מבזלת. אחריה התקופה הכלכוליתית והברונזה הקדומה עם גלוסקמאות שנחשפו בשלמותן. מגוון מרשים של כלי חרס כוללים קרמיקה פיניקית מצוירת ביד, כלים לכחל, בשמים, שמן ותכשיטים. תבליט עץ משמש כמפת קיר ענקית ומדגים את תנועת הסירות והמסחר בעת העתיקה ומבהיר את חשיבותה של ארץ ישראל כאזור מעבר באותם ימים.  נרות שמן מהתקופה הרומית וכתובת נוספת ביוונית, מתקופת החשמונאים מעידים על התיישבות מעורבת של יהודים לצד מתיישבים זרים. כתובות בערבית  שייכות לתקופת הכיבוש המוסלמי וקברו של הנביא ראובן, שנקרא עלי ידי המוסלמים נבי רובין מוביל את רצף ההתיישבות עד המאה ה- 15.

 

מיצג הפסלטיק

הממצאים שהתגלו ביבשה משכו את החוקרים לבדוק מה קורה מתחת לפני הים והתוצאות לא אכזבו. נמצאו קנקנים עם מאובנים של בעלי חיים וצדפים בגדלים שונים. ראשי חיצים שנקברו בתוך החול, עוגנים מתקופות שונות, מאבן ומברזל וכלי דייג עתיקים. הפגיעה והזיהום של חופי הים לא פוסחים על פלמחים וכדי להראות לציבור את ההרס והנזק שנגרם הוקדש חלק מהמוזיאון לנושא האקולוגיה. שאריות של פלסטיק, בקבוקים, קופסאות פח, זפת ושקיות נילון מוצגים בתוך אקווריום סגור. מהשקיות הללו מתים הקורמורנים שחושבים אותן למדוזות, בולעים ונחנקים. למתעניינים המתקדמים מציעים המדריכים במקום סיור במערות הקבורה ובאתרים הארכיאולוגיים שבהם נמצאו החפצים והכלים. 

 

 ארון ממערות הקבורה ביבנה ים   צילום: רונית סבירסקי

 

חברי קיבוץ פלמחים דוגלים בשיטה שכל אחד יכול למצוא עניין בפעילויות המוצעות. הם בנו מגוון רחב של מסלולי טיול שנמשכים בין שעתיים וחצי לארבע שעות ביניהם סיור על ההיסטוריה של הקיבוץ, על האמנות, הארכיאולוגיה, סיור לאורך אפיק נחל שורק ולאורך שפת הים. ביקורים וסיורים בתיאום מראש. 03-9538437

 

מפת החוף    צילום: רונית סבירסקי