שמים אותנו בכיס הקטן

 

גן גורו הוא פארק יחידי בעולם מחוץ לאוסטרליה שניתן לשחק וללטף בו קנגורו. בזכות ההתאקלמות המוצלחת של הקנגורו בישראל האוסטרלים אפשרו להפוך את הפארק ל"גן חיות" אוסטרלי וכך נוספו לאתר קוואלות, אמו, קזואר, שועלים מעופפים, כבשים אוסטרליות, עזים ננסיות, קקדו וזנים מיוחדים של קנגורו.

 

ללטף קנגורו    צילום: רונית סבירסקי

 

כשמתחילים לספר על הייצור המתוק והמוזר שנקרא "קנגורו" חשוב להבהיר טעות נפוצה. על פי סיפור עתיק יומין ג'ימס קוק, מגלה הארצות הבריטי, הגיע ב-1770 ליבשת אוסטרליה וכשראה את החיה המוזרה עם הגור בכיס, שאל את הילידים האבוריג'ינים מה שמה. התשובה הייתה קנגורו. חמישים שנים מאוחר יותר הגיע לאוסטרליה קצין בריטי בשם פיליפ קינג וכשחזר סיפר על החיה שנקראת מי-נואה. הבריטים החליטו שקוק  טעה. הם חשבו שהילידים לא הבינו את השאלה והמילה קנגורו פירושה באבוריג'ינית "אני לא מבין את דבריך".  בסופו של דבר הוכח שקוק צדק והאבורג'ינים אכן קוראים לחיה הקופצנית "קנגורו" ואם לדייק הם כותבים את השם "Gangurru", שם שמחבר אותנו לגן-גורו שהוקם בישראל בסמוך לסחנה בעמק.

 

פארק ירוק ופלגי מים    צילום: רונית סבירסקי

 

קנגורו, קזואר, שועלים מעופפים וקקדו

גן גורו הוא פארק יחידי בעולם מחוץ לאוסטרליה שניתן לשחק וללטף בו קנגורו. בזכות ההתאקלמות המוצלחת של הקנגורו בישראל האוסטרלים אפשרו להפוך את הפארק ל"גן חיות" אוסטרלי וכך נוספו לאתר קוואלות, אמו, קזואר, שועלים מעופפים, כבשים אוסטרליות, עיזים ננסיות, קקדו וזנים מיוחדים של קנגורו. ישנו גם "קנגורו זנב מברשת" שהוא מין של קנגורו-חולדה שנמצא בסכנת הכחדה. לאחרונה נוספו לגן גורו דיירים חדשים. הוקם מתחם צפרייה של תוכים לורים, מתחם של עטלפי פירות שיחד איתם מתגורר קנגורו ננסי בשם "לונג נוז" (אף ארוך), נחש פיתון בגוונים של שחור-צהוב וגוואנה שהיא חיה מדברית, שבנו לה בריכת ג'אקוזי מיוחדת. הביקור בגן גורו יוצר חוויה בלתי אמצעית בזכות הקרבה לחיות והאפשרות להאכיל וללטף אותן.

 

להאכיל את התוכים

המתחם החדש של תוכי ה"לורים" בנוי כחממה ענקית שבה חיים תוכים ססגוניים בעלי צבעים עזים של ירוק, אדום וכחול. האורחים למעשה מבקרים אותם בתוך החממה. כל מבקר מקבל שיפוד פירות והלורים הידידותיים מתיישבים על כף היד, הזרוע, הראש והכתפיים ומכרסמים את הפירות הישר מתוך כף היד. כשתגיעו למתחם תשאלו על ג'ימי, שהיא לורית מסוג ג'ייטרינג. היא הגיעה לגן לפני שנים רבות וכל הניסיונות לשדך אותה לאחד הזכרים הסתיימו ברצח בתוך המשפחה. עם שם כמו ג'ימי לא פלא שהיא מרגישה כמו זכר. היא גם ידועה ביכולתה המופלאה לחקות צלצולי טלפונים ניידים דור ראשון בלבד. אל תחפשו בתיקים את הטלפונים שלכם כי זו היא שמצלצלת.

 

לורי בשלל צבעים      צילום: רונית סבירסקי

 

הקוואלות מינדי ומיילו

מתחם הקוואלות מאפשר גם הוא לראות ממרחק קרוב מאוד את דייריו. הן היו ארבע והיום נותרו שתי קוואלות, מינדי ומיילו. הקוואלה חיה בטבע כ-12 שנים ואילו בגן גורו הן מגיעות לגיל מופלג של 17 שנים. בטבע הקוואלות ניזונות מעלי האיקליפטוס ולא תמיד הם רכים ונוחים לאכילה. שחיקת השיניים שלהם גבוהה מאוד וכשהשיניים נהרסות לגמרי הקוואלה מתה מרעב. בגן גורו מספקים להן עלים צעירים ורכים וכך הן מאריכות שנים.

 

מיילו הוא קוואלה ממין זכר שגילו 8 שנים ומינדי היא הנקבה שהגיעה לגיל המופלג של 14 שנים ועברה עיקור עקב גידול ממאיר ברחם. מיילו, שניסה להראות למינדי מי הבוס, קיבל שיעור בנימוסים והליכות מהגברת המבוגרת עד שעובדי הגן נאלצו להפריד ביניהם ומאז הם ישנים בחללים נפרדים. מינדי מצידה החלה לקבל תוספות מזון שמחזקות את עצמותיה הקשישות. פעמיים בשבוע היא מקבלת תוספת סימילאק איזומיל במזרק הישר לתוך פיה ומתייחסת לזה כאל מעדן גורמה.

 

פולני עיוור וצ'כי חתיך

בטונגיות הן "קנגורו חולדה". חיות כיס במשקל קילוגרם אחד. בגן מתגוררת הביטונגית אפרת בת ה-9 ובן זוגה יאצק בן 10. לא קשה לנחש שיאצק הוא פולני ועלה לארץ לפני מספר שנים. הוא חי בזוגיות פולנית קרירה עם אפרת עד שנפגע בתאונה והתעוור בעין אחת. זה כבר היה יותר מדי לאפרת גם פולני וגם עיוור והיא הכריזה על גט. כיוון שמדובר בחיות שנמצאות בסכנת הכחדה הצטרף גן גורו לתוכנית עולמית לשמירה עליהן וקיבלו כוח חיזוק בדמותו של פילזן. צעיר וספורטיבי ממוצא צ'כי שצ'יק צ'אק עשה עם אפרת ילדים וכך נוספו לגן שתי ביטונגיות צעירות: איימי (על שם איימי ויינהאוס) ואוליב. כשאיימי הגיעה לבשלות מינית פילזן החליף את אפרת במודל הצעיר ועכשיו הוא מבלה עם איימי. מצד אפרת לא נשמעו עד כה תלונות.

 

קוואלה מטפסת על ענף איקליפטוס     צילום: רונית סבירסקי

 

אובמה מחליף כיסים

המתחם הפתוח של הקנגורו הוא החלק האהוב ביותר על המבקרים. הקנגורו אינם חוששים מהמבקרים ומתמסרים לליטופים וחיבוקים. הם מקפצים בחופשיות במרחבי השטח העצום, אוכלים מידי הילדים ומציגים בגאווה את התינוקות שמתחממים בכיסם. בגן חיים 6 סוגי קנגורו מתוכם שני סוגים שמתרוצצים חופשי. השלטים במקום מסבירים ומפרטים על כל אחד מהם: קנגורו אפור מזרחי, קנגורו אדום, וולארו, וולאבי, קנגורו חולדה ופוטרו. אם תרצו לפגוש קנגורו סלב תשאלו על "אובמה".  הוא שייך למשפחת הקנגורו האפור וקיבל את השם אובמה כיוון שיצא לראשונה מהכיס ביום ההשבעה של הנשיא האמריקאי. אובמה השובב הצליח לנשל גור צעיר מכיס אימו  והתנחל במקומו. עובדי הפארק שראו את הגור האובד חיפשו את אימו הביולוגית ומצאו בכיסה את הפולש. אובמה הוחזר אחר כבוד לכיס הריק של אימו.

 

התוכי שצועק אמא

התוכים מסוג "קקדו" מספקים גם הם חומר עסיסי למדור הרכילות של גן גורו. רוברט, קקדו מסוג מלוקי, זכר צעיר בן  11 שנים שודך לפני מספר שנים לפיונה, קשישה אנרגטית בת 29 שנים. זה לקח זמן רב עד שסיפור האהבה התפתח בניהם ורק לאחרונה הם נצפו בעדשת הפפארצ'י מבלים יחד בתיבת הקינון. קקדו אחר מסוג גאלה הוא תוכי מדבר בשם גל שיצליח לעבוד עליכם כמו שהוא עושה את זה לעובדי הגן. אם תשמעו מישהו צועק "אמא", "מה נשמע?" "שמעת?" או משתעל. תתחילו לחפש את גל החקיין.

 

 

מבוכים וסיורי לילה

בגן גורו קיים גם מתחם מבוכים ובו 5 מבוכי הגיון ומבוך צמחייה ענק הכולל כתב חידה. פותרי כתב החידה יכולים לשלשל את הפתרון לתיבת הגרלה ואחת לחודש אנשי הגן שולחים פרסים לשלושת הזוכים. בחודשי הקיץ מתקיימים סיורי לילה עם לינת שטח במתחם הגן. בחגים ובשבתות מקיימים פינת הפעלה עם איפור פנים בסגנון אבוריג'יני בין 10:00-15:00 ללא תשלום וצפייה בהאכלת הקואלות בשעה 15:00. סיור פעיל שמשלב לימוד תוך כדי משחק נקרא "בעקבות קנגה וקואלי בפארק האוסטרלי" בכניסה לגן מקבלים מפה מפעילה שכוללת חידות, שאלות ופינות האזנה. המבקרים יכולים לשלשל את המפה, בסוף הסיור, לתיבת ההגרלה ולהשתתף בהגרלה החודשית.

 

גן גורו פתוח בימים ראשון-חמישי, 16:00-09:00, שישי וערבי חג 15:00-09:00, שבת עד 17:00. בחודשים יולי-אוגוסט 20:00-09:00.  טלפון: 04-6488060