החג של כולם

 

פסטיבל "החג של החגים" ביוזמת בית הגפן מתקיים מדי שנה בחיפה בשני סופי שבוע ומציין את חג החנוכה, כריסטמס וחג המולד ואת הדו-קיום בעיר. הפסטיבל כולל אירועי מוזיקה, שירה, תאטרון, ספרות, אמנות וקולינריה

 

ה"חג של החגים" נחוג גם בטבע של חיפה ומציין את שיקום החורש הטבעי. באזור יערות הכרמל פרצה השריפה העירונית הגדולה בתולדות המדינה. החורש הטבעי בלב שכונת רוממה עלה באש והקיף את הבתים הפרטיים השלווים ואת רבי הקומות שניצבו מעל הוואדי. בשטח המפוחם לא עפו יותר פרפרים ולא נשמע ציוץ של ציפורים. ככל שהזמן חולף הטבע מוכיח את כוחו, באוויר שוב רואים פרפרים והירוק חזר לשלוט בשטח.

 

 

 

מסלול טיול נמתח לאורך תוואי השריפה וניתן לראות בו את שיקום הטבע והצמחייה. יער האורנים שניטע בשנות ה-50 של המאה הקודמת נכחד כולו. גזעי העצים שנותרו בשטח, חלקם נושאים עדיין את צלקות הפחם השרופות, שולבו כגדר נוי לאורך השביל. שיחים ירוקים מרפדים את השטח והציפורים מצייצות בין ענפי העצים הצעירים שניטעו לכל אורך הוואדי.

 

הצמחייה גדלה והשטח מתכסה בירוק     צילום: רונית סבירסקי

 

ניחוח של צמחי תבלין ממלא את הריאות, רוזמרין, מרווה ולימונית נשתלו לצד השביל שרופד ברסק ענפים. עצי זית, אלון הגליל, כליל החורש, חרוב, תאנה, הר אציל, אשחר ודולב מלבלבים בעלווה ירוקה ובקרוב יחלו לצוץ רקפות וכלניות. אי התנועה שחצה את הכביש הראשי הפך לשדרת דקלים מרשימה וגם הנוף האורבני חזר לצבעים הטבעיים שלו.

 

גדר משרידי גזעים וצמחי תבלין      צילום: רונית סבירסקי

 

חצי יובל שחיפה מתגאה בדנ"א שנושא את הגנים של כיבוד הזולת וקבלת האחר. בית הגפן הוא המוציא לפועל של האירועים שיש בהם אמירה המחצינה את המציאות הדו-קיומית. בעבר האירוע התמקד בשלושת הדתות כיום הוא מסמל חגיגה של תרבויות שמייצגות את העדות, הדתות והלאומים השונים שמתגוררים בעיר.

 

עוברים למושבה הגרמנית 

מתחם אירועי השבתות הועבר מוואדי ניסנאס אל המושבה הגרמנית. המתחם החדש מאפשר תנועה גדולה יותר של מבקרים, הצבת במות מרכזיות בשני מוקדים ויריד וינטג' במתחם ויצ"ו במקום יריד העתיקות המסורתי. בית הגפן חנך ב-7 בדצמבר 2018 חלל פעילות חדש "המרחב השלישי: חלל לאמנות וחינוך". המרחב מציע לקהל התנסויות המשלבות עבודות אמנות והפעלות המתמקדות ברכישת מיומנויות לחיים בחברה בין-תרבותית.  

 

 תערוכות במרחב השלישי בבית הגפן     צילום: רונית סבירסקי

 

סיורי אוכל, גרפיטי ואמנות

סיור גרפיטי כאמירה חברתית בועטת - הסיור יעבור בין היצירות השונות בשכונת הדר, בשילוב הסברים מי היא קהילת הגרפיטי, מה החשיבות של יצירה במרחב הציבורי וכיצד מתמודדים עם המתח בין האסור למותר כדי להמשיך להתקיים. 

 

סיור משחור לירוק - סיור בעקבות השריפה שפרצה ב- 24 בנובמבר 2016 והפכה את חיפה לשחורה ומפוחמת. בסיור בכורה חדש יובילו האגרונומים חנוך בורגר וחאלד חמוד את המבקרים בעקבות נזקי השריפה בחיפה למפגש עם שיקום חורש אורבני. 

 

 סיור בשביל השריפה   צילום: רונית סבירסקי

 

סיור אמנות וטעימות: בין אמנות לאומנות הבישול – סיור המשלב בין אמנות לאומנות הבישול והמטבח. המסלול יצא מבית הגפן לאחר ביקור במקום אל ואדי ניסנאס, לטייל בין עבודות אמנות ייחודיות שהוצבו בוואדי במשך כל שנות פסטיבל החג של החגים, לבין בתי אוכל קטנים המגישים טעמים מקומיים ומסורתיים. סיפורה של השכונה ששומרת על אופייה ממחצית המאה הקודמת ומשלבת בין המסורתי לעדכני והמתחדש. 

 

שטיח עשוי מתבלינים - מיצג בבית הגפן    צילום: רונית סבירסקי

 

נפגשימ בבית: אירוח לארוחת צהריים, בשכונת ואדי אלג'מאל - עין הים, היא שכונה מעורבת וצבעונית למרגלות הכרמל. במסגרת אירועי חג החגים, פותחים תושבי השכונה את ביתם ומזמינים לבוא ולהכיר את השכונה, תושביה ואופייה המיוחד המתאפיין בקיום משותף וסובלני, סביב שולחן האוכל המשפחתי, על ארוחת צהריים כמיטב המסורת של המשפחה המארחת. 

 

ספיחה ג'יבנה ולחמעג'ון     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור בעקבות נשים מעוררות השראה. מי הן הנשים החיפאיות שעושות את חיפה? פמיניסטיות, אקטיביסטיות, אמניסטיות? ולמה סיור דווקא בעקבות נשים חיפאיות? בין הכרמל לים משתקפות דמויותיהן של נשים חיפאיות עוצמתיות, חזקות, פעילות -  למען הקהילה ולמען עצמן, בעלות סיפור חיים מרתק ומעורר השראה. 

 

סיור בתים פתוחים – חוויה בוואדי -  האנשים שזוכרים את השכונה כפי שנראתה פעם, כשערבים ויהודים היו מבשלים יחד בחצר הבניין, כשהערבית והיידיש היו שגורות יחד ומתערבבות לבליל שפות מקומי שאפשר היה לשמוע רק בחיפה. היכרות עם ואדי ניסנאס באמצעות האנשים שמארחים על כוס קפה וסיפורי השכונה. 

 

קבב חאלבי     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור כריסטמס - סיור חיפאי בניחוח אירופאי, בין הרחובות המקושטים, עצי כריסמס מאירים, כנסיות ובתים פרטים המהבהבים בשלל צבעים ונוריות. 

 

חזית מסעדת דוזאן מקושטת לחג    צילום: רונית סבירסקי

 

פשפשים למתקדמים  - הרבה יותר מווינטג'  -  ד"ר עופר שוורצגלס, תושב העיר ומומחה לענייני וינטג' ועתיקות מסייר בסמטאות הקטנות והסודיות המספרות סיפורים מיוחדים על הארכיטקטורה וההיסטוריה. 

 

סובב עין הים - מיזם קהילתי–תיירותי ביוזמת תושבי שכונת עין הים ואדי אלג'מאל, יהודים וערבים. השכונה נמצאת במורדות המוריקים של הכרמל אל מול חופי הים התיכון, מונה כ-2800 תושבים יהודים וערבים, נוצרים ומוסלמים ואוכלוסייה חרדית צומחת. בשכונה מתקיים מרקם חיים ייחודי, פסיפס תרבותי ודתי, המבוסס על שכנות טובה והבנה הדדית. מסביב לשכונה מצויים שפע של אתרים ארכיאולוגיים, היסטוריים, אתרים מקודשים וטבע.

 

פרטים נוספים, כרטיסים מוזלים ותוכנית מלאה באתר הפסטיבל:  haifahag.com