מרכז גוטסמן לתחריטים בקיבוץ כברי

 

קיבוץ כברי חושף בפני הציבור את תהליך יצירת התחריטים של אמנים ידועי שם. המיזם שצמח בעקבות שני אמנים ידועים שחיו ויצרו בקיבוץ, אורי רייזמן ויחיאל שמי 

 

ההתחלה הייתה פשוטה וצנועה כפי שמתפתחים ענפים רבים בקיבוצים. בשנת 1993 הוקמה סדנה ליצירת עבודות תחריט אמנותיות מול הנוף הכפרי בגליל המערבי בנקודה שממנה רואים באופק הרחוק את הים. הרעיון צמח על קרקע אמנותית פורייה כאשר שני יוצרים חשובים חברי הקיבוץ חיו ויצרו בו את עבודותיהם עטורות הפרסים. הצייר אורי רייזמן והפסל וחתן פרס ישראל, יחיאל שמי. סביב שני היוצרים הללו פרחו עוד פרויקטים בקיבוץ. בבית הספר התיכון מתקיימת מגמת אמנות פלסטית ותלמידיה עובדים בסדנה, גן פסלים מעבודותיו של יחיאל שמי פתוח לקהל וכמו כן, פועלת בקיבוץ גלריה לאמנות ישראלית בת-זמננו.

 

הסדנה לתחריט

הסדנה לתחריט נועדה להוות מקום יצירה לאמני ציור והדפס מהארץ ומחו"ל וכאטרקציה לקהל שוחר אמנות. התפנית התחוללה בשנת 2006 כאשר משפחת גוטסמן, הידועה באוסף אמנות מרשים שברשותה, לקחה תחת חסותה את הסדנה ויזמה את הרעיון להפוך את המקום למיני מוזיאון וכמרכז לתחריט. הם הציעו לתכנן ולבנות את המקום ולהציג את עבודות האמנים שפועלים בסדנה לקהל הרחב. למקום נרכש מכבש הדפוס הגדול ביותר בארץ וניתן להדפיס בו עבודות בגודל 130X230 סנטימטרים. בסדנה קיים כל הציוד הנדרש לעבודת האמן, סוגי נייר, אמבטיות צריבה גדולות, שולחן חום וצוות מקצועי של אנשי הקיבוץ שמסייעים לכל אורך התהליך.

 

תולים לתצוגה (צילום: רונית סבירסקי)

מציגים תחריטים שנוצרו במקום  צילום: רונית סבירסקי

 

לרשות האמנים עומדת דירת אירוח שבה הם יכולים לשהות בתקופת עבודתם במקום. בין האמנים שעובדים ויוצרים בסדנה: אלי אברהמי, לארי אברמסון, צדוק בן-דוד, דגנית ברסט, דני קרוון, מנשה קדישמן, עופר ללוש, לאה ניקל, יגאל עוזרי, יאן ראוכוורגר ועוד רבים. לאלה מצטרפים שורה של אמנים בעלי שם ומוניטין מחו"ל. בין האמנים שאינם כבר בחיים ונהגו לעבוד בסדנה הם יחיאל שמי ומשה קופפרמן. המרכז אוצר בתוכו אוסף עבודות ותחריטים של היוצרים שפעלו ופועלים במקום. כיום מוצגות חלק מן העבודות על קירות המבנה המחודש וחלקן מאופסנות במגרות מיוחדות ומקוטלגות לפי שם היוצר.

 

תכנון הבניין ועיצובו בוצעו על ידי הארכיטקט אסף גוטסמן, בנם של הנדבנים. צבעים טבעיים בהירים, רצפת עץ ותאורה חיצונית שמאירה את החלל הגדול. חלונות גדולים וחרכי אור בתקרה משמשים כתאורה טבעית ליצירות. מן החלונות נשקפים המרחבים הפתוחים של הגליל המערבי עם תצפית עד הים התיכון ורכס ראש הנקרה. בכל חודשיים מחדשים את היצירות שמוצגות במקום.

 

בפינת האולם המרכזי ניצב מסך טלוויזיה גדול ועליו מוקרן סרט המסביר את תהליך יצירת התחריט. ארבעה יוצרים נבחרו להציג את שיטות עבודתם. אלכס קרמר חורט בעזרת דיסק, צדוק בן דוד גוזר ציפורים מתוך בריסטול, שרון פוליאקין חורטת את הקווים בעזרת חרט חד ואילו מיכה אולמן משתמש באדמת חמרה שאסף בגינת ביתו ועליה הוא עובר עם כוס כמו בסצינת סיאנס וחורט קווים עדינים על גבי לוח המתכת.

 

יוצרים בטבע (צילום: רונית סבירסקי)

יוצרים בטבע    צילום: רונית סבירסקי 

 

מטיילים שמגיעים לכברי עשויים לפגוש אמן או פסל מפורסם שמכין תחריט בעזרת הצוות. אפשר לצפות בשלב החריטה על גבי לוח המתכת, בשטיפת הלוח, בהנחת הצבע ובשלב ההדפסה בתוך המכבש העצום. אלה שירצו לחזור הביתה עם יצירת אמנות יכולים לרכוש עבודות תחריט שמחירן אטרקטיבי מאד ביחס לעבודות מקור בשמן. ביקור נוסף אפשרי בתאום מראש בסטודיו של האמן יחיאל שמי הסמוך למרכז התחריט. שם ניתן לראות תצוגת ציורים ופסלים משנות עבודתו הרבות. סיור מודרך במוזיאון בתשלום. טל. 04-9952713.

 

כברי וילאג'

"כברי  וילאג'" הוא מתחם צימרים שמתאים ללינה משפחתית. לכל יחידה גן תבלינים לשימוש חופשי לאורחים בנוסף לעצי הפרי של הקיבוץ שמהם ניתן לקטוף וליהנות מפירות העונה. לצד כל יחידה ערסל ריחוף, כסאות נוח, מנגל אישי, וג'קוזי ענק ל-6 מתפנקים במרפסת מול הנוף הפתוח שמשקיפה אל קו החוף מראש הנקרה עד חיפה. הצימרים תוכננו בשיטת "ביחד ולחוד" שמאפשרת להורים להיות עם הילדים או לסגור את הדלת ולהתנתק לשעה קלה. בשיטה הזו יכולים להתארח בכל יחידה עד 10 אנשים. טל. 04-9952711. בשבת מתקיים במקום שוק אומנים. ארוחת צהריים ניתן לאכול בחדר האוכל הקיבוצי או במסעדת "אדלינה " בסגנון צרפתי-ספרדי. טל. 04-9952707