סג'רה (אילניה) על המפה

 

המושבה הוותיקה סג'רה פותחת את שעריה בפני מבקרים, סיורים מודרכים במושבה, טיולים במיול, אירוח בצימרים, אירוח בסוויטות, ארוחות בוקר וסיור מומחז.

 

מעטות הן ההזדמנויות לחשוף חבל ארץ בארצנו המיניאטורית שלא הצטרף עד כה למחול התיירותי. המאחרים בנשף הם דווקא בני המושבה סג'רה (אילניה) שהייתה בין הישובים הראשונים שעלו על הקרקע בתחילת המאה ה-20. אם כן, נפל דבר בס'גרה (כך מעדיפים המקומיים לקרוא למושבה שלהם) ולא רק שהם מוכנים לקלוט מטיילים אלא שהם נערכו עם אטרקציות, טיולי מיולים, סיורים מודרכים, צימרים, מחלבה קטנה ואפילו מרכז לאמנויות הקרמיקה.

 

מושבה בטעם של פעם    צילום: רונית סבירסקי

 

סודות מימי השומר

הרוח החיה ואחד משלושת מדריכי הטיולים במושבה הוא אריה יצחקי, היסטוריון, מרצה וסופר. איש למוד חשאיות שעסק בצה"ל במשימות ומזימות. יצחקי, בן למייסדי סג'רה עתיר סיפורים היסטוריים ושוזר לתוכם הערות על סקופים שאסורים לפרסום. הוא יודע מי אחראי על רציחתו של עלי בן צבי, בנו של נשיא המדינה. תולדות חייה של מניה שוחט נשמעים בפיו כמו סרט ריגול מהסוג האיכותי ושלא לדבר על הסודות הקטנים שהוא יודע על בן גוריון בתקופה שהתגורר בסג'רה. הוא מוביל את המטיילים אל הברוש המרשים שגזעו המפוצל גדול המימדים ומעיד על שנותיו הרבות. הערבים שהגיעו לסג'רה לפני מאתיים שנים כבר סיפרו את נפלאותיו וקראו לכפר על שמו. מהברוש העתיק ישנה תצפית על חוות השומר שהוקמה בשנת 1899.

 

עיצוב בתים באווירה נוסטלגית    צילום: רונית סבירסקי

 

יצחקי מספר שאחד הגורמים המרכזיים להקמת ארגון השומר שבסיסו היה בחוות השומר בסג'רה היה תודות לצלם בשם משה פחטר. הוא יצא לצלם את המושבה בהכנות לקראת פסח ובדרך פגש ערבים שניסו לשדוד אותו, הוא שלף אקדח והרג אחד מהם. החשש מנקמת דם היה היסוד להקמת ארגון השומר. כשמניה שוחט הגיע למושבה רכובה על סוס ולבושה כמו גבר, ילדי המושבה צעקו שהגיע קוזאק. 

 

יישוב יהודי עתיק

חולפים על פני עץ שיזף רחב נוף ונכנסים לבית הבאר שבתוכו נובע מעיין סג'רה. מדרגות אבן מובילות אל תחתית מבנה מרשים שממנו שאבו את המים לכל האזור. ממשיכים לסייר במושבה ומגיעים לפתחו של בית פרטי שם ניצבים שני עמודים אבן מרשימים. יצחקי מציג אותם בארשת כבוד ומסביר שהם שרידים של בית כנסת עתיק שניצלו הודות לערנותו של ד"ר אריק גולד , המתגורר בבית הזה. גולד, רופא שיניים וארכיאולוג זיהה את שרידי המבנה המרשימים ולדעתו השתרע יישוב יהודי עתיק בין חוות השומר לכפר הערבי הנטוש סג'רה. כנראה היישוב הגדול ביותר בגליל התחתון בתקופה הרומית הקדומה שכלל בית כנסת מפואר. אחד הממצאים החשובים הוא קבר שעליו סמל המנורה. ממצאים נוספים באזור שמחזקים את הטענה הם בתי בד עתיקים, גתות וכרמי ענבים וזיתים.

 

שרידי בית הכנסת העתיק   צילום: רונית סבירסקי

 

קריקטוריסט ערבי

אסתר שמואלי-סטפמן, צאצאית למשפחה סובוטניקית ממתיישבי סג'רה הראשונים, עוסקת אף היא בהדרכות ועוצרת תחת השיזף הגדול לספר על סלב ערבי שנולד במושבה. אחד הקריקטוריסטים החשובים של העולם הערבי, נ'אגי אל עלי, שחוסל על רקע פרסום קריקטורות לא מחמיאות של ערפאת. סטפמן משלבת בסיוריה הצגה שמחזירה את המבקרים למאה הקודמת. היא מופיעה בלבוש של איכרה סובוטניקית עם נפת קמח ביד ובמבטא רוסי כבד היא מתארת את חיי היום יום במושבה.

 

אסתר הסובוטניקית     צילום: רונית סבירסקי 

 

טיולי מיול

הסיורים המודרכים יכולים להיות משולבים בטיול עם רכבי שטח. מיקי היימן, דור שני למשפחת חקלאים במושבה חובב טבע וחיות עבד שנים ברפת ובחוות הסוסים המשפחתית. לאחרונה רכש רכבי שטח מסוג מיול, פתח את " T מיול " ומארגן סיורים במושבה וביער קשת הסמוך.

 

שיירת מיולים בשטח   צילום: רונית סבירסקי 

 

אוכל וקרמיקה

מרכז הקרמיקה באילניה קורם עור וגידים בימים אלה. המבנה הגדול כבר פתוח למבקרים ובחוץ מתכנסת חבורת קרמיקאים שמקימה מדורה מלוחות עץ על מנת ליצור שריפה בטמפרטורות גבוהות. ארבעה יזמים חברו להקמת המרכז, אילן בק מרצה בבצלאל, שי אבידן, אנה מרקוביץ וזמירה מיטלמן. התוכנית היא להקים בית מלאכה שיהיה מעין "מפעל קטן" ליצור סדרות מוגבלות של מוצרים קרמיקה. אמנים וקרמיקאים מכל האזור יוכלו לעבוד וליצור במקום. החלל יכלול גלריה עם תערוכות מתחלפות של אמנים ויארח אמנים מהארץ ומחו"ל שירצו לעבוד במקום. לקהל הרחב מציעים מפגש של אוכל וקרמיקה. האוכל נאפה בטאבון על גחלים בשיטות מסורתיות. בארוחה משתמשים בצמחי שדה ותבלינים שגדלים בשדות. המשתתפים מקבלים כלים מחמר וכלים בסגנון עתיק, מקשטים, צובעים ולאחר מכן משתתפים בתהליך השריפה. הפעילות נמשכת כשלוש שעות.


קרמיקה וטעימות   צילום: רונית סבירסקי

 

מחלבה קטנה

"ירוק עז" היא חוות אקולוגית שבעליה, הדר ושחר ברקאי, מכנים אותה "חאן גלילי". בחזית הבית הכפרי ניצב דיר עיזים, חמש חולבות וגדיים מקסימים. בכניסה למבנה, שמעוצב כמו בית בוץ מדברי, ממוקמת מחלבה קטנה וחנות לממכר גבינות. המבחר עדיין קטן וכולל גבינה צפתית בטעמים שונים, לבנה ויוגורט. הדר למדה את נושא האקולוגיה ומיישמת במקום את הכללים בגן ירק אורגני, מיחזור, קומפוסט, מים אפורים, אגירת מים וטיהור מים. את התורה היא גם מעבירה בסדנאות למטיילים: סדנה להכנת גבינות, סדנה לבנייה בבוץ, עבודה בערוגות הירק, בישולי שדה, חליבת עיזים והאכלה, הובלת עדר במרעה וסדנאות יצירה מחומרים טבעיים וממוחזרים. הדר ושחר מארגנים גם ארוחות בוקר וערב לקבוצות מתוצרת המשק.  אמא של הדר, ד"ר אסתי ינקלביץ', היסטוריונית ומדריכה סיורים למבוגרים באילניה ובכדורי. 

 

 גבינה צפתית, לבנה ויוגורט בחווה אקולוגית   צילום: רונית סבירסקי

 

צימרים מול הנוף

בלי צימרים אי אפשר וגם לסג'רה יש מה להציע. "פינה בסג'רה" הוא מתחם בקתות עץ של נגה ומושון זיו-לור המשקיף אל השדות והמרחבים הפתוחים עם בריכת שחייה בלבו. 3 בקתות המתאימות לזוג עם שני ילדים, בנוסף ווילה של 4 חדרי שינה וסלון שמתאימה ל-8 אורחים. הווילה נגישה לנכים. בית אבן משוחזר ניצב בינות לצימרים ושם מגישים בעלי הבית את ארוחות הבוקר שהם מכינים בעצמם. מושון שלא הכיר את מראה המטבח עד שיצא לפנסיה הפך לטבח מוכשר. הוא מכין סלטי טונה עם בצל ירוק ומלפפונים, קישים אישיים, חצילים בתחמיץ, סלט קצוץ קטן ואפילו את שמן הזית תוצרת עצמית. נגה מגישה גבינות, לחמים טריים ויש לה מתכון נהדר לעוגת מייפל. העיצוב כפרי ומוקפד עם חפצים ישנים בגומחות ומפות משובצות. הם מכינים גם ארוחות ערב חלביות בהזמנה מראש.

 

ארוחת בוקר אצל נגה ומושון    צילום: רונית סבירסקי

 

סוויטות יוקרה בבית עתיק

מתחם צימרים נוסף נקרא "נוסטלגיה בגליל". למתחם הזה אפשר בהחלט לקרוא הפרויקט האישי של רוזית ועמי פלח. בית האבן הישן, שמוגדר כבית לשימור, העסיק אותם במשך עשר שנים עד שהפך לסוויטות יוקרה. עמי פלח חובב נוסטלגיה וחפצים ישנים אסף במשך שנים קנקני חרס גדולים, קנקני יין ענקיים, אבני ריחיים שרואים כמותם במוזיאונים, פרימוסים, עששיות, כדי חלב, רגלי מכונת תפירה ומנורות עתיקות. הם השתמשו בפריטים כחלק מעיצוב הסוויטות וכל פריט נראה כמו פסל שמוקם במקום הנכון. לבני הקיר השחורות, התקרות הגבוהות, פשפש אחורי נמוך כל אלה משתלבים ברהיטים מפורזלים, מיטות עץ רחבות עם מצעי כותנה לבנים, חלוקים רקומים ואביזרי אמבט מפנקים. במבנה שתי יחידות שבכל אחת שתי סוויטות המתאימות למשפחה עם שני ילדים או לשני זוגות. במבנה קטן בחצר עם ריהוט מסוגנן וחפצים עתיקים רוזית מגישה ארוחות בוקר ביתיות ובחזית הבית אפשר להתרווח על כסאות שיזוף איכותיים תחת שמשיות לבנות לצד בריכת שחייה קטנה.

 

 צימרים נוסטלגיה בגליל    צילום: רונית סבירסקי

 

ג'אקוזי בחצר

"זריחה בכפר" היא ווילה בודדת שעוצבה ותוכננה לנופש משפחתי או זוגי. קפה ועוגה ממתינים לאורחים בבואם, גינה מטופחת עם ערסלים, נדנדה, ג'אקוזי גדול חיצוני ומנגל. הווילה ניתנת גם להשכרה לימי הולדת ומסיבת רווקות עד ל-8 אורחים.

 

ג'קוזי בחצר    צילום: רונית סבירסקי 

 

סדנאות וטיפולים אישיים

בבית אבן היסטורי הוקם מרכז הוליסטי "בית גשרים" שמציע סדנאות, טיפולים, אימונים אישיים וקבוצתיים ופעילות תרבותית. המרכז הוקם על ידי רונן מולדובן, מאמן אישי, מטפל בתטא הילינג ובעל תואר שני בהתנהגות ארגונית.

 

אריה יצחקי  - 054-4497580

פינה בסג'רה - 052-2595055

T מיול - מיקי  052-4625589

ירוק עז 0542-558791

מרכז הקרמיקה באילניה 054-7930437

נוסטלגיה בגליל 052-3560621

זריחה בכפר 054-3137772

בית גשרים 054-4818159

אסתר שמואלי-סטפמן - 050-7498683