פנטזיה של יין - החלום שהפך לפסטיבל

 

חלום של קבוצת יינים להפוך את הצפון לעמק היין הישראלי הפך למציאות. בקיץ 2010 הושק פסטיבל "בשביל היין" הראשון בגליל, בגולן ובעמקים ומאז חוגגים אותו בכל שנה.

 

בתחילת שנת 2010 שמעתי על פרלמנט של ייננים שמתכנס מדי יום שישי ביקב רמות נפתלי. פותחים בקבוקי יין, טועמים, צוחקים, מחליפים עצות ומקבלים את השבת במצב רוח מרומם. החלטתי להצטרף ולו רק למפגש חד פעמי כדי להתחבר לחוויה. סביב בקבוקי היין ישבו ראש מועצת מבואות חרמון, בני בן מובחר, איתן ורטהיימר, כמה קציני צבא בכירים במיל, זמר סלב עם אהובתו הטרייה, ארבעה ייננים וחברים. היה שמח, היין נמזג, דיברו על חביות עץ, טרואר, חומציות, בשלות וצבעוניות. אבל הדבר שבלט יותר מכל היה החזון שדובר עליו עם הרבה ברק בעיניים. כולם חלמו את אותו חלום להפוך את הגליל ל"עמק היין" הישראלי. 60 יקבים פזורים בצפון הארץ, למעלה מ-20 אלף דונמים של כרמים נטועים ומה שחסר הוא פסטיבל שיסחף את הישראליים ואולי גם תיירים מהעולם לבוא ולטעום. 

 

יקב נעמן   צילום: רונית סבירסקי

 

החלום שהפך לפסטיבל

חצי שנה לאחר מכן, בקיץ 2010, "הרשות לפיתוח הגליל" הפכה את החלום הקטן למיזם גדול. פסטיבל "בשביל היין" קיבץ תחתיו את יקבי האזור, המסעדות, התיירנים ובעלי הצימרים לחגיגה שלשמה היה שווה להרים כוסית. המטיילים כבר למדו שזו הזדמנות להכיר מקרוב את היקבים והייננים, לקבל הסברים, לטעום ולבחור את היינות האהובים עליהם. לכך מצטרפים אירועי מוסיקה, אמנות, שירה, טיולים וסדנאות.

 

מפגש ארבעת היקבים

ארבעת הייננים מהיישוב רמות נפתלי משתתפים בפסטיבל ונוהגים לחבור לאירוע משותף. יקב 3 גפנים, יקב נעמן, יקב עמרם ויקב רמות נפתלי משיקים יינות ותיקים וחדשים ומשלבים את השמחה בהופעות מוזיקאליות של ג'אז או רוק. רכבי ריינג'רים ועגלת נוסעים רתומה לטרקטור מסיעה את המבקרים בין היקבים. חלק מחוויית הביקור במקום הוא המפגש עם בתיהם הפרטיים של הייננים. לבד מן הנופים הנשקפים מהיישוב לכל אחד מהם יש סיפור שקשור בהקמת היקב או הבית. יקב רמות נפתלי הקים מרכז מבקרים מרשים, יקב 3 גפנים מארח לטעימות במתחם שעומד בלב גן פורח ומטופח. ביתם של רמי נעמן ובטינה הוא סיפור אדריכלי מרתק ויקב עמרם מאפשר למבקרים לראות את המרתף הקטן שבו הכל החל.

 

יקב 3 גפנים      צילום: רונית סבירסקי

 

ממנכ"ל ליינן

יקב רמות נפתלי הוא החוליה המקשרת בין ארבעת היקבים. איציק כהן, יזם בלתי נלאה, ששימש גם כמנכ"ל יקבי רמת הגולן בשנת 1989 והיום מנהל את תחום החקלאות בתנועת המושבים, החליט בשנת 2002 שהוא רוצה ללמוד כמה שיותר על תעשיית היין. זה התחיל עם מכולה קטנה בחצר, עבר ללול והיום יש לו מרכז מבקרים מרשים עם מפעל שכולל ציוד מתקדם לייצור יין. חבריו הייננים מרמות נפתלי נעזרים בציוד שלו כדי לייצר את היינות שלהם וכך הם נפגשים, מתייעצים ולומדים זה מזה.

 

ארבעת הייננים הבינו כבר בתחילת דרכם שלענבי היין בעמק קדש הסמוך לרמות נפתלי יש איכויות מיוחדות. תנאי האקלים, האדמה והאור כפי שזה נקרא בשפה מקצועית טרואר הם אידיאליים והיין משובח בהתאם. חקלאי האזור שנטעו תפוחים ונשירים על אדמת עמק קדש החליפו את המטעים בכרמים והאזור הפך למבוקש.  כהן נטע גם כרם בחצר ביתו ואת ענביו הוא בוצר בשעות הבוקר המוקדמות בבציר ידני ומכניס מיד לחדר הקירור. יתר ענבי היין מסוג קברנה, מרלו, סירה, ברברה, פטי ורדו ומלבק גדלים בעמק קדש. במרכז המבקרים סביב דלפק עץ אפשר לשבת ולטעום את התוצר הסופי כשכהן מלווה את הטעימות בהסברים. יקב רמות נפתלי 04-6940371  054-7983100   

 

מקולנוע ליין

בטינה ורמי נעמן הם זוג צבעוני. בטינה אמנית, מעצבת ומורה לאמנות, בעלת מבטא צרפתי סקסי מפזזת על נעלי עקב בשמלה שחורה קטנה בתוך האווירה הכפרית מבלי שזה יראה חריג. רמי, איש גדול ומזוקן, במאי ותסריטאי קולנוע שהספיק לעבוד גם בהיי-טק עשה מהפך בחייו כשבחר לעזוב את רמת השרון ועבר לגור עם בטינה ברמות נפתלי בשנת 2001 . הם בנו לעצמם בית עץ מול הנוף ורמי החל לעסוק בייצור יין. כשהחליטו להקים לעצמם מגורי קבע שמעו על בית ערבי שעומד בפני פירוק והחליטו לקנות את אבניו. הם שחזרו חלק מהמבנה בחצר ביתם ברמות נפתלי ויצרו בית אקולוגי במבנה ים תיכוני מוקף בגינה יפיפייה.

 

יקב רמות נפתלי    צילום: רונית סבירסקי

 

 

בטינה עורכת סיורים מודרכים בבית ומסבירה על תהליך הבנייה. היא משלבת את הביקור בסטודיו לאמנות שבו מוצגים פסליה וציוריה. רמי מגדל כמה זנים בעמק קדש ובנחלה הסמוכה לביתו ביניהם: קברנה סובניון, מרלו ושירז. הוא מייצר יינות שכמה מהם זכו בפרסים חשובים. הוא בחר לתת ליינות שמות של להקות רוק כמו דיפ פרפל, קינג קרימזון ובלק וולווט. היקב פתוח לסיורים וטעימות בתיאום בטל. 050-7944881 לבודדים ולקבוצות עד 40 איש. הסיור כולל הסברים על התהליך, על אזור הגידול והעבודה ביקב במשך כחצי שעה. 04-69444463

 

ממחסן מאולתר ליקב

יוסי בן ברק הקים את יקב 3 גפנים בשנת 2003 בשני מבנים ארעיים בחצר הנחלה ונעזר בציוד של יקב רמות נפתלי ובחברו איציק כהן. היין יוצר מענבי עמק קדש שהוא נטע בשנת 2000 במדרונות הגבוהים של שוליו הדרומיים, שם הוא מגדל קברנה סובניון ומרלו. בשוליו הצפוניים של העמק בגובה 540 מטרים הוא מגדל קברנה פרנק, סירה ,פטיו ורדו, וויוניה וברברה. הוויוניה הוא כרם הענבים הלבן היחידי שנטוע ברחבי עמק קדש. עד 2006 בן ברק ייצר רק יינות זניים של קברנה סוביניון ומרלו. לאחר מכן החל לייצר בלנדים של קברנה, מרלו וסירה, יש גם פטי וורדו וקברנה פרנק ויינות זניים מסוג ברברה, מלבק, סירה וויוניה. הוא מתגורר בבית אבן קטן מוקף גינה פורחת ופתוח אל נופי הגליל. במבנה הצמוד לבית הוא משתמש כ"מרתף" היין ושם הוא מארח את הבאים לטעימות ולהסברים. 052-2660933

 

יקב עמרם    צילום: רונית סבירסקי

 

מכורם ליצרן

עמרם אזולאי היה הראשון בין יינני רמות נפתלי שהבין את טיבם של ענבי עמק קדש. הוא שימש שנים ככורם שגידל בעמק ענבי יין עבור יקבי רמת הגולן והבחין שהיינות הטובים ביותר של היקב מיוצרים מענבי העמק. במהלך שנות עבודתו ככורם הוא צבר ידע רב על תעשיית היין ובשנת 2001 החל לייצר יין כתחביב במרתף הקטן מתחת לביתו. היקב גדל והשתכלל ובשנת 2006 הצטרף ליקב הבן אוהד שעבר הכשרה מקצועית במכללת תל חי.

 

הכרם של  משפחת אזולאי ידוע כאחד המשובחים בעמק קדש והם מגדלים בו ענבי קברנה סובניון, ומרלו. חביות היין עברו להאנגר גדול ואילו מרתף היין המקורי הקטן משמש כנוסטלגיה לתחילת היקב ובו מארחים את המבקרים לטעימות ולהסברים. יקב עמרם  04-6940039

פסטיבל בשביל היין ה-2 2011

פסטיבל בשביל היין ה-3 2012

פסטיבל בשביל היין ה-10 2020

היקבים שמשתתפים בפסטיבל בשביל היין

המסעדות שמשתתפות בפסטיבל בשביל היין

פעילויות במסגרת פסטיבל בשביל היין