זוחלים וחרקים מעולם אחר

 

מרכז המבקרים "זו-חרקים" נמצא ביישוב הקהילתי שכניה באזור משגב. המתחם הוקם על ידי יעקב בן מרדכי, אנטמולוג במקצועו ואוהב מושבע של חרקים וזוחלים. יעקב שם לו למטרה לפתוח צוהר ןלקרב את קהל המבקרים לעולם מרתק ולא מוכר של בעלי חיים  שהופיעו על כדור הארץ  לפני מאות מיליוני שנים עם יציאת החיות הראשונות מהים ליבשה.  

 

 

הילד ששיחק עם נחשים

יעקב בן מרדכי עלה לישראל בגיל שנתיים וחצי יחד עם משפחתו והתגורר במעברה שדייריה שוכנו בפחונים ובאוהלים בשדה הפתוח. המקום שפע רמשים שונים ביניהם נדלים ארסיים, עכבישים, עקרבים, נחשים וזוחלים שריתקו את דמיונו של הילד הפעוט. בני המשפחה המבוגרים יודעים לספר על פעוט שנהג לשחק עם זוחלים ארסיים, לכד עכבישים והאכיל אותם בזבובים, שגם אותם לכד בעצמו מבלי שקיבל הדרכה או הנחייה באיזו דרך צריך לבצע את הפעולות. אמו מצאה אותו "משתעשע" עם עקרב צהוב בשעת מנוחת הצהרים.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

עקרבים בפאוץ' הצבאי

כל האזהרות, סיפורים מסמרי שיער ואמנות טפלות לא עזרו להרחיק את יעקב הקטן מחיות המחמד שלו. במהלך השנים הוא העמיק את הידע בתחום והפך את התחביב למקצוע. הוא זוכר את עצמו ממתין בקוצר רוח לשעות הבוקר כדי להפוך אבנים בשטח ולאסוף את בעלי החיים שמסתתרים תחתן.  בשירותו הצבאי כצנחן נהג לשאת פאוצ'ים נוספים שבהם יוכל להכניס נחשים, עקרבים ועוד מיני הפתעות שנקרו בדרכו. בתום השירות הצבאי הרחיב את אופקיו בלימודי תואר ראשון ושני בביולוגיה וזאולוגיה עם התמחות באנטומולוגיה (חקר החרקים) וכשסיים חזר לשרת בצבא כאנטומולוג הראשי של צה"ל. בתום השירות פתח את "מיטל מעבדות" שעוסקת בהדברה ביולוגית, בדיקת יעילות חומרי הדברה  וגידול המוני של חרקים כמזון לבעלי חיים ביניהם לטאות, קופים, דגים וציפורים.

 

 

ללמוד לחבב חרקים

המיתוסים, האגדות והדעות הקדומות של הציבור הביאו אותו לרעיון של פתיחת מרכז מבקרים שיקרב את האנשים אל עולם החרקים. סיור במקום מגלה עולמות חדשים הנחשבים מסוכנים ומרתיעים בעיני בני האדם. במהלך הסיור נחשפות עובדות מרתקות על כך ש-95% מכלל בעלי החיים על פני כדור הארץ מהווים הזוחלים והחרקים והם כבר היו כאן לפני 350 מיליון שנים. הסיור מחדד את הצורך של הטבע והאדם בדו-קיום עם עולם החרקים ומסביר כיצד ניתן להלחם במזיקים בדרכים נכונות ללא חומרי הדברה.

 

 חרדון     צילום: רונית סבירסקי

ללטף חרדון

מסלול נוסף שבו ניתן לטייל בליווי הדרכה נקרא "אימנימל" ובו ניתן "לפגוש" ולהכיר מקרוב חרקים וזוחלים ביניהם דבורים, נחשים עצומים ומקלונים ומי שרוצה יכול להחזיק וללטף חרדונים, נחשים ומקקי ענק. החרקים והזוחלים הם בעלי דם קר ובחורף נוהגים לשקוע בתרדמה. בחודשי הקיץ החמים הם מתעוררים לפעילות של חיפוש אחרי מזון ורבייה. זו התקופה שבה פוגשים אותם בבתים, בחצרות ובגינות.

 

 

משך הביקור כשעתיים. בחודש אוגוסט מתקיימות שני הדרכות ביום בשעות 11:00, 14:00 בתאום מראש במחיר 35 שקל לאדם מגיל 3 ומעלה. טל. 9998212-04,  2971962- 050. ניתן לקבל במקום מידע על שפע של מסלולי טיול, אטרקציות ומסעדות באזור.