בתי קפה בחיפה - קילומטר אחד עם 30 בתי קפה (מומלץ לבדוק אם המקומות פתוחים בעקבות תקופת הקורונה)

 

בחיפה אוהבים לשתות קפה, אחרת קשה להסביר את העובדה שיש להם שדרה שאורכה קילומטר אחד עם למעלה מ-30 בתי קפה, שמספקים לחיפאים את הארומה הדרושה. בז'רגון המקומי הוא נקרא "ציר מוריה" והוא משתרע לאורך שדרות חורב, שדרות מוריה ושדרות הנשיא.

 

קפה ועוגה     צילום: רונית סבירסקי

 

זה התחיל לפני כעשור עם שלושה בתי קפה קטנים ביניהם קפה נטו, תות וקפה הבנק והפך לבולבר פריסאי עם מזרקת מים בלב השדרה. ישנם בתי קפה צמודים לחצרות פנימיות עטופות בירק, ישנם כאלה שצופים אל הרחוב דרך ויטרינות זכוכית וכאלה שנחבאים בין הבתים. רוב בתי הקפה פתוחים משעות הבוקר המוקדמות עד השעות הקטנות של הלילה להוציא רשת בתי הקפה "גרג" וחיפושית בקפה שפתוחים ללא הפסקה.

 

 

המון קפאין

שני סניפי "קפאין" שהוקמו על ידי אלעד יהושע לפני שנה וחצי נמצאים בשני קצוות הציר, אחד בחורב 13 והשני בשדרות הנשיא 125. סניף חורב 13 בנוי משלושה מפלסים, שניים פתוחים אל הרחוב והשלישי מקורה וממוזג עם דלפק עץ וכסאות בר. על הקיר מתקנים עם גרעיני קפה בטעמים שונים שנראים כמו תיבות דואר אדומות. הם קולים וטוחנים את הקפה בעצמם לפי מסורת איטלקית. התערובת מורכבת מזני ערביקה עדינים שמוצאם ממדינות דרום אמריקה ומזני רובוסטה מאינדונזיה והודו. הם מוכרים תערובות במקום ומספקים לבתי קפה ומלונות באזור הצפון. הם מגישים קפה עם אלכוהול, קפה קר, גרניטות, ארוחות בוקר, כריכים, קישים, סלטים וקרוסטיני. טל. 04-8246479.    

  

סניף "קפאין" ברחוב חורב 13 סניף קפאין      צילום: רונית סבירסקי

 

חיפושית בקפה ולחם ארז

בשדרות מוריה, נמצאים סניף של קפה נטו במוריה 11 ואחריו במספר 29 קונדיטוריה שני, שנוסדה ב-1964 והסניף הראשון שלה נמצא ברחוב העצמאות. בקונדיטוריה שני אפשר לקנות עוגות ועוגיות ולשתות קפה בבית או להתיישב בגינה תחת שמשיות, לשתות קפה ולטעום מעוגות הבית. בצמוד אליה עומד קפה שנפתח לפני שנה וחצי ומשדר צבעוניות עליזה בכתום עז וירוק "חיפושית בקפה". הקפה פתוח 24 שעות ביממה ומציע שייקים, מאפים, ארוחות בוקר, בורקסים וסמבוסק, כריכים סלטים ופיצות. במספר 33 פתחו לפני שש שנים סניף של לחם ארז. הוא מחולק לשני אגפים, כאשר חלק אחד הוא בית הקפה שמקומות הישיבה נמצאים בחוץ והחלק השני הוא חנות, בה ניתן לרכוש את כל מוצרי הרשת: לחמים, עוגות, עוגיות, מאפים מלוחים ומתוקים, ממרחים ומעדנים. לאחרונה עבר הסניף שיפוץ ונבנתה רצפת דק, הועמדו שולחנות עץ וכיסאות אפורים. רחבה חיצונית על משטח עץ משקיפה אל הרחוב ומוקפת עצי אורן ואדניות פורחות. בימי שני וחמישי מתקיימים בחוץ ערבי ג'אז. בית הקפה מציע מגוון סלטים מיוחדים, לחמים בטעמים, פוקצ'ות מכמה סוגים, גבינות, עוגות, ארוחות בוקר וערב חלביות.

 

חיפושית בקפה    צילום: רונית סבירסקי

 

תערובת מאיטליה   

קפה מונזה במספר 36 נקרא על שמה של תערובת הקפה שמייבאים בעלי הבית מהעיירה האיטלקית מונזה. לא רק הקפה מוקפד, גם הטיפוח, העיצוב ומאפים המוגשים. מוצרי ארוחת הבוקר מייצגים תוצרת צפונית איכותית עם לחמי שאור ממאפית דגן בכרמיאל, לבנה מכפר תמרה, ריבות תוצרת בית וגבינות מיובאות.

 

קפה רומנטי

במוריה 54 קפה-קונדיטוריה "טאטא" שנותן תשובה למחפשי תעודת כשרות. סניף מוריה הוא אחד מתוך ששה סניפים של הרשת. הוא קטן, אינטימי ופינתי עם עיטורי פרחים רומנטיים בגוונים פסטליים על הקירות, ריהוט בסגנון שנות ה-60, כמה שולחנות בודדים לקפה וטעימה מעוגות הבית. הם מוכרים עוגות, עוגיות ולחמים. מול המזרקה הגדולה של שדרות מוריה צמודים זה לזה במספר 105 קפה "תות" ו"גרג קפה מאד". שני בתי הקפה יוצרים רצף אחד שקשה להבחין היכן נגמר האחד והיכן מתחיל השני. לכל אחד מהם חלל פנימי מקורה וגינה חיצונית שפונה אל הרחוב אבל מוקפת בהרבה ירק וצמחייה כדי לא להיות מוחצנים יתר כל המידה, בכל זאת מדובר בחיפה.

 

"חיפושית בקפה", טרומפלדור 1 נוה שאנןקפה גרג    צילום: רונית סבירסקי

 

ארבעה סוגי פולים

קפה תות הוקם לפני תשע שנים והיה בין הראשונים ברחוב. הם מגישים קפה מתערובת עצמית שעוברת קלייה וטחינה במקום מ- 4 סוגי פולים מברזיל, הודו ודרום אמריקה. לצד הקפה מגישים ארוחות בוקר, סלטים, כריכים, טוסטים, בגטים ומרקים. במתחם המקורה עומדות כורסאות עור רחבות שמתאימות לישיבה קבוצתית ומשעה 12.30 בצהרים אפשר לשבת גם בחצר בצל עצי האורן ולהשקיף על המזרקה במרכז הרחוב.                                                                      

 

קפה לאוטו                                                                                          

"גרג קפה מאד" הוא סיפור הצלחה לא רק בקנה מידה צפוני. 13 סניפים נפתחו בעקבות קפה קטן אחד שהתחיל כאספרסו בר בכרמל. קפה גרג הראשון הביא את בשורת סוגי הקפה השונים חוץ מנס ובוץ. החיפאים גילו את טעמו של קפה מוקה, סוגים שונים של קפה טחון, קפה קר, שוקו, אייס קפה עם או בלי סירופים. היום מגישים ברשת בתי הקפה שלהם ארוחות בוקר, טורטיות, סלטים, כריכים, מאפי שמרים, עוגות ועוגיות וקינוחים קטנים לאלה שרוצים רק טעימונת של משהו מתוק. בסניף של שדרות מוריה יושבים בחצר על כורסאות קש נוחות, מזמינים קפה קר או חם עם עוגה, קרואסונים או כריכים עמוסים בכל טוב ויש גם כאלה שעוצרים על שפת המדרכה, מושיטים יד ומקבלים קפה לדרך תמורת תשלום כמובן. ישנו גם חלל פנימי מקורה שמתאים לשעות הערב ולמזג אוויר סגרירי.

 

אספרסו בגינה

במוריה 117 ממוקם קפה מנדרין וישנו סניף נוסף בשדרות הנשיא 129. הסניף במוריה ממוקם מעל מפלס הרחוב. מטפסים אליו בגרם מדרגות תלול וצופים על התנועה מלמעלה. הוא מוקף בדקלים וסככות וחלקו החיצוני מתפרש על פני משטחי עץ בשני מפלסים. ריהוט אקלקטי, כסאות ושולחנות כפריים, כסאות במאים ולצדם שולחנות בר וכסאות גבוהים. חלל פנימי מקורה גדול עם ויטרינה שמציעה הצצה בעוגות וקירות עטורים בציורים. הם מגישים ארוחות בוקר, קלצונה, סלטים, מרקים, כריכים, פסטות ומנות אחרונות. הסניף בשדרות מוריה נפתח לפני שבע שנים ובעקבותיו נפתח בשדרות הנשיא סניף נוסף לפני ארבע שנים. הסניף השני מציע פינת חמד רומנטית בגינה שקטה מנותקת מהמולת הרחוב. הם מזמינים את פולי הקפה הקלויים וטוחנים תערובת עצמית שאפשר לקנות הביתה. בתפריט נותנים הסברים על סוגי הקפה כדי שהלקוח יקבל את מה שהוא אוהב. הוא מוגש בטמפרטורה ובכמות הקצף הנדרשת. לידו מוגשים עוגות מאפה הבית, קישים, כריכים  ובשישי שבת יש בראנץ' של סלטים, גבינות, ירקות ולחמים.

 

"קפה מנדרין", שדרות מוריה 117

 קפה מנדרין     צילום: רונית סבירסקי

 

אלפחורס וכריכים

במוריה 120  פתח אילן פוקס את קפה "סילבה". החלונות אמנם צופים אל הרחוב אבל הקפה סגור וממוזג, מטופח ומשדר איכות. על המדפים סדורות קופסאות עם מבחר עוגיות, שוקולדים של מקס ברנר ואריזות מוכספות של קפה "מאורו" לקחת הביתה. פוקס מגיש ללקוחות קפה עם תערובת "מאורו", שמפזרת ניחוח עשיר בחלל ולצדה עוגיות אלפחורס שעל פי החיפאים הן הטובות ביותר בצפון. בסילבה מכינים גם כריכים בשני גדלים, טוסטים, מרקים וסלטים ביניהם סלט סילבה עם חסות, אבוקדו, פרמז'ן, תפוחי עץ ועגבניות שרי.

 

קפה סילבה    צילום: רונית סבירסקי

 

עוגיות ליד הקפה

בסוף שדרות מוריה פינת רחוב ווג'ווד 3 נמצאת הקונדיטוריה של דודו אוטמזגין היא מעוצבת מעץ-מהגוני, דלפק-בר, שלאורכו כסאות גבוהים ומשקיף  אל המתרחש ברחוב הסואן. תוכלו לעשות הפסקת קפה שנטחן מתערובת עצמית ולקנח בקרואסון שקדים, בריוש או צלחת עם מבחר מתוך 120 סוגים של עוגיות ביניהם פילו אגוז, שכבות חלבה, חמאה שקדים ופקאן, שקד לימון או שלושת השוקולדים.   

 

הקונדיטוריה של דודו אוטמזגין    צילום: רונית סבירסקי

                                                                       

וופלים בלגיים

בשדרות הנשיא מרוכזים סניפים של רשתות ארציות לצד בתי קפה מקומיים. במספר 126 "לה גופרה" שמתמחה בוופל בלגי, מספר 121 סניף של קפה ארומה, במספר 119 קפה הבנק שהיה בין בתי הקפה הראשונים בכרמל והוקם על ידי דני כץ שפתח כמה בתי קפה נוספים בחיפה ובצפון. במספר 96 שוכן קפה ערביקה ששמו כשם סוג הקפה המשובח. הם מגישים קפה שמבוסס על 100% קפה ערביקה. העיצוב אירופאי קלאסי עם פינות רומנטיות לזוגות. בתפריט קישים, כריכים, סלטים מ-14 סוגי ירקות ומרקים. עוד אחד אחרון בשדרות הנשיא 13 הוא סניף של ארקפה.