דליית אל כרמל - שוק, גלריות, אוכל ומסורת לצד בילויים

 

אנשי הכפר דליית אל כרמל אוהבים לארח בבתיהם ומאפשרים לאורחים להתנסות במטעמי המטבח המסורתי ובצימרים שמשקפים את צורת חייהם. הם נהנים לספר על התרבות והמסורת וישנם גם סיורים מודרכים בגרעין הכפר העתיק, בבית התפילה, בבית הבד, נשים אורגות וגלריות לאמנות.

 

 סמטאות דליית אל כרמל   צילום: חיים ברום

 

מסורתי ומודרני

דליית אל כרמל הוא הכפר הדרוזי הדרומי ביותר בארץ וחיים בו כמאה אלף תושבים. ברחוב צועדים זה לצד זה דרוזים דתיים בלבוש המסורתי לצד דרוזים חילוניים לבושים בג'ינסים. בערב, מקומות הבילוי עמוסים בצעירים בליינים, מסעדות ובתי קפה תוססים.

 

סם חלבי מדגים ציור ב-10 דקות  צילום: רונית סבירסקי

 

אחת הדרכים המהנות להכיר את הכפר היא להצטרף לסיורים מודרכים שיוצאים מרחבת בניין המועצה המקומית אל סמטאות הכפר העתיק, מבקרים במרכז לצמחי תבלין ומרפא, בבית התפילה "הח'לווה", בבית עתיק שמשמר את מסורת האירוח הדרוזי "אלמנזול", בבית יד לבנים, קבר הנביא אבו איברהים. במהלך הסיור מבקרים בבית דרוזי טיפוסי ומקבלים הסברים על הפולקלור, המאכלים, הלבוש המסורתי ומנהגי הדת. מסיימים בשוק הצבעוני ששומר על אופיו המיוחד לאורך השנים.

 

כנאפה ובקלאוות

השוק של דליית פועל בשבתות ואפשר לטייל בין חנויות בזאר שטיחים סיניים, פסלים מגולפים המזרח, דרבוקות, נרגילות, עבודות רקמה, צעצועים, רהיטי גינה וסבונים משמן זית. חנויות הממתקים שקשה לעמוד בפניהם עם הכנאפה, הבקלאוות ועוגיות המעמול. יש גם שמן זית, זיתים כבושים, פיתות דרוזיות ולאבנה. 

 

גלריית האמנות של סם חלבי היא הסיפור האישי של ילד דרוזי שהחל לצייר בגיל 13 ללא כל הכשרה מקצועית. כדי לעזור בפרנסת המשפחה הוא עבד בגלריות כצייר צללים ובגיל 16 פתח את הגלריה שלו בלב הכפר. הוא מצייר בכל הסגנונות בין הסוריאליסטי, מודרניסטי, אימפרסיוניסטי וראליסטי. רושם פורטרטים בפחם ואוהב מאוד לצייר בצבעי מים ושמן. הוא מדגים כיצד הוא מצייר ציור ב-10 דקות.

 

צמחי מרפא

מרכז יסמין הוקם על ידי הזוג מועין ופוטה חלבי כחלק ממורשת תעשיית צמחי המרפא בעדה הדרוזית. המקום הפך לאתר עלייה לרגל לשוחרי הרפואה האלטרנטיבית. מועין שמח לספר לאורחיו על ההיסטוריה של הכפר, לכבד את האורחים בכוס תה מתוק ואם תגיעו כקבוצה תתכבדו בפיתה עם לבאנה או ארוחת בוקר לפי הזמנה. מועין משלב הסברים על צמחי המרפא והתועלת שלהם לבריאות ומוסיף טיפים לאורח חיים בריא. הם מקיימים גם סדנאות לחליטת צמחים או איך מכינים פיתה דרוזית והכל בתיאום מראש.

 

 מרכז "יסמין" לצמחי מרפא ותבלין     צילום: רונית סבירסקי

מטבח מסורתי

אחת הבשלניות המקומיות בעלת מוניטין רב שנים היא נורה חוסייסי. היא החלה את דרכה במטבח של מלון יערות הכרמל  לצד שפים ידועים וכשהאורחים שאלו מי הכין את עלי הגפן הנפלאים הכירו להם את נורה. לפני 12 שנים החליטה לפתוח מסעדה כשרה בדליית אל כרמל ובדרך כלל מארחת קבוצות סגורות באמצע השבוע ופתוחה לקהל הרחב בימי שישי. היא מבשלת את האוכל המסורתי הדרוזי ומצליחה לתת לו את הנגיעה האישית המשובחת. הקובה שלה הוא בין הטעימים שאכלתי. ציפוי הסולת דקיק והתוכן עתיק בבשר קצוץ ובצל מטוגן עם תבלין בהרט ועוקצנות חריפה נכונה. עלי הגפן שלה עדינים ודקיקים ממולאים רק באורז מתובל, פרגית ממולאת בצנוברים ואורז, תבשיל סיניה של בשר עם רוטב טחינה, מנסף של בשר עם אורז וצנוברים ולקינוח קטאיף נוטף דבש בטעם קינמון. המסעדה נמצאת בשכונת סוואניה ברחוב 6 בית מספר 8.

 

התבשילים של נורה חוסייסי    צילום: רונית סבירסקי

סיורים בגרעין הכפר

סיורים מודרכים יערכו בגרעין הכפר הישן של דאלית אל כרמל. יציאה מרחבת בניין המועצה המקומית אל סמטאות הכפר העתיק, ביקור במרכז מבקרים וחנות לצמחי תבלין, בבית התפילה ה"ח'לווה", ובבית עתיק שמשמר את המסורת "אלמנזול", בית יד לבנים, קבר הנביא אבו איברהים וסיום בשוק הססגוני ששומר על אופיו המקורי.

 

דליית אל כרמל מוקפת באתרים היסטוריים ואתרים הקדושים לעדה. אחד מהם הוא מקאם הנביא אבו אברהים הממוקם בשכונה המערבית. אבו איברהים שייך לקבוצת הנביאים מייסדי האמונה הדרוזית שפעל במאה ה-11. האתר משך אליו מאמינים משלושת הדתות. ביהדות קיימת אמונה שזה היה מקום מזבחו של אליהו הנביא. בשנת 2007 הדרוזים הנהיגו צעדה שמתקיימת במקום מדי שנה ב-6 ביולי. 

 

אליהו אחד ושלוש דתות

כ-4 קילומטרים דרומית מזרחית לדליית,  על פסגת הכרמל, נמצא אתר אל-מחרקה (המוחקרה) בגובה 474 מטרים מעל פני הים. על פי המסורת התחולל במקום העימות בין אליהו לנביאי הבעל. נזירים כרמליתים הקימו במקום מנזר בשנת 1867. הכנסייה הקטנה במנזר מתוכננת כאולם אחד עם תקרה קמורה. קירות הכנסייה צבועים בלבן ומעוטרים בשורה של אבנים חומות. במרכזה ניצב מזבח שמורכב מ-12 אבנים לא-מסותתות בהשראת הסיפור המקראי על המזבח שבנה אליהו. על הקיר תלויים שני צילומים של אליהו וכתובות בערבית ובעברית המצטטות את דבריו.  פסלו של אליהו הנביא שפוסל על ידי האמן הנצרתי נג'יב נואפי הוצב בחצר הכנסייה.

 

מבית אוליפנט ליד לבנים

במאה ה-19 התגוררו בדליית אל כרמל הדיפלומט והעיתונאי לורנס אוליפנט ורעייתו. הבית נבנה בשנת 1884 ושימש כבית הקיץ של הזוג. יחד איתם התגורר מזכירו של אוליפנט, נפתלי הרץ אימבר, שכתבת את מילות המנון התקווה. הבית עבר לאורך השנים גלגולים ובעלויות שונות. ביוזמת העדה הדרוזית, שבקשה לשמר את ההיסטוריה של הבית, הוא נרכש ב-1979 על ידי מנהל מקרקעי ישראל ומשמש כבית יד לבנים.

 

אפשר לשלב גם טיול טבע בהר שוֹ‏קֵף שפסגתו היא הגבוהה ביותר ברכס הכרמל התיכון. ההר נמצא על גבי שלוחה בין נחל אורן מצפון ונחל בוסתן מדרום והוא חלק מ"גן לאומי שוקף" המשתרע על שטח של 4,000 דונמים וכולל גם את חורבת שוקף מדרום למרגלות ההר ואת נחל בוסתן העליון. קטע משביל ישראל עובר בשטח ההר ומגיע עד לפסגה, ממנה ניתן להשקיף על היישובים ניר עציון, עתלית, בית אורן, דאלית אל-כרמל ועוספיא, וכן על חוף דור, אוניברסיטת חיפה והר טללים. במרחבי ההר פורחים אירוס הסרגל, סחלבים שונים, דבורניות מסוגים שונים ופרחי חורף האופייניים.