רצים, רוכבים וזוכרים "בשביל הבנים"

 

אירוע מרגש לזכרם של נופלי העדה הדרוזית מתקיים מדי שנה על פסגת הכרמל תחת הכותרת "בשביל הבנים" בשילוב מסע אופניים, מרוץ, במה מרכזית עם הופעות ומאכלים מסורתיים. מח"ט גולני רסאן עליאן, בן העדה, משתתף במרוץ (יש לבדוק את תאריכי המירוץ מדי שנה באתר)

 

בני העדה הדרוזית קשרו את גורלם בגורל מדינת ישראל, הם מתגייסים לצבא לוחמים למען המדינה ומשלמים בחייהם.  אירוע 'בשביל הבנים' הוא מסע אופניים ותחרות ריצה בהרי הכרמל במגוון מקצים. באירוע משתתפים אלפי רוכבים ורצים כולל יחידות צה"ל וקצינים בכירים שייקחו חלק במסע על רכס הכרמל לזכרם של חללי מערכות ישראל בני העדה הדרוזית. הציבור הרחב מוזמן להצטרף לפעילות.

 

צילום: יואב לביא

 

המרוץ מתאים לכל הגילים ומוצעים בו מספר מקצים: אופניים – 31 קילומטרים אתגרי, אופניים  -  13 קילומטרים  עממי, ריצה   –  10 קילומטרים  תחרותי שטח, ריצה  –   5 קילומטרים תחרותי שטח, ריצה  –   2 קילומטרים עממי, הליכה – 4 קילומטרים. בנקודת הכינוס יוצב מתחם אירוח שיכלול במה מרכזית, הופעות ומאכלים דרוזים מסורתיים.

 

היוזמה שעומדת מאחורי "שביל הבנים" נועדה לחבר בין הכפרים הדרוזים בכרמל ובגליל בנתיב שאורכו כ-215 קילומטרים. המטיילים יוכלו לטייל ברגל, ברכב או על גבי אופניים בנופים ובכפרים בהם נולדו וחיו הבנים. לאורך השביל יוקמו מצפורים וחורשות, שיספרו את סיפורם של הנופלים ואת סיפורה של העדה הדרוזית וישמשו לתצפיות, ללימוד ולהיכרות עם הטבע ועם אנשי המקום.

 

 הזנקת המרוץ     צילום: יואב לביא

 

בדרך זו ניתן לפגוש את המשפחות, לשמוע על סיפור חייהם וגבורתם של הנופלים, להכיר את אנשי העדה, תרבותם ואורח חייהם. במקטע הראשון של השביל שבו ייערך האירוע ישנם נקודות תצפית ומצפורים מהן ניתן יהיה להשקיף על נקודות ואתרים הקשורים להיסטוריית ההתיישבות של הדרוזים.

 

יוזמת "שביל הבנים" נערכת בשיתוף פרויקט "כפר בקרתם" לעידוד התיירות בכפרים הדרוזים והצ'רקסים. באוקטובר 2013 התקיים אירוע הפתיחה ומעל 5000 משתתפים לקחו חלק במרוץ. לקראת מועד האירוע השנה, נערך צוות הפרויקט בכוחות משולבים, ועל אף הלחימה בדרום, רואה חשיבות רבה עוד יותר לקיים את האירוע על פי המתוכנן.

 

מאות מבני העדה, ובמיוחד בני המשפחות השכולות, מצפים בהתרגשות לאירוע, שהפך למפגן אדיר של הזדהות והערכה כלפי בני העדה. תא"ל אסעד רואה בפרויקט הגשמת חלום אישי, "כך חשבתי שנכון להנציח את זכרו של וופא אחי, אשר נפל בספטמבר 1993 בעזה,  ואת חברינו לנשק ולדרך בני העדה הדרוזית. דרך הנצחה זו, תאפשר לנו לזכור את הנופלים בתוך הנופים אותם אהבו, ובהם גדלו, גם מתוך שמחה ועשייה ולא רק בימי זיכרון ותעניק מימד נוסף לחיינו המשותפים על האדמה הזאת."

 

 מסלול המרוץ בשביל הבנים     מפה באדיבות כפר בקרתם