אוכל רחוב בצפת - מהלחוח התימני עד הפריקסה הטוניסאי

 

צפת מזוהה עם רוחניות, צדיקים, סמטאות אבן ציוריות ומקור השראה לאמנים אבל יש לה גם קסם קולינרי אקלקטי ופשוט. יצאנו לסיור בעקבות אוכל רחוב שמסתתר בין סמטאות העיר. 

 

ביס תימני

הלחוח התימני של רונן הוא סיבה להגיע לצפת גם כשאין בה פסטיבלים. רונן בתלבושת תימנית, פאות מסולסלות ותרבוש לבן עם מבטא תימני בולט, עומד בדוכן הפתוח לצד שלהבות גז בוערות ומניח בו זמנית מספר מחבתות. הוא יוצק לתוכן את בלילת הקמח שהולכת ותופחת ומקבלת בועיות קטנות שמאפיינות את הפיתה התימנית המסורתית.  

 

רונן והלחוח התימני        צילום: רונית סבירסקי

 

כשהעיסה מתגבשת הוא גורר גבינה צפתית קשה שנמסה בחום, מוסיף שמן זית בלדי, זורה זעתר, מניח פרוסות דקות של עגבנייה ועלים של גרגר נחלים. התוספת המשמעותית שנותנת את הטאץ' האחרון למנה היא ה"ביס בס", הסחוג התימני שרונן מכין אותו בשיטה המסורתית במכתש שיש גדול ואבן גדולה שמשמשת כעלי. הוא מגלגל את הלחוח לגליל ארוך ועוטף בנייר. החריפות מתונה ונכונה כמעט לכל חיך. רחוב אלקבץ 18.

 

גבינות ויין 

כיכר המגינים מרכזת בתוך מעגל קטן דוכן פלאפל, מיצים סחוטים, שווארמה, מסעדה חלבית, פיצה הכיכר וקפה בכיכר שמגיש סלט קינואה וקסדיה. בצמוד לכיכר נמצא Elements cafe שמהווה פתרון לחולי צליאק וסכרת.  זאב פדואה מכין פיצות, חומוס, קרקרים ופסטות ללא גלוטן וקינוחים ללא סוכר.  במרכז המבקרים של גבינות קדוש וגבינות המאירי מציעים למבקרים טעימות של גבינות צפתיות שעד היום לא הצליחו לחקות אותן במקומות אחרים בארץ. בדוכן "גודבר" Good Bar מכינים חטיפי בריאות תוצרת בית ומשקאות אנרגיה מפירות טריים, רחוב תרפ"ט 1.  בצמוד אליו נפתח בית יין עם מגוון של יינות מיקבי בוטיק כשרים וגבינות צפתיות.

 

גבינה צפתית מלוחה     צילום: רונית סבירסקי

 

פלאפל, חומוס ופריקסה 

ברחוב ירושלים צמודים קיר לקיר שלושה דוכני רחוב שמייצגים מגוון רחב של אוכל עדתי. הפלאפל של יצחק, החומוסיה של "אבו חמסה" והפריקסה של זהבה. הפלאפל של יצחק הוא ללא גולטן והוא אינו מוכן לגלות מהו המרכיב הסודי שמגבש את הכדורים. הסחוג חריף ועוקץ בעומק הגרון והטחינה סמיכה בטעם ביתי.  

 

פלאפל ללא גלוטן   צילום: רונית סבירסקי

 

בחומוסיה של "אבו חמסה" מכינים מנות מגוונות המטבח הערבי והים תיכוני. מסבחה, חומוס עם פטריות מטוגנות וטחינה, חומוס עם פול, שקשוקה, חמוצים תוצרת בית ופיתות עיראקיות שבירושלמית נקראות "אש תנור". זהבה מכינה את הפריקסה שלה, שהוא סנדוויץ' טוניסאי, בלחמניות גדולות וגודשת אותן באריסה אדומה, טונה, חציל מטוגן, ירקות, תפוחי אדמה עם ביצה קשה, מלפפון חמוץ וזיתים שחורים.

 

זהבה והפריקסה      צילום: רונית סבירסקי

 

מנהרות נסתרות 

אם אתם בוחרים בלחוח של רונן מומלץ להיכנס לסיור במתחם "בית הקהל" שנמצא מולו ושייך לעמותת "לבנות ולהבנות". סיפור מרתק שמתחיל בימי רעידת האדמה בצפת ב-1837 ומגיע לשיאו בשנת 2000. המתחם שנהרס ברעידת האדמה נקנה במאה הקודמת על ידי אהרון בוצר ונותר עזוב עד תחילת המאה ה-21. כשהתחילו חפירות לשיפוץ המבנה התגלו חדרים ומרתפים רבים שיורדים עד מעמקי האדמה. החללים מרשמים ביופיים, תקרות ופתחים קמורים בנויים מאבן מקומית מסיבית, בורות לאגירת מים, מקווה ומנהרות תת קרקעיות. החוקרים קבעו שזה היה שוק המלאכות העתיקות של צפת במאה ה-16 בתקופת הזוהר שלה.

 

שוק מלאכות עתיקות מהמאה ה-16     צילום: רונית סבירסקי

 

הסיור שאורך כ-45 דקות מוביל את המבקרים בין החללים השונים תוך הסברים על התקופה והמלאכות העתיקות השונות. הסברם על משמעות המים ביהדות, השירה והנגינה בצפת, אפיית חלות בתנור בן 500 שנים ואמנות ניפוח הזכוכית בהשראת הקבלה. ישנן גם תחנות יצירה לילדים מגיל 4, מלאכת הטוויה והכנת הצמר, קליעת סלים בשיטות עתיקות, קדרות ועבודה על אבניים.

 

עיר כחולה ומיצג אורקולי

פרויקט שמוסיף לצפת צבע נקרא "העיר הכחולה". שלושה סטודנטים מבצלאל, דוד ביבי, מתן מזרחי וענת סביר, הציעו לראש העיר, אילן שוחט, לשפר ולטפח את המרחב הציבורי בעיר. להוסיף צבע לרחובות באמצעות אמנות רחוב, ציורי קיר, פסיפס ופיסול. הם הקימו את "ועדת קישוט" שגייסה לשורותיה מתנדבים, אמנים ותלמידי בתי הספר בצפת. הצבע הדומיננטי שנבחר לייצג את הפרויקט הוא כחול. צבע שאפיין את העיר מאז הגיעו אליה מגורשי ספרד וצבעו את פתחי הבתים בכחול כנגד עין הרע. "ועדת קישוט" החלה לפעול בתחילת 2018 וכבר הספיקה לצבוע קירות, מעקות, פרזול מודרני, פתחי בתים וחצרות מוזנחות שקיבלו פנים חדשות. הסטודנטים שילבו ציורי דמויות, מנדלות, אלמנטים קבליסטים ודימויים מעולם הכלייזמרים.   

 

סטודנטים מבצלאל מציירים על הקירות    צילום: רונית סבירסקי

 

מדי ערב בחודשי הקיץ מוקרן חזיון אורקולי על קירות בניין הסראייה בצפת העתיקה. סיפורה של העיר מתקופת המקובלים, רעידת האדמה, מלחמת העצמאות והחיים אחרי קום המדינה.

מלון עם אווירה צפתית 

מלון עם טיפולי ספא בצפת

מלון בוטיק בלב יער סמוך לצפת

אטרקציות, משחק בריחה וסיור מוזיקלי בצפת